Oris Diver vs Longines Hydroconquest vs TAG Heuer Aquaracer

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Mesaj fsinan » 19 Haz 2012, 00:32

Aquaracer inceleme sonunda yazdığım yazıyı ufak eklemelerle ayrı başlığa çıkardım çünkü mesajla soranlar da var.

Kasa;
Burada Oris Diver'ı ayrı bir yere koyacağım, kasası, silikon kayışı ile değişik yerde benim için, stil olarak da farklı o sebeple aşağıdaki yazı daha çok Hydro ve Aquaracer arasında geçecek.

Oris
Resim
By cronustr75 at 2012-06-20

Tag
Resim

Longines
Resim

Hydro ile Aquaracer arasında;

->Aquaracer'ın bilezik lug birleşimleri mükemmel uyumlu, yuvarlak şekilde olmasına rağmen işçilik harika. Crown korumaları hydro'da sivri ve kasaya sonradan eklenmiş gibiydi, şıktı ancak, ayarlama yaparken rahatsız ediyordu. Daha executive hava veriyordu, daha komplike bir saatin crowm'u gibi. Ancak Aqua'da crown korumaları kasanın uzantısı gibi ve daha olağan, daha doğal duruyor.

Resim

Resim

Aquaracer daha sportif. Longines'in arkasındaki engrave bazı pozisyonlarda ciddi rahatsızlık veriyordu, özellikle klavye kullanırken tam sol üstte kemiğin üstüne geldiğinde rahatsızlık veriyordu, Tag'da oyma dalgıç başlığı sanıyorum küçük olduğundan buna sebep vermeyecek. Ben bu konuda hasasım sanırım, Oris'in arkası cam, çok rahat.

Resim

->Bezel, Auaracer'ın bu modelindeki bezel 500m'lerden çizgiler taşıyor, bir önceki nesil Aqua gibi çok yalın ve düz değil, saate daha zengin bir hava katarken zarif çizgiyi bozmuyor. Aslında köşeli ama bunu göze sokmuyor, çıkıntı tırtıklar iş görerken zerafeti bozmuyor. 500m'in 9'daki date'i falan garip olabilir ama en garip tarafı çok abartılı bezeli. Burada bezel kolay tutuluyor, 120 klik.

Resim

Her gün dalmıyoruz, fonksiyonel değil ancak, beni diver saatlere bağlayan şey bezel. Saati bence bütünlüyor, gidip gidip diverlara takılmamın sebebi olduğundan bence önemli. Aqua'da renk daha çok yeni çıkan seramik bezeller gibi pastel ve soluk, hydro'da daha parlak.

Hydro'da bezelin bilezik birleşim noktalarına gelen yerlerde, yani kasanın 6 ve 12 kısımalrına gelen yerlerde tırtık yoktu, dönmede sorun vardı ancak üzerindeki yazı karakterleri daha gösterişli idi. Aqua sade. Ayrıca kliklerken hydro daha tok dönüyordu.

Resim

->Dial, Aqua'da çok sade, daha sportif rakamların olmadığı bir dial var. Hydro'daki yazı karakterleri bence çok güzeldi. Hangisi derseniz ben kararsızım. Ama Aqua'nın sanıyorum iri logonun da etkisi ile çarpıcılığı bir nebze daha fazla herhalde. Tag logosu kendi başına bir estetik. Hydro'da merkezden açılan dial ray var, ışık oyunu çok güzel görünüyor. Aquaracer'de ortada bir çemberde dial ray var ve ışıkla oyun oynuyor, onun dışında dial düz.

Tag Dial;
Resim

Gece aydınlatması kesinlikle Aqua'da daha başarılı, güzel bir foto çekemedim ancak, karşılaştırdığımda Aqua'nın aydınlatmasının daha parlak olduğu kesin. Oris'te ise renk çok daha güzel, mavi ışık veren bgw9 öne çıkıyor, ancak, en uzun süreli ve parlak aydınlatma Aqua'da. Kolların nerdeyse tamamen madde ile kaplı olması da etkili tabii.

Aqua'da turuncu saniye göstergesi ucu müthiş güzel. 500m'e dönersek tüm kol turuncu ve çok sırıtıyor. Sanırım adamlar 500m'i herşeyi ile daha gösterişlive gözebatan yapmaya çalışmışlar ve bu bana uymuyor. Ben sade yaşamdan, sade güzellikten yanayım Sadelik zamanla güzellik demek benim için.

Kollar Aqua'da daha sade. Saniye göstergesi hem Oris, hem de Hydro'dan daha akıcı ilerliyor gibi geliyor. Oris'le en az 2 dakika karşılaştırdım, daha akıcı gibi. Oris'in dial'ı yine kendi halinde çooook güzel, üçü içerisinde en kendine has yapısı olan o. Dalgalı gri üzerine siyah motifler etkileyici. Ama bakması en zevkli dial, bence Tag. Yine dediğim gibi logusu güzel :lol:

Oris Dial;
Resim

->Bilezik, burada rahatlık açısından Tag'ı tek geçerim, daha ince, daha dar ve tokaya doğru da daralıyor. Bileziği çok rahat ve hafif. Longines'teki bileziğin yarım bitişleri yoktu, birtürlü ince ayar yapamamıştım aslında. İdare ediyordum ama nette bu konudan şikayet eden de çok. Brushed bilezik bence her zaman daha güzel, ister spor ister executive ihtiyaç olsun.

Tag Bilezik
Resim

Hydro Bilezik
Resim

Oris Strap, o harika vanilya kokusunu alamamanız kötü ;)
Resim

Ses durumuna gelirsek Longines'in tokası daha çok ses yapıyordu, kesme çelik toka içi mekanizma nedense daha çok ses üretiyordu bilek hareketlerinde. Ancak, parlatılmış kesme çelik toka içi çok etkiletici idi. Tag'da baskı, ancak çok kaliteli ve ince yapısı ile hafiflik sağlıyor. Yıllarca Rolex'i bu sebeple eleştirenler bir de bu açıdan baksınlar. Oris'in silikon kayışın ucundaki düğmeli kesme çelik toka kullanışlılık açısından mükemmel, keşke Tag ve Longines de sıkıştırmalı değil, yandan yaylı ve düğmeli mekanizma yapsa. Klasik olan daha uzun ömürlü olabilir ancak kullanışlılık ile Oris burada öne çıkıyor.

Oris'in kullanışlı ve kaliteli tokası
Resim

Tag'ın baskı, kaliteli-hafif klasik tokası
Resim

Hassasiyet, Longines ortalama günde +7sn idi, Oris hala +9sn, Tag'a bakıyorum, emin değilim ama 1.günün sonunda +3sn gibi idi. . 2.gününde, şu anda 2 günde +5sn, yani günde +2,5sn ileri gitti. Aquaracer COSC performansı gösteriyor ve mest oldum :thumbup:

Üç saate te fiyatını hak eden, çok kaliteli, hangisini severseniz sizi memnun edecek saatler.

Oris, değişik ve çok şık, kaliteli.

Longines ağır ağbi modunda, ve güzel bir dizayn,

Tag ise ilk bakışta tüm çizgileri ile kalitesini bağırıyor.

Vaktinizi ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.
En son fsinan tarafından 20 Haz 2012, 21:18 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
"Money has no owners, has spenders". -Omar
Kullanıcı avatarı
fsinan

Re: Oris Diver vs Longines Hydroconquest vs Tag Heuer Aquara

Mesaj Analyzer » 19 Haz 2012, 00:34

Faydalı bir yazı teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Analyzer

Re: Oris Diver vs Longines Hydroconquest vs Tag Heuer Aquara

Mesaj msturan » 19 Haz 2012, 01:22

Mükemmel bir inceleme gerçekten fsinan :super: Ufkumu avayip açtı ve bu aralıkta bir diver düşünürsem tekrar tekrar okuyacağım bir yazı :thumbup:
Eğer bir Patek Philippe'e sahipseniz, artık ölebilirsiniz demektir. Mission Completed.
Kullanıcı avatarı
msturan

Re: Oris Diver vs Longines Hydroconquest vs TAG Heuer Aquara

Mesaj Thevenin » 19 Haz 2012, 02:27

Detayli inceleme ve faideli yorumlar icin tesekkurler :thumbup: :champ: Bol bol caps dolmali buralar :D
Thevenin
Kullanıcı avatarı
Thevenin

Mesaj Hsnmrycl » 19 Haz 2012, 02:53

Beklenen inceleme gelmiş.
Eline sağlık :champ:
öd tengri aysar; kişi oglı kop ölgeli törümiş.
Kullanıcı avatarı
Hsnmrycl

Mesaj sercankaf » 19 Haz 2012, 07:47

Zaman ayirdiginiz icin tesekkurler.

~Tapatalk~
Coming together is a beginning. Keeping together is progress. Working together is success.
Kullanıcı avatarı
sercankaf

Mesaj aokyy » 19 Haz 2012, 07:50

Eline sağlık güzel inceleme. Ben de Tag Heuer Aquaracer ile Longines Hydroconquest arasında kalanlardanım. Benim için faydalı bir yazı oldu.
Kullanıcı avatarı
aokyy

Mesaj cenk » 19 Haz 2012, 12:33

inceleme için teşekkürler :champ: tekrar iyi günlerde kullanın :champ:
Kullanıcı avatarı
cenk

Sonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 61 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners