Konut projeleri?

Genel Yaşam Stili Konularını Bulabileceğiniz Bölüm

Re: Konut projeleri?

Mesaj braveagle72 » 12 Eki 2019, 11:10

Eski bir sigorta danışmanı olarak yazayım; BES uzun vadeli bir tasarruf aracıdır. Emeklilik günlerinizde kullanılmak üzere para tasarrufu yapmanız için bir araçtır. İlk dövize endeksli Hayat Sigortası'nı 90 yıllarda çalıştığım şirket başlatmıştı. BES ler ilk 10 yıl para kazandırmaz. Anca kendini amörti eder. İlk 3 yıl devlete kazandırır (Vergiler yüzünden). 3. yıldan sonra yavaş yavaş değerlenmeye başlar. 60 yaşında emekli olacak biri genç yaşlarda sisteme dahil olduğunda 30 yıl sonra ciddi paralar alır. Şöyle ki; hatırladığım kadarıyla ilk 10 yıl sonunda 10.000$ yatıran birinin parası 13.000$ a çıkar ve 10 yıldan itibaren artmaya başlar. TL yerine dövize endeksli seçerseniz ve her yıl belli oranda arttırabilirseniz 30 yıl sonra toptan elinize güzel bir para geçebilir. Tabii ki Türkiye şartlarında uzun vadeli tasarruf etmek ayrı bir konu
Kullanıcı avatarı
braveagle72

Mesaj dkmbismarck » 12 Eki 2019, 11:40

yüce odin aşkına,birisi bes mi dedi? :)Resim

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
dkmbismarck

Mesaj Cruciatus » 12 Eki 2019, 11:45

dkmbismarck yazdı:yüce odin aşkına,birisi bes mi dedi? :)Resim

BES artık [emoji1787][emoji1787]

Bu olay şuraya doğru gider :)

https://youtu.be/bZcmydN-LaE

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Cruciatus

Mesaj dkmbismarck » 12 Eki 2019, 11:51

Cruciatus yazdı:
dkmbismarck yazdı:yüce odin aşkına,birisi bes mi dedi? :)Resim

BES artık [emoji1787][emoji1787]

Bu olay şuraya doğru gider :)

https://youtu.be/bZcmydN-LaE

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Üstadı youtube aboneleri kıyasıya elestiriyo bes önerdiği için,buradaki yorumları görseydi çok sevinirdi muhtemelen.
Kullanıcı avatarı
dkmbismarck

Mesaj braveagle72 » 12 Eki 2019, 12:07

Burada düzeltme yapayım; mevcut BES i incelemeden yazıyı yazdım. Yazdıklarım özel hayat sigortası içindir BES farklı bir sistem. Artıları eksileri tartışılabilir Lütfen yazımı bu şekilde değerlendirin.
Kullanıcı avatarı
braveagle72

Mesaj Timsah » 12 Eki 2019, 12:46

Sadece bir kişi temettü yatırımcılığından bahsetmiş çok şaşırdım . Bende bir süredir hisse senetlerine yatırım yapıyorum riski minimalize etmek için sepet portföyü oluşturmayı seçtim.Temettü geleneği olan şirketler ve orta vadede büyümesini beklediğim şirketler mevcut şuanki durumdan çok memnunum her ay birikimimden düzenli satın alma yapıyorum . Hemde güncel gündemi takip etmeyi seviyorum. İnşaat sektörüne yatırım yapanlara saygım var fakat bana hiç mantıklı gelmiyor.Yahudiler boşuna dememiş en iyi yatırım değerli maden ve kağıtlardır diye çünkü anında satılabilme potansiyelide mevcut.
Umut doğar genellikle, her şey umutsuzlaştığında.
Kullanıcı avatarı
Timsah

Mesaj Umutt » 12 Eki 2019, 12:52

Forumdaşlardan dolu dolu yorumlar gelmiş, işin yatırım kısmı kısmen beni de ilgilendirdiği için ben de bir kaç kelam etmek isterim;

Öncelikle döviz al-sat yapmayı kimseye önermiyorum. Kısa vadede kazanmak mümkün ama orta ve uzun vadede sonuç hep hüsran olur. Genelde bireysel yatırımcı, 'take profit' ve' stop loss' yapamaz, yani zarardan da kardan da gerektiği zaman feragat edemez. Spot piyasa, foreks, vob vb..farketmez, dövizde kısa vadeli al sat dan prensip olarak uzak durun derim. Al-sat haricinde, uzun vadeli pozisyon almak isteyenlere ise şunu söyleyebilirim; riskli bir hamle olur çünki zarlar hileli. Serbest piyasa yönetimine ve dolayısıyla bilinegeldik ortadoks prensiplere geri dönülene kadar temkinli olun, en azından sepet yapın derim.

TL mevduat faizi, daha önce pek alışık olmadığımız bir kısım uygulamalardan ötürü mudileri mağdur edici, kredi kullananları ise aksine mutlu edici nitelikte. Olağan dışı yöntemlerle oranlar düşürüldüğü için (konuyu amacından saptırmamak adına detaya girmiyorum) reel faiz seviyesi, olması gereken yerin altında. Enflasyonun, son ay baz etkisinden ve bir kısım farklı sebeplerden (yine detaya girmek isteniyorum) ötürü indiği tek haneyi veri kabul etsek bile,  stopaj sonrası mevduat oranı yüzde 11 li oranlara tekabül ediyor ve böylece mudilere yüzde 1-1.5 aralığında reel faiz öneriliyor. Şu anki yp mevduat toplamının, ulusal paranın üzerine çıkmasında bu anomalinin de payı var diye düşünüyorum.

Konunun açılış sebebi olan gayrimenkul yatırımına gelirsek, parasal genişleme döneminin bittiği ve yerel konjonkturun de dünyadan negarif ayrıştığı şu ortamda, açıkçası ben kendi adıma uzun bir süre tek haneli faiz oranları beklemiyorum. Bu da büyük ölçüde kredi büyümesine bağımlı olan sektörü, fazlasıyla kırılgan hale getiriyor. Buna karşılık halihazırda fiyatların, usd bazında çok düşmüş olduğunu da söylemek gerek. Özetle burada, özellikle 200 kira ve altındaki satın alımlar selektif olarak değerlendirilebilir ama genel olarak sektörel bunalımın bir süre daha devam edeceğini söylemekta fayda var. Son olarak G.Menkul kazancını hesaplarken, kira getirisi+arsa şerefiye değer artışı - binanın fiziki amortisman kaybı olarak formule etmek daha doğru olur diye düşünüyorum. Dolayısı ile kirayı mevduat faizi ile kıyaslayacaksak, potansiyel şerefiye artışını da dikkate almalıyız bence.

Bes,  devlet katkısından ötürü bence tl vadeli mevduat da dahil olmak üzere şu ana kadar sayılan tüm enstrumanlardan daha avantajlı; eğer altın  endeksli fonlar tercih edilirse birikim altın/döviz olarak takip edilirken, ayrıca yüzde 25 devlet katkısı da kazanılabilir, tabi ki yıllık asgari ücret çarpanı sınırına kadar.

Son olarak Borsa ya gelirsek, özellikle gelişmekte olan piyasalar için tartışmasız en iyi yatırım alternatifi olduğunu düşünüyorum. Zaten yıllar itibariyle; yatay analizde, getiri oranlarında en tepede olduğunu  görebilirsiniz. Spekülatif kağıtlardan kaçınıp,mümkünse imkb 30 portöyünde alınacak uzun vadeli pozisyonların, yatırımcısını tatmin edeceği kanısındayım.  Tabi ki burada zamanlama önemli. Kriz dönemleri, her zaman alım fırsatı olmakla birlikte, usd bazında borsanın dipte olduğunu söylemek şu ortamda zor.

LYA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
En son Umutt tarafından 12 Eki 2019, 13:02 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Umutt

Mesaj Mandos » 12 Eki 2019, 12:59

Forumda sanki yatırımlarla ilgili bir paylaşım konusu vardı. Yoksa da olsa sanki güzel olur gibi geldi. :)
Kullanıcı avatarı
Mandos

ÖncekiSonraki

Dön TSF Yaşam Stili - Lifestyle & Entertainment

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 50 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners