1991'den bugüne fiyat, kalite ve kusursuz hizmeti bir arada sunan Sami Saat ve Mücevherat
dünyanın en prestijli lüks saat markaları ve benzersiz saat koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor.

Tempur Yatak

Genel Yaşam Stili Konularını Bulabileceğiniz Bölüm

Re: Tempur Yatak

Mesaj Scubat » 24 Tem 2012, 21:04

Konuyu hortlatıyorum çünkü poliüretan sektöründeyim ve geniş bilgim var.

Tempur ya da viskoelastik yatak tercihi tamamen kişiye göre değişir. Sert yatak sevenler unutsun bir kere. Arti uyurken terleyenler de unutsun çünkü sizi içine alan bir yatak olduğu için özellikle yazın daha çok terletir. Yumuşak yatak sevenler için tavsiye ederim. İlk olarak Nasa tarafından uzay mekiklerinde, yer çekimsiz ortamda darbe emici amaçla geliştirildi, sonra tıp sektörüne yayıldı ve son 10 yıldır da lüks tüketimde. Ya çok seviyorsunuz ya da nefret ediyorsunuz. İlle de tempur almak zorunda değilsiniz, yerli malı da kaliteli ürünler var . Bu yataklarda üstteki 7 cm. sadece viskoelastik sünger geri kalani HR ( high resilience) süngerdir. Visko sünger ile HR sünger, iki uç noktadir. Mobilyalarimizda kullanılan süngerler konvansiyonel süngerdir ve bu iki ucun ortasıdır diyebilirim. Basit bir örnekle farkı anlatayım, demir bir bilyeyi belli yükseklikten 3 tip süngere bıraktığınızda visko süngere resmen gömülür, normal süngerden hafif zıplar, HR de ise en yükseğe geri sıçrar. Araba koltuklari HR süngerdir. Kaliteli mobilyalar da HR sünger kullanır. Avrupa da en yaygın olan yatak da HR yataktır, bizde halen yaylı yataktır. Yatak seçimi tamamen kişiye özeldir, almadan önce mutlaka uzun süre denemenizi öneririm. (ben de yaylı ve sert yatak var, ama kardeşim visko yataktan başka yatakta uyuyamıyor)

İlle de bir tavsiye de bulun diyen dostlarıma, gençlerse yaylı, orta yaş ve yukarısıysalar visko denemelerini tasiye ediyorum. (bilye testi) :roll:
Kullanıcı avatarı
Scubat

Mesaj davinci » 24 Tem 2012, 21:34

herojd11 yazdı: Gercekten aldıktan sonra sabahları daha mutlu uyanıp daha kaliteli bir hayat mı yasayacağız ? :)

Öyle birşey olsa keşke hiç parasına bakmadan alırdım ama nerde ;)

Gerçi Scubat çok detaylı anlatmış ama kendi deneyimimizi paylaşalım;
Çok uzun süredir Tempur kullanıyorum bu yataklarda en önemlisi baza, yatak altdan hava almalı eğer imkanın varsa Tempur'un kendi bazalarından alabilirsin hatta onlarında motorluları mevcut böylelikle tam hastahane yatağı gibi hareketli oluyor ben almadım baza yatak takımımın içine uymadı, memnunmuyum çok memnun değilim aslında daha öncede Dunlopilo diye bir yatak var Altın yatak satıyor onda yatıyordum, yaylı yatağın daha iyi olduğunu düşünüyorum bende.

Bunun yerlisi İşbir yatak, tanımıyorum herhangi bir deneyimim yok, hakikisi ise Swissflex, made in swiss, fena değil ama bir dönem kullanmak gerek bir kere yatmakla anlaşılmıyor, bu Swissflex'den bir yastık almıştım 160 avroya iyidir diye boynumu ağrıttı kullanamadım duruyor öyle, taçdan aldığım 20 TL lik yastığı kullanıyorum :D

Hastens diye bir marka varmış İsveç malı biraz pahalı, hiç denemedim ama gereksiz gibi, Tempur daha almam bu Tempurun üstünde İsviçre bayrağı gibi birşey var ama İsviçre ie uzakdan yakından alakası olduğunu sanmam bi uzakdoğululuk (Çin) kokusu alıyorum ;) başka hangi yatağı alırdım, bakmak lazım
Kullanıcı avatarı
davinci

Mesaj asymptote » 24 Tem 2012, 21:43

Ben yattığım yeri yadırgamam (karton kutuyu serip beton zemin üzerinde bile yatabilirim - övünmek gibi olmasın benden iyi homeless olur) ancak yastık konusunda seçiciyim. Genelde yumuşak elyaf yastıklar bana göre çok alçak kalıyor, Dr. Mattress'ten bir yastık aldım uzun süredir kullanıyorum ve çok memnunum.. Herkese öneririm, hemen 8-9 tane alın..
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj Scubat » 24 Tem 2012, 23:03

Tempur İsveç markasıdır ama birçok yerde üretimi var. Nerede üretildiğinin hiçbir anlamı yok, kalite konusunda. Sünger kimyasal bir reaksyon sonucu oluşuyor. Çinde de aynı, amerikada da aynı reaksyon. Yerli firmaların da çoğunda var, işbir, yataş, istikbal vs...

Bir konu var, ben olsam bebek yataklarında sünger tercih etmem. Çok azda olsa bir emisyon söz konusu çünkü. Kokudan anlayabilirsiniz. Avrupa markaları belki bu yönde daha iyi, orada emisyon standartları çok yüksek, bazı kimyasalları kullanmaları yasak, bizde henüz değil (örn. dibütiltindilaurate).
Kullanıcı avatarı
Scubat

Mesaj SeRxx » 24 Tem 2012, 23:23

Asymptote bu tam senlik abicim oku :D : Odamda ortapedik yatak var ama yazın dama el yapımı yün yatağı serip yıldızları seyrederek uyuduğum zaman ortapedi de neymiş diye söylenirim her zaman 8-)
Kullanıcı avatarı
SeRxx

Mesaj herofb » 24 Tem 2012, 23:31

uzun süre kullanımdan sonra tekrar yorumlamam gerekirse ;

memnum muyum ? evet çok

bir o kadar para verir miyim? hayır

yani güzel bir yatak ama anlatıldığı gibi hayatım değişmedi ve gece terleme sorununa tamamen katılıyorum klimatize bir odada 24 derecede yatıyorum ama yinede terliyorum
Kullanıcı avatarı
herofb

Mesaj drk » 24 Tem 2012, 23:35

Yıllardır yataş bluestar kullanıyorum, hiçte başka yatak düşünmedim :) Biraz fazla ticari geliyor bu tarz teknolojik yataklar bana. Eminim çok beğenen, memnun kalan vardır ama ben alıştığımdan yanayım.
Kullanıcı avatarı
drk

Mesaj fsinan » 24 Tem 2012, 23:36

Ben bekarken bir Pierre Cardin almıştım bu Tempur'la aynı mevzu. Rulo şeklinde gelip attılar yatağın üstüne, sonra kendisi formunu aldı.

Çoook memnundum ama evlenirken istenmedi ve kapıcıya verdim.

Sonra yaylı yatak aldık.

Şimdi yeniden alacağım bekar evime, ama bu sefer bu deli paraları vermeye niyetim yok, normal yaylı alıp, üst yüzeyi o malzemeden padler kullanan yataklar var onlardan alacağım.

Yastık olarak anamın hazırladığı pamuklu yastığı dünyalara değişmem, kuştüyü, ergonomik vs hikaye. Doğal malzeme pamuktur.

Terlesin tabii kardeş, tamamen yapay bir malzeme üzerinde yatıyorsun.

Geçen yaz bir yörük köyünde pamuk dolgu bir yer yatağında uyudum, taş gibi gelmişti. Ama sabah sıfır bel ağrısı ile yataktan fırlar gibi kalktım...
"Money has no owners, has spenders". -Omar
Kullanıcı avatarı
fsinan

ÖncekiSonraki

Dön TSF Yaşam Stili - Lifestyle & Entertainment

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 24 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners