Gurme Kokular Sitesini Ziyaret Etmek ─░├žin T─▒klay─▒n─▒z

Model Trenler

Genel Ya┼čam Stili Konular─▒n─▒ Bulabilece─činiz B├Âl├╝m

Model Trenler

Mesaj TheCooper » 16 Ara 2011, 17:36

Merhabalar...

Model trenlerle u─čra┼čan─▒m─▒z var m─▒ aram─▒zda?Ben de yeni yeni merak salmaya ba┼člad─▒m bu hobiye.Biraz masrafl─▒ bir hobi.Ama de─čece─čini d├╝┼č├╝n├╝yorum.Nas─▒l ve nereden ba┼člamal─▒y─▒m?Bilgi ve tecr├╝belerinizi payla┼č─▒rsan─▒z sevinirim...
Nacar en metin saattir...
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
TheCooper

Ya┼č: 19
Kay─▒t: 06 Eyl 2010, 14:54

Re: Model Trenler

Mesaj Archimed » 17 Ara 2011, 13:56

Selamlar The Cooper,

Model trenler benim de ├žocukluktan beri ilgimi ├žeken bir u─čra┼čt─▒r. ├çocukken oyuncak boyutunda ilgimi ├žekerdi. 38 ya┼č─▒mdaki halimle model trenlere olan ilgimin de oyuncaktan ziyade modelcilik kapsam─▒nda bir hobi olabilece─čini d├╝┼č├╝n├╝yorum.

Bundan 2-3 y─▒l ├Ânce Kad─▒k├Ây Nautilius'ta model trenciler (veya benzer bir ad─▒ olan dernek) g├╝zel bir stand kurmu┼čtu. Kendi tan─▒t─▒mlar─▒n─▒n yan─▒ s─▒ra; olduk├ža b├╝y├╝k bir platformda (tahminen yan yana 2 adet bilardo masas─▒ b├╝y├╝kl├╝─č├╝nde) g├╝zel bir demo yapm─▒┼člard─▒. Demoda ├že┼čitli t├╝neller, k├Âpr├╝ler, makaslar, istasyon ve binalar─▒n yan─▒ s─▒ra y├╝k tren setleri, h─▒zl─▒ tren setleri falan vard─▒. Dernekle ilgili nette ara┼čt─▒rma yaparsan i┼čine yarayabilecek verilere ula┼čabilece─čini tahmin ediyorum. Dier taraftan K─▒z─▒ltoprak taraf─▒nda birka├ž tane model araba, u├žak ve tren satan ma─čazalar var. Bildi─čim kadar─▒yla model trenlerde en iyi koleksiyonlar Marklin ve Twain markalar─▒na ait. Baz─▒ oyuncak├ž─▒larda sat─▒lan tresn setlerinin ise ├žocuklar─▒n heveslerini almaya yarayabilece─čini, modelcileri tatmin etmeyece─čini d├╝┼č├╝n├╝yorum. Umar─▒m yard─▒mc─▒ olabilmi┼čimdir :) Ayr─▒ca sahibinden.com ve gittigidiyor'da ara┼čt─▒rma yaparsan ├že┼čitli tren setleri ile tamamlay─▒c─▒ elemanlara da (istasyonlar ve kasabalardaki ├že┼čitli binalar, ─▒┼č─▒kland─▒rmalar, makaslar, k├Âpr├╝ler, t├╝neller, vs) ula┼čabilirsin.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Archimed

Kay─▒t: 01 Eki 2011, 13:28

Model Trenler

Mesaj bulenty » 03 Mar 2012, 23:59

TheCooper yazd─▒:Merhabalar...

Model trenlerle u─čra┼čan─▒m─▒z var m─▒ aram─▒zda?Ben de yeni yeni merak salmaya ba┼člad─▒m bu hobiye.Biraz masrafl─▒ bir hobi.Ama de─čece─čini d├╝┼č├╝n├╝yorum.Nas─▒l ve nereden ba┼člamal─▒y─▒m?Bilgi ve tecr├╝belerinizi payla┼č─▒rsan─▒z sevinirim...

Olmaz olurmu. 40 y─▒ll─▒k hayalim,14 y─▒ll─▒k u─čra┼č─▒m,hobim.Niye 30 y─▒l bekledim?Mal bulmak zordu,internet falan yoktu,yurtd─▒┼č─▒ndan mal almak veya getirtmek ├žok s─▒k─▒nt─▒l─▒yd─▒ vs.

├çok y├Ânl├╝,zevkli,olduk├ža masrafl─▒ bir u─čra┼č.├çok y├Ânl├╝ dememin sebebi;bir kurgu olu┼čturuyorsunuz.Bunun i├žinde maket ev,i┼čyeri istasyon binas─▒ model otomobil veya ara├ž ve insan fig├╝r├╝ var.

┼×u anda daha fazla yazam─▒yorum.Birka├ž foto─črafla zenginle┼čtirmeye ├žabalayay─▒m.─░lgi olursa ayr─▒nt─▒lara girerim.

Resim
Resim
Resim
Resim
Hobisi olan insan,zarars─▒zd─▒r ve hatta iyi,g├╝zel insand─▒r
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
bulenty

Ya┼č: 54
Kay─▒t: 18 ┼×ub 2012, 17:13

Mesaj mlm » 04 Mar 2012, 00:18

Bulenty, tam da k─▒z─▒ma model tren arad─▒─č─▒m bir zamanda imdad─▒ma yeti┼čtiniz :)
Maksimum 100 TL. civar─▒nda bana ne ├Ânerebilirsiniz veya herhangi bir┼čey ├Ânerebilir misiniz? (S├Âyledi─čim rakam belki bu g├╝zel hobi i├žin komik kalabilir diye d├╝┼č├╝nd├╝m :oops: )
┼×ikayet etti─čimiz ya┼čam─▒m─▒z, bir ba┼čkas─▒n─▒n hayalidir..
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
mlm

Ya┼č: 33
Kay─▒t: 03 A─ču 2010, 01:59

Mesaj Drk » 04 Mar 2012, 00:21

Tebrikler, harika g├Âr├╝n├╝yor :champ:

Bir sorum var; san─▒r─▒m evin bir k├Â┼česinde s├╝rekli olarak sergileniyor, temizli─čini nas─▒l yap─▒yorsunuz?
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Drk
Global Moderator

Kay─▒t: 20 Nis 2010, 22:24

Mesaj asymptote » 04 Mar 2012, 00:50

Foto─čraflar i├žin te┼čekk├╝rler :thumbup: Bize modeller hakk─▒nda biraz daha ayr─▒nt─▒l─▒ bilgi verebilir misiniz?, mesela trenler hareket ediyor mu? Hareket ediyorsa mutlaka videolar─▒n─▒ g├Ârmek isteriz.. :geek:
That old bald cheater, Time.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
asymptote

Kay─▒t: 11 Ara 2010, 13:28

Mesaj bulenty » 04 Mar 2012, 01:10

Bir odan─▒n yar─▒s─▒ndan fazlas─▒n─▒ kaplamakta;her ┼čey 1/87 scale,buna HO deniyor.

Trenler ,turntable dahil her ┼čey hareketli(insanlar de─čil :)) ve asl─▒n─▒n 1/87 k├╝├ž├╝lt├╝lm├╝s├╝.

Lokomotifler duman ├ž─▒kart─▒r orjinal sesi olanlar vard─▒r,hani ┼ču me┼čhur ├žuf ├žuf olay─▒,,,d├╝d├╝─č├╝ zili olanlar vard─▒r..Yani k─▒saca model...hepsinin

as─▒l olanlar─▒n─▒n tipi numaras─▒ vs ne g├Âre ├╝retilirler.Bir lokomotif m─▒sm─▒l bir longine fiat─▒ gibidir.Saat formu oldu─ču i├žin ├Âyle s├Âyliyeyim.

Kumanda merkezi digitaldir.Kontrol mekanizmas─▒ say─▒s─▒na g├Âre birden fazla loko hareket ettirebilirsiniz

Video m├╝sait zamanda eklerim.

─░lginiz beni memnun etti,b├Âyle ┼čeyler payla┼č─▒ld─▒k├ža g├╝zelle┼čir,,forumlarda onun i├žin varya

mlm arkada┼č─▒m,ebay da kullan─▒lm─▒┼č o fiata belki bulabilirsiniz.K─▒z─▒n─▒z ka├ž ya┼č─▒nda bilmiyorum ama bu hobi veya aparatlar ancak bilin├žli bir 16+ya┼čtan sonra ba┼člar.Babadan g├Ârm├╝┼čl├╝─č├╝ varsa ba┼čka..
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
bulenty

Mesaj bulenty » 04 Mar 2012, 01:20

Drk yazd─▒:Tebrikler, harika g├Âr├╝n├╝yor :champ:

Bir sorum var; san─▒r─▒m evin bir k├Â┼česinde s├╝rekli olarak sergileniyor, temizli─čini nas─▒l yap─▒yorsunuz?

Platformun temizli─či ├╝st├╝ndeki aparatlar ve yollar hari├ž yap─▒lmaz...ya┼čamda do─čay─▒ yani ├žar─▒ ├ž├Âp├╝ kayay─▒ temizliyemessiniz.Treler zaman zaman temizlenir ama siz hi├ž g─▒c─▒r g─▒c─▒r buharl─▒ loko g├Ârd├╝n├╝zm├╝ :)yani olay m├╝mk├╝n mertebe do─čal tutulmaya ├žal─▒┼č─▒l─▒r.Binar─▒n tozu al─▒n─▒r,├žok kirlendiyse ├Âzel aparatlarla temizlenip boya koruyucu yap─▒l─▒r.Binalar─▒n hepsi demonte gelir ,onlar─▒ yapmak ayr─▒ bir zevktir.─░nce i┼č├žilik gerektirir ├ž├╝nk├╝ ├žok ayr─▒nt─▒ vard─▒r.Odan─▒n temizli─či ise bizzat benim taraf─▒mdan yap─▒l─▒r.

Loko ve vagonlar─▒n nas─▒l ayr─▒nt─▒l─▒ oldu─čunun ve tabi binalar─▒n bir ara zoom ile ├žeker yay─▒nlar─▒m.

Bu aralar yeni lokomotif almak durumum var onun i├žin bir ka├ž─▒n─▒ ebay da elden ├ž─▒kard─▒m mlm arkada┼č─▒m─▒z─▒ daha ├Ânce tan─▒sayd─▒m100 TL ye de─čil ama $130 a birini verebilirdim.:)
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
bulenty

Model Trenler

Mesaj mlm » 04 Mar 2012, 09:05

Bulenty k─▒z─▒m hen├╝z 6 yas─▒nda ve anlatt─▒klar─▒n─▒zdan anlad─▒─č─▒m kadar─▒yla yas─▒ model trenlere de─čil de oyuncak trenlere ancak yetiyor :) Yine de cok te┼čekk├╝r ederim ilginiz icin :champ:
Hobinizle ilgili videolar─▒ da izlemek isteriz..
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
mlm

Model Trenler

Mesaj HeroFB » 04 Mar 2012, 11:36

Bulenty muhte┼čem g├Âr├╝n├╝yor , cok emek verilmi┼č belli
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
HeroFB

Kay─▒t: 11 Nis 2010, 15:12

Mesaj sedir » 04 Mar 2012, 12:04

─░lkokul 3 veya 4'teydim.
Bulundu─čumuz il├ženin ba─čl─▒ oldu─ču ile yapt─▒─č─▒m─▒z nadir ziyaretlerden birinde bir d├╝kkan vitrininde g├Ârd├╝─č├╝m model trenden (muhtemel de sat─▒l─▒k de─čil, vitrin s├╝s├╝ym├╝┼č) istedi─čimi hat─▒rl─▒yorum.
Genel olarak her istedi─čimi alan, almaya ├žal─▒┼čan babam─▒n verdi─či (vermek zorunda oldu─ču) cevap aile tarihimize ge├žmi┼čtir, zaman zaman g├╝l├╝msemeyle hat─▒rlan─▒r: "O─člum ben devlet miyim?"
Vakit nakittir.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
sedir

Ya┼č: 52
Kay─▒t: 07 Nis 2010, 20:03

Mesaj bulenty » 04 Mar 2012, 14:00

sedir yazd─▒:─░lkokul 3 veya 4'teydim.
Bulundu─čumuz il├ženin ba─čl─▒ oldu─ču ile yapt─▒─č─▒m─▒z nadir ziyaretlerden birinde bir d├╝kkan vitrininde g├Ârd├╝─č├╝m model trenden (muhtemel de sat─▒l─▒k de─čil, vitrin s├╝s├╝ym├╝┼č) istedi─čimi hat─▒rl─▒yorum.
Genel olarak her istedi─čimi alan, almaya ├žal─▒┼čan babam─▒n verdi─či (vermek zorunda oldu─ču) cevap aile tarihimize ge├žmi┼čtir, zaman zaman g├╝l├╝msemeyle hat─▒rlan─▒r: "O─člum ben devlet miyim?"

O y─▒llarda hakl─▒ym─▒┼č tabi...┼×├Âyle izah edeyim ve hemen kabaca hesap edeyim,Bu g├╝n 2 Loko ile i┼če ba┼člasan─▒z.Platformu ufak tutup yava┼č yava┼č yapmay─▒ planlasan─▒z maliyeti yakla┼č─▒k orta -├╝st d├╝zey bir saat kadard─▒r(Saati yava┼č yava┼č yapamass─▒n─▒z :) )Yava┼č,yava┼č yapmay─▒ vurguluyorum,├ž├╝nk├╝ o a┼čama da ├žok zevklidir,,,kendiniz bir ┼čey yap─▒land─▒r─▒yorsunuz,,,bir ┼čeylere karar verip bir diaroma ortaya koyuyorsunuz,,,├žok emek ister ├žoook...├Âyle saati sat─▒n al─▒p kola takmaya da benzemez....Saat forumu oldu─ču i├žin b├Âyle yan─▒tlar veriyorum.Mekanik saatlerin ├žal─▒┼čmas─▒na ve onar─▒m─▒na verilen zevke benzer
Yeni iki loko $1000 (kalitelisi,orjinal sesi dahil her bir┼čeyi kontrol edebilece─činiz)Kald─▒ ki ebay gibi yerlerden iki orta halli loko yu ben yeni satt─▒m $300 a bulabilirsiniz.Vagon,kontrol ├╝nitesi,├ževre d├╝zenlemesi falan ba┼člang─▒├ž maliyeti $2000-2500 ─▒ ge├žmez.
E tabi her┼čeyde oldu─ču gibi bunun da sonu yoktur.Kolunuza takaca─č─▒n─▒z bir seiko5 auto i┼činizi kaliteli bir bi├žimde g├Ârecektir.Ama bunun omegas─▒ vard─▒r,ama bunun IWC si vard─▒r Vacheron Constantini vard─▒r.Solid gold olan─▒ vard─▒r,,,var o─člu vard─▒r.
Bu g├╝n 10.000 euro ya da loko var ,rakam─▒ do─čru yazd─▒m.Tamamen el yap─▒m─▒,k├Âm├╝r tank─▒ndan hareketine hepsi abisinin ayn─▒s─▒ vs vs uzar gider.
Ben olu┼čtururken bile daha pahal─▒ idi,
├ľrnekse e─čer sesli loko lar pek bulunmuyordu,s─▒rf ses decoderi $200 c─▒var─▒nda idi..
Ayn─▒ PC teknolojisi gibi elektronik teknoloji geli┼čtik├že bunlarda ucuzluyor
┼×imdi Marklin marka(en eski ve ├žok ├Ânemli bir markad─▒r,omega ,longine vs gibi) T├╝m sesleri kontrol edebilece─činiz bir loko nun fiat─▒ $450-600 aras─▒....
Ben bu fiata yak─▒n fiatlara 1999 y─▒lar─▒nda normal lokoyu al─▒yordum. vs vs....
Zaman zaman yazar─▒m,yoruldum :)
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
bulenty

Mesaj bulenty » 04 Mar 2012, 16:16

Arada ki s├Âvme gibi ┼čeyi duymay─▒n :)Raylarda toz oldu─ču zaman ak─▒m aksamas─▒na ba─čl─▒ kesinti olabiliyor.
Çok net olmasa da elimden geleni yaptım.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
bulenty

Model Trenler

Mesaj HeroFB » 04 Mar 2012, 16:45

Bulenty bilgiler ve video icin tesekkurler , gercekten cok g├╝zeller
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
HeroFB

Kay─▒t: 11 Nis 2010, 15:12

Model Trenler

Mesaj mlm » 04 Mar 2012, 16:47

Bulenty Hocam harika :champ:
Video icin tesekkurler, ben arada s├Âvme gibi bir┼čey kesinlikle duymad─▒m :D
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
mlm

Sonraki

D├Ân TSF Ya┼čam Stili - TWF Lifestyle & Entertainment

Kimler ├ževrimi├ži

Bu forumu gezen kullan─▒c─▒lar: aleamoukht ve 4 misafir

Ancon X-35 Saat Sat─▒┼č B├Âl├╝m├╝ ─░├žin T─▒klay─▒n─▒z

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Montres-Militaire
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners