TSF Kahve ve ay Merakl覺lar覺 / Coffee & Tea Fans

Genel Yaam Stili Konular覺n覺 Bulabileceiniz B繹l羹m

Re: TSF Kahve ve ay Merakl覺lar覺 / Coffee & Tea Fans

Mesaj Ufkynl » 28 Haz 2020, 15:48

G羹nde 20 bardak civar覺 癟ay i癟en birisi olarak cayin i癟inde seker bergamot tomurcuk gibi tad覺 bence bozan eklentilere hi癟 girmiyorum. Kacak 癟ay denilen seylan 癟aylar覺 da bana 癟ok aromatik geliyor. Bal覺kta ekseriyetle tavsiye edilen 2 癟ay olan alt覺nba ve tirebolu42 yi denedim. 2 sini de ger癟ekten cok baar覺l覺 buldum.
Alt覺nba g羹n boyu icilecek bir 癟ay degil. Akam yemeinizi yedikten sonra keyifle dolu dolu 癟ay i癟mek isteyen mutlaka denesin.
Tirebolu42 ise g羹n boyu kahvalt覺dan akam keyiflerine kadar her an i癟ilebilecek daha hafif ama leziz bir 癟ay.
Her iki 癟aydan da stok yaptim.

SM-G930F cihaz覺mdan Tapatalk kullan覺larak g繹nderildi
Kullan覺c覺 avatar覺
Ufkynl

Kay覺t: 18 Eki 2015, 18:09

Mesaj vysaknc » 30 Haz 2020, 10:52

襤te 癟ay..Resim

HTC One cihaz覺mdan Tapatalk kullan覺larak g繹nderildi
H覺rs sebebi hasarettir..
Kullan覺c覺 avatar覺
vysaknc

Ya: 51
Kay覺t: 07 Mar 2017, 17:01

Mesaj cagatay1903 » 02 Tem 2020, 15:51

Resim
Kullan覺c覺 avatar覺
cagatay1903

Ya: 42
Kay覺t: 10 Mar 2014, 15:52

Mesaj kiwi21 » 04 Tem 2020, 12:42

[emoji477]

Resim
https://instagram.com/kiwiwatch
Kullan覺c覺 avatar覺
kiwi21

Ya: 36
Kay覺t: 31 Tem 2011, 10:56

Mesaj odeon » 04 Tem 2020, 19:34

Emirr yazd覺:Herkese selamlar. Benim de 癟ay ve kahve merak覺m var. Fakat 繹zellikle 癟ay konusunda s羹rekli kendimi gelitirmeye 癟al覺覺yorum ve farkl覺 kaynaklardan farkl覺 癟aylar almaya 癟al覺覺yorum. Burada sizinle baz覺 tecr羹belerimi paylamak isterim.

ncelikle bana g繹re d羹nyan覺n en iyi siyah 癟aylar覺 Hindistan覺n Darjeeling ve inin Yunnan b繹lgelerinden 癟覺kar. Bu b繹lgelerde 癟ay tarihi 癟ok eskilere dayan覺r ve insanlar ellerindeki 羹r羹n羹n deerini anlay覺p, b羹t羹n d羹nyaya en iyi ekilde ulat覺rabilmek i癟in b羹y羹k 癟aba sarfederler. Bence bu 癟ay severler i癟in 癟ok b羹y羹k nimet. Bu b繹lgelerde ve d羹nyan覺n dier iyi 癟ay 羹reten b繹lgelerinde 癟ay makas ile toplanmaz. Yapraklar tek tek el ile toplan覺r ve kalitesine g繹re s覺n覺fland覺r覺l覺p farkl覺 fiyatland覺rma yap覺l覺r.

Darjeeling

Bence d羹nyan覺n en derin lezzete sahip 癟aylar覺 bu b繹lgeden 癟覺kar. D羹nya 癟ap覺nda 羹nlenmi 癟ok fazla yetitirici vard覺r. Darjeeling b繹lgesinin siyah 癟aylar覺 genelde koyu yeil-a癟覺k kahverengi tonlar覺na sahip 癟aylard覺r ve demlendikten sonra su 癟ekmi yapraklar覺 tek tek g繹rebilirsiniz. Darjeeling 癟aylar覺n覺 genel olarak tarif etmek gerekirse earthy, woody tabirlerini kullanmak doru olacakt覺r. Bu 癟aylar genelde 92-94 derecede 2 dakika gibi demlendiinde en doru sonucu verirler. Sat覺n al覺rken dikkat edilebilecek en 繹nemli ey first flush ve second flush terimleridir. First flush 癟ay bitkisinin bahar aylar覺nda 癟覺kan ilk s羹rg羹nlerinden elde edilir. Bu s羹rg羹nlerden elde edilen 癟ay 癟ounlukla suda daha a癟覺k bir renk, daha naif bir tat olutururlar. Elde edilen 癟ay miktar覺 daha az ve kalitesi daha y羹ksek olduu i癟in fiyatlar覺 daha y羹ksektir. Second flush ise 癟ay bitkisinin yaz aylar覺nda 癟覺kard覺覺 s羹rg羹nlerden elde edilir. Bu 癟aylar suda daha koyu renk ve daha d羹z bir tat yap覺s覺 sergilerler. Benim favori Darjeeling 羹reticilerim: Castleton, Okayti ve Goomtee. Darjeeling 羹reticileri ayn覺 zamanda yeil ve beyaz 癟ay da 羹retirler. Yeil 癟ay konusunda baar覺l覺 bulduumu s繹yleyemem fakat beyaz 癟aylar覺 癟ok kalitelidir. Moonlight denilen ve 繹zellikle Margerets Hope ve Castleton bah癟elerinde 羹retilen beyaz 癟aylar覺n 100 gram覺 100 Dolar gibi fiyatlara sat覺l覺r.

Yunnan

zellikle siyah 癟ay 羹retiminde younlaan bir b繹lgedir. aylar覺 genel olarak hafif isli olarak tan覺mlanabilir. aylar suda daha koyu renk al覺rlar. Hatta bu b繹lgeden 癟覺kan baz覺 癟aylar suda tamamen koyu kahverengi renk al覺rlar ve bunlar dark tea olarak sat覺l覺rlar. Tabiki burada ileme tekniinin de bir s覺n覺fland覺rmas覺 mevcut. Demleme konusunda ise 2 deiik tarz vard覺r: Western ve Gaiwan. Western demleme tekniinde 癟ay bir metal ya da ka覺t filtreye al覺n覺r ve 2-3 dakika boyunca s覺cak suyun i癟inde bekletilir. Western metodunda 癟ay mikar覺 2-3gr/ 200 mldir. Gaiwan metodunda ise y羹ksek miktarda 癟ay, k羹癟羹k hacimli 繹zel taslarda k覺sa s羹rede demlenir. Suyun s覺cakl覺覺 genelde daha y羹ksektir ve 癟ay birden fazla demlenir. Esas覺nda Gaiwan metoduna bir t羹r rit羹el denilebilir. Benim b繹yle bir vaktim olmad覺覺 i癟in her zaman Western metoduyla 癟aylar覺m覺 demliyorum. Ayr覺ca Yunnan b繹lgesindeki baz覺 癟ay bitkileri aa癟 eklindedir ve toplay覺c覺lar aaca dayanan bir merdiven yard覺m覺yla yapraklar覺 toplarlar. Bence bu ilgin癟 癟羹nk羹 dier b繹lgelerde kar覺la覺lan bir ey deil.兩

Assam ve Ceylan

Bu b繹lgelerden de 癟ok y羹ksek kalitede 癟ay 羹retilir. zellikle Assam b繹lgesinden 癟覺kan Grand Cru 癟aylar 癟ok deerlidir. Ceylan ise 羹lkemizde ka癟ak 癟ay olarak bilinen 癟ayd覺r. Yine de y羹ksek kalitelileri Western demleme tekniiyle demlendiinde olduk癟a iyi sonu癟 verir.

Yeil ay Meselesi

K繹t羹s羹 癟ok k繹t羹, iyisi ise belki de Darjeeling 癟aylar覺yla yar覺abilir. ncelikle d羹nyan覺n en iyi yeil 癟aylar覺 Japonyada 羹retilir. Yeil 癟aylarda 羹retim ekline g繹re bir isimlendirme sistemi vard覺r. ne 癟覺kan 2 yetitirme teknii Gyokuro ve Senchad覺r. Benim yeil 癟ay ser羹venim malesef k繹t羹 balad覺. T羹rkiyede d羹nya 癟aylar覺 satan bir sat覺c覺n覺n 2 tane yeil 癟ay覺ndan almamla, bunlar hamsili su diye kenara atmam bir oldu. Daha sonradan 癟ay uzman覺 bir dostumun bana ciddi bir Gyokuro hediye etmesiyle bak覺覺m deiti. Ger癟ekten 癟ok 繹zel bir 癟ay. Ayn覺 ekilde yetitirme ekli de 繹yle. Olgunlua erimeye balayan 癟aylar 羹stleri kapat覺larak g繹lgede yetimeye zorlan覺rlar. Burada g繹lgelendirme az ile balay覺p %90 覺覺k yal覺t覺m覺na kadar 癟覺kar. Bu g繹lgelendirme s覺ras覺nda 癟ay bitkisi klorofil 羹retimini en y羹ksek seviyeye 癟覺kar覺r. B繹ylece 癟ay yapraklar覺 癟ok koyu yeil olurlar. Bu durum olduk癟a 繹zel bir tat kazand覺r覺r. Daha sonra 癟ay toplan覺r ve y羹ksek s覺cakl覺kta katlanarak h覺zl覺ca kurutulur. Ayr覺ca yeil 癟ay覺n i癟inde bulunan EGCG maddesinin bir癟ok kanser t羹r羹n羹 繹nlemede yard覺mc覺 olduu kan覺tlanm覺t覺r.

Bu 癟aylar nereden al覺n覺r?

Bence balang覺癟 aamas覺nda b羹t羹n 癟aylar覺 satan b羹y羹k 癟ay markalar覺ndan almak, zevk belirleme s羹recinden yard覺mc覺 olabilir. Bu 癟aylar覺n hepsini ve daha fazlas覺n覺 bulabileceiniz 3 tane marka var. Bunlar: Mariage Freres, Dammann Freres ve Plais des Thes. Bir de aromal覺 癟ay se癟kisiyle Duty Freelerde sat覺lan Kusmi Tea var fakat orda 癟aya deil kutuya para vermi olursunuz.

En iyi Darjeeling aylar覺: Vahdam Tea ve Teabox firmalar覺ndan al覺n覺r. zellikle Vahdam Tea hayat覺mda i癟tiim en iyi 癟aylar覺 tedarik ettiim yerdir. B羹t羹n 癟aylar vakumlu paketlerle gelir.

En iyi Yunnan aylar覺: Yunnan Sourcing. San覺r覺m buradan 癟ay alman覺n en zor noktas覺 se癟mek.

T羹rkiyede bu 癟aylar覺n bir 癟ou Chado markas覺nda var. Fakat kalitesinin y羹ksek olduunu s繹yleyemem. Bu konuda markay覺 su癟lamak imkans覺z 癟羹nk羹 anormal g羹mr羹k vergileriyle ancak bu kadar olur.

Selamlar... :champ:

Saniyorum Turkiye'de forum sitelerinde cay hakkinda yazilmis yazilar arasinda okudugum en dogru yazi burada, sahibini tebrik ederim.

Tavsan kani cay seven, daha dogrusu kalitesiz cayi mutaber kilan bir toplum yapimiz var... Oysaki genellikle tam tersi gecerli. Bir cay ne kadar koyu ise o kadar kalitesiz, cunku kirik ve alt yapraklar eklenmis demektir.
Bir kitap yazilabilecek konuda derine girmeden kisaca iyi cayi ozetlemek gerekir: Oncelikle nasil bir tat arandigi secilmeli, hatta ne ile tuketilecegi. Misalen yagli bir peynir, tam olgunlastirilmis Ezine, ile tuketmek isterseniz taneni yuksek bir cay secmek faydali olur. Yine sert harmanlar, ornegin Irish breakfast tea de pekala secilebilir. Lakin tercihiniz cayi tek icmek ve tadim duygusu ise tek orjinli caylari secmek dogru olacaktir. Damak alginizin derinligine gore Kaigata'lardan Assam TGFOP, Darjeling SFTGFOP'ler seviyelerine cikilabilir. Darjeling'te her sezon ayni olmadigi gibi first flush ve second flush konusu da biraz tercih. Misalen ben second flush'u daha cok severim.

Neyse sozun ozu; Turkiye'de her yerde Earl Grey olmasindan mutevellit, Lady Grey tercih ediyorum, ozellikle hanimlara tavsiye ederim.

Resim
Kullan覺c覺 avatar覺
odeon

Kay覺t: 04 May 2016, 13:32

Mesaj eraslani » 08 Tem 2020, 12:47

Y羹kle [emoji477]Resim

SM-G965F cihaz覺mdan Tapatalk kullan覺larak g繹nderildi
Kullan覺c覺 avatar覺
eraslani

Ya: 47
Kay覺t: 26 Oca 2012, 13:03

Mesaj eraslani » 16 Tem 2020, 15:34

Bol oksijen +kahve..Ve yancilari.Resim

SM-G965F cihaz覺mdan Tapatalk kullan覺larak g繹nderildi
Kullan覺c覺 avatar覺
eraslani

Ya: 47
Kay覺t: 26 Oca 2012, 13:03

Mesaj kiwi21 » 02 Au 2020, 12:48

[emoji477]

Resim
https://instagram.com/kiwiwatch
Kullan覺c覺 avatar覺
kiwi21

Ya: 36
Kay覺t: 31 Tem 2011, 10:56

ncekiSonraki

D繹n TSF Yaam Stili - Lifestyle & Entertainment

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 57 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners