TSF Special Edition Project by Steinhart Timepieces

Steinhart Nav. B-Uhr TSF Special Edition Forum Saati Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, TSF Special Edition Project Bölümünde Steinhart Timepieces ve TSF İşbirliği İle Üretilecek Olan TSF Special Edition Modeli Hakkında Detaylı Bilgilere ve Paylaşımlara Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

TSF Special Edition Project by Steinhart Timepieces

Mesaj Bond » 07 Eyl 2010, 11:53

Resim

Sevgili TSF üyeleri,

Geçen yılın sonlarında başladığımız TSF maceramızda bugün 2500 kişiyi aşan üye sayısı, aktivitesi, düzeni ve içeriği ile Türkiye'nin saygınlıgı ve ziyaretçi trafiği en yüksek olan saat sitesi haline dönüştük. Gerek teknik konulara verilen ağırlık, gerek sahte saatlere karşı takındığımız tavır ve mekanik-quartz ayrımı yapmaksızın her üyemize aynı samimiyet ile yaklaşmamız; hem sektörün profesyonel kanadınca takdir edildi hem de siz üyelerimiz tarafindan taçlandırıldı. Öncelikle TSF'yi bu günlere getiren siz değerli forum üyelerine canı gönülden teşekkür etmeyi borç biliriz.

Bir seneden kısa bir sürede aştığımız bu yolda, hem üyelerimize teşekkür mahiyetinde bir süpriz yapmak hem de sanal ortamda paylaşmış olduğumuz arkadaşlık ortamını reel dünyaya taşımak adına TSF yönetimi olarak özel üretim bir saat yaptırtmaya karar verdik. Beraberce şekillendireceğimiz bu saat; burada yapmış olduğumuz paylaşımları, okurken, yazarken geçirdiğimiz zamanı ve en önemlisi hobimiz olan zaman makinelerini simgeleyen bir değer olacaktır.

Tabii ki böyle bir projeye hepimiz beraberce imza atacağız ve ortak bir paydada birleşip bu işi projeden gerceğe dönüştüreceğiz. Ancak, bildiğiniz üzere mekanik saatler verdiği zevk kadar maliyeti de yüksek olan ve hepimizin maddi anlamda karşılayamayacağı bir lüks. Dolayısı ile bu saatin hem mümkün olan en yüksek kalitede olması hem de ödenebilir olması bizler için ilk hedef olmalı diye düşünüyoruz.

Hepimiz sosyo-kültürel yapı olarak farkli kesimlerden geliyoruz ve hepimizin farklı zevkleri var. Ancak, kim olursak olalım ilk projede hepimiz için önemli olan noktalar var ki….Bunlar;

1- Saatin bir markasının olması
2- Saatin Swiss veya German made olması
3- Saatin faturalı, sertifikalı ve garantili olması
4- Saatin mekanizmasının ETA yada UNITAS olması
5- Saatin bu konuda tecrübeli bir marka ile işbirliği içinde yaptırılması
6- Saatin ülkemize kdv ve gümrük bedelleri ödenerek kanunlara uygun şekilde gelmesi
7- Eğer ekstra bir harcama yapılacak ise yapılan her harcamanın hassas olması ve belgelenmesi

Tüm bu kriterler ele alındığında bu projeyi bizim isteklerimize uygun şekilde gerçekleştirebilecek firma sayısı çok kısıtlı bir hal alıyor. Bu durumda da zaten az olan firmalardan bir tanesini seçip projeye bir şekilde hayat vermek gerekiyordu. Biz TSF yönetimi olarak bu konuda kapsamlı tecrübesi olan Steinhart Timepieces firmasını uygun bulduk. Dünyanın önde gelen bütün saat forumlarına Special Edition saat imal etmiş bir firma ile yanlış yapmayacağımızı düşündük. Diğer yabancı forumlardaki dostlarımızdan kendi projelerinin işleyişi ve Steinhart firmasının çalışma sistemi ile ilgili bilgi ve tecrübe desteğide alarak ön hazırlıklarımızı tamamladık. Elbette B ve C planlarımızda olan markalarıda araştırdık ve bazı firmalardan limitli üretim saatlerde satın alarak bizzat kendimizde teknik ve kalite anlamında incelemeler yaptık.

Steinhart firması ile yapmış olduğumuz ön görüşmeler sonrasında ortaya çikan sonuç şu şekilde; Bizden öncelikle kasayı seçmemizi istediler. Geri kalan tasarım aşamalarının hiçbir safhası problem teşkil etmiyor. Mekanizma’yı seçebileceğiz, komplikasyon seçebileceğiz, kollar, kadran, bezel üzerinde değişiklik yapabileceğiz v.s. Tüm bu aşamalarda ise Steinhart’in dizayn bölümü bizimle koordinasyon içinde çalişacak. Steinhart ve diğer konuştuğumuz firmalar bizim belirleyeceğimiz basit taslaklardan isteklerimiz doğrultusunda tasarım ve projelendirme hizmetlerini ücretsiz olarak yapıyor. Bu sebeple önce aramızda belli bazı ön kriter ve speclere karar vereceğiz. Elbette bu tarz bir projede herkesin kişisel optik zevkine ve isteklerine karşılık vermek mümkün değil, bu sebeple ortak beğenilecek bir model üzerinden gitmemiz uygun olacaktır.

Çap olarak 42 mm'lik kasanın kullanımı ilk bakışta en uygun ebat olarak öne çıkıyor. Steinhart firmasının elinde şu an diver modeller dışında ürün gamında 42 mm'lik bir military kasa mevcut. Bu kasa veya daha sonra belli olabilecek farklı model bir kasa üzerinden ön tasarımları yapmak genel olarak en uygun opsiyon görünüyor. Kasa/Ebat gibi konuları aramızda konuştukça ve opsiyonlarımız belirginleştikçe daha net olarak görebileceğiz.

Bu tarz projelerdeki ödeme sistemi yabancı forumlardaki örneklerden ve Steinhart firmasından aldığımız bilgiler doğrultusunda direkt olarak site üzerinden özel promocode ile firmaya yapılıyor ve ürünler alıcıya gönderiliyor. Yani firma ürettiği ürünü kendi sitesinde lanse ederek özel bir satış kodu ile yayınlıyor. Link :arrow: Steinhart Özel Satış Kodu Örneği

Saat için bir adet mecburiyetimiz bulunmuyor. Önümüzde onlarca örneği olan bazı yabancı forum projelerindeki gibi 15-20 gibi adetlerde olabilir veya isteğe göre daha az veya fazlada yaptırmak mümkün. Bu projelerden bazı ön tasarım örneklerini ve saatlerin tasarımdan üretilmiş fotoğraflarını hem konuya hemde link olarak incelemeniz için ekliyoruz.

Son söz olarak, tasarım konusunda her türlü fikre açık olduğumuzu belirtmek isteriz. Herhangi bir acelemizde yok, bu nedenledir ki tüm düşüncelerinizi bizler ile paylaşmanız hem bu projenin sağlığı hem de farklı fikirlerin harmonisinden doğacak güç açısından önemlidir. Projede yer almak ve bu saatten edinmek isteyen üyelerimizin bu başlık altında görüşlerini paylaşmalarını rica ediyoruz.

TSF, hem üyeleri, hem üslubu hem de kültürel yapısı ile Türkiyede ki diğer tüm forumlardan farklı bir yerde. Bu farklılığımızı bu proje ile hep beraber bir adım daha ileri götüreceğimizi düşünüyoruz.

Saygılarımızla
TSF Yönetimi

Not: Henüz belli olmamakla beraber adetin az yaptırılması halinde TSF Special Edition projesinde öncelik aktif ve eski üyelere aittir.
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Re: TSF Special Edition Projesi

Mesaj Bond » 07 Eyl 2010, 11:53

Steinhart Timepieces Website :arrow: http://www.steinhartwatches.de/

Steinhart Nav. B-Uhr Silver Limited Editon Kendi İncelememiz :arrow: http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=13&t=3526

Linkteki konudan ise özel üretilen ve ürün yelpazesinden saatlerin fotoğraflarına ulaşabilirsiniz. :arrow: TSF Steinhart Timepieces Galeri

Proje işleyişinin anlaşılması için bazı forum projelerinden üretim öncesi design örneklerin ise altta

Resim
"Edition Limitée" Breitling Source Amerikan/Kanada Saat Forumu

Resim
"Legendario Edition" İspanyol Relojes Especiales Saat Forumu

Resim
"Mark II" Breitling Source Amerikan/Kanada Saat Forumu

Resim
"Military Vintage Edition" Chronomag.cz Çek Forumu

Resim
"GMT Edition" Chronomag.cz Çek Saat Forumu

Resim
"GMT Edition" Chronomag.cz Çek Saat Forumu

Resim
"Mywatch.gr Limited Edition" Yunan Saat Forumu

Resim
"ASTA-Team Limited Edition" Eurofighter Air Crew Programme Black DLC-Coating Model

Resim
"ASTA-Team Limited Edition" Eurofighter Air Crew Programme SS Model

Resim
"ASTA-Team Limited Edition" Eurofighter Air Crew Programme

Resim
"Edición Limitada Odiesa" İspanyol Relojes Especiales Saat Forumu

Resim

Resim
"Tiefsee Limited Edition 1000m" Uhr-Forum Alman Saat Forumu

Resim
"Proteus Limited Edition" Watchuseek Amerikan/Global Saat Forumu
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj Clk » 07 Eyl 2010, 12:51

Sonunda proje aktif hale gecti...

Bu asamada fikirlerimizi ortak bir payda altinda toplamamiz, bu fikirler dogrultusunda yeni cizimlerin yapilmasi tahminimce bu projenin en zevkli kismi olacak.

Benim sahsi görüsüm saatin Pilot saati olmasi yönünde. Diver icinde hayir demem :)

Ölcü olarak 40 ile 44 mm arasinda her türlü ölcüye varim. Gerci maliyet acisindan 44mm'lik Unitasli bir pilot kasa muhtesem olur.

Komplikasyon olarak GMT'li bir pilot saati fena olmaz diyorum ama 2. dünya savasi saatleri tarzinda ki sade bir gözlem saati icinde mutlu olurum.

Deri kayis olmaz ise olmazim.

Fikirlerimizi ortaya koyduktan sonra bir anket yapmak en mantiklisi olur.
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj drk » 07 Eyl 2010, 13:30

Bu projenin sonucunu merak ve heyecanla bekliyorum.

Önceki örnek projelerden gördüğüm kadarıyla makul ölçülerde pilot temalı bir saati kişiselleştirerek ortaya çok güzel sonuçlar çıkarabileceğimizi umuyorum. Çap olarak Bond'un da bahsettiği 42mm herkes düşünüldüğünde ideal ölçü gibi duruyor ancak günümüz pilot saatlerinin tarzını göz önüne alırsak Clk'nin de dediği gibi 44mmlik Unitas mekanizmalı bir saat harika olacaktır bence.

Sadelikten yana olduğumdan otomatik bir mekanizma seçersek komplikasyon olarak sadece gün göstergesini düşünmüştüm. Unitas ta ise böyle bir seçenek yok zaten.

Saat geldikten sonrada kişiselleştirilebilme açısından deri kayış şart gibi duruyor.

Vintage tarzda kahverengi yada siyah renklerin hakim olduğu bir saat hiç fena olmaz bence.
Kullanıcı avatarı
drk

Mesaj herofb » 07 Eyl 2010, 14:14

Bende büyük bir heyecan ile bekliyorum ve Steinhart'ın son derece doğru bir seçim olduğunu düşünüyorum

oyum ASTA-Team Limited Edition
Kullanıcı avatarı
herofb

Mesaj Double0Se7en » 07 Eyl 2010, 14:14

Ici mat siyah, zimbali deri koyu kahve kayisli ,tarih olmasa da olur, mat brushed metal kasa, anti refle kaplama ama safirin altinda ve dardan genise dogru genisleyen vidali bir crown muthis olucaktir..
''A Crown for Every Achievement'
Kullanıcı avatarı
Double0Se7en

Mesaj razz » 07 Eyl 2010, 14:27

TSF Special Edition Watch projemizin resmiyet kazanmış olmasına gerçekten çok sevindim.. Emeği geçen/gececek olan herkesin şimdiden ellerine sağlık..
Katıldığım ilk günder beri zevkle takip edip elimden geldiğince aktif de olmaya çalıştığım bu forumun ürünü olacak bir saati almayı elbette ben de çok isterim..

Kısaca kişisel tercihlerimden bahsedeyim;
-Kasa olarak 42-44mm. Pilot veya Military uygundur.. Mat veya parlak çelik, kasa materyalinde tercihimdir..
-Siyah veya Antrasit renklerde, sunburst detaylı kadran ve açık renk lume gayet başarılı bir kombinasyon olur diye düşünüyorum.. Lume sarı/yeşil tonlarında olabilir..
-Small second hand tercihimdir zira özellikle Panerai Luminor'umdan sonra oldukça hoşuma gitmeye başladı :)
-Big Crown, hem Pilot hem de Military konspeti için tamamlayıcı ve şık bir detay, ben olmalıdır derim..
-Standard Pilot veya Military kollarını tercih ederim..
-Date fonksyonuna OK, hiç olmaya da bilir ancak "asla" DayDate istemem.. Kusuruma bakmayın ama tek oyun bozanlığım burada olur.. Bu arada Date Wheel için de siyah arka plan üzerine beyaz karakter tercihimdir..
-Camı kesinlikle safir ve iç taraftan anti refle kaplamalı tercih ederim.. Domed yerine düz benim için daha iyi olur..
-Bu arada su geçirmezlik değerinin de WR50M altında olmaması modern bir saat için gereklidir diye düşünüyorum..
-Unitas 649X serisi kalibre için mükemmel seçim.. PVD Gun Metal finish kalibre, see thru caseback'ten çok güzel görünür.. Memnuniyetle bu detay için birkaç eur fazla veririm :) ETA otomatik kalibreye de OK derim ama içimden geçen elden kurmalı bir Unitas'tır..
-Kadran üzerinde marka/model dışında bir indikasyon bulunmamasını arzu eder, saatin special edition olduğunu vurgulayan tüm detayların ve kalibre/cam materyali/seri no.su/wr değeri vb. bilgilerin kapak metali üzerine engraved olmasını tercih ederim..
-Steinhart Military'de standart gelen vintage ve zımbasız kayışı çok beğenmiştim, tercihim bu tip kayış olur..

Yukarıda belirttiğim spektler tamamen benim kendi tercihlerimdir ancak özellikle belirtmek isterim çoğunluğun farklı fikirlerine tamamen açığım.. Sonuçta bu birden fazla kişinin kararıyla start alacak bir proje ve pek tabii ben de bahsettiğim kişisel tercihlerimi çoğunluğun kararına göre revize etmek hususunda elimden geleni yapmaya hazırım.
En son razz tarafından 07 Eyl 2010, 14:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
" The difference between men and boyZ is the price of their toyZ "
Kullanıcı avatarı
razz

Mesaj 2fast4u » 07 Eyl 2010, 14:52

1 tiefsee limited
2 asta team (pvd)
The world is yours .
" serial flipper"
Kullanıcı avatarı
2fast4u

Sonraki

Dön TSF Special Edition By Steinhart Timepieces

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 18 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners