SIHH 2016: Vacheron Constantin Overseas Ultra-Thin Perpetual

TSF Watches And Wonders Baselworld SIHH GTE Haberler / News
Forum kuralları
TSF Watches & Wonders Baselworld, SIHH, GTE 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016. 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 Detaylı İzlenimleri Yeni Model Haberlerini Bu Bölümde Bulabilirsiniz

Re: SIHH 2016: Vacheron Constantin Overseas Ultra-Thin Perpe

Mesaj Thevenin » 13 Mar 2016, 03:53

Forum bu ara beyin yakiyor zaten, mermiye luzum kalmiyor :D
Thevenin
Kullanıcı avatarı
Thevenin

Mesaj mertk » 13 Mar 2016, 12:56

Bu arada, VC'nin de anladığıma göre direkt kendi ürettiği kalibrelerde var ve bunlar Hallmark of Geneva mühürünü taşıyorlar.

JLC bu bölgede üretim yapmadığından, bu mühürüde kullanamıyor diye okudum.

Resim
IVAN BEBEK BİR GÜN TÜRKİYE'YE YOLUN DÜŞECEK!!!
Kullanıcı avatarı
mertk

Mesaj Bg17 » 13 Mar 2016, 16:02

mertk yazdı:Bu arada, VC'nin de anladığıma göre direkt kendi ürettiği kalibrelerde var ve bunlar Hallmark of Geneva mühürünü taşıyorlar.

JLC bu bölgede üretim yapmadığından, bu mühürüde kullanamıyor diye okudum.

Resim

Detay yazmayacam bugun tembelim, kendi gorusumu iletiyim, geneva seal de isvicrelilerin bir pazarlama taktigi. Bu fiyat segmentinde saat alirken kesinlikle ilk kriter degil.

Eger dakiklikse mesele, grand seiko en iyisi, yada bir quartz saat. Ama teknik ustunlukten bahsediyorsak bence bu 3mm kalinliginda makenizma tasarlamaktir, duo reverso yapmaktir, gyrotourbillon uretebilmektir. 2sn sapti, 5 saniye sapti bunlar bana hep isin magazin kismi gibi gelir.

Ozellikle turk insani deger kavramini elle tutabilecegi, gozle gorebilecegi bir sey olarak tanimliyor, know how, marka gibi bilgi ve ytirima dayanan kavramlari degerli bulmuyor. Tas attin da kolun mu yoruldu soyleminin devami.

Kimse o saati tasarlayip, uretecek bilgi birikimiyle o fiyata aliciya ulaatiracak dagitim agiyla, musterinin mutlu bir bicimde almasini saglayacak matka imajiyla ilgilenmiyor. Varsa yok sertifikasyon, dakiklik. Niye, cunku gozle goruluyor, anlasilabiliyor.

15 kusur yil danismanlik yaptim, baya unlu bir sanayicimizin soyledigini hic unutmam. Adam herseyi herkesten cok daha iyi bildigine o kadar emin ki, bana sen benden daha iyi biliyor olsan burda benim yerimde sanayici sen olurdun demisti. (Icimden o zaman beni niye cagirdin, sirketime tonla para oduyorsun diye gecirmistim tabii). Niye boyle dusunuyor, cunku elle tutulur birsey uretiyor, urettigi icin bildigini varsiyiyor. Bildigi kadar urettiginin farkinda degil. Verdigim ornek Tusiad da da ayni, anadolunun kasabasinda da. Horoloji de boyle, sahte markali kot pantalon almaya benziyor, ben markaya pra vermem, hepsi ayni dusuncesi. Halbuki adam o markayi basarken 60 tane kalite kontrol, isci guvenligi, teknik yeterlilik vs islemleriyle ugrqsitor, sorumluluk aliyor. Marka degerini bunlar olusturuyor.

Neyse konuyi daha da dagitmayim. Isin ozune bakarsan butun ust duzey markalar inhouse. Inhouse da, kimse detayini bilmiyor, ne kadari kimden alindi. VC tabiki inhouse uretiyor, ama be diyorum ki, eminim cogunisi jlc den geliyordur. Bu jlc yi vc den iyi marka yapmaz. Vc hala pp ile rekabet eden gayet basarili bir markadir. Jlc nin patek rekabeti dusunulemez bile.

Butun ust duzey markalari al (pp, als, vc, ap) hicbiri rolex in yaptigini yapamaz, yani yilda 1 milyon adrt sorunsuz ust kalite saat uretemez. Uretsede satamaz. Ama bu rolex i bu markalardan iyi yapmaz.
Time is too precious to be measured by a cheap instrument...
Kullanıcı avatarı
Bg17

Mesaj mertk » 13 Mar 2016, 16:30

Bende bunlara katılıyorum tabi ki, ama mekanizmalar ilgimi çektiği için görünce böyle bir paylaşım yapmanın doğru olucağını düşündüm.

Yoksa iş saat almaya geldi mi, ben bile ne kadar mekanizma meraklısı olsam da, kadranını beğenmediğim bir saati alamıyorum, sırf mekanizması için.

Veya inhouse alabilecekken, aynı paraya daha çok beğendiğim bir eta mekanizmalı saat alıyorum.

İş alım kısımına gelince böyle oluyor zaten, ama yinede mekanizma konularında detaylı bilgiler öğrenmek genel olarak hoşuma gidiyor.

Mesela yakında çok büyük bir hata yaparak bir saat alacağım, ama insan beğendimi alıyor işte sonuçta :lol: :lol:

Sonuçta görsel her zaman en önemli şey.
Kullanıcı avatarı
mertk

Mesaj mertk » 18 Nis 2016, 13:48

Thevenin yazdı:Mekanizmalar icin manyetik alanlarin yol actigi problem balans yayinin miknatislanmasi. Anti-manyetik cozumler ve standartlar da bunun icin var.

Faraday kafesinin prensip olarak statik ve cok dusuk frekansli manyetik alanlar icin hicbir etkisi yok. Tamamen bir iletken kure veya " kafes " uzerindeki yuk dagiliminin kafese etken elektrik alanin tersi yonde bir elektrik alan olusturacak bicimde konumlanmasina dayanir, dolayisiyla " iceri "deki elektrik alan sifir olur. Iletkenligi yuksek herhangi bir malzeme bunun icin yeterli.

Dolayisiyla amac ve care Faraday kafesi olsa mekanizmayi aluminyum folyoya sarabilirdik, ama maalesef :D

Mekanizmayi manyetik alandan koruma yontemi burada manyetik gecirgenligi ( permeability, µ ) yuksek malzemeler kullanarak manyetik alan cizgilerini olabildigince bu malzeme uzerine kanalize etmekten geciyor ( mu-metal ). Iste manyetik bakimdan " yumusak " olarak gecen malzemeler mu-metal olup kalici olarak da miknatislanmayanlar. Soft-iron bunlardan bir tanesi.

Ozetle mevzu Faraday kafesi degil, bu yapinin ayni zamanda Faraday kafesi olmasi :D

Okumayanlar icin de capsli ozeti manyetik alana maruz kalan soft-iron icerisindeki bir dagilimla geciyorum :D

Resim

Resim

Bu mesajı kaçırmışım galiba;

Tabi ki de biliyorum ; Faraday kafesi zaten genel olarak elektrik alanın malzemeye iletimini sağlamadan geçirmek için manyetik alan için çok düşünülemeyecek bir etkisi olabilir.

Ama genelde kafes olunca Faraday kafesi diye adlandırılıyor aynı zamanda tabi manyetik alana da malzemenin içeriğine göre koruma sağlanıyor.

Ben soft-iron denedim, malesef ki manyetizmadan etkileniyor, en azından benim denediğim öyleydi,içeriğini tam bilmek lazım.

Bu firmalar içeriğe başka malzemeler karıştırarak yapıyor olabilirler, ya da benim deneğim pek saf sayılamacak bir şeydi.
Kullanıcı avatarı
mertk

Önceki

Dön TSF Watches And Wonders & Baselworld & SIHH & GTE Fuar Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 36 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners