Sıfır Araçlarımızı İnceleyin

Görme Kusurları / Gözlük ve Lensten Bıkanlar İçin Lazer

Genel Yaşam Stili Konularını Bulabileceğiniz Bölüm

Görme Kusurları / Gözlük ve Lensten Bıkanlar İçin Lazer

Mesaj Archimed » 08 Nis 2014, 11:56

Değerli arkadaşlar,

İlkokuldan beri miyop olduğum için gözlük takıyorum. Yıllardır hafta içi gündüz saatlerinde yumuşak lens; hafta sonları ve akşamları da numaralı gözlük kullanıyorum. Açıkçası her ikisinden de kurtulmak istiyorum.

2003 veya 2004 yılında Feneryolu'ndaki Dünya Göz'e gidip lazerle yapılan operasyonlarla ilgili bilgi ve mümkünse operasyon için muayene oldum. Yapılan muayenede kornea tabakam ince olduğu için o zamanki teknikler çerçevesinde bir operasyon önerilmedi; konuyla ilgili yeni gelişmelerin olduğu ve beklememi tavsiye etmişlerdi.

İstanbul dışında yaşayan ve benimle aynı dertten muzdarip olan bir ahbabım PRK tekniği ile miyoptan ve dolayısıyla gözlükten kurtuldu. Nette yaptığım araştırmalar çerçevesinde PRK tekniği benim için uygun gibi görünüyor. Diğer taraftan operasyonu olan ahbabım operasyon gününün ve ertesi günün biraz acılı geçtiğini söyledi. Farklı sitelerde de benzer yorumlar okudum. Ancak 2-3 gün sürecek acı ve birkaç haftaya kadar sürebilecek bulanık görmenin karşılığı ise benim açımdan paha biçilmez görünüyor.

Konuyla ilgili tecrübeleriniz varsa burada paylaşır mısınız? İstanbul Kadıköy tarafında hangi hastanelerde yaklaşık hangi maliyetlerle ince kornealılara yönelik PRK veya diğer tekniklerle miyop sorunum çözülebilir? Gözlerim 5,5 ve 6,5 derece, yaşım 40 ve yıllardır miyobum ilerlemiyor.

Sinan Göker adını duyuran bir hekim; ancak pek çok yerde hasta ilişkilerinin sıcak olmadığı; operasyon dışında hastanın yüzüne bakmadığı söyleniyor. Dünya Göz ise kafamda soru işaretleri bırakan bir kurum. O yüzden tavsiyeleriniz benim için son derece yararlı olacaktır. Caddebostan'daki Veni-Vidi de daha önce sadece normal muayene için gittiğim bir yerdi; ancak operasyonun da önemi göz önüne alındığında alternatifleri bilmek isterim.

İlgilenen herkese teşekkürler; bu konunun ilerde diğer üyeler için de yararlı olabileceğini düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
Archimed

Re: Görme Kusurları / Gözlük ve Lensten Bıkanlar İçin Lazer

Mesaj uhpu » 08 Nis 2014, 20:08

Öncelikle merhaba,

Bahsettiginiz bu operasyonun iki bicimi bulunmakta,

Biri LASIK
Digeri LASEK

Bu iki ooperasyon birbirinden farkli bicimde yapilmakta,
Lasik: Cok kabaca anlatmak gerkirse, korneanin bir kisminin kaldirilip lazer uygulanmasi,
Lasek: en son tedavi yontemidir.Korneanin yerinden kaldirilip lazer uygulandiktan sonra yerine konulmasi olarak cok kisaca aciklayabilirim .

Lasik operasyonlarinda iyilesme suresi cok kisadir ve iyi bu sure agrisiz olur ( 1-2 gun),
Laesk'de iyilesme suresi 1 hafta kadar surer ve surec bayagi ağrılı gecer.

Lasikde ileride tekrar edebilme sorunu yasanabilmekte, gozunuze alacaginiz herhangi bir darbe gozde kalici hasarlara yol acabilmektedir..
Lasekde tekrar etme cok daha az gorulmektedir.
Kisacesi Lasek, Lasik'e gore cok daha yeni bir tedavi yontemi, daha guvenilir bir yontem ama iyilesme sureci Lasik'e oranla daha uzun ve cok daha sancili.

PRK ise goz kusurlarinin duzeltilmesinde kullanılan ilk yontem ve gunumuzde cok fazla kullanilmamaktadir. Iyilesme sureci Lasek'ten daha uzundur.

Siz yine karar vermeden once en az 3-4 farkli yere muyene olup bu yontemler hakkinda bilgi edinin.
Kullanıcı avatarı
uhpu

Mesaj espinosa » 08 Nis 2014, 20:56

bendede astigmat + göz tembelliği var. bende teknolojinin gelişmesini bekliyorum :thumbup:
Kullanıcı avatarı
espinosa

Mesaj drk » 08 Nis 2014, 21:07

Kısaca, yaptırmayın. Çok memnun olan birçok kişi mevcut ancak bence alınmaması gereken riskler barındıran operasyonlar. En iyisinden optik cam alın, aylık değil, kullan-at lens alın. Her yerde bu operasyonlardan ne kadar fayda gördüğünü, ne kadar memnun olduğunu anlata anlata bitiremeyen insanlar olduğu gibi tersi de maalesef mevcut.
Kullanıcı avatarı
drk

Mesaj uhpu » 08 Nis 2014, 21:52

Sahsi fikrim,
Lens de kullanmayin,
Her ne kadar teknoloji ilerleyip, lensler de gelisse de yine de uzun yillar kullanildiginda kornea kuruluguna yol acmaktadir. Bu da kornea naklini engellemektedir.

Bence en sagliklisi gozluk.
Kullanıcı avatarı
uhpu

Mesaj sedir » 08 Nis 2014, 22:25

5-6 numara miyop olan bir kişinin bu riskli ameliyatlara girmesine gerek yok.
Ameliyatlardaki gelişmeler kadar gözlük camlarındaki gelişmeleri takip ediniz.
En son sedir tarafından 09 Nis 2014, 04:19 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Vakit nakittir.
Kullanıcı avatarı
sedir

Mesaj kurohige » 08 Nis 2014, 22:37

Merhaba.

Bahsettiğiniz operasyon detaylarını bilmiyorum. Nişanlım yaklaşık 3 ay önce Sinan Göker'e önce muayene sonrasında ise lazerli ameliyat oldu. Mesajınızı okuduktan sonra doktorla ilgili konuştum tekrar. Bahsettiğiniz gibi hastalarına karşı soğuk davranıyormuş ancak konusunda çok uzman olduğu söyleniyor. Nişanlım da operasyondan sonra çok memnun. Tedaviden memnun kaldığınız sürece doktor hasta ilişkisine ileride ihtiyaç kalmayacaktır umarım.

Ben de yaklaşık 20 yıldır gözlük kullanıyorum miyop+astigmat'ım var. Bence göz alanındaki bu tür teknolojiler henüz çok yeni. Hastalar üzerinde uzun zamanlı etkilerinin ne olacağı konusunda beklemek gerekir diye düşünüyorum. Malesef bu tedavilerin ticari yönleri de olduğu için özellikle özel hastaneler bu operasyonları her zaman öneriyorlar. Sonrasında sıkıntı çekmemeniz için mutlaka güvendiğiniz bir doktordan fikir alın.
Kullanıcı avatarı
kurohige

Mesaj uhpu » 08 Nis 2014, 23:00

Aslinda yeni bir tedavi yönteminin guvenilir olabilmesi icin en az 10 yıllık bir zaman gecmesi gerekiyor. Lazer operasyonu ulkemizde ilk kez 90'larin sonunda yapilmisti. Aslinda aradan gecen sureye ve bu operasyonlari olan binlerce insana bakilirsa artık güvenilirliğinin kanitlanmasi lazim, ama bu operasyonlar herkeste hala bir soru isareti.

Bu operasyonlara karar vermeden once; kisinin yasi ve goz derecesi cok onemli. Çünkü 40 yasindan itibaren presbiyopi yani yakini gorememe durumu basliyor. Ve miyop dereceniz ne kadar yuksekse prespiyobi o kadar gec basliyor.
Yani 30 yasinda biri bu tarz operasyon gecirerek goz derecesini sifirlarsa en fazla 10 yil gozluk kullanmayacak, 40 yasindan itibaren yakin gozluk kullanmaya baslayacaktir ve 10 yil icerisinde goz numarasinin tekrardan artmamasinin garantisini hic bir doktor garanti edememektedir.
Bu yuzden karar vermeden onceden tekrar dusunmek gerekir bence.
Kullanıcı avatarı
uhpu

Sonraki

Dön TSF Yaşam Stili - Lifestyle & Entertainment

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 19 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners