TSF Yatırım Klübü

Genel Yaşam Stili Konularını Bulabileceğiniz Bölüm

Re: TSF Yatırım Klübü

Mesaj aladagli » 29 Oca 2016, 13:20

Son 5 yilin en iyi varlik yatirimi Japon viskileri oldu. Benzeri bir fiyat hareketini Tayvan viskilerinde de bekliyorum. Simdiden pozisyon almak lazim..

Resim
Resim
Resim
Asmanda bürküt, jerde kökbörü bol
Kullanıcı avatarı
aladagli

Mesaj platinum » 31 Oca 2016, 11:11

Amerikalı savunma sanayi şirketlerinden Lockheed Martin ve General Dynamics'in hisse senetlerini de portföyüme kattım. Özellikle Lockheed'in üzerinde çalıştığı Nükleer Füzyon santral projesi ticari hale getirilebilirse (şirket 5 sene sonra ilk prototipi üretmiş olmayı planlıyor), dünyada bir çağ kapanır, yeni bir çağ başlar. Bu elektriğin icadı gibi dünyanın akışını değiştirecek bir adım olur. Ama gerçekten yapabilirler mi yoksa proje olarak mı kalır bilmiyoruz tabi zaman gösterecek.

Bu arada konuyu saptırdığım için özür dilerim. :lol:
Kullanıcı avatarı
platinum

Mesaj Bg17 » 31 Oca 2016, 16:51

platinum yazdı:Amerikalı savunma sanayi şirketlerinden Lockheed Martin ve General Dynamics'in hisse senetlerini de portföyüme kattım. Özellikle Lockheed'in üzerinde çalıştığı Nükleer Füzyon santral projesi ticari hale getirilebilirse (şirket 5 sene sonra ilk prototipi üretmiş olmayı planlıyor), dünyada bir çağ kapanır, yeni bir çağ başlar. Bu elektriğin icadı gibi dünyanın akışını değiştirecek bir adım olur. Ama gerçekten yapabilirler mi yoksa proje olarak mı kalır bilmiyoruz tabi zaman gösterecek.

Alternatif kafa yapici yatirim araclarina dalmistik, halbuki ;)

OZur dileyecek birsey yok.

Sahsen amerika icin healthcare ve biotechnology icin gelecegi parlak goruyorum, fakat alim icin Subat ortasini/sonunu bekliyorum. Subat ayi icinde bir kriz daha olup olmayacagi belli olur gibi geliyor.
Time is too precious to be measured by a cheap instrument...
Kullanıcı avatarı
Bg17

Mesaj platinum » 31 Oca 2016, 20:05

Bg17 yazdı:Sahsen amerika icin healthcare ve biotechnology icin gelecegi parlak goruyorum, fakat alim icin Subat ortasini/sonunu bekliyorum. Subat ayi icinde bir kriz daha olup olmayacagi belli olur gibi geliyor.

Biyoteknoloji şirketleri genelde temettü vermedikleri için (benimde amacım yüksek temettü gelirine ulaşmak olduğundan) şu an izliyorum sadece ama Gilead Sciences geçen sene temettü dağıtmaya başladı, düzenli olarak dağıtmaya devam ederse portföyüme katmayı düşündüğüm bir şirket.
Kullanıcı avatarı
platinum

Mesaj MelihGS » 31 Oca 2016, 20:40

platinum yazdı:Amerikalı savunma sanayi şirketlerinden Lockheed Martin ve General Dynamics'in hisse senetlerini de portföyüme kattım. Özellikle Lockheed'in üzerinde çalıştığı Nükleer Füzyon santral projesi ticari hale getirilebilirse (şirket 5 sene sonra ilk prototipi üretmiş olmayı planlıyor), dünyada bir çağ kapanır, yeni bir çağ başlar. Bu elektriğin icadı gibi dünyanın akışını değiştirecek bir adım olur. Ama gerçekten yapabilirler mi yoksa proje olarak mı kalır bilmiyoruz tabi zaman gösterecek.

Amerikan hisselerine yatırımı hangi yolla yapıyorsunuz?
Kullanıcı avatarı
MelihGS

Mesaj Bg17 » 31 Oca 2016, 20:54

platinum yazdı:
Bg17 yazdı:Sahsen amerika icin healthcare ve biotechnology icin gelecegi parlak goruyorum, fakat alim icin Subat ortasini/sonunu bekliyorum. Subat ayi icinde bir kriz daha olup olmayacagi belli olur gibi geliyor.

Biyoteknoloji şirketleri genelde temettü vermedikleri için (benimde amacım yüksek temettü gelirine ulaşmak olduğundan) şu an izliyorum sadece ama Gilead Sciences geçen sene temettü dağıtmaya başladı, düzenli olarak dağıtmaya devam ederse portföyüme katmayı düşündüğüm bir şirket.

Hisse performansini surekli takip edecek vaktim ve bilgim olmadigi icin mutual fund lari tercih ediyorum. Bioteknoloji yil basindan beri 1 ayda nerdeyse %30 kaybetti, alim icin dogru zaman olabilir diye dusunuyorum, ama subat ortasina kadar da bekleycegim.

Temettu icin klasik industrial lardan sasmamak lazim, p@g, 3m gibi. Savunma sanayi cumhuriyetci baskan secilirse tavan yapabilir ama birkqc yildir surekli zarar yaziyor.(hisse performanslari)

Bir baska gozdem de, healthcare, dunya capinda da amerikada da kesin artacagini ongordugum sektor, gerek pazar genlesmesi, gerek kar oranlari cok iyi yonde. Pharma ve bioteknoloji kadar riskli degil.

Sektor olarakta retail in de uzun vadede iyi getiri saglayabilecegini dusunuyorum.

Bir tavsiye, temettu yillik verildigi icin, amerikaya vergi beyannamesi vermeniz gerekebilir, muhtemelen bilginiz vardir ama yinede hatirlatiyim. Vergi avantajli ETF lerde yatirim enstrumani olarak dusunulebilir, ozellikle uzun vadede.
Time is too precious to be measured by a cheap instrument...
Kullanıcı avatarı
Bg17

Mesaj platinum » 31 Oca 2016, 22:19

MelihGS yazdı:Amerikan hisselerine yatırımı hangi yolla yapıyorsunuz?

Ak Yatırım - Trade All kullanarak. Diğer birçok aracı kurumda yurtdışı borsalarda işlem olanağı sağlıyor.
Kullanıcı avatarı
platinum

Mesaj platinum » 31 Oca 2016, 22:19

Bg17 yazdı:
Hisse performansini surekli takip edecek vaktim ve bilgim olmadigi icin mutual fund lari tercih ediyorum. Bioteknoloji yil basindan beri 1 ayda nerdeyse %30 kaybetti, alim icin dogru zaman olabilir diye dusunuyorum, ama subat ortasina kadar da bekleycegim.

Temettu icin klasik industrial lardan sasmamak lazim, p@g, 3m gibi. Savunma sanayi cumhuriyetci baskan secilirse tavan yapabilir ama birkqc yildir surekli zarar yaziyor.(hisse performanslari)

Bir baska gozdem de, healthcare, dunya capinda da amerikada da kesin artacagini ongordugum sektor, gerek pazar genlesmesi, gerek kar oranlari cok iyi yonde. Pharma ve bioteknoloji kadar riskli degil.

Sektor olarakta retail in de uzun vadede iyi getiri saglayabilecegini dusunuyorum.

Bir tavsiye, temettu yillik verildigi icin, amerikaya vergi beyannamesi vermeniz gerekebilir, muhtemelen bilginiz vardir ama yinede hatirlatiyim. Vergi avantajli ETF lerde yatirim enstrumani olarak dusunulebilir, ozellikle uzun vadede.

Bende sürekli takip etme şansına sahip değilim, kendi adıma seçim kriterlerim geçmiş 15-20 yıllık süreçte her sene temettüsünü düzenli arttırmış, kendi sektörünün lideri olan şirketler. Düzenli temettü deyince sanayi şirketleri elbette bir numara ama büyüme hikayesine de önem verdiğim için aynı zamanda teknoloji geliştirebilen sanayi şirketlerine yönelmiş durumdayım.

Temettünün vergisine gelince biz yabancı yatırımcı olduğumuz için temettü yatarken vergi otomatik olarak kesilerek hesabımıza yatıyor. Ama Türkiye'de beyanname verip girdiğimiz vergi dilimine göre vergiyi ödememiz gerekiyor. Yalnız çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları sayesinde yurtdışında otomatik olarak ödenen vergiyi burada düşebiliyorsunuz.
Kullanıcı avatarı
platinum

ÖncekiSonraki

Dön TSF Yaşam Stili - Lifestyle & Entertainment

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 39 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners