Ankara Burgercileri

Genel Yaşam Stili Konularını Bulabileceğiniz Bölüm

Ankara Burgercileri

Mesaj Hellhound » 28 Nis 2019, 18:06

Konu yeme içme olunca bile aklımıza gelen ilk paylaşım platformu TSF ise kafayı saatlerle çoktan yemişiz, gerisi yancı olarak eşlik etmekte :lol:

Instagram’daki hesapların gazıyla kendimizi mekandan mekana atarken her sektörde olduğu gibi bu işin arka planında da değişik faktörler olduğunu acı tecrübelerle öğreniyoruz. Sosyal medya paylaşımları, özellikle yeni mekan keşiflerinde yararlı olsa da 10 günde bir belli hesapların bombaladığı mekanların “o kadar da iyi olmadıklarını” tecrübe etmek pek mutlu hissettirmiyor. Buradan hareketle oldukça önem verdiğim burger konusundaki deneyimlerimi aktarmak istedim. Tabi asıl konumuz saat olduğu için aklıma geldikçe çektiğim saat-burger fotoları ile birlikte :champ:

Mekan yorumlarına geçmeden önce referans alınabilmesi açısından burger tercihimi tarif edeceğim. Öncelikle pişme seviyesinin sorulmasından pek hoşlanmıyorum. Her ne kadar orta pişmiş sevsem de fast food kültüründe bir yiyeceğin tek formda servis edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Dağılan yumuşak kıymadan ziyade ızgara tadının yoğun olarak hissedildiği nispeten kalın burger köftelerini tercih ediyorum. Yeşillik ve domates pek tarzım değil. Hem burger köftesinin lezzetli olmasını hem de karamelize soğan, çıtır malzemeler ve sosların uyum içerisinde olmasını seviyorum. Dolayısıyla yeşillik, domates ve soğanı doğrudan burgerin içine koyan mekanlar benim için 1-0 geride başlıyor. Ayrıca yancı soslarının bile hazır olması pek hoşuma gitmezken burger içinde hazır sos kullanımı benim için aforoz nedeni.

Mekana gelince burgercilerin havalandırması ciddi problem… Çoğu yerde koku sinmesin denirse ya dışarda oturulacak ya da avm içinde bir mekan tercih edilecek. Hal böyle olunca kış aylarında mekanın havalandırması, konforu da etkileyen önemli bir unsur. Bu nedenle yorumlarımda bu konuya da yer vermeye çalıştım.

Etmanyak

Şimdiye kadar yediğim en lezzetli burger köftesini Etmanyak yapıyor. Kıvamlı (yumuşak ve dağılan kıyma değil) ve sulu… Üstüne üstlük soslar da bir o kadar lezzetli ve hamburger bütün olarak oldukça sağlam bir harmoni içinde damakları çatlatıyor. Ekmekleri kendileri yapıyorlar ve Burger içinde kullanılan sos ve malzemeler baskın lezzetler olmasına rağmen köftenin tadı gölgelenmiyor. Üstüne bir de yemek sonrası ağızda kalan tat da uzun süre mutlu edince, Etmanyak Ankara burgercilerinin benim için zirvesinde yer alıyor. Aioli ve Mush Burger favorilerim iken karakteristik peynir sevenler için Konya Küflüsü de oldukça farklı bir lezzet.

Burgerlerden ayrı satılan patates ortalama üzeri lezzet ve dokuda iken, patatesler için hazır sos servis etmeleri benim için mekanın tek eksi tarafı. Nispeten küçük bir mekanda havalandırma problemi az da olsa mevcut. Son olarak Frankfurter sosis benim için yıldız bir ürün olmasa da yoğun et tadı içeren farklı bir sosis denemek isteyenler için kesinlikle tavsiyedir.

Resim

Resim

Little Kitchen

Little Kitchen; burger, nachos ve pizza üzerine yoğunlaşmış bir restoran. Mekanın nachos ları denenebilecek lezzetler iken pizzaları şehrin iyi İtalyan pizzası yapan mekanlarıyla yarışabilecek seviyede değil. Burgerler ise çoğunlukla şansa kalıyor. Köftelerini nispeten kuru ve yavan bulduğum mekanın Ottoman Burger ve Peanut Burger gibi karakterize ve özgün soslar barındıran altenatifleri varken denediğim en güzel burgeri, All Beef Smoke Kitchen. Fümelenmiş dana eti ve kendi yapımları olan barbekü sosunun güzel bir harman oluşturduğu burger, mekanın köftesindeki lezzet ve kıvam açığını kapatıyor. İyi sayılabilecek patatesleri, kendi yaptıkları ekmekleri ve benim için önemli olan kendi yaptıkları sosları ile Ankara’nın ortalama üzeri burgercilerinin arasında yer alan Little Kitchen, etin lezzetine biraz daha yoğunlaşırsa üst sıralara oynayabilecek mekanlar arasında yer alıyor. Havalandırma problemi olmayan mekanın dekoru da uzun süre vakit geçirmenizi sağlayacak kadar güzel.

Aloha Burger

Tavsiye üzerine gittiğim mekanda Aloha Special ve Ciobella Burger yedim. Kömür ateşinde pişen burger köfteleri pek sulu olmamakla birlikte uzun yol üzeri molada yenen işletme köftelerini andırıyor. Dolayısıyla benim açımdan mekanın tek şansı soslarla farklı bir lezzet yakalamak… Bu minvalde Aloha Special, “hmm fena değil” dedirten ortalama bir lezzet iken Ciobella, ceviz, kapya biber ve pesto sos ile birlikte malzemelerin uyumu açısından oldukça hoş bir lezzet. Mekanın patatesleri ortalama lezzet ve dokuda iken yancı sosları burada da maalesef hazır… Mekanda burger köftesinin pişme derecesi sorulmakta. “Nasıl olması gerekiyorsa öyle pişirin” cevabı ile “tamam o zaman orta pişiriyorum” denen burger de çok pişmişe yakın geliyor. Burger yanında servis edilen patatesler yenilik getirmezken yancı sosları burada da hazır olarak kullanılıyor. Havalandırma ise biraz problemli.

Resim

Cezzar

Hadi bir deneyelim diyerek gittiğim ve beklentimin üzerinde lezzetle beni şaşırtan mekan Cezzar, Ankara’nın en iyi burgerlerinden birini yapıyor. Klasik steakhouse tarzındaki burgerleri oldukça lezzetli ve sulu. Eğer belirtilmezse hamburgerler ikiye kesilmiş ve kesilen bölgeler ızgaraya gösterilmiş olarak geliyor ki bu hadise eti kuruttuğu için pek de hoşlanmıyorum. Yalnızca karamelize soğan, füme et ve burger peyniri ile servis edilen burger, ilave sosa ihtiyaç bırakmayacak kadar leziz. Burger öncesi gelen meze tadındaki ikramlar, mekanı Ankara’daki burgercilerin bir tık üzerine taşırken burgerler ile birlikte sunulan patatesin lezzeti ortalama... Yancı sosları hazır servis edilirken tane hardal bulundurmaları da benim açımdan büyük bir artı puan. Ayrıca steakhouse burgercilerinin klasiği olan lokum burger de son derece lezzetli ve pişme derecesi uygun idi.

Lezzettli burger köftesi, kendi pişirdikleri tereyağlı burger ekmeği, güzel bir sunum hoş ve havalandırma sorunu olmayan bir mekanla birleşince Cezzar, tekrar tekrar gidilecek bir yer.

Resim

Piel Roja

Piel Roja, zengin başlangıç ve salata menüsü ile burgerci olarak yola başlayıp kafe kıvamına bürünen bir restoran. Ancak benim için güzel sunum, özenli mekan ile kurutulmuş burger köftelerinin ve ortalama burger soslarının buluştuğu bir mekan Piel Roja. Bugüne kadar Seattle, Navajo ve Chiricahua Burger denediğim Piel Roja'da damak tadıma göre öne çıkan bir lezzet yok. Neyse ki patesleri ortalamanın üzerinde lezzete sahip ki az da olsa mekanı kurtarıyor…

Pek leziz bulmadığım ekmeklerini kendileri yaparken yancı sosları ise birçok burger restoranı gibi hazır kullanıyorlar. Farklı zamanlarda birçok kez şans verdiğim Piel Roja maalsef yeni nesil burgercilerle yarışamayacak kadar ortalama işlere imza atıyor. Hoş dekore edilmiş mekanın havalandırma problemi bulunmamakta.

Unique Burgers

Oldukça yüksek beklentiyle gittiğim Unique, benim için büyük bir hayal kırıklığı… Denediğim dana tandırlı Unique Burger ve Smokey görüntü olarak müthiş ve sulu sulu gözükürken tat olarak kesinlikle benlik değil. Açık ara hayatımda yediğim en yağlı ve ağır burger köftesini yapıyorlar. Üstüne üstlük bir de bu yağ katmanı, Unique Burger’de tandırla buluşunca, dinlene dinlene anca bitirilen bir burgere dönüşüyor. Tabi bu hadise tamamen öznel olduğu için bol yağlı et sevenler için zirvede yer alan bir lezzet de olabilir Unique.

Mekan kendi ekmeklerini hazırlarken yine kendi hazırladıkları çeşit çeşit yancı soslarının olması ise oldukça güzel. Menüye dahil edilebilen patates ve ayrıca satılan, ince ince servis edilen çıtır soğan ise burgerin tersine Ankara’da yediğim en lezzetli yancılar olabilir. Mekanda fazlaca dolaşan ağır yağ kokusu üstünüze sinerken keşke burger köftesinin reçetesini değiştirseler de yeniden şans versem diyorum…

Resim

Garaj 55

Büyük beklentiyle gittiğim ve hayal kırıklığına uğradığım bir başka mekan daha… Gitmeden önce benzinlikte yer alan bir burgerci ne kadar iyi olabilir ki diyordum. Denedikten sonra benzlinlikte yer alan bir burgerci kadar iyiymiş diye düşündüm. V8 ve acılı olan Mustang Burger’i denedim. Maalesef iki burger de isimleri kadar havalı olmaktan oldukça uzak, zincir burger restoranlarının bir tık üzerinde lezzete sahip vasat burgerler. Büyük ekmeğin içinde kaybolan küçük ve kuru bir burger köftesi ne kadar lezzetli olabilir? Aynı zamanda fırın olarak da hizmet verdiklerinden anlaşılabileceği gibi, kendi ekmeklerini kendileri pişiriyorlar. Maalesef ekmek konusunda da mekan, kendi ekmeğini pişiren mekanlar arasında zayıf kalıyor.

Garaj 55, oldukça geniş olduğu için havalandırma problemi yok ve üzerinize koku sinmiyor. Menüde servis edilen patates de vasat ve yancı sosları da hazır olunca Garaj 55’in konsepti dışında kurtarır noktası kalmıyor.

Fess Burger

Fess Burger de Ankara’da sık sık adı geçen mekanlardan biri. Fess, burger köftelerinden ziyade burger içinde kullandıkları soslarla öne çıkmış bir mekan. Menüden Relish Burger ve Hünkar Burger’i denedim. Maalesef köftenin ekmeğe küçük gelmesi problemi burada da mevcut. Özellikle Hünkar Burger’de kullanılan sos gayet lezzetli ancak bir bütün olarak bakıldığında ekmek, soslar, peynir ve köftenin lezzetinin bütünsel bir harmoni içinde olduğunu söylemek zor. Burger köftesi ince ve inceliği oranında kuru. Diğer mekanlardan farklı olarak burgerin yanında ister patates ister soğan halkası isteyebiliyorsunuz ancak burada da yancı sosları hazır olarak kullanılmakta. Mekan ekmeklerini dışarıya yaptırıyor. Geniş alan ve arka taraftaki mutfak sayesinde koku problemi yok. Güleryüz ve çay servisi, mekanın en büyük artıları...

Resim

Big Bang Burger

Bildiğim kadarıyla Ankara’da smash usulü burger yapan tek yer Big Bang. Farklı yerlerde birkaç şubeleri oldukları için yarı zincir olarak tanımlayabileceğim mekan, listedeki diğer işletmeler kadar küçük ve heyecanlı olmasa da benim için risksiz ve güzel bir alternatif. Son dönemde menüdeki birçok burger kıyıma uğramış olsa da (köz patlıcanlı ve acılı burger efsane idi!) Smoke Bang ve Big Bang, hayal kırıklığına uğratmayan başarılı lezzetler.

Mekanın tek problemi fast food mantığı ile işe alınan personelin burgerleri özensiz hazırlaması iken, patateslerin lezzeti ve kendi hazırladıkları yancı sosları ile Big Bang, Ankara Burger’cilerinin ayrı bir noktasında yer alıyor. Ayrıca menü ile gelen sınırsız içecek de birçok kişiyi tatmin edecek bir uygulama. Gittiğim şubelerde havalandırma problemi yokken ah keşke sınırsız kabuklu fıstık ikramı da kalkmamış olsaydı diyorum...

Kulina Burger

Kulina Ankara’nın en yeni burger dükkanlarından biri. Oldukça küçük bir mekanda hizmet veren restoranın, büyük bir heyecanla titizlikle işletildiği anlaşılıyor. Kulina’da Acı Burger ve Kulina Özel Crunchy Burger denedim. Çift kat ve nispeten küçük burger köftelerine rağmen suyunu kaybetmemiş, yumuşak formlu bir burger köftesi yapıyorlar. Burger köftesi tam olarak sevdiğim tarzda olmasa da burger içinde kullanılan soslar ve mekanın kendi reçetesi ile dışarıya yaptırdığı ekmeğin lezzeti gayet uyumlu. Burgerlerin yanında ev yapımı turşu suyu gelirken kendi yaptıkları yancı sosları olan ranch sos ve sarımsaklı mayonez, mekanı bir adım öne taşıyor. Bir de Arnavut biberi kullanılan bir acı ayran var ki, yalnızca onu içmek için bile tekrar gidebilirim! Etmanyak'tan sonra benim için ikinci sırada yer alan Kulina'da maalesef havalandırma problemi mevcut.

Resim

Hmbrgr

Birçok AVM’de şubesi olan Hmbrgr, Ankaralıyı ev yapımı burgere alıştıran önemli işletmelerden biri. Kendi malzemeni kendin seç mantığıyla hazırlanabilen burgerleri vasat seviyede olsa da kendi yaptıkları yancı sosları ve sınırsız içecek alternatifi ile standart avm menüsüne çoğu zaman tercih edilecek bir mekan Hmbrgr.

Çalışanların pek de standartlarının olmadığı Hmbrgr şubelerinde köftenin sululuk oranı şansa kalıyor ancak özellike tavuk fileto burgerini standart köfteli burgerlerinden bile lezzetli buluyorum. Yancı sosları olarak hazırladıkları köri ve tartar sosları ile Hmbrgr, pişman etmeyecek ortalama mekanlar arasında yer alıyor. Gittiğim şubeler avm içinde olduğu için havalandırma problemi ile karşılaşmadım.

Sizler de deneyimlerinizi paylaşırsanız güzel bir rehber oluşturabiliriz :champ:
gurmekokular
Kullanıcı avatarı
Hellhound

Re: Ankara Burgercileri

Mesaj eyimen » 28 Nis 2019, 19:34

Süper hizmet olmuş [emoji847]
Etmanyak ve Kulina'yı bilmiyordum. En kısa zamanda gidecegim. Cezzar ve Bigbang şu anki favorilerim..

CPH1893 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
eyimen

Mesaj khanruler » 28 Nis 2019, 20:02

Çok güzel bir paylaşım olmuş, en kısa zamanda ben de Etmanyak'ı tecrübe edeceğim :champ:

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
khanruler

Mesaj gargamell » 28 Nis 2019, 20:17

Saklı Seçilmişlerin bana verdiği yetkiye dayanarak sizi forumun Vedat Milor'u ilan ediyorum! Arz ederim. :champ:
The Time-Tested, Battle-Hardened.
Kullanıcı avatarı
gargamell

Mesaj Shinigami » 28 Nis 2019, 20:48

herzaman kaliteli içerik ile bizi şaşırtmadınız pek sayın Hellhound. Hepsini denemiş, damak tadına güvenen biri olarak birebir görüşlerimi dile getirmişsiniz. fakat insan giderken bir alo der :lol: :champ:
Kullanıcı avatarı
Shinigami

Mesaj foottwo » 28 Nis 2019, 21:26

Burgerdinho'yu da ekleyebiliriz listeye..

Edit: Chef in the Kitchen da iyi bence..
"Baş eğmedik edâniye ikbâl ü câh için.."
Kullanıcı avatarı
foottwo

Mesaj adorno » 28 Nis 2019, 23:54

Bilahare deneyecegim, tesekkurler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Her başarılı erkeğin ardında en az bir kadın vardır.
Kullanıcı avatarı
adorno

Mesaj adorno » 28 Nis 2019, 23:55

Bilahare deneyecegim, tesekkurler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Her başarılı erkeğin ardında en az bir kadın vardır.
Kullanıcı avatarı
adorno

Sonraki

Dön TSF Yaşam Stili - Lifestyle & Entertainment

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 47 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners