1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Kum Saatleri

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2018, 16:29
evrennil
Böyle bir başlık açılmamasına şaşırdım, belki de görememişimdir.

Kum saatlerinin kökenine tam olarak ulaşılmış değil, Antik Mısır'da kullanılan "su saatleri" (Clepsydra) herhalde ilkprototip olarak kabul edilebilir:
https://etc.usf.edu/clipart/87600/87693 ... psydra.htm

The Journal of the British Archaeological Association'a göre bilinen ilk görsel kullanım Antik Roma'da, Thetis ile Paleus'un evliliğini gösteren bir rölyefte rastlanmış.

10. yüzyıldan itibaren denizcilikte kullanıldığına dair çeşitli yazılara rastlanırken, ilk kesin görsel Lorenzetti'nin Allegory of Good Goverment adlı tablosunda (1338) rastlanıyor.

Kum saatlerinin hassasiyetini neler belirler? Elbette kullanılan kumun kalitesi mesela. Ya da ne miktarda kum kullanıldığı. Elbette cam haznenin ebatları belirleyici bir faktör ya da kumun aktığı boğaz kısmının genişliği.

Bunların hepsi farklı amaçlara yönelik farklı kum saatlerini meydana getirmiş ve rönesans sonrasında bunlarda bir standartlaşma sağlanmaya çalışılmış.

derya bir konu..

Re: Kum Saatleri

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2018, 01:08
ekdellal
Evdeki 2 kum saati ile destekleyelim.

Zara Home;
Resim

Harvia;
ResimTapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Re: Kum Saatleri

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2018, 12:49
evrennil
Orta çağa kadar Asya ülkelerinde su saati, güneş saati ve kum saati yaygındı. Hindistan'da Jaipur'daki Jantar Mantar dev boyutlardaki meşhur güneş saati görülmeye değer.

Prof. Dr. Neşet Çağatay kum saatinin özellikle Araplarda yaygın olduğunun ileri sürüldüğünü söylüyor. Bunların en eski tasarımları bildiğimiz iki hazneli tek bir alet olabildiği gibi, bir kaptan diğerine dökülen iki ayrı aparat da olabiliyordu. Dökülme süresi eşit aralıklara bölünüyor ve böylece gündüz ve gece olarak zaman 24'e bölünüyordu.

Kum saatinin başında duran görevli (pas-ban) her zaman parçası geçince beli sayıda gonk vurarak halka zamanı duyuruyordu. (Prof. Dr. Neşet Çağatay; Eski çağlardan bu yana zaman ölçümü)

Re: Kum Saatleri

MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2018, 12:13
evrennil
Kum saatleri, güneş saatleri, su saatleri...

Batı'ya ulaşan ilk İslam saati, Harun Reşid tarafından MS 807'de Şarlman'a gönderilen heyetle gelmişti. Pirinçten yapılma bu su saatinde, bir saatlik süre dolduğunda metal bilyeler bir tür gongun üstüne düşerek ses çıkarıyor, aynı anda mekanik olarak açılan kapılardan on iki atlı figür çıkıyordu.

(Sultan için bir saat, Otto Kurz)

Re: Kum Saatleri

MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2018, 12:56
evrennil
selamlar,

görsel yüklemeyi beceremiyorum, mesajlara nasıl görsel yükleniyor acaba?

teşekkürler.

Re: Kum Saatleri

MesajGönderilme zamanı: 15 Eyl 2018, 18:24
evrennil

Re: Kum Saatleri

MesajGönderilme zamanı: 15 Eyl 2018, 18:24
evrennil
Lorenzetti'nin "Allegory of Good Government" adlı tablosundan detay.
Resim