TSF Kahve ve ay Merakl覺lar覺 / Coffee & Tea Fans

Genel Yaam Stili Konular覺n覺 Bulabileceiniz B繹l羹m

Re: TSF Kahve ve ay Merakl覺lar覺 / Coffee & Tea Fans

Mesaj foottwo » 04 Oca 2017, 13:30

Miriel yazd覺:Kahve 羹stadlar覺na bir sorum var, 羹niversitede bir hocam覺z da muhtemelen bir kahvesever ve i癟tii kahve French Press'te demlenmi filtre kahveye g繹re daha k覺vaml覺 ve youn g繹z羹k羹yor. Kokusu da bulunduu yeri doldurur cinsten..

Bu k覺vamda bir kahveyi nas覺l demleriz? Bu konuyla alakal覺 en son hocaya mail ataca覺m :D

Uzun s羹redir French Press demlemiyorum fakat hat覺rlad覺覺m kadar覺yla kahve / su oran覺 1/14 kullan覺yordum ben.

Yani 250 ml suya 18 gr kahve 癟ekiyordum.

ekirdekleri filtre kahveden daha b羹y羹k taneli, gran羹l kahvelerden ise daha k羹癟羹k 癟ekmek gerekir. Filtre kahve boyutunda ya da daha k羹癟羹k 癟ekerseniz tanecikler Press'ten s覺zabilir. (tabi bu durum "younluk" hissiyat覺n覺 da art覺rabilir, tercih meselesi diyebilirz, denemek laz覺m)

Kahvenin taze 癟ekilmi olmas覺 ve suyun s覺cakl覺覺 癟ok 繹nemli. Prensipte kahvenin yanmamas覺 i癟in 94 C dereceyi ge癟memesi 繹nerilir.
(fincan覺 s覺cak tutarsan覺z kahve daha yavas soguyacakt覺r.)

Pressin i癟indeki 癟ekilmi kahveye bir miktar suyu sakince, gezdirerek d繹kmek ve tanecikler 覺sland覺ktan sonra tahta bir ka覺kla kar覺t覺rmak denenebilir (toplam suyun 1/3 羹 mesela). Sonra suyun tamam覺n覺 d繹kebilirsiniz.

Baz覺lar覺 demlemeye b覺rakmadan 繹nce pressler, ben tercih etmem ahsen.

襤lk 覺slatma ilemi dahil toplam en fazla 4 dakika sonra presslemek laz覺m.

Umar覺m ie yarar :)
"Ba emedik ed璽niye ikb璽l 羹 c璽h i癟in.."
Kullan覺c覺 avatar覺
foottwo

Kay覺t: 25 Mar 2016, 15:49

Mesaj Miriel » 04 Oca 2017, 14:13

foottwo yazd覺:
Miriel yazd覺:Kahve 羹stadlar覺na bir sorum var, 羹niversitede bir hocam覺z da muhtemelen bir kahvesever ve i癟tii kahve French Press'te demlenmi filtre kahveye g繹re daha k覺vaml覺 ve youn g繹z羹k羹yor. Kokusu da bulunduu yeri doldurur cinsten..

Bu k覺vamda bir kahveyi nas覺l demleriz? Bu konuyla alakal覺 en son hocaya mail ataca覺m :D

Uzun s羹redir French Press demlemiyorum fakat hat覺rlad覺覺m kadar覺yla kahve / su oran覺 1/14 kullan覺yordum ben.

Yani 250 ml suya 18 gr kahve 癟ekiyordum.

ekirdekleri filtre kahveden daha b羹y羹k taneli, gran羹l kahvelerden ise daha k羹癟羹k 癟ekmek gerekir. Filtre kahve boyutunda ya da daha k羹癟羹k 癟ekerseniz tanecikler Press'ten s覺zabilir. (tabi bu durum "younluk" hissiyat覺n覺 da art覺rabilir, tercih meselesi diyebilirz, denemek laz覺m)

Kahvenin taze 癟ekilmi olmas覺 ve suyun s覺cakl覺覺 癟ok 繹nemli. Prensipte kahvenin yanmamas覺 i癟in 94 C dereceyi ge癟memesi 繹nerilir.
(fincan覺 s覺cak tutarsan覺z kahve daha yavas soguyacakt覺r.)

Pressin i癟indeki 癟ekilmi kahveye bir miktar suyu sakince, gezdirerek d繹kmek ve tanecikler 覺sland覺ktan sonra tahta bir ka覺kla kar覺t覺rmak denenebilir (toplam suyun 1/3 羹 mesela). Sonra suyun tamam覺n覺 d繹kebilirsiniz.

Baz覺lar覺 demlemeye b覺rakmadan 繹nce pressler, ben tercih etmem ahsen.

襤lk 覺slatma ilemi dahil toplam en fazla 4 dakika sonra presslemek laz覺m.

Umar覺m ie yarar :)

Teekk羹rler, asl覺nda merak ettiim husus French Press ile nas覺l demleme yap覺ld覺覺 deildi, san覺r覺m yanl覺 anla覺lacak ekilde yazd覺m.

Hocan覺n i癟tii kahve, French Press'te demlenen kahveye g繹re daha youn ve k覺vaml覺. Bu demleme t羹r羹 nedir bulabilir miyiz? Espresso diyeceim ancak espresso mant覺覺na ters olarak muhtemelen yar覺m litre kadar t羹ketiyor, daha hafif bir eyler olmal覺..

Ayr覺ca ProbadorColectiva ve KafeinGo adreslerinden kahve alan oldu mu acaba ? :champ:
NOBLESSE OBLIGE!
Kullan覺c覺 avatar覺
Miriel

Kay覺t: 03 Au 2011, 20:08

Mesaj foottwo » 04 Oca 2017, 14:19

Miriel yazd覺:Teekk羹rler, asl覺nda merak ettiim husus French Press ile nas覺l demleme yap覺ld覺覺 deildi, san覺r覺m yanl覺 anla覺lacak ekilde yazd覺m.

Hocan覺n i癟tii kahve, French Press'te demlenen kahveye g繹re daha youn ve k覺vaml覺. Bu demleme t羹r羹 nedir bulabilir miyiz? Espresso diyeceim ancak espresso mant覺覺na ters olarak muhtemelen yar覺m litre kadar t羹ketiyor, daha hafif bir eyler olmal覺..

Ayr覺ca ProbadorColectiva ve KafeinGo adreslerinden kahve alan oldu mu acaba ? :champ:

Hmm, Moka Pot olabilir, ama sorup bize de bilgi verseniz s羹per olur :)

襤ki siteyi de denemedim, hi癟 bilmiyorum malesef.
"Ba emedik ed璽niye ikb璽l 羹 c璽h i癟in.."
Kullan覺c覺 avatar覺
foottwo

Kay覺t: 25 Mar 2016, 15:49

Mesaj Miriel » 04 Oca 2017, 20:53

foottwo yazd覺:
Miriel yazd覺:Teekk羹rler, asl覺nda merak ettiim husus French Press ile nas覺l demleme yap覺ld覺覺 deildi, san覺r覺m yanl覺 anla覺lacak ekilde yazd覺m.

Hmm, Moka Pot olabilir, ama sorup bize de bilgi verseniz s羹per olur :)

襤ki siteyi de denemedim, hi癟 bilmiyorum malesef.

Sorarsam buraya yazaca覺m mutlaka.. :champ:
NOBLESSE OBLIGE!
Kullan覺c覺 avatar覺
Miriel

Mesaj fsinan » 04 Oca 2017, 20:59

Filtre kahve hastas覺y覺m, favorim kolay ulaabildiim i癟in Starbucks Kenya. Nefis kokuyor ve salam i癟imi var. Bir de french press i癟in arkada覺m s羹rekli Milan'dan kahve getiriyor markas覺n覺 da bilmem preslenmi alt覺n k羹l癟esi eklinde ba d繹nd羹r羹c羹 inan覺lmaz. ay i癟erim ama 癟ay kalitesi 癟ok d羹t羹 heryerde 癟繹p pek 羹癟miyorum d覺arda art覺k.

Tapatalk kullanarak iPhone arac覺l覺覺yla g繹nderildi
"Money has no owners, has spenders". -Omar嚜
Kullan覺c覺 avatar覺
fsinan

Ya: 48
Kay覺t: 11 Mar 2010, 17:35

Mesaj Miriel » 04 Oca 2017, 21:51

Bu arada 癟ekirdek kahve ile ilgilenenler i癟in; 癟eitli yar覺malarda derecesi olan Asl覺 Yaman Kimma markas覺 ile kendi kahvelerinin sat覺覺na balam覺.

Farkl覺 kahveler denemek isteyen veya aray覺ta olanlar i癟in g羹zel bir se癟enek olabilir, ilgilenen olursa sat覺 yapt覺覺 adresi de atabilirim. :champ:
NOBLESSE OBLIGE!
Kullan覺c覺 avatar覺
Miriel

Mesaj asymptote » 04 Oca 2017, 22:48

Bu kahve konusu ne derya deniz bir konuymu arkada.. :D Frenchi, presi, filtresi, 癟ekirdei, dal覺, yapra覺, 癟i癟ei.. usw.. inceye ne kadar yabanc覺ysam bu anlatt覺覺n覺z eylere de o kadar yabanc覺y覺m.. Yine de ilgiyle takip ediyorum.. :) :thumbup:
"Evrende en b羹y羹k ziyan, sorgulama yeteneini yitirmi bir beyindir." - A. Einstein
Kullan覺c覺 avatar覺
asymptote

Kay覺t: 11 Ara 2010, 14:28

Mesaj Miriel » 04 Oca 2017, 23:01

asymptote yazd覺:Bu kahve konusu ne derya deniz bir konuymu arkada.. :D Frenchi, presi, filtresi, 癟ekirdei, dal覺, yapra覺, 癟i癟ei.. usw.. inceye ne kadar yabanc覺ysam bu anlatt覺覺n覺z eylere de o kadar yabanc覺y覺m.. Yine de ilgiyle takip ediyorum.. :) :thumbup:

Cengiz abi 羹niversite hayat覺nda kahve iyi bir dost k覺vam覺na geliyor, i癟miken de 癟繹z羹nebilir kahve ve t羹revi gibi sal覺ks覺z olanlar yerine iin biraz daha keyif ve farkl覺 deneyimlere imkan sunan hem de sal覺kl覺/daha az sal覺ks覺z olan filtre kahve k覺sm覺na ge癟mek de iyi bir fikir haline geliyor. Filtre kahveye balad覺ktan sonra da i buralara kadar doal olarak geliyor asl覺nda. :D
NOBLESSE OBLIGE!
Kullan覺c覺 avatar覺
Miriel

ncekiSonraki

D繹n TSF Yaam Stili - Lifestyle & Entertainment

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 61 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners