TSF SE II. Kapak Gravür

Steinhart Nav. B-Uhr TSF Special Edition Forum Saati Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, TSF Special Edition Project Bölümünde Steinhart Timepieces ve TSF İşbirliği İle Üretilecek Olan TSF Special Edition Modeli Hakkında Detaylı Bilgilere ve Paylaşımlara Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: TSF SE II. Kapak Gravür

Mesaj Bond » 14 Kas 2010, 21:37

Halen biraz karmaşık olsada bana göre bu konudaki en ciddi kaynaklardan birisi linkteki konuda resmi olarak kabul edilmiş iki ayrı dünya standardının alıntı ile açıklanmış olanı.

ISO 2281 Horology WR ve ISO 6425 Diver WR standartları. Hemde konu çok eğlenceliymiş okumanızı tavsiye ederim :D

:arrow: http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=12&t=2963
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj Archezia » 14 Kas 2010, 21:58

Azmedip buldum Bond. "Yalıtılmış kapatma" demişsin ben de uydurmuşum ona yakın bişey işte. Sağır duymaz yakıştırırmış derler benimki de ona benzemiş...

Ayrıca ekstra olarakta yaptılırabilir ek ücreti verildikten sonra çift kapaklıda gelir. Ama ben kendi adıma böyle bir opsiyonla alınırsa saatin kapağını vb değiştirmek istemem, açıldı mı sealed (yalıtılmış kapatma) durumu üretim aşamasındaki gibi olmaz herhalde.

Ben kendim değiştirmeyeceğim tabiki. Saati alır almaz okula dönmeden saatçiye uğrayıp kapağı değiştir't'meyi planlıyorum. O t harfini yazmalıymışım. Soruyu yanlış sorunca sizi de boşuna yordum, kusura bakmayın. Duşa girme gibi bir düşüncem de yok zaten. Sadece Bond'un zamanında böyle dediğini hatırlayınca, gidip saatçiye değiştirtsem bile kapatma durumu üretim aşamasındaki gibi olmazsa acaba el yıkarken de su alabilecek duruma gelir mi yada garantiyi bozar mı diye düşünerek sordum. Sanırım cevap "Düzgün bir saatçide yaptırılırsa bir sorun olmaz." değil mi?

Zaten ömrü hayatımdaki ikinci doğru düzgün saatim olacak inşallah. Onun da kendi kendime kapağını açmayı göze alamam (:
"I may be wrong (But I doubt it!)"
Steinhart Nav. B-Uhr TSF Special Edition 23/44
Kullanıcı avatarı
Archezia

Mesaj Bond » 14 Kas 2010, 22:53

Yalıtılmış kapatma zaten başlı başına efsane bir çeviri sealed kelimesi için :D Bende önceden bilmesem mümkün değil hatırlayamazdım. Kusura bakacak bir durum yok zaten Archezia. Gerçi yağlı kapama yemek falan olabilir :) İlk duyunca aklıma o geldi, kapama diye bir yemek vardı sanırım.

Bu dediğim sealed olayı aslında WR içinde değil içine toz zerreciği falan kaçar diye düşündüğümden. Bunun sebebide şu; birçok saatte fabrikasyonda dahi olabiliyor, WUS'tan okuyorum konular var açılmış, Seiko, Steinhart, MkII, Omega, Laco, Breitling sahipleri bazen kadranda çok küçük bir noktacık görüyorlar ve saat ya geri gidiyor yada bulundukları yerde yetkili servis veya iyi bir saatçide açılıp temizleniyor. Hatta bunun için Bergeon'un özel bir aleti dahi var sanırım. Submarinerde bile olmuş daha önce oradaki bir konuda yazdığına göre, ve sahibi kullanmayı tercih etmiş yanlış hatırlamadıysam. Mikroskobik parçacıkları kontrol etmek için özel black light ve lup altında inceleyenler kişiler dahi var yeni saat alınca herkes değişik karakterli. :)

Su geçirmezlik ve basınç konusuna gelirsek; bu WR derecesindeki saatlerde özel malzeme ile kapatmaya yada basınç testine tabi tutmaya sanırım gerek yok. Aslında forumda satır aralarında benzer tarzda bakım ve pil değişim zamanlarında yapılan işlemlerle ilgili birçok bilgi ve tecrübe edilmiş durum vardı, Razz ve bazı arkadaşlarımızı yazdığı. Birçok değerli ustamızda var forumda sorarız kendilerine gerekli durumlarda.

Clk ile konuştuk bugün bana telefonda diyor ki; "Eve gidince Silver Limited Edition'ı bir suyun altına sokup bakayım" :o :D
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj Archezia » 15 Kas 2010, 01:06

Cidden utandım ya. Karnım açtı heralde onları yazarken ki yağlı kapama demişim. (: Evet vardı öyle bir yemek. Nasıl birşey bilmesem de canım çekti şimdi => http://tr.wikipedia.org/wiki/Kuzu_kapama

Konu netleşti o zaman kafamda. Kapağı değiştirtiyorum ilk gün.

Clk'nın o saatini çok kıskanmıştım zaten. Tüm bunlar o saati suyun altına sokturmak içindi. Başardım sonunda, şimdiye sokmuştur heralde (: Geriye burak1978'inki kaldı. Onu da halledersem tamamdır bu iş.
Kullanıcı avatarı
Archezia

Mesaj Bond » 23 Kas 2010, 22:13

DLC Black Engraving nasıl durur, belirgin olurmu diye birisi sormuştu yanlış hatırlamadıysam, yeterince belirgin gibi. Tamalanmış üründe de güzel duracak gibi görünüyor.

Resim
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj Archezia » 23 Kas 2010, 22:22

Her gereksiz soru gibi onu da ben sormuştum. Steinhart sitesine koyunca saati tatmin oldum ama (: Sağol Bond...
Kullanıcı avatarı
Archezia

Önceki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Special Edition By Steinhart Timepieces

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners