Sıfır Araçlarımızı İnceleyin

Sturmanskie Kronograf Kısa Bir İnceleme ve Tarihçe

Rus Saatleri Hakkında Bilgilere Ulaşabileceğiniz Bölüm

Re: Sturmanskie Kronograf Kısa Bir İnceleme ve Tarihçe

Mesaj Modern60 » 12 Şub 2011, 02:21

Elbet ki her replika sadece bir tekrar olup asla gerçek o saat yada mücevher değildir. Ama kesinlikle gerçek üreticinin ürünüdür. Asıl olsaydı zaten o olurdu!!!
Kullanıcı avatarı
Modern60
Contributor

Mesaj gurcaglar » 12 Şub 2011, 13:10

modern60 yazdı:Replique yada Replica fransızcadan gelir ve tekrar manasındadır. Ama gerçek tekrar. Imıtation ise, bir şeyin sahtesidir yani birebir kopyası ama sahte olarak. Issue da medya ürünlerinde kullanılan bir kopya deyimidir. Ama dedim ya nasıl anlar yada kullanırsanız sizin bileceğiniz iş. Yalnız bu makaleyi nereden aldınızsa ya çevirilerde yada makalenin özünde bir hata olmalı. Fake ingilizce de yanıltmak, şaşırtmak manasındadır ve sahte de denebilir. Artificial yapaydır ama sahte değil. Forged ise, kalıpsal tekrarlamak demektir. Yani bir kalıptan peş peşe sayılarda basmaktır. Yani o da sahte değildir. Her kelime ingilizce yada fransızca da aynı gözüken ama aslında farklın olan kelimelere karşılık gelir. Artisanal yani sanat-zanaat eserleri ürünlerindeki eskilerin tekrarlanması replikadır. Herhangi bir polemik için açıklamadım.

Merhaba,

Benim polemik yapma amacım ve ihtiyacım olmadığını ifade etmek isterim. Sanat tarihi alanında otuz yılldır bir akademisyen olarak çalışıyorum, replika kelimesinin ne anlama geldiğini de iyi bilirim. Ancak bildiğim bir başka husus ta vardır ki o lisanların yaşayan varlıklar oldukları ve zaman içinde değişime uğradıklarıdır. Replica bundan elli yıl önce bir eserin tıpkısının aynısı olarak yapılmış örneği anlamını taşıyordu. Ancak günümüzde yukarıda açıkladığım gibi Batılı kaynaklarda bir nesnenin sahtesi olarak da kullanılmaktadır. Kuşkusuz bunu böyle kullanan ben değilim, bu konuda bir itiraz olacaksa bunu Anglo-Amerikan dünyaya yapmak gerekir. Roget's Thesaurus'un 549. sayfasında ise fake karşılıklarından biri olarak imitation kullanılır, yanıltmak ise fiildir isim d e ğ i l dir. ; bir kelimenin isim haliyle fiil hali farklı anlamlar içerebilir.Issue ise artık yeniden tıpkı üretim olarak da kullanılıyor, WUS forumunu incelemenizi öneririm, forumun dili İngilizce'dir ve foruma katılanların çoğunluğu anadili İngilizce olan katılımcılardır. Replica watch terimini internette arattığınızda bir saatin aynı özelliklerle imal edilmiş birebir aynısı anlamını değil mesela Replica Rolex bağlamında tüm parçaları Asya'da üretilmiş kelimenin tam anlamıyla sahte saatlerle karşılaşırsınız, tabii bu dil dönüşümünü benim yaptığımı düşünürseniz Anglo-Amerikan dünyaya bir hayli katkım olmuş denebilir bu durumda. Artifical'ın dokuz adet anlamı vardır bunlardan üç adedi: sahte, taklit ve yalancı'dır Redhouse Sözlüğü sayfa 48. (Tabii Sir James Redhouse gibi büyük bir Oryantalist'in eserini yeterince tatmin edici bulmayabilirsiniz).Söylediğiniz gibi artisanal anlamda replica birebir kopya anlamı ifade eder, ki buna da artık "museum replica" denilmektedir, artisanal ya da artistic özellikler ihtiva etmeyen nesnelerin birebir kopyaları için "exact copy" terimini tercih ederler. Tabii ki bu benim keyfiyetimde olan birşey değildir, malumunuz...Bu forumdaki son yazım olduğu için biraz uzun tutmak istedim düşüncelerimi umit ederim kafi miktarda beyan eylemişimdir.
Güzel bir haftasonu temennilerimle, hoşçakalınız,
A.G.
Önyargıları yıkmak kaleleri yıkmaktan zordur...
Kullanıcı avatarı
gurcaglar

Mesaj drk » 12 Şub 2011, 13:28

Bu forumdaki son yazım olduğu için...

Hocam nereye gidiyorsunuz?
Kullanıcı avatarı
drk

Mesaj gurcaglar » 12 Şub 2011, 13:46

Merhaba,

Ortaya çıkan polemik havası ve ayrıca foruma yaratıcı katkı sağlayamadığımı düşünerek veda ediyorum.
İstediğiniz zaman üyeliğimi iptal edebilirsiniz. Zira kullanıcı panelinde kullanıcı kendi üyeliğini sonlandıramıyor sanırım.

Hoşçakalınız,

A.G.
Kullanıcı avatarı
gurcaglar

Mesaj Kaans » 12 Şub 2011, 14:46

Konu: Sturmanskie Kronograf Kısa Bir İnceleme ve Tarihçe

gurcaglar yazdı:Merhaba,

Ortaya çıkan polemik havası ve ayrıca foruma yaratıcı katkı sağlayamadığımı düşünerek veda ediyorum.
İstediğiniz zaman üyeliğimi iptal edebilirsiniz. Zira kullanıcı panelinde kullanıcı kendi üyeliğini sonlandıramıyor sanırım.

Hoşçakalınız,

A.G.

Gürçağlar hocam !!

Bizlere katkı sağlamadığınızı düşünüyorsanız, kanımca yanılıyorsunuz demektir. Ben sizin sayenizde Rus saatlerine ilgi duymaya başladım, sizin sayenizde rus saatlerin mekanizmalarına ait bilgiler edindim. Bizlerin size ne kadar katkı sağladığını bilemeyeceğim ancak lütfen bizleri bırakmayınız ! Polemik havasının zaman zaman oluştuğunu ben de görüyorum ve çok da muhatap olmuyorum açıkçası ama sizin bilginiz ile bunları aşmanızda önemli bir katkınız olacağı inancındayım.
Hayata nicelik değil, pozitif nitelik kattığımızda yaşadığımız zaman değerlenir...
Kullanıcı avatarı
Kaans

Mesaj gurcaglar » 12 Şub 2011, 15:01

Sevgili Kaans,

Nazik düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. Ancak malumat furuşluk yapmaktan hiç hoşlanmadığım halde, yapmak mecburiyetinde kalmak yerine yaratıcı ve yapıcı paylaşımların olmasını tercih ederim. Fikrimi değiştirmeyeceğim, ancak Rus saatleri konusunda bir bölüm açılması önerimi ve saatler konusunda bir sözlük oluşturmak için ortak bir girişimin oluşturulmasını öneriyorum, umarım sizler ileride bu konuda itici güç olarak bu projeleri başlatarak gerçekten önemli bir adım atarsınız, bu hem bilgi birikimini arttırır hem de daha önce yapılmamış olan bir çalışmanın vücut bulmasına yol açar.
Hoşçakalınız,

A.G.
Kullanıcı avatarı
gurcaglar

Mesaj cdemiray » 12 Şub 2011, 20:07

Gürçağlar hocam,

Forumda yeniyim ama sayenizde rus saatleri konusunda bilgi sahibi oldum ve yepyeni bir dünyaya adım attım. Birikiminizle bizleri aydınlatmaya devam edin. Rus saatleri ile ilgili bir bölüm açılması ve sözlük konusunda değerli yardımlarınızı, bilgilerinizi eksik etmeyin. Pire için yorgan yakmaya gerek yok diye düşünüyorum. Saygılarımla...
Kullanıcı avatarı
cdemiray

Mesaj razz » 12 Şub 2011, 20:58

Sayın gurcaglar;
Rus menşeili saatlere karşı olan merakınız nedeniyle gerek bilginiz gerek üslubunuz ile hem bu tür saatlere ilgisi olan/olabilecek üyelerimize faydalı oluyorsunuz hem de foruma renk katıyorsunuz.. Sizin gibi değerli bir üyemizin yokluğu pek tabii TSF'yi üzecektir..

Sizin de hak vereceğiniz üzere, forum ortamında farklı/karşıt fikirlerin vuku bulması, birden fazla insanın bir araya geldiği her sosyal paylaşım mecrasının en doğal sonucudur..
Benim de bir süre katılımda bulunup daha sonra tabir-i caiz ise soğuyup uzaklaştığım çeşitli temalarda forumlar olmuştur haliyle fikrinizi değiştirmek konusundaki tutumum ricadan öteye gidemez ancak yine de varlığınızdan kendim adına ziyadesiyle memnun olduğumu tekrar belirtir kanımca saygı sınırlarını ihlal etmediğine inandığım polemik mevzusunun TSF'deki mevcudiyetinize engel teşkil etmemesini temenni ederim..
" The difference between men and boyZ is the price of their toyZ "
Kullanıcı avatarı
razz

ÖncekiSonraki

Dön TSF Rus Saatleri - Russian Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners