Guguklu Saat Bilgi

Dalgıç Pilot Askeri Masa Duvar Digital ABP Saatler

Guguklu Saat Bilgi

Mesaj peugeot206wrc » 25 Kas 2009, 18:19

Hatırlar mısınız dedelerimizin evlerinde duvara asılı bazen arapça bazen türkçe rakamlara sahip, saat başı saatin üzerinde kapalı duran kapıdan çıkıp bize saati söyleyen bir kuşu barındıran guguklu saatler vardı. Bu saatlerin kurma kolu genelde altında sarken ve çoğunlukla ağırlık olarak kozalak şeklinde işlenmiş bir metal ile desteklenen kurma zinciri idi.

Bu saatleri diğer kurmalı saatlerden ayıran en önemli özelliği kurma işleminin zemberek yayı yerine yine fiziğin temel kurallarından biri olan makara mantığı ile çalışmasıdır. Şöyleki biz kurma zincirinin boş tarafını çekerek ağırlığı yukarı kaldırır ve ağırlığa uygulanan yerçekimi kuvveti ile zincirin bağlı olduğu çarklar dönmeye başlar.

Resim

Mekanik saatlerde beni en çok heyecana sürükleyen olaylardan biridir aslında bu. Mekanizmalar ne kadar karışık olursa olsun aslında ortaokulda öğrendiğimiz temel fizik kuralları kullanılarak çalışırlar. Yani bizim verdiğimiz kinetik enerjiyi yay yada ağırlık üzerinden potansiyel enerjiye çevirir daha sonra bu enerjiyi tekrar kinetiğe çevirirler ve biz çok basit iş ve enerji formülleri ile depolanan enerjiyi ve yapılan işi çok kolay hesaplayabiliriz.

Konuyu fazla dağıtmadan guguklu saatimize geri dönelim. Bu tip saatlere adını kimin verdiğini internet (google :) ) üzerinden aratmama rağmen bir sonuca ulaşamadım fakat içinden öyle geçiyor ki, babasının ya da dedesinin evinde saatin ötmesini duyan 7-8 yaşlarında bir çocuk bu ismi bulmuş olsun.

Resim

Saatlerin tarihi ile ilgili yine google üzerinden yaptığım araştırma 1738 yılında (kaynak ekşi) Almanya'nın Schwarzwald bölgesinde (kaynak satış yapan biri) ortaya çıktığı ve o zamandan beri üretilerek evlerin duvarlarını süslediği yönünde. Bugün bol ve ucuz bulunan bu saatler benim çocukluğumun geçtiği 80'li yıllarda biraz da modasının geçmesi sebebi ile olsa gerek çok az bulunurdu ve tamiri çok zordu. Çinliler sağolsun (mu demek gerekir acaba) şimdi bit pazarlarında hemen hemen her pasaj saatçisinde kalitesiz olmasına rağmen bolca bulunabiliyor.

Benim saat ile ilgili bilgilerim bu kadar. Yanıldığım ve eksik kalan yerleri bilgili birileri doldurur ve düzeltirse ne mutlu bana.
Unutmadan bu tip saatlerin hepsinde kuş olmak zorunda değil. Bazen çekiçle demir döven bir demirci, bazen dans eden bir çift hatta buz pateni yapan çocukların işlendiği saatler bile gördüğümü anımsıyorum.
Saat Kaç?
Kullanıcı avatarı
peugeot206wrc

Re: Guguklu saat

Mesaj bizantolog » 25 Kas 2009, 19:45

Basit görünse de bu saatlerin tamirinin çok zor olduğunu söylüyorlar.
Kullanıcı avatarı
bizantolog

Re: Guguklu saat

Mesaj vervito » 27 Kas 2009, 01:05

Tamiri o kadar zordur ki bir çok usta bulaşmak bile istemez.

Şu videoyu da paylaşmadan edemeyeceğim http://www.metacafe.com/watch/2128674/maestro/
vervito

Re: Guguklu Saat Bilgi

Mesaj Zemberek » 30 Nis 2010, 06:28

Bizim de bir guguklu saatimiz var. Yaklaşık 30 yıldır bizde ama çalıştırmıyoruz, saat başları ve her yarım saatte bir çaldığı için bir süre sonra rahatsızlık veriyor, bir de her gün kurmakla kimse uğraşmıyor :D. Fotoğraflarını çektim ancak telefonla çektiğim için kalitesi kötü oldu. Vervito verdiğiniz bağlantıda hangi videoyu izleyeceğiz? Sanrım bir kullanıcının genel sayfası çünkü pek çok video mevcut.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Bu parçada hem guguk sesiyle beraber çıkan zil sesini çıkartan parçayı tutuyor hem de arka kapak vazifesi görüyor.

Resim
Kullanıcı avatarı
Zemberek

Re: Guguklu Saat Bilgi

Mesaj TheCooper » 09 Eyl 2010, 17:06

Bende de Rus malı Majak marka guguklu saatim var...150 TL ye almıştım Kemeraltındaki bir antikacıdan.
Nacar en metin saattir...
Kullanıcı avatarı
TheCooper

Dön TSF Tematik Saatler - Theme Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners