Hi-Fi ve Diğer Müzik Sistemleri Hakkında

Genel Yaşam Stili Konularını Bulabileceğiniz Bölüm

Re: Hi-Fi ve Diğer Müzik Sistemleri Hakkında

Mesaj 2fast4u » 30 Oca 2011, 13:16

madem ıstasyon caddesıne gırdık durumcu babayıda tartıslalım dunden bugune durumcu baba yesılkoy arkasıdan çiroz da toplasmalar desıbel kıyaslamaları veya polat otelın onundekı pıyasalar yanlamalar gazlamalar tumseklerın bıle vız geldıgı fast and furıous gecelerı:))))
The world is yours .
" serial flipper"
Kullanıcı avatarı
2fast4u

Mesaj Clk » 30 Oca 2011, 14:18

Artik eskisi gibi degil Yesilköy maalesef... Gerci Istanbul Istanbulluktan cikti ya!!! O da ayri bir konu :(

Dürümcü Baba dedigin gibi piyasa gencliginin takildigi mekandir. Gercek dürüm Florya yolunda Ziya'da yenir :) Bak canim cekti simdi :D
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj 2fast4u » 30 Oca 2011, 14:36

ne yesılkoy ne kalamıs eskısı gıbı degıl elbette belkı her tur arabayı motoru goruyoruz ama o zamanlar daha özeldi.Su an ınsan modellerıde cok turlendı.benım ıcınde ıstanbul bıtmıstır .
The world is yours .
" serial flipper"
Kullanıcı avatarı
2fast4u

Mesaj Clk » 30 Oca 2011, 14:42

Ben neden kactim zannediyorsun :D
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj mucadeleci » 15 Nis 2012, 23:51

Bugün arkadaşımın evinde müzik ziyafeti vardı :) Sony'nin stereo bant çalarını (ismi bu olsa gerek) dinledik, sesler gerçektende müthiş çıkıyordu. Resimlerde gözükmüyor ama iki tane de kabini var bant çalarımızın, Bir tane Jethro Tull albümü ve Sony nin bu makinenin tanıtımı için o yıllarda hazırladığı bir albümü dinledik, çok keyifliydi sizlerle'de paylaşmak istedim.
Resim
Resim
Zamana and olsun ki.....
Kullanıcı avatarı
mucadeleci

Mesaj Archimed » 17 Nis 2012, 15:54

Bu eski topiği daha önce fark etmemiştim. Ben de eski Yeşilköylü'yüm, 1999 depreminden sonra Kadıköy tarafına taşındık. Halen ikamet etmekten mutlu olduğum bir yerde yaşamama rağmen; Yeşilköy ayrı güzel ve özeldir.

Benim çocukluk ve gençliğimin ilk yıllarındaki Yeşilköy; İstanbul'un pek çok semtinden farklı ve güzel bir dokuya sahipti. Sahil doldurulmadan önce Motel Yeşilköy'de denize girerdik. Çınar Otel'in altında Uğur Dündar'ın işlettiği pastane ve diskotek vardı, ancak o zamanlar yaş itibarıyla tıfıl olduğum için sadece ailece pastaneye gidebiliyordum. Yine Çınar Otel'in karşısındaki toprak sahada yazın güzel maçlar yapılırdı, hatta pek çok ünlü futbolcu maçlara gelirdi. Polat Renaissance'ın yerinde Hasır Restaurant vardı, önünde de efsane döner ve hamburgeri olan bir büfesi vardı. Hatta büfesi, rahmetli Kemal Sunal'in 1-2 filminde kısa bir süre görünüyordu.

Dürümcü Baba demişken; ilk kurucusu olan, Anadol kamyonetli abiyi hatırlar mısınız? Galiba 1990-1991 gibi Yeşilköy sahilde hizmet verirdi. Şu anki büyük mekanda, ilk kurucunun Anadol kamyonetin arkasındaki tezgahtan çıkan dürümün keyfini alamadım.

O yıllara dönersek aklıma E-15 kasa BMW 3 serisi, Honda CRX, Pioneer TS-207 kolonlar, Aciko ekolayzer falan geliyor. Yine 1970'lerin sonu ve 1980'lerin başında, sahilde, kiliseye yakın bir yerde bir lunapark olduğunu hayal meyal hatırlıyorum. Orada da Abba, Boney M falan çalardı. Bir ara Yeşilköy'de daha önce Bursa Pazarı'nın bulunduğu binanın altında iyi elektronik eşyalar satılıyordu. Bildiğim kadarıyla aynı mağaza şimdi Samsung bayisi, işletmesini de yine eski Yeşilköylüler'den Cem Abi yapıyor (soyadını bilmiyorum).
Kullanıcı avatarı
Archimed

Mesaj razz » 17 Nis 2012, 16:48

mucadeleci: Hi-Fi jargonunda ''makara teyp'' olarak bilinen bu aletlerin sesini çok severim :thumbup: Özellikle 70li yıllarda GX ( Glass X'Tal ) yani kristalden yapılmış kafaya sahip olan Akai'ler gerçekten mükemmel ses veren cihazlardı 8-) Genelde TR'de en sık rastlanan örneklerini de yine 70li yıllarda hemen hemen her -hali vakti yerinde- evde bulunan Grundig TK-1XX ( mono ) serisi olarak söyleyebiliriz.. Hemen arkasından da yine salonun demirbaşlarında Dual HS-XX serisi pikap/ampli/hoparlör kombo cihazlarını eklemeden de geçemeyiz ;) Yine tatillerin vazgeçilmezi 8mm. video kameralar ve Eumig Mark X serisi oynatıcılarda TR'de sağlam yer etmiş klasiklerdendir..

Vintage Hi-Fi, 1992-2004 arasında aktif olarak ilgilendiğim bir hobimdi.. Elimden gerçek anlamda yüzlerce farklı marka/model cihaz geçti.. Lambadan ( tube ) transistöre ( solid state ) geçiş aşamasında üretilen bu kıymetli aletlerin yapım kalitesini ilk üretilen quartz kalibrelere benzetebiliriz aslında.. Gerçekten azami özen ve detay işçiliği yapılan bu cihazların günümüz muadilleri bile bence daha zayıf kalitede ürünler.. :? Bir de genel Hi-Fi ve Hi-End tercihlerinin tekrar lambalı cihazları ön plana çıkarttığını düşünürsek günümüz ürünleri arasında muadil bulamama durumunun farklı bir açıdan daha sağlamasını yapmış oluyoruz bir bakıma :roll:

Artık modern ve kompakt bir Home Theatre sistemiyle yetiniyor da olsam hala ara ara sahibinden.com'da eski Pioneer ve Marantz stereo receiver'lara bakarım :) Eğer bir gün tekrar bu işlere merak salarsam ( ki pek uzak ihtimal ) mutlaka Vintage bir Pioneer SX-1XXX serisi bir stereo receiver, S arm ( kıvrık kollu ) bir Marantz pikap, GX Head bir Akai Cassette Player/Recorder ve bir çift JBL-LXXX serisi kabin edinme niyetim var.. 8-) Bakalım..

Long Live Vintage Hi-Fi :champ:

PS: İlk aracım olan 1976 Pontiac Firebird TransAm 400'ün üzerinde 8 Track ( kartuş teyp ) vardı.. :geek:
" The difference between men and boyZ is the price of their toyZ "
Kullanıcı avatarı
razz

Mesaj mucadeleci » 17 Nis 2012, 17:13

Razz yazdı:İlk aracım olan 1976 Pontiac Firebird TransAm 400'ün üzerinde 8 Track ( kartuş teyp ) vardı.. :geek:

Kartuş teyp den, resimlerini paylaşmış olduğum '74 Cougar'da da var.Onda müzik dinlemekte çok hoşuma gidiyor.
Razz yazdı:Vintage Hi-Fi, 1992-2004 arasında aktif olarak ilgilendiğim bir hobimdi.. Elimden gerçek anlamda yüzlerce farklı marka/model cihaz geçti.. Lambadan ( tube ) transistöre ( solid state ) geçiş aşamasında üretilen bu kıymetli aletlerin yapım kalitesini ilk üretilen quartz kalibrelere benzetebiliriz aslında.. Gerçekten azami özen ve detay işçiliği yapılan bu cihazların günümüz muadilleri bile bence daha zayıf kalitede ürünler.. :? Bir de genel Hi-Fi ve Hi-End tercihlerinin tekrar lambalı cihazları ön plana çıkarttığını düşünürsek günümüz ürünleri arasında muadil bulamama durumunun farklı bir açıdan daha sağlamasını yapmış oluyoruz bir bakıma :roll:

Pramitleri uzaylıların yaptığı varsayımını gerçek sayarsak (ki; buna inanmam sadece ironi yapıyorum) uzaylılar 60larda dünya ya büyük işler yapmak için tekrar gelmişler ama kötü arkadaş kurbanı olup alemlere akmışlar, nerde akşam orda sabah yaşarken, muscle car, müzik sistemi, saat v.s. onların ulvi amaçlarına aykırı bilumum gereksiz işlere el atmışlar, marilyn monroe ile takılıp pramitlerin tepesinde dans partisi yapmışlar, büyük otobanlarda o biçim gazlayıp, vakit geldiğinde memleketlerine dönmüşler, geriye bıraktıklarınıda o elim ayrılık gününden beri biz geliştirmeye çalışıp oyalanıyoruz bence. :lol:
Zamana and olsun ki.....
Kullanıcı avatarı
mucadeleci

ÖncekiSonraki

Dön TSF Yaşam Stili - Lifestyle & Entertainment

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 61 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners