TSF Highland Distillery / Malt Whiskey

Genel Yaşam Stili Konularını Bulabileceğiniz Bölüm

Re: TSF Highland Distillery / Malt Whiskey

Mesaj darksider » 24 Mar 2019, 11:31

khef yazdı:
darksider yazdı:Resim
Afiyetler :champ:

Darksider güzel seçimler. [emoji106]

Balvenie 12 için düşüncen nedir? Tavsiye eder misin?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Khef, teşekkürler, çok başındayım daha bu serüvenin, dolayısı ile tavsiyelerim ne kadar verimli olur bilemiyorum.
Tavsiye değil de izlenim dersek, burnu ve tadı benim gerçekten çok hoşuma gitti, çok karakteristik bir speyside, bal turunçgiller ve vanilya ağırlıkta. Bitiş yumuşak ve görece kısa. Schiphol’de deneyerek ve beğenerek almıştım. Mümkün olduğunca sürekli bulundurmak istediğim bir single malt oldu. Yalnız önemli nokta bu 12 yıllık triple cask, double wood değil.
Eğer benim gibi speyside seviyorsan ve bal - turunçgil de hoşuna gidiyor be henüz denemedi isen Aberlour, Casg Annamh’ı bir denemeni önerebilirim. Şimdiye kadar denediğim en yoğun ve lezzetli speyside. 48%’lik olduğunu bir kenara yazmak lazım tabi.
Resim
Nothing lasts forever, and we both know hearts can change...
Kullanıcı avatarı
darksider

Mesaj kiwi21 » 24 Mar 2019, 11:54

darksider yazdı:
khef yazdı:

Khef, teşekkürler, çok başındayım daha bu serüvenin, dolayısı ile tavsiyelerim ne kadar verimli olur bilemiyorum.
Tavsiye değil de izlenim dersek, burnu ve tadı benim gerçekten çok hoşuma gitti, çok karakteristik bir speyside, bal turunçgiller ve vanilya ağırlıkta. Bitiş yumuşak ve görece kısa. Schiphol’de deneyerek ve beğenerek almıştım. Mümkün olduğunca sürekli bulundurmak istediğim bir single malt oldu. Yalnız önemli nokta bu 12 yıllık triple cask, double wood değil.
Eğer benim gibi speyside seviyorsan ve bal - turunçgil de hoşuna gidiyor be henüz denemedi isen Aberlour, Casg Annamh’ı bir denemeni önerebilirim. Şimdiye kadar denediğim en yoğun ve lezzetli speyside. 48%’lik olduğunu bir kenara yazmak lazım tabi.
Resim
Su Schiphol'deki tadim olayi ulkemizde de olsa diye ic gecirdim sonra Sirince'deki sarap tadimlarini bile alkol yasaklarindan dolayi kaldirmak zorunda olduklari aklima geldi. Belki baska bi Turkiye'de...
https://instagram.com/kiwiwatch
Kullanıcı avatarı
kiwi21

Mesaj khef » 24 Mar 2019, 14:03

darksider yazdı:
khef yazdı:

Resim

Speyside favorim olduğu için Balvenie TC’i mutlaka deneyeceğim.
Aberlour özelinde ise, klasik şişesi en sevdiğim single maltlardan. Kafamdaki tek soru işareti şu; markaların farklı kesimlere hitap etmek için her zaman yaptığı işlerden uzaklaşıp, ürünlere çeşitlilik katmak istediklerinde genelde ortaya dengeli aromalara sahip ürün çıkmaması. Bu söylediklerim Casg Annamh’daki hafif is ve %48 için geçerli midir bilemiyorum, denemek lazım. :thumbup:

Yorum ve tavsiyeler için teşekkürler. :champ:

Kullanıcı avatarı
khef

Mesaj kiwi21 » 24 Mar 2019, 14:39

Slainte :champ:

Resim
Kullanıcı avatarı
kiwi21

Mesaj gkhnbaggio » 24 Mar 2019, 20:15

Speyside muhabbetine istinaden aileye bir Cardhu kattım. Islay’a uzak biri olarak, tatlı ve meyvemsi tatları beklentimi yüksekti. Dün akşam denesim ama çok etkilemedi. Biraz hafif, tat yoğunluğu ve damakta kalış süresi olarak da vasat buldum ilk denemede.

Bakalım yanına daha az aromatic bir puro ile deneme yapınca belki daha baskın tatlar alırım.

Slainte:champ:

Resim

** instagram: @cigarlig
Kullanıcı avatarı
gkhnbaggio

Mesaj Ksk74 » 25 Mar 2019, 18:57

Zevkler ve renkler tartışılmaz mottosuna inanır ve saygı duyarım. O yüzden burada yapacagim yorumlar sadece şahsi damak tadımla bağlıdır.  25-26 yıllık düzenli bir viski sever olarak (son 15 yılı single malt ve son 8 yılı da Islay yoğunlaşmalı) tat ve koku analizleri yapmadığımı baştan belirteyim dolayısyla değerlendirmelerim şahsi lezzet hissi,fiyat/performans,matematik ağırlıklı ve genel değerlendirmelerden ve birazda gırgırdan ibaret.

Ben tersten giderek kendimce asla ağza sürülmeyecek, para verilmeyecek yada para verilmekten kaçınılacak viskileri sıralayayım dedim. Bir sonra ki paylaşımımı da kendimce para verilecek, içerken zevk alınacak viskilere dair yaparım artık.

Prensip ve damak algısı olarak bir şisesini yedire yedire içmediğim hiç bir viskiye yorum yapmak pek istemem. İyi viskilerde 1 tadım kadehi ile yorum yapacak kadar seri ve güçlü bir damak tadım ya yok ya da bazı viskileri tam anlamak için en azından 1 şişesini net görmem gerekiyor.(Kötü viskilerde 1 yudum bile fazlasıyla yeterli olur ayrı konu).  O yüzden yorumlarım genelde full şişelik tecrübelere dayalı olup cüzzi bir kısmı da birkaç dubleye dayalıdır.

Kaybedenler ve Tercih Edil(e)meyenler Klübü:

White Horse:  Blend viski değil tarım ilacı sanki mübarek. Bu kadar berbat bir tat ve daha ilk yudumunda içimi kaldıran bir Scotch viski olmadı bugüne dek. Şisesinde bile meymenet yok. Elimi bile sürmeyeceğim bir Harman viskimsi alkol..

Ucuz Hint Viskileri: İş için gittiğim bir Batı Afrika ülkesinde görüştüğüm garibanların sürekli alıp içtiği bu viskilerden birkaç kadeh içme hatasında bulundum. Çakma kanyak desem değil bal renkli çöp votka desem değil berbat bir “tarımsal kökenli” zirai ilaç içine viski esansı katılmış bir sıvıydı. (ısıl işlem görmüş sucuk benzeri ürün gibi yani) şişesi 7-8 usd ye satılıyordu.. DÜnyanın en çok satan viskileri arasında Hint “Viskileri” açık ara önde, ülkenin eski İngiliz sörmügesi olması ve nüfusu düşünülünce normal geliyor ancak bu ucuz Hint viskileri muhtemelen Hindistanda ki “viski baba” tapınaklarına adanması ve artanın çıkıştaki garibanlara bağışlanması gibi bir amaçla üretilmiş.
Meşhur “Whiskey baba temple” izlemenizi tavsiye derim. 1.40 ve sonrası ayrı bir komedi
https://www.youtube.com/watch?v=ugHMbxjry0c

Glen Mc Gregor-Label 5 -Bells: Pufff. Bunlardan bikaç kez içmek durumunda kaldım ikram vb olunca. Bells tek kelime ile berbat 2.yudum için kadeh ağzınıza resmen gitmiyor, diğerlerinde zar zor ilk kadehi bitirince 2.sini istemiyorsunuz ama Bells “beeh” dedirtecek cinsten. Scotch Viskinin kopek öldüren kategorsinde yer alırlar bence. Ucuz viski namına birşeyler alacaksanız Vat 69 veya Passport Scotch alın çok daha iyi bunlara hiç bulaşmayın derim.

Jim Beam: Bir yere gidersiniz 1- 2 buzlu Jack istersiniz ve “Jack yok abijim Jim Beam var yerine daha güzel” der ya garson. Direk “Hadi leyn” cekerim. White horse, hint viskileri ve Bells vb kadar olmasa da ilk yudum bittikten sonra içimi kaldıran ender (burbon) viskilerden biri de bu. Bana gore Jack’in olmamışı, çiğ kalmışı hatta zorlama bir içki Usa’da en çok satan markalardan biri olmasını da oldukça enteresan bulurum. Birkaç kez almıştım ama yıllardır asla para vererek almayacağım bir kategoride hatta ikram edildiğinde bile teşekkür edip varsa alternatif birşey tercih ediyorum.   
1 kez daha denemek ve markaya bir şans daha vermek için aldığım “Jim Beam Black triple aged”i ayrı tutmak lazım. Abisinin terbiye edilmiş hali (terbiyeli şiş misali)  olup içilebilir kıvamdadır, gideri var hatta güzel bile ama std Jim Beam daima uzak duracağım bir viski.

Dalmore 12: Evet bende muhteşem şişesine, geyik boynuzu logosuna ve marka bilinirliğine kanarak uygun bir fiyat ile bulunca 1 şişe denemek için almıştım 4-5 yıl once. İlk yudum” vaav, vay canına adamım” falan dedirtti ama 2. Yudumda o ilk yudumda ki tattan eser kalmadı sıradan yavan bir viski haline büründü. Yudum üsütüne yudum ilk yudumdaki tadı ararken baktım 2 duble bitmiş sanki sıradan vasat bir 12 lik blend içiyorum havası hissettim.  Karaktersiz ve kendine has bir tat bulamadığım bir viski oldu.. Hani sanki patron “beyler acil nakit lazım 12 yılı beklemeyin 9. Yılda doldurun 12 etiketini basın” demişte öyle piyasaya sürülmüş gibi. Prematüre doğmuş bir single malt sanki, ol(a)mamış. Asla para verip bir daha almam.

Highland Queen 12 Blended: 12 yaşında ki bu Harmanı geçenlerde y.dışında 23 usd fiyatını (1lt)  cazip bularak alıp deneme hatasında bulundum. Son derece sıradan hiçbir özelliği olmayan 12 yaş özelliği belirtilmese kesinlikle vasat bir Harman viski olarak niteleyeceğim bir model. İçilirmi içilir ayrı konu ama bir daha asla para verilerek alınmaz fiyatı ne olursa olsun 5-10 usd daha fazla verip severek içilecek çok sayıda viski varken bu meretden uzak durulur.

JB: Rahat ve kolay içimi ile piyasada çok tutulur ancak asla özel olarak para verip içeyim dedğim bir blend değil. Malum misafirlikte davetlerde vb en çok ikram edilen viskilerden biri, ,içilir mi içilir ama bana fazlasıyla sade,hafif ve gereksiz bir tatlılıkta geliyor.

Grants: Bu viski hep aklıma Savaş öncesi Suriye’yi getiriyor. İş görüşmelerinde falan std olarak ikram edilen gidilen bazı eğlence/yemek mekanlarında her masada std olarak bulunan yada oradan gelen müşterilerin hediye olarak getiridiği bir markaydı. Nedense sevemedim ve mecbur kalmadıkca da içmedim. Gereksiz ve boğucu bir sertliği ve sıkıcı bir tadı vardı hatırladığım kadarıyla. Bunun muadilleri çok ve bu markaya nazaran çok daha güçlü ve tercih edilebilir isimler dolayısyla para verilerek alınmaz ketogorimde.   

Balvenie 16 Triple Cask: Bİr müşterimin hediyesi olarak tanıştım 2 yıl önce. Şişeyi ve üstünde ki 16 lık triple cask yazısını görünce gözlerim fal taşı gibi açıldı, tam bir ziyafet viskisi diye düşündüm ama ilk yudumla 16 yaş ve triple cask niteliklerine gore ciddi bir hayal kırıklığı yaşadım. Bir şeyler eksik bu single maltda. Karakter yok tadı sıradan, özel hiçbirşey bulamadım bu viskiye dair. Buzsuz, az buzlu, bir tutam su ile, bol buzlu, çikolata ile, çerezle, isli etle vb her şekilde denedim nafile.  Hele ki fİyatı akıllara zarar (100 € civarı).
100€ ya 1 şişe 16 lık Lagavulin (veya 10 luk talisker) + 12 lik Glenfiddich alırım ve asla bu parayı Balveine 16 ya vermem ama yine hediye vb gelirse içilir ayrı konu.

Bushmil, Tullamore Dew: Bu Irishler’den de muhtelif tip ve serilerinden aldım tattım ve pek aradığımı bulamadım. Kesinlikle kötü diyemem ama birşeyleri eksik geldi bana hep. Bende kendilerini tekrar aldıracak bir itki,hatıra bırakamadılar. Fiyatları uygun dolayısıyla alınip denenebilir bir kategoride hani pişman da etmez ama tekrar tekrar kendini aldırtmayan viskiler benim için.
Bazen bazı d.avrupa ülkelerinde TD 12lik Blend Special Reserve ve Bushmills 10 luk single malt çok uygun fiyatla denk geliyor belki o zaman bu abilerle tekrar buluşuruz ama çok da itici bir güçle değil.İrish viskiler arasında az sıklıkla da olsa paramı esirgemediğim tek marka Jameson olup std.versiyonu başarılı bulmakla beraber Select Reserve Black Barrel’in yerini ayrı tutarım.

Singleton 12: Bİrkaç kadeh tadına baktım orta seviye 12 lik blend mi single malt mı tam idrak edemedim. Sıradan, vasat ve sırf ucuz olsun diye üretilmiş bir malt gibi geldi bana. Hani” vatandaş single malt aldım içtim” desin diye piyasaya sürülmüş bir viski sanki. Belki oturup adam aıkıllı içsem daha farklı düşünebilridim ama tattığım birkaç kadeh bana bu viskiyi satın aldırtacak hiç bir destek vermedi.

Coal Ila 12: Bir dostum israrla bir şişe Islay alıp hediye etmek istemişti birkaç yıl önce. Israrına karşı koyamayıp Talisker’den 50-60 tl daha ucuz diye maddi nezaket gösterip bundan al madem dedim ve ilk Coal İla tecrübem oldu.  Islay denince Aklıma öncelikle Talisker 10 ve Lagavulin 16 gelir ardından da Laproigh 10. İlk Islay deneyimlerim bu güçlü markalarla oldu dolayısyla bu ayarlarda bir viski ile karşılaşacağımı sanarken ilk tadımla birlikte keşke 50-60 tl nin nezaketine girmeseydim de Talisker deseydim diye iç geçirdim.  Belki önyargısız içseydim yada ilk Islay içkim olsaydı farklı olurdu ama Talisker, Labroigh veya Lagavulin varken rafa el uzatılıp alınacak bir islay malt olmadı benim için. Kötü diyemem asla ama rakiplerine oranla belirgin biçimde zayıf ve sönük kaldı benim için. Sanki biraz çiğ ve ve bariz light bir tat aldım. Baba ve kalıcı bir parfümün yanında birde Davidof Cool Water koklarsın sönük kalır ya aynen öyle. Hafif ve yumuşak bir islay tadı almak isteyenler için birebir olabilir, belki de sıcak bir yaz günü için ideal bir Islay malt ama bence daha çok islaya giriş sınıfının ilk dersi bu viski olabilir ama ilerleyen derslerde Talisker,Lagavulin,Labroaigh gibi markalar olunca Coal İla’ya bir daha geri dönülebilme ihtimali göremiyorum.

Cardhu 12: Coal İla’yı Islay kategorisinde gördüğüme benzer bir şekilde Cardhu’da Speyside kategorsinde aynı niteliklerde benim için.Bir kaç kez ve bir kaç duble (ikram) olarak tattığım bu viski bende hiç bir hatıra,iz bırakmadı. Std ve klasik bir single malt tadı ile çok hafif gelmişti kısacık bir bitiş ile. “premature ejaculation” bu viskinin bitişi için yapabileceğim en iyi teşbih. Meyveli,şekerli hoş bir tat alırken küt diye bitiyor olay, tat kesilip uçuyor havaya. Nazarimda Speyside Single Malt dersine giriş viskisi olur ancak. İlerleyen derslerde bir daha anılmaz olur adı ve tadı bu viskinin.  

Glenlivet 12: Viski severlerin “yokh artıkh … Ali Sami” dediğini duyar gibiyim. Dünyanın en çok satan single maltlarının tepesinde Glenfiddich ile 1.liğe yarışıyorlar malum.Hayatımda 1 kez Tr.de marketten single malt viski aldım. O da buydu. (Evet iyi bir promosyon fiyatı ile) Aslında kokusu, tadı tam bir speyside klasiği ancak bu modelde nedense birşeyler eksik kaldı. Ya fazlasıyla klasik bir single malt tadı aldım yada sıradışı birkaç tık esinti,reyha hissedemedim/özel bir heyecan duyamadım. Fiyat performans olarak aslında çok iyi bir seviyede kesinlikle alınıp içilir. Ancak benim açımdan Glenlivet’e gelene dek Glenfiddich 12- Green Label 15 (yeni tanışmama ragmen)-Macallan 12 Fine Oak vb alternatifler var ve daha ağır basıyorlar. Para vererek almam demiyorum ancak almaktan imtina ettiğim bir S.Malt olacak yeni bir özel promosyon fiyatına denk gelene kadar.

To be continued…

SM-N960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Ksk74

Mesaj khef » 25 Mar 2019, 20:54

Ksk74 zevkle okudum ve devamını merakla bekliyorum. :champ:

Caol Ila, Cardhu ve Glenlivet için görüşlerimiz tamamen aynı. :thumbup:

Viski tadımı yaparken ben de sizin gibi düşünüyorum. Meyvemsi tatlar, is ve belli başlı aromalar (bal, tarçın, turunçgil, baharat vb. gibi) hariç yorum yapmak çok zor. Özel eğitim alınması gerektiği kanaatindeyim. Belki de kendim alamadığım için bahane uyduruyorum. :D

Ek olarak Cardhu yazın çok sıcak havalarda buz küpü ile içilecek fresh bir içki gibi geliyor. (Gökhan bunu sana yazacaktım, konusu denk gelmişken burada dursun. Tavsiyem; biraz bekle, havalar ısınınca iç.) :thumbup:

Kullanıcı avatarı
khef

Mesaj kiwi21 » 25 Mar 2019, 20:57

Ksk74, hemsehrim yazdiklarinizi keyifle okudum. Her ne kadar damak tadi kisiden kisiye 180 derece farklilik gosterebilse de Turkiye sartlarindan dolayi viskileri biraz da kör alim yaparak yorumlardan "bu benim damak tadima uyar, bu uymaz" diyerek aliyoruz. Farkli goruslerin oldugu yorumlari okumak kiymetli. Elinize saglik.

Slainte :champ:
Kullanıcı avatarı
kiwi21

ÖncekiSonraki

Dön TSF Yaşam Stili - Lifestyle & Entertainment

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 39 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners