Orient Marka Saatlerin Yeni Koleksiyon r羹nlerini G繹rmek 襤癟in T覺klay覺n覺z

Orient CEM65009D Kullan覺c覺 襤ncelemesi

Japon ve Asya retimi Mekanizmal覺 Saat 襤ncelemeleri ve Kutu A癟覺l覺lar覺 B繹l羹m羹
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz, Japon Saat 襤ncelemeleri B繹l羹m羹m羹zde yelerimizin ve TSF'nin 襤nceledii Japon ve Asya Mekanizmal覺 Saat Marka ve Modellerinin Kutu A癟覺l覺, 襤zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar覺n覺 Kapsayan Bir癟ok Deerlendirme Kriterine Ulaabilirsiniz.

Orient CEM65009D Kullan覺c覺 襤ncelemesi

Mesaj freedom36 » 19 Kas 2011, 16:46

Herkese merhaba!

Herhangi bir tan覺ma bal覺覺 a癟mam覺t覺m, 癟羹nk羹 bunca eyin olaca覺n覺 hi癟 d羹羹nmemitim. Tek amac覺m, takmaktan nedense s覺k覺lm覺 olduum siyah kadranl覺, silikon kay覺l覺 Tissot Veloci-T Chronograph saatimi satmak ve belki devam覺nda klasik giyime daha uygun bir saat almakt覺. Derken, saat hakk覺nda interneti kurcalarken bu foruma denk geldim. Klasik giyimi falan unutup bir anda "diver"lar aras覺nda buldum kendimi. imdi ise kar覺n覺za Orient'in "Scuba Diver" (balarda bu modellerden hi癟 hazzetmiyordum ama nas覺l oldu da kan覺m bir an 覺s覺nd覺 ve ald覺m, bilemiyorum :D ) olarak adland覺r覺lan, CEM65009D modelinin incelemesiyle 癟覺k覺yorum. (Fotoraflar覺 nedense imageshack'e y羹kleyedim, daha sonra g羹ncellerim umar覺m)

Saati kolumun 羹zerinde g繹rme ans覺m olmadan sat覺n ald覺m. Ancak 癟ok arat覺rd覺m, didik didik ettim desem yeridir. Velhas覺l, tercihimden u an 癟ok memnunum. Saatimi 癟ok sevdim ve sizlerle bunu paylamak istedim.

Saat, muhteem 羹r羹nlerini aaal覺 tan覺tmay覺 bir t羹rl羹 繹renememi olan Japonlar覺n klasik sadeliini(!) yans覺tan bir kutuyla geldi. :D 襤nce tahtadan yap覺ld覺覺n覺 tahmin ettiim siyah kaplamal覺 kare kibar bir kutunun 羹zerine, neden sar覺ld覺覺n覺 anlamad覺覺m beyaz, ince bir mukavva...

Saat, kutunun i癟inden yine siyah bir yast覺a sar覺lm覺 ekilde daha 繹nceki Orient modeli olan Mako'ya 癟ok benzeyen, lacivert kadran覺 ve bezeli, metal kordonuyla kar覺m覺za 癟覺k覺yor.

襤lk olarak saatin otomatik olduunu vurgulayarak balayal覺m. 襤癟inde Orient 46943 Kalibre mevcut. 40 saate kadar rezervi olduu s繹yleniyor. Tercih sebeplerimden ilki diyebilirim. Bu fiyata otomatik bir diver sunan herhalde bir tek Orient var.

WR 200m olarak g繹z羹k羹yor ancak ne kadar dorudur bilemem. Ankara gibi kuru bir ehrin g繹beinde yaayan bir adam i癟in asl覺nda biraz da 繹nemsiz. :D

Tek y繹ne d繹nebilen bezel dahil 41mm 癟apa, 13 mm kal覺nl覺a ve mineral cama sahip. ok sevdiim bir tona sahip lacivert kadran覺n 羹zerinde, fotoraflardan g繹rd羹羹m kadar覺yla daha b羹y羹k olduunu tahmin ettiim, ancak koluma takt覺覺mda kadran覺 o kadar da bomad覺覺n覺 g繹rd羹羹m lume "nokta"lar yani belirte癟ler dikkat 癟ekici. Saatte rakamlar, yaln覺zca bezelin 羹zerinde ve tabi bir de "saat 3" y繹n羹ne yerletirilmi g羹n ve tarih k覺sm覺nda. Lumeler tabi, forumda bir yerlerde g繹rd羹羹m "ne kadar ekmek, o kadar k繹fte" tabiri misali akam覺n ilk dakikalar覺nda olduk癟a parlak, daha sonra ise neredeyse farkedilmeyecek kadar silik durumda. :? Ama kollar覺n yap覺s覺n覺 kesinlikle sevmi durumday覺m. Asl覺nda en ba覺nda Rolex Submariner replikas覺 gibi duran dier Orient modelinin kollar覺 癟ok hotu tabi ama ondan belli sebeplerden 繹t羹r羹 vazge癟tim. :lol:

Saatin 羹zerinde iki vidal覺 tepe var. stte yer alan yaln覺zca g羹n ayarlamak i癟in konulmu. 2 dilde (襤ngilizce ve Almanca) g羹n ayarlayabiliyorsunuz. Alttaki as覺l tepe ise hem saati hem de tarihi ayarlamam覺z覺 sal覺yor. Balarda acaba 2 tepe olmas覺 g繹r羹nt羹y羹 bozar m覺 diyordum ama Allah'tan g繹z羹m 癟abuk al覺t覺 da s覺k覺nt覺 yaamad覺m.

Arka kapak da saydam olsayd覺 benim i癟in tad覺ndan yenmez bir jest olacakt覺 ama malesef deil... Metalik kordon, klipsli birbirine ge癟meli yap覺ya sahip. Tokada yine Orient'in ad覺 ve simgesi yer almakta.

襤nce bilekli birisi olarka unu s繹yleyebilirim ki saatin 癟ap覺 benim i癟in bundan daha iyi ayarlanamazd覺 herhalde. :) Lacivert rengine zaten tav覺m! :lol: 襤yerinde giydiim tak覺mlar覺m da lacivert tonlar覺nda olduundan, en bataki hedefimi de asl覺nda bir bak覺ma vurmu oldum. Sapmas覺n覺 bilmiyorum; hen羹z 繹l癟me f覺rsat覺m olmad覺 ancak otomatik olmas覺 da bu fiyata beni fazlas覺yla memnun eden bir 繹zellik olduuna g繹re bu saati sevmemek i癟in hi癟bir neden g繹remiyorum. 襤nallah uzun y覺llar s覺k覺lmadan(!) ve sorun yaamadan kullanaca覺m bir saat olur.

imdi s覺rada Seiko Velatura SRH006 var. Birka癟 g羹ne kadar inallah onu da koluma takaca覺m. :lol:

Herkese keyifli forumlar! :champ:
En son freedom36 taraf覺ndan 19 Kas 2011, 18:43 tarihinde d羹zenlendi, toplamda 1 kere d羹zenlendi.
Kullan覺c覺 avatar覺
freedom36

Kay覺t: 29 Eki 2011, 22:05

Re: Orient CEM65009D Kullan覺c覺 襤ncelemesi

Mesaj msturan » 19 Kas 2011, 18:16

Hogeldiniz freedom36, incelemeniz ayr覺nt覺l覺 olmu, teekk羹rler :champ:
Eer bir Patek Philippe'e sahipseniz, art覺k 繹lebilirsiniz demektir. Mission Completed.
Kullan覺c覺 avatar覺
msturan

Ya: 26
Kay覺t: 12 Mar 2011, 02:03

Mesaj cenk » 19 Kas 2011, 18:17

hay覺rl覺 olsun inceleme i癟in teekk羹rler :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
cenk

Kay覺t: 27 ub 2010, 21:14

Mesaj SeRxx » 19 Kas 2011, 18:19

Saatiniz hay覺rl覺 olsun...
Ger癟ek Saatlerin Konuulduu T羹rkiye'nin Tek Ger癟ek Saat Forumu
Kullan覺c覺 avatar覺
SeRxx
Global Moderator

Ya: 31
Kay覺t: 01 Nis 2011, 22:39

Mesaj drk » 19 Kas 2011, 20:03

襤yi g羹nlerde kullan覺n, inceleme i癟in telekk羹rler :champ: Birka癟 fotoraf olsayd覺 癟ok iyi olurdu :thumbup:
Kullan覺c覺 avatar覺
drk

Kay覺t: 20 Nis 2010, 23:24

Mesaj herofb » 19 Kas 2011, 22:00

Drk yazd覺:襤yi g羹nlerde kullan覺n, inceleme i癟in telekk羹rler :champ: Birka癟 fotoraf olsayd覺 癟ok iyi olurdu :thumbup:

Tamamen aynisini dusunuyorum
Kullan覺c覺 avatar覺
herofb

Ya: 37
Kay覺t: 11 Nis 2010, 16:12

Mesaj freedom36 » 19 Kas 2011, 22:16

襤yi dilekler i癟in teekk羹r ederim. Dediiniz gibi fotoraflar覺 y羹kleyebilseydim daha ho olacakt覺 ancak dosyalar覺n azizliine urad覺m. En k覺sa zamanda g羹ncelleyeceim umar覺m.
Kullan覺c覺 avatar覺
freedom36

Mesaj zfr » 21 Kas 2011, 13:11

Hay覺rl覺 olsun, iyi g羹nlerde kullan覺n... :champ:
"Saatin kendisi mekan, y羹r羹y羹羹 zaman, ayar覺 insand覺r... Bu da g繹sterir ki zaman ve mekan, insanla mevcuttur!"
Kullan覺c覺 avatar覺
zfr

Ya: 35
Kay覺t: 03 Eki 2011, 18:49

Mesaj Bond » 21 Kas 2011, 15:55

襤nceleme i癟in teekk羹rler Freedom. Yeni Ray modeli san覺r覺m bu, mavi tonu g羹zelmi dediin gibi. :thumbup:

Eski kulland覺覺n Tissot Veloci-T Chronograph bence daha 覺k ve kaliteli durua sahip bir marka / modeldi diyebilirim. Genelde daha 羹st marka / modellere yada Japon / Swiss ge癟ilmek istenir ama sende tersine bir durum olmu. Ger癟i bu saat otomatik, o a癟覺dan Tissot Veloci modelini kullanmaktan s覺k覺lman sonras覺 b羹t癟eye uygun g羹zel bir diver saat alm覺s覺n. elik bilezikli, 200m WR, yeni seri 羹r羹n, otomatik mekanizmas覺 ve elbette senin kullan覺m amac覺na daha uygun olmas覺 bence Tissot'a g繹re art覺lar覺. Kendi segmenti i癟erisinde baar覺l覺 bir model. 襤yi g羹nlerde kullan :champ:

Resim Resim
Kullan覺c覺 avatar覺
Bond
Administrator

Ya: 44
Kay覺t: 14 Eki 2009, 21:36

Mesaj freedom36 » 21 Kas 2011, 19:47

襤nallah yar覺n Seiko Velatura Rose Gold (SRH006) geldiinde kendi 癟ap覺mda "imdilik" saat setimi tamamlam覺 olaca覺m. Ve bana maliyeti, Tissot'nun s覺f覺r覺n覺 almama 癟ok yak覺n bir fiyat mukabilinde ger癟ekleecek. B繹yle bir tak覺mla KES襤NL襤KLE daha mutluyum. :D

Swiss Made saatim olur mu ileride, bilemem. Ancak bilhassa mekanizma menei konusunda bir 覺srar覺m yok. rnein Seiko'nun Spring Drive'lar覺 inan覺lmaz ho g繹z羹k羹yor. Ama bir Longines, Laurice Macroix da o fiyat aral覺覺nda gayet cezbedici. Bunu s繹yleme sebebim, Allah nasip ederse bundan sonraki dura覺m 繹yle bir seviye olur, aksi takdirde k覺l覺m覺 k覺p覺rdatt覺覺ma deeceini d羹羹nm羹yorum. O y羹zden "g繹n羹l mekanizmas覺" nereye ak覺yorsa, biz de oraya... ;)

Sevdim ben bu ii!
Kullan覺c覺 avatar覺
freedom36

Mesaj freedom36 » 23 Kas 2011, 02:48

Evvvet, Seiko Velatura SRH006'覺m da geldi. Bu Japon ger癟ekten 癟ok yak覺覺kl覺! :D 3 ya覺nda olmas覺na ramen b繹ylesi temiz bir Seiko bulabildiim i癟in 癟ok ansl覺y覺m, serhat200'e (Serhat Bey'e) buradan tekrar teekk羹rlerimi iletiyorum.

襤svi癟reli spor kronograf quartz Tissot, biri spor-diver dieri spor&klasik olmak 羹zere 2 otomatik Japon'a d繹n羹t羹. :thumbup: Bu bence harika bir anlama oldu.

Her eye ramen i癟imin c覺z ettii iki ey var. Birisi her ne kadar quartz da olsa (mekanik tutkum bu derece g羹癟l羹 olmasayd覺 eer) Jacques Lemans'覺n JL-5007 serisinden beyaz kadranl覺 olan modeli ("sedir" bu saate sahip zannedersem), bir de d羹n gece forumda覺n sat覺a 癟覺kard覺覺 Oris'ler... 襤nan覺lmaz fiyatlar, 癟ok ho saatler. Neyse nasip b繹yleymi diyeceiz art覺k. ;)

Asl覺nda bu mesaj覺 atma amac覺m Orient'imin sapmas覺ndan bahsetmekti lakin bir anda dayanamay覺p yukar覺dakileri d繹kt羹rd羹m. Kusuruma bakmay覺n art覺k... :lol: As覺l konuya gelirsek Orient'im 1 g羹nde tam olarak 3 sn geri kald覺. Ben korkuyordum a癟覺k癟as覺 bu deer 10 sn civarlar覺nda oluacak diye ancak korktuum ba覺ma gelmedi 羹k羹r. :) Bir de tuhaf bir huyum var malesef: saat illa ki saniyesine kadar d羹nya saatiyle ayn覺 olacak. S覺rf bunun i癟in Orient'imi mekanii boals覺n diye neredeyse 2 g羹n boyunca takmad覺m. :lol: Zor zamanlard覺 vesselam... Saat takmaya 癟ok al覺m覺覺m, zira defalarca kolum boken dahi y羹r羹rken, saat bileime yerlesin diye kolumu sallarken yakalad覺m kendimi haha :D Bir yandan da iyi oldu takmad覺覺m. Tam arj ve tam bo durumlar覺 aras覺nda bir tur atmas覺, mekanizman覺n daha verimli 癟al覺mas覺 ve esnemesi a癟覺s覺ndan belki de iyi olmutur diye d羹羹nd羹m. ok mu "atmasyon" oldu acaba? 8-)
Kullan覺c覺 avatar覺
freedom36

Mesaj mlm » 23 Kas 2011, 09:08

Hay覺rl覺 olsun saatleriniz, iyi g羹nlerde kullan覺n.. :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
mlm

Ya: 37
Kay覺t: 03 Au 2010, 02:59

Sonraki

D繹n TSF Japon Saat Kullan覺c覺 襤ncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 27 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners