Yazım Gereçleri / Writing Instruments

Genel Yaşam Stili Konularını Bulabileceğiniz Bölüm

Re: Yazım Gereçleri / Writing Instruments

Mesaj BayWalser » 22 Oca 2017, 11:53

Miriel yazdı:Resim

Parker Im Dolma Kalem hakkında ne düşünürsünüz? :)

Lamy Safari ile kıyaslarsak kalite ve performans nasıldır?

Teşekkürler.

Merhaba
Bir Parker I.M sahibi olarak (Shiny chrome dedikleri) şunu söyleyebilirim ben olsam almazdım :D
Yaklaşık iki yıldır bende şık ve güzel duruşlu bir kalem ama birincisi kapağındaki delik yüzünden mürekkep kuruyor, onu kapatıp sorunu halletseniz de sert ve küçük ucuyla dolmakalem keyfini yaşatmayan bir kalem. Lamy kullanmadığım için karşılaştırma yapamıyorum ama Parker I.M özetle böyle..
Ve zaman dediğimiz nedir ki Ahmet Abi
Kullanıcı avatarı
BayWalser

Mesaj Miriel » 22 Oca 2017, 14:33

BayWalser yazdı:

Teşekkürler.

Merhaba
Bir Parker I.M sahibi olarak (Shiny chrome dedikleri) şunu söyleyebilirim ben olsam almazdım :D
Yaklaşık iki yıldır bende şık ve güzel duruşlu bir kalem ama birincisi kapağındaki delik yüzünden mürekkep kuruyor, onu kapatıp sorunu halletseniz de sert ve küçük ucuyla dolmakalem keyfini yaşatmayan bir kalem. Lamy kullanmadığım için karşılaştırma yapamıyorum ama Parker I.M özetle böyle..

Tüh.. :(

Bu bütçe içerisinde en şık sçeneklerden biriydi..

Peki Kaweco Sport ve Lamy Safari karşılaştırması için ne dersiniz?
NOBLESSE OBLIGE!
Kullanıcı avatarı
Miriel

Mesaj BayWalser » 22 Oca 2017, 16:04

Kaweco'yu da kullanmadığım için Kaweco'cu arkadaşlar el atabilirler :)
Bu fiyat aralığında Faber Castell Ambition lara da bakabilirsiniz. Hem şık hem de inceleme videolarında falan beğenilen kalemler
Ve zaman dediğimiz nedir ki Ahmet Abi
Kullanıcı avatarı
BayWalser

Mesaj rtalhaustun » 22 Oca 2017, 18:09

Miriel yazdı:
BayWalser yazdı:

Teşekkürler.

Merhaba

Tüh.. :(

Bu bütçe içerisinde en şık sçeneklerden biriydi..

Peki Kaweco Sport ve Lamy Safari karşılaştırması için ne dersiniz?

Kaweco aslında kişisel bir konu-kawecoyu ilk bakışta seversiniz ya da sevmezsiniz.. Ama gözünüze hoş geliyor ve elinize uygunsa Kaweco alın. Lamy Safary'nin tasarım olarak bir özelliği yok, herkes ulaşabilir ve çabuk sıkılabilirsiniz. Ama kaweco'ya herkes ulaşamaz ve herhangi bir AVM'den şak diye alamaz. Kaweco trend değil ve değişmez, o bir semboldür. AC-Sport, ART-Sport ve AL-sport üst sport kalem kawecolardır.
Eğer Kaweco olarak premium kalem arıyorsanız; special, elite ve student modellerine de bakabilirsiniz..
in love w/ Cartier
Kullanıcı avatarı
rtalhaustun

Mesaj Miriel » 23 Oca 2017, 13:21

BayWalser yazdı:Kaweco'yu da kullanmadığım için Kaweco'cu arkadaşlar el atabilirler :)
Bu fiyat aralığında Faber Castell Ambition lara da bakabilirsiniz. Hem şık hem de inceleme videolarında falan beğenilen kalemler

Teşekkürler, inceleyeceğim.

rtalhaustun yazdı:
Kaweco aslında kişisel bir konu-kawecoyu ilk bakışta seversiniz ya da sevmezsiniz.. Ama gözünüze hoş geliyor ve elinize uygunsa Kaweco alın. Lamy Safary'nin tasarım olarak bir özelliği yok, herkes ulaşabilir ve çabuk sıkılabilirsiniz. Ama kaweco'ya herkes ulaşamaz ve herhangi bir AVM'den şak diye alamaz. Kaweco trend değil ve değişmez, o bir semboldür. AC-Sport, ART-Sport ve AL-sport üst sport kalem kawecolardır.
Eğer Kaweco olarak premium kalem arıyorsanız; special, elite ve student modellerine de bakabilirsiniz..

Teşekkürler, üst seviye ve premiumlar bütçemin üstünde malesef. :) Tasarım açısından sitelerin koyduğu fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla hoş, rahatsız edici bir durum yok. :champ:
NOBLESSE OBLIGE!
Kullanıcı avatarı
Miriel

Mesaj rtalhaustun » 23 Oca 2017, 23:10

rtalhaustun yazdı:

Teşekkürler, üst seviye ve premiumlar bütçemin üstünde malesef. :) Tasarım açısından sitelerin koyduğu fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla hoş, rahatsız edici bir durum yok. :champ:[/quote]

Kaweco'yu elinize almadan satın almayın derim.. :thumbup:
in love w/ Cartier
Kullanıcı avatarı
rtalhaustun

Mesaj manil » 24 Oca 2017, 11:30

Yanlış anlaşılan bir durum var, bir iki ekleme/düzeltme yapayım.

Arkadaşlar öncelikle konu dolmakalem olunca "Üst Seviye" ve "Premium"un ne olduğunu, nerede başlayıp nerede bittiğini iyi bilmek gerek yoksa yanlış değerlendirmeler yaparız.

Çok temel olarka şunu belirteyim, ucu çelik olan hiç bir dolmakalem "Premium" olamaz.

Kaweco'nun da hiç bir kaleminde (bildiğim kadarıyla diyerek %1'lik hata payını da kapsayalım :D ) altın uç kullanılmaz. Hepsi çeliktir.

Çelik uçlu kalemle yazmak da -şayet 14/18 ayar- altın uç ile yazmadıysanız güzel gelse de sonrasında adeta çivi yazısı yazıyormuşsunuz hissini uyandırır sizde.

Bir zevk konusu olan dolmakalemde, önem atfedilen parçalar çok temelde iki tanedir.

-Uç (Nib)
-Kalemin hammaddesi.

Uçların üretim tekniği, yarığın simetrisi, ucundaki iridyum topun kesimi, kağıda teması, esnemesi, şeklini geri kazanım hızı gibi faktörler uç fiyatını arttırır. Bu artış tutarının bir sınırı vardır. Bunu kriter olarak aldığınızda Pilot'un gold nib kalemleri premiumdur ve şahsi kanaatim çoğu kalemden iyidir, hatta hepsinden iyidir.

Kalemin hammaddesi ile gövde ve kapak kısmında kullanılan malzemeyi kast etmiştim. Buraya baktığınızda, altın uca sahip bir pilot ile Montegrappa'yı karşılaştıramazsınız. Çünkü Montegrappa biraz tribünlere hitap eder, kalem kendini belli eder. Pilot ise kullanıcıya yaşatır yazı keyfini. Aralarında 7-8 kat fiyat farkı vardır ve bu farkı yaratan da kalemin gövde ve kapağında kullanılan malzemedir.

Bu iki markayı sadece basit karşılaştırma yapın diye verdim yoksa daha bir çok benzer marka mevcut.

Çok uzatmayayım.

Sonuç olarak dolmakalem en ucuzundan en pahalısına güzel ve özeldir. Zamanla sahibinin karakterini alır. ZEvk ve beğeni sahibi insan işidir. Hayalinizdeki kaleme en kısa sürede sahip olmanız dileğiyle.
“Some people feel the rain. Others just get wet.”

Bob Marley
Kullanıcı avatarı
manil

Mesaj Miriel » 28 Oca 2017, 00:02

Yurtdışından kalem sipariş eden var mı acaba? Kargo ücretinin makul olduğu bildiğiniz bir site var mı? 15$'lık kalemler 120 liraya satılması nedeniyle yurtdışı seçeneklerini bir değerlendirmek isterim.

Teşekkürler. :champ:
NOBLESSE OBLIGE!
Kullanıcı avatarı
Miriel

ÖncekiSonraki

Dön TSF Yaşam Stili - Lifestyle & Entertainment

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 52 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners