TSF Highland Distillery / Malt Whiskey

Genel Yaşam Stili Konularını Bulabileceğiniz Bölüm

Re: TSF Highland Distillery / Malt Whiskey

Mesaj kiwi21 » 20 Kas 2019, 08:01

Arkadaş tamam cask strength de %60 alkol oranı nedir :shock:

Slainte abi :champ:
https://instagram.com/kiwiwatch
Kullanıcı avatarı
kiwi21

Mesaj gkhnbaggio » 20 Kas 2019, 10:34

Emrah, yine nefis (hatta daha iyiye giden) bir değerlendirme olmuş dostum[emoji1360] Ağzına, eline sağlık :champ:

Kıvancım, bunu tatmıştık, inan gözü kapalı tatsan %60 alkol oranını anlamazsın. Evet “yüksek alkollü bu” dersin, ama içime negatif en ufak bir etkisini hissetmemiştim ben. 16yo ve bu gerçekten çok iyi ekspresyonlar [emoji1360]
Kullanıcı avatarı
gkhnbaggio

Mesaj Ksk74 » 23 Kas 2019, 14:36

Auchentoshan malesef hic sarmadi sonraki tadimlarda. Highland/lowland bolgesi bana hitap etmezdi zaten ama single malti ozellikle bu marka baya bir hayalkirikligi yaratti.

Singleton 12 daha once tattigim ama cok begenmedigim bir viski olmasina ragmen gecenlerde elime gecmesi ile detayli olarak tattim :)
Ilk yudum sanki glenfiddich gibi geldi vav dedirtti ama arkasindan premature bir tat ve bitis ile vasat bir tat birakti. Ilk yudumlari basarili ama sonrasinda ham tatlar geliyor.
Yoklukta gideri var ama ozellikle alinip icilesi degil bence.Resim

SM-N960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Ksk74

Mesaj khef » 23 Kas 2019, 22:56

Compass Box, ekibini “whiskymaker” olarak tanımlıyor. Anlatmak istediklerini kendi cümleleri ile göstermek daha doğru: “A whiskymaker is different from a distiller, more than a blender.” Biraz havalı ve farklı olmak istemişler. Bunu tanımla değil ama denediğim ekspresyon ile başardıklarını söyleyebilirim.

Resim

Burunda yoğun baharatlı kokulara bal eşlik ediyor. Hafif ve yumuşak, meşe sonradan alınmaya başlıyor.
Damakta adına yakışır baharat çeşitliliği artarak devam ediyor. Kırmızı ve siyah biber, zencefil benim ayırt edebildiklerim; kimbilir daha neler vardır. (Birlikte denediğimiz arkadasım, daha önce başka viskiler için kullandığımız hoş bir örneklemeye atıfta bulunarak, “Mısır Çarşısı gibi viski içiyoruz.” dedi.) Güzel bir yakıcılık mevcut ama alkolden değil, baharat yoğunluğundan kaynaklanıyor.
Bitiş uzun, sıcacık ve yine baharatlı. Blended için çok dengeli ve kafa karıştırmıyor.

Resim

Spice Tree’de blend için highland malt viskiler tercih ediliyor. Marka kendi geliştirdiği meşe fıçılar ile olgunlaştırmayı sağlıyor ve bunun için ciddi ar-ge yatırımı yapıyor. Piyasadaki “spiciest” viski olduğunu iddia eden single malt rakibi Mortlach 14’ten çok daha yoğun baharat aromasına sahip. NAS, doğal renginde ve non chill-filtered olarak şişelenen ekspresyonun, etiketindeki hayat ağacı ile Gustav Klimt’e selam çakması ise çok hoş bir detay. (Galiba tüm şişe etiketlerinde böyle ufak ayrıntılar var.)

Resim

İçtiğim en güzel blended viskilerden biri oldu. Ancak baharat seven bir insan değilseniz tavsiye edemem; muhtemelen hoşunuza gitmeyecektir. Benim gibi çeşnilendirmeyi seven tarafta iseniz hiç düşünmeden alabilirsiniz.

Slainte [emoji1634]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
khef

Mesaj Ksk74 » 24 Kas 2019, 00:41

Fi tarihinde yarim yamalak tattigim Jw Blue Label'i viskisever bir dostumla dolu dolu tatma imkani buldum dun.
2 ser dolu double tadimla sise neredeyse yariya gelince ezmeyelim bir gecede diyip Jamesona gectik.

Burunda harika kokular damakta nefis tatlar birakan son derece rafine kusursuz denebilecek bir kivamda bogazdan soguk press zeytinyagi gibi akip giden bir luks harman. Guclu ve etkili bir bitisi var.
Baya agir bir sisesi var kadehe koyarken stres oluyor insan.
Kadehten gelen kokular ve tadlar gercekten muhtesem.
Bu guzelin 70-75 ligini y.disinda 170-180 usd arasi bulmak mumkun. Y.ici 1500-1600 civari yanilmiyorsam. Stok eritmek isteyen bazi yerlerde 1200-1300 bandi gordugumu hatirliyorum. 100 usd/600 tl civari olabilse kesinlikle yilda 1-2 alinip keyifle gumletilir.
Cok daha uygun fiyatli green label, 15 lik blue labelin fiyat/performans bazinda onunu rahat keser mevcut ekonomik durumlarda.
Islaylar icinde Lagavulin 16 neyse harmanlar icinde blue label da oyle. Icimi cok rahat ve renkli bir tecrube sunuyor.
Ancak sise olarak alinamiyorsa bile min 2 duble temiz bogazla tadimini siddetle tavsiye ederim.

Blue labeli 1 gecede heder etmeyelim diyerek zorda olsa Jameson triple triple a gectik.
Bu piyasaya yeni sunulan ve yaklasik 40 usd (1lt) olan viskide muhtemelen gecis etkisi olarak burunda birsey alamadim ama damak ve bitisini baya begendim.
Jameson nevi sahsina munhasir fanlari olan bir marka. Klasigini cok olmasada ust eksperesyonlarini oldukca begeniyorum.
Single malt icmiscesine bir etkisi olan fiyat/performans odakli viskileri var orta ust siniflarinda.
Duble triple burunda pek bisey hissettirmesede damak ve bitiste blue labeldan sonra hic yavan gelmedi yalan yok elimiz aklimiz blueda kaldi amma jameson duble triple gecemize renk katti.

Bu arada Khef ustat Vedat Milor tadinda viski notlarini paylasirken ben daha ziyade Mehmet Yasin kivaminda takiliyorum :)
Ama bastan bende nota beklemeyin diye uyarmistim. :)
Cheers...
ResimResim

Kullanıcı avatarı
Ksk74

Mesaj khef » 24 Kas 2019, 08:55

@Ksk74 zevkle takip ediyorum. Geçenlerde Green Label için notlar almıştım. Yazıya dökmeden sizden BL görmek hoş oldu. Bu ikiliyi merak edenler için güzel referans olacaktır. [emoji106]

Auchentoshan TR’ye girmeden önce Heartwood denemiş ve beğenmiştim; ilgimi çeken bir marka. American Oak’un zayıf olduğunu bir kaç kişiden duydum. Bir ara daha iyi bir ekspresyon olduğunu düşündüğüm 12 yo alacağım. [emoji1634]

Kullanıcı avatarı
khef

Mesaj kiwi21 » 24 Kas 2019, 16:17

Siz hep yazin, okumasi da en az icmesi kadar keyifli [emoji1634] Slainte.

Resim
https://instagram.com/kiwiwatch
Kullanıcı avatarı
kiwi21

Mesaj Ksk74 » 24 Kas 2019, 19:45

khef yazdı:@Ksk74 zevkle takip ediyorum. Geçenlerde Green Label için notlar almıştım. Yazıya dökmeden sizden BL görmek hoş oldu. Bu ikiliyi merak edenler için güzel referans olacaktır. [emoji106]

Auchentoshan TR’ye girmeden önce Heartwood denemiş ve beğenmiştim; ilgimi çeken bir marka. American Oak’un zayıf olduğunu bir kaç kişiden duydum. Bir ara daha iyi bir ekspresyon olduğunu düşündüğüm 12 yo alacağım. [emoji1634]

Sagolasin Ustadim bilmukabele. Bende keyif ve merakla takip ediyorum tadim notlarini.
Abunadh'ı ozellikle not ettim.
Yil sonuna dogru y.disi firsati ile birkac enteresan tadimla donmeyi planliyorum..

Kullanıcı avatarı
Ksk74

ÖncekiSonraki

Dön TSF Yaşam Stili - Lifestyle & Entertainment

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 118 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners