TSF Highland Distillery / Malt Whiskey

Genel Yaşam Stili Konularını Bulabileceğiniz Bölüm

Re: TSF Highland Distillery / Malt Whiskey

Mesaj khef » 14 Tem 2019, 23:39

Aequidas, asuspc selamlar ve afiyetler. :champ:

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
khef

Mesaj timeluxury » 15 Tem 2019, 09:24

Ardbeg harika bir lezzet..Islay bölgelerinin viskileri gerçekten çok farklı...
Kullanıcı avatarı
timeluxury

Mesaj kiwi21 » 15 Tem 2019, 10:06

khef yazdı:Tüm ürünlerini çok merak ettiğim, marka ismi ve amblemine hayran olduğum Bunnahabhain’in travel retail ekspresyonu olan Cruach-Mhona (Gaelic dilinde “turba istifi”) gövdeli ve karakterli bir limited edition.

Resim

Koklar koklamaz turba ile şekeri aynı anda almanıza imkan veriyor. Burunda hafif meyve/vanilya ile yoğun medikal/hastane hatırlatan kokular aldım. Ekip ile yaptığımız tadımda Afl net tanım yapmıştı; “antiseptik”. Islay’ler içerisinde is ve tatlı aromaları bütünlüğü bozmadan, yüksek alkol oranı (%50) ile sunabilen viskileri seviyorum. (Bknz: Laphroaig ve Ardbeg) İs damakta en yüksek noktasına ulaşıyor ve uzun bitişe kadar devam ediyor. Arkadan arkaya biber ve tatlılık hissediliyor.

Resim

Renklendirici yok, non chill-filtered ve kendisinden düşük alkol oranına sahip bir çok viskiye göre daha kaliteli içim sunuyor. Fakat genel olarak sert ve ciddi bir arkadaş; bir kaç damla dinlenmiş su ve iki üç dakikadan sonra bile “I’m solid as a rock!” diyor.

Resim

Slainte [emoji1634]

Su lambadan ben de istiyorum. Fotograflarin kalitesini veren bence lamba :/

Her +1 viski seciminde ayni yorumu yapiyorum Emrah abi ama aile harika bi hal aldi. Damak tadini da bi sekilde oturttun. Turbali/isli viskilerde bile tatli/meyvemsi notalari buluyorsun :champ:

Slainte [emoji1634]
https://instagram.com/kiwiwatch
Kullanıcı avatarı
kiwi21

Mesaj khef » 15 Tem 2019, 22:43

kiwi21 yazdı:
khef yazdı:Tüm ürünlerini çok merak ettiğim, marka ismi ve amblemine hayran olduğum Bunnahabhain’in travel retail ekspresyonu olan Cruach-Mhona (Gaelic dilinde “turba istifi”) gövdeli ve karakterli bir limited edition.

Resim

Koklar koklamaz turba ile şekeri aynı anda almanıza imkan veriyor. Burunda hafif meyve/vanilya ile yoğun medikal/hastane hatırlatan kokular aldım. Ekip ile yaptığımız tadımda Afl net tanım yapmıştı; “antiseptik”. Islay’ler içerisinde is ve tatlı aromaları bütünlüğü bozmadan, yüksek alkol oranı (%50) ile sunabilen viskileri seviyorum. (Bknz: Laphroaig ve Ardbeg) İs damakta en yüksek noktasına ulaşıyor ve uzun bitişe kadar devam ediyor. Arkadan arkaya biber ve tatlılık hissediliyor.

Resim

Renklendirici yok, non chill-filtered ve kendisinden düşük alkol oranına sahip bir çok viskiye göre daha kaliteli içim sunuyor. Fakat genel olarak sert ve ciddi bir arkadaş; bir kaç damla dinlenmiş su ve iki üç dakikadan sonra bile “I’m solid as a rock!” diyor.

Resim

Slainte [emoji1634]

Su lambadan ben de istiyorum. Fotograflarin kalitesini veren bence lamba :/

Her +1 viski seciminde ayni yorumu yapiyorum Emrah abi ama aile harika bi hal aldi. Damak tadini da bi sekilde oturttun. Turbali/isli viskilerde bile tatli/meyvemsi notalari buluyorsun :champ:

Slainte [emoji1634]

Keramet lambada dedin ve kalbimi kırdın. :D

Merak ettiğin Glen Garioch'u bu hafta tekrar deneyip bir şeyler karalayacağım. Unuttum sanma. :thumbup:
Kullanıcı avatarı
khef

TSF Highland Distillery / Malt Whiskey

Mesaj khef » 18 Tem 2019, 10:32

Kıvanç’a Glen Garioch sözüm vardı fakat araya şaşırtıcı bir speyside girdi. Mortlach 14 son dönemde karşıma çıkan en tatmin edici speylerden; müthiş ferahlatıcı, sıfıra yakın alkol keskinliği, geçenlerde yerdiğim Teeling gibi şekere bulanmış hissi vermeyen kararında tatlılık ve sıcak bitiş.

Resim

Diageo bu viskiyi “spiciest” olarak tanımlamış. Fazla iddialı bulduğumu söylemeyelim; evet baharat damağın ortasından bitişe kadar hissediliyor ama daha önce burundan başlayıp sonuna kadar Mısır Çarşısı gibi devam eden viskiler içmiştim.

Bence Mortlach 14 açısından kayda değer olan, kutusunda bahsedildiği üzere distillation process, nam-ı diğer “Alexander’s Way”. Viskiye asıl karakterini bu işlemin verdiğini düşünüyorum. Auchentoshan’ın triple distilled ile viskisine kazandırdığı ve çok sevdiğim tatlılığın çıkış noktası 2.81’lik oranı ile Mortlach açısından da geçerli gözüküyor. Çeşitli imbiklerle yapılan işlemin ayrıntılarına girecek kadar hakim değilim, o yüzden markanın açıklamasını aşağıya ekliyorum. :arrow:

Resim

Burunda başlayan taze meyve ve çikolata aromaları damağın ortasına kadar devam ediyor. Sonrasında çok güzel geçiş yaparak baharata ve uzun bitişe doğru ilerliyor. Aralarda meşe ve cok hafif malt kuruluğu hissediliyor.

Resim

Baştan sona kadar yağ gibi akıp giden, orta gövdeli, favorilerim olan ex-bourbon ve ex-sherry fıçılarda yıllanmış lezzetli bir speyside. Neredeyse Aberlour 12 ile kıyaslayacak kadar beğendim. Travel retail olduğu ve tüm duty-free’lerde bulunmadığı için ulaşmak nispeten zor olacaktır. Denk gelirsem hiç düşünmeden alırım. :thumbup:

Slainte [emoji1634]

Kullanıcı avatarı
khef

Mesaj manil » 18 Tem 2019, 11:30

Sn.Khef, sizi sadece forumdaki yazılarınızdan tanıyor olsam da yüklediğiniz fotoğraflarınız ve de yaptığınız incelemelerle artık bu işi meslek edinmiş gurmelerden daha başarılı olduğunuzu düşünüyorum. Belki ileride ayrı bir blog bile açarsınız...
“Some people feel the rain. Others just get wet.”

Bob Marley
Kullanıcı avatarı
manil

Mesaj kiwi21 » 18 Tem 2019, 12:47

Emrah abi, Anıl abiye katılıyorum. Gerçekten yorumlar, fotoğraflar... Kim bilir belki de önümüzdeki sene viski fuarlarında görürüz seni :champ: Afiyet olsun.

Slainte :champ:
https://instagram.com/kiwiwatch
Kullanıcı avatarı
kiwi21

Mesaj khef » 18 Tem 2019, 22:50

kiwi21 yazdı:Emrah abi, Anıl abiye katılıyorum. Gerçekten yorumlar, fotoğraflar... Kim bilir belki de önümüzdeki sene viski fuarlarında görürüz seni :champ: Afiyet olsun.

Slainte :champ:

Seneye İstanbul’da yapılacak, gidelim beraber. Hatta Eylül gibi denk getir, güzel bir tadıma katılalım. [emoji1634]

Kullanıcı avatarı
khef

ÖncekiSonraki

Dön TSF Yaşam Stili - Lifestyle & Entertainment

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 30 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners