TSF Highland Distillery / Malt Whiskey

Genel Yaşam Stili Konularını Bulabileceğiniz Bölüm

Re: TSF Highland Distillery / Malt Whiskey

Mesaj Ksk74 » 01 Oca 2020, 21:53

Tüm saat ve viski severlere iyi seneler dilerim.Resim

SM-N960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Ksk74

Mesaj gkhnbaggio » 02 Oca 2020, 00:12

khef yazdı:Glenfarclas 15 notları ve kısa 12-15 kıyaslaması ile 2019’u tamamlayalım.

Öncelikle G15’i benimle paylaşma nezaketi gösteren GkhnBaggio’ya teşekkür etmek istiyorum. Sayesinde yine müthiş bir viski denemiş oldum.

Resim

Burunda yoğun kırmızı meyve, çikolata ve meşe kokuları baskın. Viskilerde olgunlaşma süresi arttıkça, mayalanmış hamuru hatırlatan bir koku son zamanlarda dikkatimi çekmeye başladı. (Chivas 18’de de vardı) Sanırım fıçının viskiye olan etkisi daha fazla ön plana çıkmaya başladığı için malt’ın yoğunluğu da artıyor. Hafif is burundaki sürpriz oldu; hoş bir dokunuş.
Damakta yağlı ve dolgun, şeri etkisi ile tatlılık ve üzümün diğer aromaları biraz bastırdığını söylemek mümkün. Ayrıca yabancıların “Christmas Cake” dediği, bana annemin yaptığı meyveli, tarçınlı keki hatırlatan aromalar yanında, hiç kaybolmayan güzel bir meşe hissiyatı mevcut.
Bitiş uzun, sıcak ve biberli. Burada ilgimi çeken, bitişe gelene kadar hiç biber tadı almamak ve damakta birden ortaya çıkması oldu. (Denediğim tüm viskiler arasında bir ilk olabilir). Sürprizleri kapım hep açık.

Blended furyasına karşı dik duruşunu her zaman takdir ettiğim Glenfarclas ailesinin de en çok sevdiği ve tükettiği şişelerden olan G15, renklendirici içermeyen, %46 abv oranına sahip, aldığın yudumun bitmesini istemediğin, bal gibi, harika bir ekspresyon.

Resim

G12-15 kıyası ise, ailedeki çalışkan üniversite öğrencisi ergen kardeş ile üni.’yi bitirip para kazanmaya başlamış ve aileye destek olan büyük abinin durumuna benzetilebilir.

-Burunda 12’nin gençliği ve tazeliği, 15’te olgun ve yoğun meyveye dönüşüyor.
-15’te şeri fıçıların viski ile iyice bütünleşmesinden kaynaklı malt, meşe ve üzüm baskın, 12’de ise alkol daha çok hissediliyor. (Negatif anlamda söylemiyorum; 12’deki alkolün viskiye karakter kattığını düşünüyorum.)
-15 damakta “12’ye göre daha zengin ve dengeli”. Özellikle tırnak içine aldım çünkü 15’in sadece bir seviye altında. Yoksa 12 zenginlik ve denge konusunda diğer rakiplerinin çoğuna nal toplatır.
-12 ne kadar yazlıksa, 15 bir o kadar kışlık; 3 senenin farkı cidden çok şaşırtıcı. Olgunlaşma sürecinin yanında, %43’e %46 abv farkının etkisi olduğu kesin.

Slainte. [emoji1634]

Resim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yine harika bir yorumlama olmuş...
Slainte dostum [emoji1634]

* instagram: cigarlig
Kullanıcı avatarı
gkhnbaggio

Mesaj Umutt » 11 Oca 2020, 23:13

Yıllar sonra, bu başlığın azımsanmayacak katkıları ile birlikte viskiyle tekrar tanışmış oldum.

Malum, başlığın müdavimlerinin yazdıklarını okuduktan sonra, yarım yamalak kavrayışımla (kullanılan jargon bana halen çok yabancı) bu içki ile ilgili farkındalığımın çok düşük olduğu sonucuna vardım ve bugün Metro' dan 50 lik bir Ballantine's kapıverdim.

Sonuç; cidden hiç fena bir şey değilmiş yahu.. Dört dublelik, gayet amele style bir içim deneyiminden sonra cidden çok iyi hissediyorum kendimi.. Çok temiz bir içimi var, her anlamda.. Neyse daha fazla yazmayayım; bir viski acemisi olarak, kafam da hafif güzelken başlığı daha fazla kirletmeden bitireyim.

Son olarak, bu güzel başlığı domine eden ve harika bir külliyat oluşmasına vesile olan tüm değerli arkadaşlara özel teşekkürler..

LYA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Umutt

Mesaj khef » 12 Oca 2020, 15:04

Umutt yazdı:Yıllar sonra, bu başlığın azımsanmayacak katkıları ile birlikte viskiyle tekrar tanışmış oldum.

Malum, başlığın müdavimlerinin yazdıklarını okuduktan sonra, yarım yamalak kavrayışımla (kullanılan jargon bana halen çok yabancı) bu içki ile ilgili farkındalığımın çok düşük olduğu sonucuna vardım ve bugün Metro' dan 50 lik bir Ballantine's kapıverdim.

Sonuç; cidden hiç fena bir şey değilmiş yahu.. Dört dublelik, gayet amele style bir içim deneyiminden sonra cidden çok iyi hissediyorum kendimi.. Çok temiz bir içimi var, her anlamda.. Neyse daha fazla yazmayayım; bir viski acemisi olarak, kafam da hafif güzelken başlığı daha fazla kirletmeden bitireyim.

Son olarak, bu güzel başlığı domine eden ve harika bir külliyat oluşmasına vesile olan tüm değerli arkadaşlara özel teşekkürler..

Umutt afiyetler, aramıza hoşgeldiniz. [emoji1634]

Kullanıcı avatarı
khef

Mesaj khef » 15 Oca 2020, 22:25

Lagavulin Distiller’s Edition her sene belirli sayıda piyasaya sürülen ve markanın L16’sına göre daha az bilinen ekspresyonu. İlk bakışta NAS gibi gözüküyor fakat 2001’de olgunlaşma süreci başlayan ve 2017’de şişelenen, “double matured” ve aslen 16 yıllık bir viski. Uzun zamandır sırasını beklerken @MertYe’nin sinsi operasyonu ile ekibe katıldı.

Resim

Burunda öylesine güzel ağaç, toprak, sonbahar hissi veriyor ki, klasik “Lagavulin isi”ni geri plana itiyor. Araya ıslak deri, kırmızı meyveler karışıyor.
Damakta yağlı, kremamsı, tatlı ve yumuşak. Bal aroması geliyor. (İslay’da balın ne işi var demeyin, çok şaşıracaksınız.) İs tüm bu koku ve aromaların içinde tatlı tatlı süzülüyor. İyot, fıçılardan gelen Pedro Ximenez üzümleri ile birleşince muhteşem bir sonuç alınmış ve damak müthiş zevk veriyor.
Bitiş yine yağlı yapıda, aromatik, ortaya yakın uzunlukta ve sıcak. Şeri etkisi bitişte kendini hissettiriyor.
(Kısa bilgi: PX fıçılardaki olgunlaşma süreci, viskilere, kara/kırmızı meyveler ve alabileceğiniz en tatlı bitişi veriyor.)

Resim

Şeri fıçılarda olgunlaşıp, %43 ile şişelenen Distiller’s Edition lezzetli tabirine uyan ekspresyonlardan. İsli standartlarında, L16’ya göre çok daha zengin, karakterli, zarif, yumuşak ve aynı zamanda, highland’ler dahil, içtiğim en “earthy” viskilerden. Hemen ikinci kadehi doldurmak istedim ki islilerde çok nadir olur. Şiddetle tavsiyedir.
Şişesinde yazan ve Lagavulin’in çokça paylaştığı, adalıların meşhur sözü ile bitirelim;

“Time takes out the fire but leaves in the warmth.”

Resim

Kullanıcı avatarı
khef

Mesaj ÜmitYüksel » 18 Oca 2020, 01:57

Umut üsstad sizde mi :
Kullanıcı avatarı
ÜmitYüksel

Mesaj Umutt » 22 Oca 2020, 13:59

asuspc yazdı:Umut üsstad sizde mi :
Ümit Hocam geç gördüm post u, sormayın valla arkadaşlar sağolsun, verdiler zehiri [emoji3525]

Kullanıcı avatarı
Umutt

Mesaj gkhnbaggio » 30 Oca 2020, 21:58

Jack Daniel’s Single Barrel Select!

Ballı yapısıyla boğaz ağrısına/yanmasına bire bir [emoji16] Woodford ile birlikte single malt harici tükettiğim tek viski [emoji1360]

Resim

* instagram: cigarlig
Kullanıcı avatarı
gkhnbaggio

ÖncekiSonraki

Dön TSF Yaşam Stili - Lifestyle & Entertainment

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 56 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners