Victorinox Swiss Army Airboss Mach 6 Kullanıcı İncelemesi

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Victorinox Swiss Army Airboss Mach 6 Kullanıcı İncelemesi

Mesaj civciv » 29 Şub 2012, 10:38

Merhaba,
Yeni satın aldığım Airboss Mach 6 (Kodu: 241447) ile ilgili elimden geldiğince birşeyler yazacağım.

Marka olarak Victorinox'u öteden beri zaten biliyordum. Son 1 yıldır da Airboss Mach 4 modelini keyifle kullanıyorum. İşçilik, kalite ve şıklık olarak kesinlikle beklentilerimi karşılayan bir saat. Forumda bu model ile ilgili bir incelemem de mevcut.

Bu sebepten dolayı, yeni bir "Swiss Made" saat alma kararı verdiğimde ilk baktığım marka yine Victorinox oldu. Çünkü bildiğim ve tecrübe ettiğim kadarıyla, otomatik ve kurmalı saatlerinde en iyi kaliteyi en uygun fiyatlarla sunan bir marka. Yine Mach 4 örneğine dönersek, bu saatte kullandığı ETA 6498-2 Top Grade makinayı kullanan birkaç marka var ve istedikleri fiyat Victorinox'un kat kat üstünde.

Mach 6'da ise ETA 7753 makina kullanıyor. Araştırıp öğrendiğim kadarıyla, bu makina ünlü 7750 tabanı üzerine kurulmuş ve 2002 yılında piyasa sunulmuş. 7750'yi kullanan ünlü bazı markalar marka logolarının saat 12 hizasında yer almasını istedikleri için ETA'ya böyle bir istekte bulunmuşlar. Böylece ETA 3-6-9 krono dizilimindeki 7753'ü üretmiş. Bu dizilim benim daha hoşuma gidiyor, estetik açıdan. Omega da, Speedmaster serisinde bu dizilimi kullanıyor mesela. Yine okuduğum kadarıyla 7750'nin krono modülündeki bazı plastik parçalar, 7753'te metal olanlarla değiştirilmiş. Bu dizilimden dolayı 7750'deki gün göstergesi 7753'te kaldırılmış, tarih göstergesi 4:30'a konumlandırılmış ve tam karşısına, saat 10 hizasında bir pim yerleştirilmiş. Bu pim ile tarih atlatması yapabiliyorsunuz.

Birçoğunuzun büyük ihtimalle öteden bildiği bu bilgilerden sonra Mach 6'ya gelirsek; saatin kasası tipik Victorinox çelik kalitesini yansıtıyor. Mat ve tamamen pürüzsüz ve diğer birçok modelinde de kullandığı kasa tipi. Cam olarak 3 kat antirefle kaplamalı safir kullanılmış. Lug açıklığı 23mm. Ancak 24mm kayışları rahatça takabiliyorsunuz, ayrıca Victorinox kasada 2 ayrı pim yuvası sunuyor. Kalın kayışları geridekine takabiliyorsunuz. Mach 4'te şu an böyle bir kayış kullanıyorum. Kullanılan deri kayış siyah renkli ve kontrast oluşturması açısından gri renkli iple dikilmiş. Kayışın iç kısmı hafif tüylü yapıda. Aşağıdaki resimde görebilirsiniz. Mach 4'tekinden biraz daha farklı. Ayrıca kayışta yine mat çelikten çift kanatlı deployant toka kullanılmış.

Kadran oldukça koyu bir siyah renge sahip, aynı şekilde takimetreli bezel de öyle. Kadranda çeşitli girintiler ve çıkıntılar kullanılarak derinlik yaratılmış. Şahsi görüşüm, kayış bu renk tasarımı ile oldukça iyi gitmiş. Malzemesi de oldukça kaliteli görünüyor.

Saatin kollarında ve rakamlarda değişik fosfor kullanılmış. Kollardaki oldukça güçlü. Rakamların içindeki fosfor ise çok güçlü değil. Mach 4 fosfor açısından bu konuda daha başarılı. Ama bu şekilde fosfor kullanımını, özellikle böyle istedikleri için yaptıkları düşüncesi oluştu bende.

Kurma tepesi bence ideal boyutta. Manuel kurma ve saat ayarı sıkıntısız yapılabiliyor.

Saatin zaman tutmasına gelirsek: Yaklaşık 10 günlük kullanımım sonucu toplamda +30 saniye sapma olduğunu görüyorum. Zaten Mach 4'teki tecrübemden dolayı, daha fazlasını beklemiyordum. Victorinox bu konuda gerçekten başarılı. Çünkü bir Victorinox meraklısı olarak
internette bulduğum yazılarda okuduğum kadarıyla, mekanizmaları üreticiden aldıktan sonra, kendi tesislerinde hassas bir kalibrasyondan geçirip üst grade mekanizmaların hassasiyetini sağlıyormuş.

Aslında Dive Master 500'ü görüp deneme amacıyla girdiğim mağazadan Mach 6'yı alarak çıkmam tam bir sürpriz olmasa da, o an aklımda olan birşey değildi diyebilirim. Ama aldığım için kesinlikle memnunum. Victorinox saat alanında daha çok quartz modelleri ile biliniyor ve çoğu kişi için Victorinox çakı-bıçak anlamına geliyor. Yurtdışındaki genel izlenim de, ülkemizdeki kadar olmasa da böyle. Çünkü saat alanındaki geçmişi yaklaşık 30 yıla dayanıyor. 1700-1800'lerde kurulmuş firmaların yanında daha bebek sayılır. Sanırım Victorinox da bu durumun farkında ki, saat alanında kendine daha saygın bir yer edinebilmek için (gerçi benim için şu anda da öyle) elinde gelenin en iyisini yapıyor ve en uygun fiyatlara olabildiğince kaliteli ve en önemlisi, kendi tarzını yansıtan ürünleri sunmak için uğraşıyor. Ama aslına bakarsanız, Victorinox'un marka olarak çok ta değerlenmesini istemiyorum. Böylece uygun fiyatlar sunmaya devam eder.
Neyse, sanırım biraz bencillik ediyorum :roll:

Umarım saat hakkında biraz fikir verebilmişimdir. Okuduğunuz için teşekkürler.

Şimdi fotoğraflar. (Fotoğraflara sağ tıklayıp yeni sekmede açarsanız, tam boyutta görebilirsiniz)

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
civciv

Re: Victorinox Swiss Army Airboss Mach 6 (#241447)

Mesaj SeRxx » 29 Şub 2012, 10:53

Gördüğüm en güzel Victorinox'lardan biri. Özellikle bilekte çekilmiş fotoğrafta saat kendini çok iyi gösteriyor Auto-Chronograph almak isteyenler için çok iyi bir alternatif :thumbup:
İnceleme için teşekkürler. İyi günlerde kullan Civciv :champ:
Kullanıcı avatarı
SeRxx

Mesaj Baran » 29 Şub 2012, 11:09

Victorinox... saatiniz hayırlı olsun cok guzel görünüyor güle güle kullanın
Kullanıcı avatarı
Baran

Mesaj drk » 29 Şub 2012, 11:28

Ben çok beğendim, fotoğraflar da harika :thumbup: Güle güle kullanın :champ:
Kullanıcı avatarı
drk

Mesaj Tolgi06 » 29 Şub 2012, 11:33

Gördüğüm Victorinox'lar arasında en hoşuma gidenlerden biri oldu. İyi günlerde kullanın ,güzel seçim :champ: .

Ayrıca son fotoğrafı çok beğendim :thumbup: .
Kullanıcı avatarı
Tolgi06

Mesaj msturan » 29 Şub 2012, 12:08

Çok yakışıklı bir Victorinox.. Saatinizi güle güle kullanın civciv, inceleme için teşekkürler :champ:
Eğer bir Patek Philippe'e sahipseniz, artık ölebilirsiniz demektir. Mission Completed.
Kullanıcı avatarı
msturan

Mesaj vincefb » 29 Şub 2012, 12:10

Neydi o? Civciv ile kedi arası :champ: :champ:

Güle güle kullanın, inceleme için teşekkürler :thumbup:
Kullanıcı avatarı
vincefb

Mesaj retrograde » 29 Şub 2012, 12:21

çok hoş iyi günlerde kullanın. :champ:

'El-farah seb'ate eyyâm vel huzn tûlül ömr'
Kullanıcı avatarı
retrograde

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 208 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners