TSF Highland Distillery / Malt Whiskey

Genel Yaşam Stili Konularını Bulabileceğiniz Bölüm

Re: TSF Highland Distillery / Malt Whiskey

Mesaj Ksk74 » 20 Ara 2019, 00:52

Glen Elgin 12 sm %43; Dun indirimde (heralde uzun suredir satilmayan tek sise) denk geldigim bir markette 165 tl maliyet ile heybeye ekledim ve birkac tek kadeh tadim yaptim.
Burunda direk speyside havasi hakim birkac derin koklamada highland tarafinada geçit verdi.
%43 oranli 12 lik single maltlar genel olarak ilgimi ceker. Bu nadiren gozume carpan ama ilk kez alim/tadim yaptigim marka enteresan geldi bana.
Damak klasik speyside meyve,bitki, hafif karamel vb aromalardan bitise dogru tadi highlande evrilip tarcinli ve hafif biberli bir sekilde sonlaniyor. Ortaya yakin bir bitisi var.
%43 e ragmen rahat icimli bir sm ama alkol orani olarak yarim tik ustte olduğunu bir miktar hissettiriyor o yuzden %40 i hafif bulanlara hitap edebilir.
Glenfiddich/livet 12 lere oranla burun ve damakta 1-1,5 tik geri bitiste yarim tik ileri. %43 etkisi ile bitisi 1 tika kadar daha etkili diyebilirim.
Bana gecenlerde paylastigim singleton12 ile auhontosunu evlendirip olusan karisim iyice rafine ve optimize edilmis bir tat havasi verdi.
Bugun bir dilim cukulata uzerine yarim shot tattim son derece silik geldi. Kesinlikle cukulata ustune icilmeyecek sakin ve dingin bir bogaz gerektiren bir karakteri var bence.
Uygun bir fiyata denk gelirse tavsiye ederim degisik bir tecrube olur haricinde bu kategoride glenfiddich 12 varken cok cazibeli degil.

Bulleit Bourbon; bu %45 lik abi Woodford Reserve den sonraki en favori burbonum.3.sirayi Makers Mark alir.
Ozellikle 1-2 parca buyuk buz ekledikten sonra ki ilk birkac yudum ayri bir tat veriyor sonrasinda buzlar tadini bozdugu icin cikariyorum ve devamida bir o kadar guzel.
Bolca baharat,meşe,karamel,esmer seker kokusu ve tatlari esliginde rahat bir bogaz ile biraz dumanli, sıkı ve sert bir bitis (ortanin az ustunde).
Hafif aci ve baharatli bir horoz sekeri kivaminda ozel bir tat. :))
Burbon severlere siddetle tavsiye ederim..

ResimResim

SM-N960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Ksk74

Mesaj CptOz » 20 Ara 2019, 13:45

Ksk74 yazdı:Glen Elgin 12 sm %43; Dun indirimde (heralde uzun suredir satilmayan tek sise) denk geldigim bir markette 165 tl maliyet ile heybeye ekledim ve birkac tek kadeh tadim yaptim.
Burunda direk speyside havasi hakim birkac derin koklamada highland tarafinada geçit verdi.
%43 oranli 12 lik single maltlar genel olarak ilgimi ceker. Bu nadiren gozume carpan ama ilk kez alim/tadim yaptigim marka enteresan geldi bana.
Damak klasik speyside meyve,bitki, hafif karamel vb aromalardan bitise dogru tadi highlande evrilip tarcinli ve hafif biberli bir sekilde sonlaniyor. Ortaya yakin bir bitisi var.
%43 e ragmen rahat icimli bir sm ama alkol orani olarak yarim tik ustte olduğunu bir miktar hissettiriyor o yuzden %40 i hafif bulanlara hitap edebilir.
Glenfiddich/livet 12 lere oranla burun ve damakta 1-1,5 tik geri bitiste yarim tik ileri. %43 etkisi ile bitisi 1 tika kadar daha etkili diyebilirim.
Bana gecenlerde paylastigim singleton12 ile auhontosunu evlendirip olusan karisim iyice rafine ve optimize edilmis bir tat havasi verdi.
Bugun bir dilim cukulata uzerine yarim shot tattim son derece silik geldi. Kesinlikle cukulata ustune icilmeyecek sakin ve dingin bir bogaz gerektiren bir karakteri var bence.
Uygun bir fiyata denk gelirse tavsiye ederim degisik bir tecrube olur haricinde bu kategoride glenfiddich 12 varken cok cazibeli degil.

Bulleit Bourbon; bu %45 lik abi Woodford Reserve den sonraki en favori burbonum.3.sirayi Makers Mark alir.
Ozellikle 1-2 parca buyuk buz ekledikten sonra ki ilk birkac yudum ayri bir tat veriyor sonrasinda buzlar tadini bozdugu icin cikariyorum ve devamida bir o kadar guzel.
Bolca baharat,meşe,karamel,esmer seker kokusu ve tatlari esliginde rahat bir bogaz ile biraz dumanli, sıkı ve sert bir bitis (ortanin az ustunde).
Hafif aci ve baharatli bir horoz sekeri kivaminda ozel bir tat. :))
Burbon severlere siddetle tavsiye ederim..

ResimResim

Ohhh yarasın, afiyetler olsun. Benim hakkımı da ayır... [emoji48]
Kullanıcı avatarı
CptOz

Mesaj Ksk74 » 20 Ara 2019, 17:04

@ozgtegin donuste ziyafet var bro :)

Kullanıcı avatarı
Ksk74

Mesaj Ground » 22 Ara 2019, 09:03

Resim

İyi haftasonları :champ:

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Ground

Mesaj Ksk74 » 22 Ara 2019, 14:02

Ileach sm nas %40;

Uygun F/p arayislarinda denk geldigim 200 tl civari (70 lik) bu islay fazlasiyla sasirtti beni. Klasik eczane,ilac,duman kokulariyla baslayan burun malt, iyot, biber,kekremsi baharat gibi notalarla damakta yuvarlanip
Orta ve kararli bir bitisle son buluyor.
Bana direk talisker/lagavulin karisimi bir koku/tat havasinda geldi (tabiki Lag16/Tal10 derinligi,yogunlugu yok)
Tadim uzerinemarkayi arastirdim biraz.

Bu gizemli marka hk pek detay bilgi yok, ancak uretici damitimevi gizli tutuluyormus. Hakkinda 5 yillik Lagavulin oldugu yonunde ciddi spekulasyonlar/iddialar var.
Konunun experi olmasam bile bu iddia bana da mantikli gibi geldi koku/tad tecrube acisindan.

Ileach'in en belirgin ozelligi damagin sonlarina dogru biraktigi belirgin bir ham,peltek tat. Speyside sm.larda sevmedigim bu hamlik,çiğlik islayda cok degisik ve enteresan bir hale burunmus ve benim cok hosuma gitti.
Bu tadin notalarini hafizami biraz zorladiktan sonra cikarabildim. Karadenizden aşina oldugum Taflan ve birazda yas ceviz kabugu aciligi. Evet bence damagin bitisine dogru kekremsi tafran tadi geliyor net olarak ve ayni esnada dilin ucundaki eksimsi tuzun tadi uzun sure devam ediyor bitisten sonra. Sanki agzinizin icini kasiyor 1 duble koy devam et durma dercesine.

Bence basarili bir f/p orani ile harika bir islay. Bowmore 10 ve Coal Ila ya gore tercih edecegim bir marka oldu benim icin.
Çig,ham ama guclu tadlari sevenlere hitap eder rahatlikla.

Bu arada merak edenler icin bilgi;
Alisverisler Auchan(Fransiz), Lidl(Alman) zincir marketler ile lokal bir likor shoptan yapildi.

Slainte...Resim

Kullanıcı avatarı
Ksk74

Mesaj khef » 22 Ara 2019, 22:00

Kışa giremediğimiz şu günlerde, zamanında @Aladağlı’nın tavsiyesi ile tanıştığım ve artık açık ara favori blended’larımdan olan Johnnie Walker Green Label’ı yazmak istedim. F/p’ı kriter olarak gözönünde bulundurursak, benim için Blue Label dahil tüm JW ekspresyonları içinde en üstte yer alıyor.

Resim

Burunda portakal-limon kokuları ile başlayan, ardından çok az muskat ve sütlü kahveyle devam eden çeşitlilik bu ekspresyonda en sevdiğim kısım. Kokladıkça bir çok farklı meyvenin kokusunu deneyimleyebilirsiniz ve bunun için tadım uzmanı olmanız gerekmiyor. Karışımda Talisker’in zenginliği yaratan viski olduğunu tahmin etmek zor değil. İçeriğindeki iki sağlam isli maltın varlığına rağmen, isin baskın çıkmadan, aromalarla birlikte devam etmesi ayrıca takdiri hakediyor.
Damak orta gövdeli, başlangıçta yumuşak ve yağlı; meşe ve yine kahve. Sonrasında karabiber öne çıkıyor ve sonuna kadar gidiyor.
Bitiş orta uzunlukta, kadifemsi, sıcak ve yine baharatlı. İs ile biber birbirine çok yakışıyor.

Resim

15 yıl olgunlaşma sürecine sahip, %43 ile şişelenen ve baştan sona dengeli giden bir viski; tipik blended karmaşası yok. Sadece dört malt’ın (Talisker, Caol Ila, Cragganmore, Linkwood) karışması iyi sonuç veriyor. Çok sevemediğim Caol Ila bile diğerlerine ayak uyduruyor.

Blended’larda ne içtiğimi bilme ve ikinci, hatta üçüncü kadehi doldurmayı isteme hissiyatı hoşuma gidiyor. Elbette her ekspresyonda bu mümkün olmuyor. (Örneğin geçenlerde Chivas 18 ikinci kadehten sonra sıkmaya başlamış ve bir süre sonra değişiklik için geçiş yaptığımız genç Mizunara bile, o gece özelinde, daha keyifli gelmişti.) Green Label sınırlı blended kontenjanımda her zaman yeri olacak, hiç sıkılmadan içilebilecek, harika bir viski.

Slainte. [emoji1634]

Resim

Kullanıcı avatarı
khef

Mesaj kiwi21 » 22 Ara 2019, 22:27

Green Label yorumlarını beğenmediğin Caol Ila ve Islay'dan Talisker'den dolayı merak ediyordum abi. Sende yorumlar olumluysa ben uzak durayım :D Zira damak tadımız opek uyuşmuyor :P 300 lira civarındaki fiyatıyla en azından TR içi çok da f/p yanı yok sanki. Yurt dışı, duty free falan kıstırılıp denenesi.

Bir de bunun teyze kızı Island Green var. Black Label-Double Black Label gibi. Green Label'ın bi tık daha islisi olduğu söyleniyor. İkisi de merak ettiğim ekspresyonlar. Ama rafta ikisinden birini görsem muhtemelen elim Island Green'e gider.

Yorumlar ve her zamanki fotoğraflardaki görsel şölen için teşekkürler.

Slainte.
https://instagram.com/kiwiwatch
Kullanıcı avatarı
kiwi21

Mesaj khef » 22 Ara 2019, 23:33

@ksk74 ileach’ı ilk kez duyuyorum; not ettim. Denk gelirsem mutlaka deneyeceğim.[emoji106]

@Kıvanç Türkiye şartlarında o fiyata çok iyi bir blended olduğunu düşünüyorum. Zaten 300 altı adam gibi viski çok az kaldı. Fakat yazıdaki f/p’tan kastım, Blue Label ile olan dengesi açısından idi. Ayrıca seveceksin, al ve iç. [emoji41]

Kullanıcı avatarı
khef

ÖncekiSonraki

Dön TSF Yaşam Stili - Lifestyle & Entertainment

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 56 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners