TSF Kahve ve ay Merakl覺lar覺 / Coffee & Tea Fans

Genel Yaam Stili Konular覺n覺 Bulabileceiniz B繹l羹m

Re: TSF Kahve ve ay Merakl覺lar覺 / Coffee & Tea Fans

Mesaj asymptote » 08 Ara 2016, 14:46

Sevgili darksider, 癟ay tercihinde orta覺z ancak 癟ay (haz覺rlama) konusunda seninle taban tabana z覺t覺z galiba, 繹yle g繹r羹n羹yor.. :) :thumbup:

- Evvela ebeke suyu deiken olabilir ama en k繹t羹s羹 bile haz覺r i癟me sular覺ndan daha iyidir, 癟羹nk羹 daha serttir.. ;)

- Suyu fazla kaynatmak 癟ay覺 daha lezzetli k覺lm覺yor, bence 癟ay覺n lezzetini azalt覺yor. Su kaynar kaynamaz bo bir g繹ze al覺p bir s羹re bekledikten sonra demlemek en iyisi. Daha sonra oca覺 m羹mk羹n olduunca k覺smak gerekiyor.

- Demlemeden 繹nce 癟ay覺 y覺kamak ya da 覺slatmak bana g繹re yanl覺. Nedenini bilmiyorum ama bir癟ok kere tecr羹be ettim, bu ekilde 癟ay覺n lezzeti kayboluyor..

- Demliin dibine kuru 癟ay koyup demlenmeden 繹nce kavrulmas覺na neden olursan覺z o 癟ay ac覺 olur. Ac覺 olmas覺n覺n nedeni 癟ay覺n normal demlemede sal覺vermeyecei bir tak覺m maddeleri salmas覺d覺r. Ayr覺nt覺s覺n覺 bilmiyorum ancak bu maddelerin insan sal覺覺na zararl覺 olduunu s繹yl羹yorlar. ay覺 kuru deil 覺slak koyarsan覺z bu sefer de buhar覺n etkisiyle halanacakt覺r ve yine az覺n覺za ac覺 bir tat verecektir.

Herkesin damak tad覺 farkl覺 olduu i癟in farkl覺 demleme usulleri benimsenebilir, bu gayet doald覺r. Kimi musluk suyunu tercih eder, kimi haz覺r suyu. Ancak son maddeye dikkat edilmesi gerekiyor ve sal覺覺m覺z覺 ilgilendirdii i癟in bu bir tercih olmamal覺d覺r bence.. (襤癟imizdeki sal覺k癟覺lar, eczac覺lar bu konuda bizi ayd覺nlat覺rsalar iyi olur..)

ay覺n yan覺nda sizler ne t羹ketirsiniz? Ben genelde 癟ay覺 sek i癟erim :) ama yan覺nda bir meze can覺m 癟ektii zaman hafif tuzlu az kavrulmu orum leblebisi ve kabak 癟ekirdei benim favorilerim..
"Evrende en b羹y羹k ziyan, sorgulama yeteneini yitirmi bir beyindir." - A. Einstein
Kullan覺c覺 avatar覺
asymptote

Kay覺t: 11 Ara 2010, 14:28

Mesaj Ahmetrefik » 08 Ara 2016, 15:11

Resim

Sent from my iPhone using Tapatalk
zaman o kadar tuhaft覺r ki; gen癟ken, 癟ocukken hi癟 繹nemi yoktur, sonra g羹n gelir ka癟 yaz'覺n覺n kald覺覺n覺 saymaya balars覺n.
Kullan覺c覺 avatar覺
Ahmetrefik

Ya: 53
Kay覺t: 19 Nis 2010, 12:04

Mesaj darksider » 08 Ara 2016, 15:52

asymptote yazd覺:
- Demliin dibine kuru 癟ay koyup demlenmeden 繹nce kavrulmas覺na neden olursan覺z o 癟ay ac覺 olur. Ac覺 olmas覺n覺n nedeni 癟ay覺n normal demlemede sal覺vermeyecei bir tak覺m maddeleri salmas覺d覺r. Ayr覺nt覺s覺n覺 bilmiyorum ancak bu maddelerin insan sal覺覺na zararl覺 olduunu s繹yl羹yorlar. ay覺 kuru deil 覺slak koyarsan覺z bu sefer de buhar覺n etkisiyle halanacakt覺r ve yine az覺n覺za ac覺 bir tat verecektir.

..

Sevgili asymptote, Burada bir noktaya a癟覺kl覺k getirmek doru olur kanaatindeyim, lezzete olas覺 etkisini "olumlu ya da olumsuz" tamam覺yla bir kenara b覺rakarak;

癟ay 羹retiminin tasnif 繹ncesi son aamas覺 olan "kurutma" aamas覺nda giri s覺cakl覺覺 90-100 'C aras覺ndad覺r.

襤ster kuru ister nemli olsun demlikteki 癟ay覺n da s覺cakl覺覺n覺n ulaabilecei en y羹ksek s覺cakl覺k, demlenen y羹kseklikteki suyun kaynama noktas覺n覺 ge癟emeyecek dolay覺s覺 95-100 'C aral覺覺nda olacakt覺r (aa覺da "a覺r覺 doygun buhar" olmad覺覺n覺 varsay覺yoruz elbette :) ) ki bu s覺cakl覺k yukar覺da belirttiim 羹zere zaten 癟ay yapraklar覺n覺n 羹retim aamas覺nda maruz kald覺klar覺 bir s覺cakl覺kt覺r.

Demem o ki, bu s覺cakl覺k ile ortaya sal覺a zararl覺 maddeler 癟覺k覺yor ise, hem 羹retim esnas覺nda, hem de demleme esnad覺nda zaten 癟覺km覺-癟覺kacaklar, yapacak pek bir ey yok ;)

Bir kenara b覺rakt覺覺m覺z "lezzet"e olan etkisine gelirsek; elbette bu s覺cakl覺a maruziyetinin s羹resi, 繹zellikle 覺slak olarak, yaprakta mevcut organik bileiklerin su ile 癟繹z羹nme h覺z覺-miktar覺n覺 deitirecek ve olumlu ya da olumsuz etkide bulunacakt覺r.

繹yle bir yorum yap覺labilir 癟ekincene katk覺 anlam覺nda; "eer 癟ay yapra覺nda sal覺a zararl覺 organik bileik(ler) var ise ve bu zararl覺 bileiklerin suya ge癟mesi (癟繹z羹nmesi) X s覺cakl覺kta t s羹rede su i癟erisinde bekleme ile ger癟ekleiyor ise, ve yukar覺da bahsi ge癟en demleme ekillerinde bu X ve t parametrelerine ula覺yor isek bu demleme ekillerinin sal覺a zararl覺 olduu "繹nermesi" yap覺labilir :D

Sonu癟: var m覺 繹yle tavan kan覺 bir bardak 癟ay gibisi?

Ek: Elbette sek :)

Tapatalk kullanarak iPad arac覺l覺覺yla g繹nderildi
Nothing lasts forever, and we both know hearts can change...
Kullan覺c覺 avatar覺
darksider

Ya: 43
Kay覺t: 07 Nis 2015, 17:58

Mesaj asymptote » 08 Ara 2016, 16:06

Abi, bu iler 癟ok karma覺k iler. Bu y羹zden ben lezzet konusunda en kestirme y繹ntemi (deneme-yan覺lma y繹ntemini) benimsiyorum. Bu sebeple de farkl覺 繹neriler gelirse mutlaka deniyorum. Denemeden iyi mi k繹t羹 m羹 bilemeyiz 癟羹nk羹.. :thumbup:

Ancak sal覺覺 ilgilendiren konularda deneme-yan覺lma hem maliyet a癟覺s覺ndan 癟ok tuzlu olabilir, hem de etkisini k覺sa s羹rede g繹remeyebiliriz. Bu nedenle uzman g繹r羹羹ne itibar etmek gerekir. Bizim milletimiz 覺hlamuru da dier bitki 癟aylar覺n覺 da 癟ounlukla yanl覺 demliyor..

Bu arada yeil 癟ay i癟in de poet 癟ay yerine AYKUR organik tavsiye ederim. G羹n a覺r覺 bir bardak i癟erseniz (ki daha s覺k t羹ketilmesi pek 繹nerilmiyor) 125 graml覺k bir paketi size 1 aydan fazla gider.. - Bunu fincanda i癟ebilirsiniz.. :D

Resim

Not: Ahmad Tea al覺p deneyecek olanlar bir demlie en 癟ok bir yemek ka覺覺 koysunlar.. Daha fazlas覺 癟ok demli ve ac覺 olur..
En son asymptote taraf覺ndan 08 Ara 2016, 16:20 tarihinde d羹zenlendi, toplamda 1 kere d羹zenlendi.
"Evrende en b羹y羹k ziyan, sorgulama yeteneini yitirmi bir beyindir." - A. Einstein
Kullan覺c覺 avatar覺
asymptote

Mesaj Ground » 08 Ara 2016, 16:19

Resim

Sevdiim 2 li 癟ay ve nargile

:champ:

Tapatalk kullanarak iPhone arac覺l覺覺yla g繹nderildi
Kullan覺c覺 avatar覺
Ground

Ya: 42
Kay覺t: 17 Ara 2015, 02:48

Mesaj Miriel » 08 Ara 2016, 16:20

asymptote yazd覺:Bu arada yeil 癟ay i癟in de poet 癟ay yerine AYKUR organik tavsiye ederim. G羹n a覺r覺 bir bardak i癟erseniz (ki daha s覺k t羹ketilmesi pek 繹nerilmiyor) 125 graml覺k bir paketi size 1 aydan fazla gider..

G羹n a覺r覺 bir bardaktan fazlas覺 neden 繹nerilmiyor Cengiz abi ?

ay ve kahve ile ilgili daha sonra bir mesaj yazmaya 癟al覺aca覺m. Ancak 癟ay konusunda k覺saca Cengiz abi ile ayn覺 metodu benimsemiiz diyebilirim. Sadece bizim evde Tirebolu pek tutulmad覺 san覺r覺m, o kadar.
NOBLESSE OBLIGE!
Kullan覺c覺 avatar覺
Miriel

Kay覺t: 03 Au 2011, 20:08

Mesaj asymptote » 08 Ara 2016, 16:40

Miriel yazd覺:G羹n a覺r覺 bir bardaktan fazlas覺 neden 繹nerilmiyor Cengiz abi ?

Bu konu asl覺nda teknik bir konu ve muhtelif g繹r羹ler mevcut. Yeil 癟ayda antioksidan etki g繹steren etken madde 癟ok fazla var. ok fazla antioksidan madde al覺m覺n覺n ba覺覺kl覺k sistemini tembelletirdiini savunanlar var. G羹n a覺r覺 bir b羹y羹k fincan t羹ketmek en sal覺kl覺s覺. Tabi i癟imizde doktorlar varken bu konularda konumak bize d羹mez. Konuya sedir hocam覺 davet ediyorum..

Tirebolu'nun baz覺 paketleri 癟ok iyi 癟覺k覺yor, baz覺lar覺 da vasat oluyor Miriel. San覺r覺m hasat yeri, zaman覺 ve konumu kaliteyi 繹nemli 繹l癟羹de deitiriyor.. Ben 200 graml覺k paketlerden al覺yorum, iyi 癟覺karsa gidip ayn覺 marketin raf覺ndan birka癟 tane daha al覺yorum.. ;)
Kullan覺c覺 avatar覺
asymptote

Mesaj khef » 08 Ara 2016, 16:46

Kendisiyle olan samimiyetimiz her y覺l yapt覺g覺m覺z Dou Karadeniz gezilerinden birinde balam覺t覺r. Yine bir yayla hedefiyle gezinirken, yanl覺l覺kla girdiimiz bir vadide, 癟a覺l 癟a覺l akan bir derenin hemen kenar覺nda AYKUR'un ileme tesislerinden birine denk geldik. Yol soral覺m dedik ama g羹venlik i癟eri davet etti ve bize kendi demliinden 癟ay ikram etti. "Allah覺m bu nas覺l g羹zel bir 癟ay! Ama suyundand覺r suyundan..." nidalar覺 eliinde 癟ay覺m覺z覺 yudumlarken g繹revli arkada "Su da 繹nemli ama bu 癟ay覺 mutlaka deneyin." diyerek bizi, aa覺da fotoraf覺n覺 paylat覺覺m, Organik Rize serisiyle tan覺t覺rd覺. Sadece bulunduumuz yerdeki k羹癟羹k tesiste yap覺ld覺覺n覺 繹renince arabaya 5'er paket yerletirip yola devam ettik. Aradan y覺llar ge癟ti; bazen marketlerde g繹r羹r ve al覺rd覺m. u ara daha 癟ok g繹rmeye balad覺m. (Tesisi b羹y羹tm羹 olabilirler.) :D

Mini bir hikayesi de oldugu i癟in en sevdiim AYKUR 癟ay覺d覺r. :arrow: :arrow:

Resim
Kullan覺c覺 avatar覺
khef

Ya: 43
Kay覺t: 07 Mar 2014, 13:02

ncekiSonraki

D繹n TSF Yaam Stili - Lifestyle & Entertainment

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 59 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners