Terzi İşi Takımlar Hakkında Tecrübeler

Genel Yaşam Stili Konularını Bulabileceğiniz Bölüm

Mesaj manil » 13 Oca 2015, 10:16

Herkese merhaba,

eskiden pek de revaçta olmayan terzi işi takım elbiseler bugün adeta prestij ürünleri haline geldi. Sizlerin bu konuda tecrübesi var mıdır? İşini düzgün yapan bir terziyi tavsiye eder misiniz? Gözlemim o ki, terzi işi takımlar (F/P) oranı olarak bakıldığında, konfeksiyon ürünlerden ortalama 3 ya da 4 kat daha pahalı.
“Some people feel the rain. Others just get wet.”

Bob Marley
Kullanıcı avatarı
manil

Re: Terzi İşi Takımlar Hakkında Tecrübeler

Mesaj mvurucu » 13 Oca 2015, 15:46

Elimden geldiğince fikrimi ve bu konudaki tecrübemi paylaşmaya çalışıyorum

Daha önce hazır konfeksiyon olarak sarar interview, armani, beymen, turssardi, pierre cardin ve dolce&gabbana gibi pek çok markadan geniş bir yelpazede takım elbise kullandım
bir kere de kendime takım diktirdim...

izlenimler şu şekilde sarar,pierre cardin tipi piyasada sıkça bulunan ve hatırı sayılır rakamlara satılan takımlar kesinlikle hem görünüm hem de kalite açısından sınıfta kalıyor

bir üst fiyat segmentinden beymen ise şıklık olarak gayet tatmin edici olsa da kumaş kalitesi konusunda sıkıntılı (%95 pamuk %5 elastic sentetik kumaş) oranına rağmen pantolon bacak ve ceket kol dirsek kısımları çabuk buruşuyor

italyanlar bu işi biliyor armani ve trussardi takım giydiğimde en son başıma gelen bir hikaye bir organizasyonda fotoğrafçı durdurup "abi ayıp olacak ama üstündeki takımın markası ne? ben sararın katalog çekimlerini yapıyorumonlar takım elbiseyse bu nedir merak ediyorum" dedi :):)

burada da sıkıntı hayli para verdiğiniz bu tarz takımlar birazcık acaip kesimlerde ve eğer hafiften dar omuzlu veya biraz ayva göbekliyseniz yani tamamane fit değilseniz bu takımlar falso veriyor :) önünü kapıyorsun düğmelerin yanlarından ceket gergin duruyor vs...

bu bütçelere çıkıldığında terziye diktirmenin avantajları

1) istediğiniz kumaş seçme özgürlüğü hem kaliteli hem kullanışlı hem istediğiniz mevsim için
2) astar, dirsekler, düğmeler hatta dikiş rengi ve cinsine kadar seçim özgürlüğünüz var
3) işinin ehli bir terzinin elinden çıktığında vücut ölçülerinize göre güzel hazırlanan bir takım ile adeta zıpkın gibi olursunuz

Öneri de kabul ederseniz nişantaşı nda terzi Hüseyin bu işi gayet hakkıyla yapanlardan
ısmarlama gömlek ve takım elbisede uzun yıllatdır hizmet veriyor
"He' s winding watch of his wit; by and by it will strike..." W. Shakespeare
Kullanıcı avatarı
mvurucu

Mesaj onatozer » 13 Oca 2015, 16:20

Hazır giyimi terziye düzelttirmeden giyemeyenlerden olarak benim de naçizane tavsiyem Scabal olacaktir. Ozellikle fiyat/Perfomans denkleminde cok basarili oldugunu dusunuyorum; fiyatları yerli hazır Takım'lar ile boy ölçüşebilecek düzeyde. Tabii ki fiyatı en buyuk ölçüde seçilen kumaşın kalitesi belirliyor. Ancak ayni kumaşı kendiniz Alıp normal bir terziye dikim için verilse de toplam maliyet Scabal'a denk çıkıyor. Boylece marka Değeri neredeyse bedavaya geliyor. Özellikle Gömlek için gayet mantıklı fiyatlar sunuyorlar. :thumbup:

Sadece Takım elbisede degil kot pantolondan spor gömleğe kadar özel kesimin kesinlikle gerekli oldugunu düşünüp aldığı her hazır giyimde tadilat yaptırıyorum. Mümkün olsa Butun giyim ihtiyacımı avm terzilerine mağruz kalarak degil Scabal gibi özel kesim yapan markalarla muhattap olarak geçiririm. Unutmamak Lazım ki Dogru kesim insana 10 kilo kazandırır. :thumbup:
"Watch Idiot Savant"
Kullanıcı avatarı
onatozer

Mesaj vmetin » 13 Oca 2015, 16:34

OnatOzer yazdı:Hazır giyimi terziye düzelttirmeden giyemeyenlerden olarak benim de naçizane tavsiyem Scabal olacaktir. Ozellikle fiyat/Perfomans denkleminde cok basarili oldugunu dusunuyorum; fiyatları yerli hazır Takım'lar ile boy ölçüşebilecek düzeyde. Tabii ki fiyatı en buyuk ölçüde seçilen kumaşın kalitesi belirliyor. Ancak ayni kumaşı kendiniz Alıp normal bir terziye dikim için verilse de toplam maliyet Scabal'a denk çıkıyor. Boylece marka Değeri neredeyse bedavaya geliyor. Özellikle Gömlek için gayet mantıklı fiyatlar sunuyorlar. :thumbup:

Sadece Takım elbisede degil kot pantolondan spor gömleğe kadar özel kesimin kesinlikle gerekli oldugunu düşünüp aldığı her hazır giyimde tadilat yaptırıyorum. Mümkün olsa Butun giyim ihtiyacımı avm terzilerine mağruz kalarak degil Scabal gibi özel kesim yapan markalarla muhattap olarak geçiririm. Unutmamak Lazım ki Dogru kesim insana 10 kilo kazandırır. :thumbup:

scabal değil scandal bence de :lol: :lol: :lol: :lol:
Kullanıcı avatarı
vmetin

Mesaj SeRxx » 13 Oca 2015, 17:00

Onat başkan, Scabal'ı not ettim ;) :thumbup:
Kullanıcı avatarı
SeRxx

Mesaj onatozer » 13 Oca 2015, 18:02

Bu arada tamamen Türkiye'de bu tarz çalışan baska marka bilmediğim için Scabal'ı yazdım. Bir dönem Beymen'in Corneliani ile özel dikim gunleri vardı fakat fiyat bilgim ve deneyimim olmadığı için tavsiyede bulunamadım. Eğer başka markalar da varsa bilmek isterim. Scabal ile hicbir organik bağım yoktur, ancak gomlek hediye edeceklerse bir iki satır daha ovebilirim :lol: :lol:
"Watch Idiot Savant"
Kullanıcı avatarı
onatozer

Mesaj Bg17 » 13 Oca 2015, 18:19

Milimetric de guzel gomlek diker, ancak baya tuzlu. Takim denemedim.

Her turlu markayi kullandiktan sonra network un ust kalite koleksiyonunun kesinlikle f/p olarak en ustte oldugunu dusunuyorum. Hele yuzde 50 indirim e drnk gelirse.

Ben genelde takimi hazir alip, trrzide (paca yapan avm terzisi degil) kendi uzerine gore yaptirtriyorum. Gomlekleri diktiriyorum. Obez olmadigim donemlerde network slim fit gomlekler iyi duruyordu ama tabii gecti artik.
Time is too precious to be measured by a cheap instrument...
Kullanıcı avatarı
Bg17

Mesaj AKadir » 13 Oca 2015, 23:49

Sayın manil,
Hazır giyimde gerek dikim gerekse kumaş kalitesi olarak ''iyi' diyebileceğimiz iki marka var.
Bir gömlek imalatçısı olarak tanınan ama çok kaliteli takımlar üretiğine inandığım ''Bisse'' (Fiyatta da uygun)
Diğeri ''W'' (Vakko kuruluşu diye biliyorum. Fiyatta biraz daha fazla.)

Amma Ben diktireceğim diyorsan:
Ortalama kalitenin biraz üzerindeki fazla pahalı olmayan bir terzide takım elbisenin yakalarını ''kıl tela'' olarak yaptırın lütfen.
Seri üretimlerde ve sıradan özel dikim takım ve ceketlerde ''yapışkan tela'' kullanılır. Bu tela en ufak bir ıslanmada veya yıllar içinde kendini salar. Zamanla yaka yuvarlıklığını - diriliğini ezilerek kaybeder. Yaka elbiseye yapışık bir görünüm alır.
Takım elbisenin ilk göze çarpan ve kendini gösteren yeri yakası olduğundan, ''kıl tela'' yaka arkasından ufak teğellerle kumaşa işlendiğinden, yapıştırılmadığından, telanın kendini salması, yakanın diriliğini zamanla kaybetmesi söz konusu değildir.
Takım elbisen zamanla eskiyip parçalanacak, o diri kalmış yakalara bakıp acıyarak çöpe atacaksın.
Ayrıca alacağın kumaşın (%80 yün gibi) ortalama bir kalitede olması durumunda, özel dikim bir takım elbise fiyatının, ''iyi'' bir hazır takım elbise fiyatını geçmeyeceğinden de emin ol.

İzmir tarafına yakın isen Özel dikim gömlek ''Doğan gömlek''. Benim şahit olduğum şu anda 2.nesil olarak devam ediyorlar. ''İyiler''
Kullanıcı avatarı
AKadir

Sonraki

Dön TSF Yaşam Stili - Lifestyle & Entertainment

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 60 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners