Corum $20 Double Eagle Gold Coin Watch

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Corum $20 Double Eagle Gold Coin Watch

Mesaj Clk » 12 Eki 2011, 23:10

Bugün bankada ki kasayi ziyaretim esnasinda daha önce Bond, Frax ve Acc'ye bahsetmis oldugum Corum aklima geldi. Bu saati forumda daha önce ne dile getirdim, ne de fotograflarini yükledim. Kismet bugüneymis.

Bahsi gecen saat 1965 Basel fuarinda Corum tarafindan piyasaya tanitilmis; tanitilmadan önce sadece fikri ile bile (ortada birakin bir saati sketch yada cizim bile yok iken) 12 adet satmis bir saat. Rene Bannwart, saati özel kilabilmek icin 1930 yilinda piyasadan kaldirilmis olan 22K altin 20 USD ve 10 USD'lari (kadin modeli) saatin kadrani ve arka kapagi olarak secmisti.

Günümüzde koleksiyon degeri olan bu altin paralar, Corum tarafindan ikiye ayriliyor ve ön yüzü kadran arka yüzü ise kapak olarak kullaniliyordu. Bu enteresan fikri destekleyecek bir mekanizma saatin kalinliginin minimumda tutulabilmesi icin kacinilmazdi. Bu neden ile Corum Frederique Piguet 21 numarali mekanizmayi kullanacakti.

Mekanizmanin detayli montaj resmi

Resim

Resim

Saat yaklasik 135 Gr ve kolda tasinmasi rahat bir saat. Saatin tek problemi kasaya monte örgü altin bilezigin hassas olmasi. Bilezikte catlaklar olusturabilecek sert etkilerden uzak durulmasi gerekiyor.

Resim

Saatin kasasi gayet zarif calisilmis. Bezel ve kasa cevresinde ki islemeler muhtesem. Tepe saat ile uyumlu ve kullanimi rahat.

Resim

Kollar yine saatin genel dizayni ile uyumlu ve zarif. Eksik yönü saatin okunabilirgi. Herhangi bir index yada rakam bulunmadigi icin özellikle bucuklu saatlerde dikkat etmek durumunda kalinabiliyor.

Resim

Benim saatte kullanilan 20 USD 1883 yilina ait. Bu genellikle 1900 ile 1930 yillarina ait paralara göre (ki Corum'un kullandigi bir cok saatte 1900'lü yillara ait paralar mevcut) bir avantaj. Bunun avantaji ne diyeceksiniz :D 19. yüzyila ait bir para ile 20. yüzyila ait para arasinda ki fark... Sadece koleksiyonerler icin ilginc olan ufak bir nüans farki ;)

Resim

Saatin aksam okunmasinda herhangi bir problem yok ama gece saati okuma gibi bir lüksünüzde yok. Zaten gece vakti kim kolunda örgü altin bilezikle yataga girerki :D

Saatin ne kadar ince (5mm) olduguna dair bir fotograf. Ayni zamanda Cabouchon tepeye dikkatinizi cekmek isterim.

Resim

Bu saat piyasada binlerce bulunan bir saat degil. Ayni sekilde alici sayisi da cok olan bir saat degil. Kisacasi "not everbody's cup of tea". Benim hosuma giden, fikri ile diger saatlere göre ayri bir yerde olan ve nostalji tasiyan bir saat. Bu neden ile ben "Long Live Coin Watch" diyorum.

Resim

Not: USA hükümeti Corum firmasinin bu altin paralari USA disinda islemesini yasakladigi icin bu saatin üretimi uzun süre durdurulmustur. 2006 yilinda Corum tekrar saatin üretimine baslamistir ve saat halen Corum koleksiyonunda bulunmaktadir.
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Re: Corum $20 Double Eagle Gold Coin Watch

Mesaj asymptote » 12 Eki 2011, 23:17

Bu sıradışı ve güzel saatin öyküsünü bizlerle paylaştığın için teşekkürler Clk.
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj Clk » 12 Eki 2011, 23:19

Kilit sistemi basit ama örgü altin ile baska bir kilit sistemi zaten düsünemiyorum.

Resim

Asagida ki fotografta bilezigin kasaya nasil direkt monte dildigini görebilirsiniz ;)

Resim
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj Bahas » 12 Eki 2011, 23:27

Bond, Frax ve Acc' ye bahsedilenler, Bond ve Frax' a bahsedilenler, yalnızca Bond' a bahsedilenler, bahsedilmeyenler. Sabırla bekleyeceğim. :)
Kullanıcı avatarı
Bahas

Mesaj Frax » 12 Eki 2011, 23:29

Daha önce konuştuğumuz ama bir türlü göremediğimiz müthiş parça ortaya çıktı nihayet :thumbup:
Kullanıcı avatarı
Frax

Mesaj drk » 12 Eki 2011, 23:30

Clk, ne desem bilemedim. Corum tarihi açısından önemli bir model olsa da benim zevkime hiç hitap etmiyor. Güle güle kullan, sakla :champ: Fotoğraflar için teşekkürler :thumbup: Acaba bize bahsedilmeyen daha güzellikler var mı merak ediyorum ;)
Kullanıcı avatarı
drk

Mesaj Clk » 12 Eki 2011, 23:34

Drk yazdı:Clk, ne desem bilemedim. Corum tarihi açısından önemli bir model olsa da benim zevkime hiç hitap etmiyor. Güle güle kullan, sakla :champ: Fotoğraflar için teşekkürler :thumbup: Acaba bize bahsedilmeyen daha güzellikler var mı merak ediyorum ;)

Bu saat zaten takmak icin degil, bir kenarda dursun arada sirada bakalim diye :D Saka bir tarafa, yukarida da yazdigim gibi herkesin zevkine hitap edecek bir saat degil. Hele 20'li yas gurubuna hic degil :thumbup:
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj sedir » 12 Eki 2011, 23:37

Clk :twisted:
Bunu nasıl bu kadar süre bizden sakladın? Nazar değmesin diye düşündün sanırım.
Muhteşem görünüyor.
İndeksleri yok diyerek hakaret etme saate lütfen, kasadaki çentiklerle körler bile saatin kaç olduğunu anlar :D
Nesini en çok beğendim diye düşündüm seçemedim.
O zarif makineyi mi, bileziğin şıklığını mı, ...
Çok güzel. Güle güle sakla! (Kolunda resim görmedikçe güle güle kullan demeyeceğim :lol: )
Vakit nakittir.
Kullanıcı avatarı
sedir

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 57 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners