SIHH 2019: Vacheron Constantin Traditionnelle Twin Beat

TSF Watches And Wonders Baselworld SIHH GTE Haberler / News
Forum kuralları
TSF Watches & Wonders Baselworld, SIHH, GTE 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016. 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 Detaylı İzlenimleri Yeni Model Haberlerini Bu Bölümde Bulabilirsiniz

Bu Model Hakkında Düşünceniz?

1 seçenek seçebilirsiniz

Sonuçları Görüntüle

Re: SIHH 2019: Vacheron Constantin Traditionnelle Twin Beat

Mesaj doc » 18 Oca 2019, 00:15

Maradona yazdı:Sevgili Deniz,

Dönme hareketi (kendi ekseni etrafında dönme yani spin, ya da başka bir şeyin etrafında yani tavaf; ikisi de olur) açısal momentum dediğimiz bir kavram oluşturuyor... Bu zımbırtı da, eğer dışarıdan bir döndürücü etki yoksa, mevcut halini koruyor... Buna açısal momentumun korunumu kanunu diyoruz... Günlük yaşamda bizi nasıl ilgilendirdiğine gelecek olursak şöyle örnekler üzerinden sorular sormalıyım öncelikle sana:

1. Duran bir bisiklet/motosiklet üzerinde mi daha rahat dengede durulur yoksa hareket halindeki bir bisiklet/motosiklet üzerinde mi?

2. Durgun bir topaç mı dik vaziyette rahatça dengede durur yoksa dönen bir topaç mı? Topacın dönmesi yavaşladığında yalpalama hareketi yaptığını ama hızlı dönerken bu yalpalamanın olmadığını gözünün önüne getir... ;-)

3. Bir av tüfeğinden çıkan saçmalar mı yalpalama yapmadan düzgün bir doğru boyunca ilerler yoksa herhangi bir yivli tüfekten (G3, M16 vb piyade tüfeği mesela) dönerek çıkan bir mermi mi?

4. Mikro evrendeki atomlarda bulunan elektronlarda da makro evrendeki kocaman gök cisimlerinde de (uydular, gezegenler, yıldızlar ve galaksiler) sürekli bir spin ve tavaf hareketi, bu sözünü ettiğimiz cisimlere ne gibi bir avantaj sağlamaktadır?

Bu örneklerin tamamında; dönme hareketi yapan cismin daha kararlı bir yapıda olduğunu, ayrı bir deyişle de hareketini daha kararlı bir şekilde devam ettirme eğiliminde olduğunu görüyoruz değil mi? E o zaman, bizim saatlerde de bulunan ve zemberekten aldığı enerji sayesinde bir o yöne bir bu yöne periyodik olarak dönerek saatimize zaman tutturan, hani o saatin arkasında gördüğümüz zımbırtı var ya, işte o da ne kadar hızlı yani yüksek frekansta dönerse o kadar kararlı olmaz mı? Yani yüksek frekans zaman tutma hassasiyetini artırmaz mı? Açısal momentumun korunumu kanunu gereği mevcut hareketini devam ettirme eğilimi daha fazla olduğu için de, darbelere karşı daha dayanıklı bir yapıda olmaz mı? Böylece de zamanı daha hassas tutmaz mı?

İşte öyle Denizim... ;-)

[emoji1319][emoji1319][emoji1319] bu güzel açıklama için teşekkürler Maradona. Sadece son kısımı anlamadım; mevcut hareketini devam ettirme eğilimi daha fazla diye darbelere karşı nasıl daha dayanıklı oluyor? Bunu biraz açıklayabilir misiniz?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
doc

Mesaj Maradona » 18 Oca 2019, 00:41

doc yazdı:
Maradona yazdı:Sevgili Deniz,

Dönme hareketi (kendi ekseni etrafında dönme yani spin, ya da başka bir şeyin etrafında yani tavaf; ikisi de olur) açısal momentum dediğimiz bir kavram oluşturuyor... Bu zımbırtı da, eğer dışarıdan bir döndürücü etki yoksa, mevcut halini koruyor... Buna açısal momentumun korunumu kanunu diyoruz... Günlük yaşamda bizi nasıl ilgilendirdiğine gelecek olursak şöyle örnekler üzerinden sorular sormalıyım öncelikle sana:

1. Duran bir bisiklet/motosiklet üzerinde mi daha rahat dengede durulur yoksa hareket halindeki bir bisiklet/motosiklet üzerinde mi?

2. Durgun bir topaç mı dik vaziyette rahatça dengede durur yoksa dönen bir topaç mı? Topacın dönmesi yavaşladığında yalpalama hareketi yaptığını ama hızlı dönerken bu yalpalamanın olmadığını gözünün önüne getir... ;-)

3. Bir av tüfeğinden çıkan saçmalar mı yalpalama yapmadan düzgün bir doğru boyunca ilerler yoksa herhangi bir yivli tüfekten (G3, M16 vb piyade tüfeği mesela) dönerek çıkan bir mermi mi?

4. Mikro evrendeki atomlarda bulunan elektronlarda da makro evrendeki kocaman gök cisimlerinde de (uydular, gezegenler, yıldızlar ve galaksiler) sürekli bir spin ve tavaf hareketi, bu sözünü ettiğimiz cisimlere ne gibi bir avantaj sağlamaktadır?

Bu örneklerin tamamında; dönme hareketi yapan cismin daha kararlı bir yapıda olduğunu, ayrı bir deyişle de hareketini daha kararlı bir şekilde devam ettirme eğiliminde olduğunu görüyoruz değil mi? E o zaman, bizim saatlerde de bulunan ve zemberekten aldığı enerji sayesinde bir o yöne bir bu yöne periyodik olarak dönerek saatimize zaman tutturan, hani o saatin arkasında gördüğümüz zımbırtı var ya, işte o da ne kadar hızlı yani yüksek frekansta dönerse o kadar kararlı olmaz mı? Yani yüksek frekans zaman tutma hassasiyetini artırmaz mı? Açısal momentumun korunumu kanunu gereği mevcut hareketini devam ettirme eğilimi daha fazla olduğu için de, darbelere karşı daha dayanıklı bir yapıda olmaz mı? Böylece de zamanı daha hassas tutmaz mı?

İşte öyle Denizim... ;-)

[emoji1319][emoji1319][emoji1319] bu güzel açıklama için teşekkürler Maradona. Sadece son kısımı anlamadım; mevcut hareketini devam ettirme eğilimi daha fazla diye darbelere karşı nasıl daha dayanıklı oluyor? Bunu biraz açıklayabilir misiniz?

Biri hızlı diğeri yavaş dönen iki topaç düşünün... İkisine de aynı şiddette üfürün yandan... Yavaş dönen topaç fazlaca yalpalama yapacak ve belki de ilk haline geri dönmeyi beceremeyerek devrilecektir... Hızlı dönen topaç ise azıcık yalpalama yapacak ve hemen toparlanıp ilk dik haline geri gelecektir... Hızın artması daha kararlı bir dönme hareketi yaratır yani kısacası... Mekanik bir saatte de salınım frekansı yani hızı artarsa, herhangi bir darbe anında minik bir yalpalama sonrası tekrar eski kararlı salınımına hemen geri dönerek geri kalma/ileri gitme durumunu minimumda tutacaktır... Yani kararlılık fazla olduğu için, eski düzgün haline dönmesi kısa sürecektir... Mukavemet anlamında değil, zaman tutma anlamında daha dayanıklı olacaktır kısacası... Umarım bu kez daha doyurucu olabilmişimdir... ;-),
Kullanıcı avatarı
Maradona

Mesaj azizkaya » 18 Oca 2019, 00:46

Böyle anlatılır işte bu konu. Harika. Fevkalade.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Alınca ya da satınca pişman olmadığım bir saat olmadı.
Kullanıcı avatarı
azizkaya

Mesaj Maradona » 18 Oca 2019, 01:00

Saati yapan amcalar ne yapmışlar, ona bakalım şimdi...

Saat kolunuzda iken 5 Hz ile çalışıyor... Avantajı şu: dış etkilere karşı daha kararlı bir dönme hareketi ve daha hassas bir zaman tutma... Dezavantajı da şu: zemberekte depo edilmiş enerjinin hoyratça ve hızlıca tükenmesi yani kısa rezerv süresi...

Saati kolunuzdan çıkarıp kutuya koydunuz ve çalışma frekansını da 1,2 Hz'e düşürdünüz... Bu istirahat durumunda iken saat kararlı çalışmasını etkileyecek dış etkilere zaten maruz kalmayacağı için de 1,2 Hz'lik frekans bile zaman tutma hassasiyeti için yeterli gelecektir... Karşılığında da zemberekteki enerji daha yavaş boşalacak ve saate daha uzun bir rezerv süresi avantajı getirecektir...

Kısacası amcalar harika düşünmüşler... Saygıyla eğiliyorum önlerinde... [emoji106][emoji173]
Kullanıcı avatarı
Maradona

Mesaj doc » 18 Oca 2019, 01:04

Maradona üstat, saygılar [emoji3526]
Konuyu harika anlattınız. Taşlar yerine oturdu. Şu anda saati yapanlara saygım daha da arttı. Elinize sağlık.

Kullanıcı avatarı
doc

Mesaj Maradona » 18 Oca 2019, 01:14

Ben teşekkür ediyorum arkadaşlar... Böylece, bunca yıl sonra benim de kendimce foruma bir şeyler verebilme fırsatım oldu naçizane... Forumdan aldıklarım yanında bu anlattıklarım devede kulak bile sayılmaz... Keşke hep böyle fırsatlar çıksa da karşıma, borcumu ödeyebilsem foruma... [emoji56]
Kullanıcı avatarı
Maradona

Mesaj Umutt » 18 Oca 2019, 07:34

Maradona yazdı:Ben teşekkür ediyorum arkadaşlar... Böylece, bunca yıl sonra benim de kendimce foruma bir şeyler verebilme fırsatım oldu naçizane... Forumdan aldıklarım yanında bu anlattıklarım devede kulak bile sayılmaz... Keşke hep böyle fırsatlar çıksa da karşıma, borcumu ödeyebilsem foruma... [emoji56]

Hakaten çok öğretici açıklamalar, keyifle okudum,

Şapka çıkartıyorum.
Kullanıcı avatarı
Umutt

Mesaj Ufkynl » 18 Oca 2019, 09:30

Özellikle topaç örneği çok anlaşılır oldu maradona :thumbup:
Kullanıcı avatarı
Ufkynl

ÖncekiSonraki

Dön TSF Watches And Wonders & Baselworld & SIHH & GTE Fuar Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 33 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners