Corum $20 Double Eagle Gold Coin Watch

─░svi├žre ve Avrupa Mekanizmal─▒ Saat ─░ncelemeleri ve Kutu A├ž─▒l─▒┼člar─▒ B├Âl├╝m├╝
Forum kurallar─▒
Say─▒n ├ťyeler TSF'ye Ho┼č Geldiniz, ─░svi├žre Saat ─░ncelemeleri B├Âl├╝m├╝m├╝zde ├ťyelerimizin ve TSF'nin ─░nceledi─či ─░svi├žre ve Avrupa ├ťretimi Mekanizmal─▒ Saat Marka ve Modellerinin Kutu A├ž─▒l─▒┼č, ─░zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Foto─čraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar─▒n─▒ Kapsayan Bir├žok De─čerlendirme Kriterine Ula┼čabilirsiniz.

─░yi Forumlar Dileriz

TSF

Corum $20 Double Eagle Gold Coin Watch

Mesaj Clk » 12 Eki 2011, 23:10

Bug├╝n bankada ki kasayi ziyaretim esnasinda daha ├Ânce Bond, Frax ve Acc'ye bahsetmis oldugum Corum aklima geldi. Bu saati forumda daha ├Ânce ne dile getirdim, ne de fotograflarini y├╝kledim. Kismet bug├╝neymis.

Bahsi gecen saat 1965 Basel fuarinda Corum tarafindan piyasaya tanitilmis; tanitilmadan ├Ânce sadece fikri ile bile (ortada birakin bir saati sketch yada cizim bile yok iken) 12 adet satmis bir saat. Rene Bannwart, saati ├Âzel kilabilmek icin 1930 yilinda piyasadan kaldirilmis olan 22K altin 20 USD ve 10 USD'lari (kadin modeli) saatin kadrani ve arka kapagi olarak secmisti.

G├╝n├╝m├╝zde koleksiyon degeri olan bu altin paralar, Corum tarafindan ikiye ayriliyor ve ├Ân y├╝z├╝ kadran arka y├╝z├╝ ise kapak olarak kullaniliyordu. Bu enteresan fikri destekleyecek bir mekanizma saatin kalinliginin minimumda tutulabilmesi icin kacinilmazdi. Bu neden ile Corum Frederique Piguet 21 numarali mekanizmayi kullanacakti.

Mekanizmanin detayli montaj resmi

Resim

Resim

Saat yaklasik 135 Gr ve kolda tasinmasi rahat bir saat. Saatin tek problemi kasaya monte ├Ârg├╝ altin bilezigin hassas olmasi. Bilezikte catlaklar olusturabilecek sert etkilerden uzak durulmasi gerekiyor.

Resim

Saatin kasasi gayet zarif calisilmis. Bezel ve kasa cevresinde ki islemeler muhtesem. Tepe saat ile uyumlu ve kullanimi rahat.

Resim

Kollar yine saatin genel dizayni ile uyumlu ve zarif. Eksik y├Ân├╝ saatin okunabilirgi. Herhangi bir index yada rakam bulunmadigi icin ├Âzellikle bucuklu saatlerde dikkat etmek durumunda kalinabiliyor.

Resim

Benim saatte kullanilan 20 USD 1883 yilina ait. Bu genellikle 1900 ile 1930 yillarina ait paralara g├Âre (ki Corum'un kullandigi bir cok saatte 1900'l├╝ yillara ait paralar mevcut) bir avantaj. Bunun avantaji ne diyeceksiniz :D 19. y├╝zyila ait bir para ile 20. y├╝zyila ait para arasinda ki fark... Sadece koleksiyonerler icin ilginc olan ufak bir n├╝ans farki ;)

Resim

Saatin aksam okunmasinda herhangi bir problem yok ama gece saati okuma gibi bir l├╝ks├╝n├╝zde yok. Zaten gece vakti kim kolunda ├Ârg├╝ altin bilezikle yataga girerki :D

Saatin ne kadar ince (5mm) olduguna dair bir fotograf. Ayni zamanda Cabouchon tepeye dikkatinizi cekmek isterim.

Resim

Bu saat piyasada binlerce bulunan bir saat degil. Ayni sekilde alici sayisi da cok olan bir saat degil. Kisacasi "not everbody's cup of tea". Benim hosuma giden, fikri ile diger saatlere g├Âre ayri bir yerde olan ve nostalji tasiyan bir saat. Bu neden ile ben "Long Live Coin Watch" diyorum.

Resim

Not: USA h├╝k├╝meti Corum firmasinin bu altin paralari USA disinda islemesini yasakladigi icin bu saatin ├╝retimi uzun s├╝re durdurulmustur. 2006 yilinda Corum tekrar saatin ├╝retimine baslamistir ve saat halen Corum koleksiyonunda bulunmaktadir.
T├ťRK'├╝m!!! ├ťlkem T├ťRKIYE CUMHURIYETI, bayragim T├ťRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Clk
Global Moderator

Kay─▒t: 17 Kas 2009, 02:03

Re: Corum $20 Double Eagle Gold Coin Watch

Mesaj asymptote » 12 Eki 2011, 23:17

Bu s─▒rad─▒┼č─▒ ve g├╝zel saatin ├Âyk├╝s├╝n├╝ bizlerle payla┼čt─▒─č─▒n i├žin te┼čekk├╝rler Clk.
"Evrende en b├╝y├╝k ziyan, sorgulama yetene─čini yitirmi┼č bir beyindir." - A. Einstein
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
asymptote

Kay─▒t: 11 Ara 2010, 14:28

Mesaj Clk » 12 Eki 2011, 23:19

Kilit sistemi basit ama ├Ârg├╝ altin ile baska bir kilit sistemi zaten d├╝s├╝nemiyorum.

Resim

Asagida ki fotografta bilezigin kasaya nasil direkt monte dildigini g├Ârebilirsiniz ;)

Resim
T├ťRK'├╝m!!! ├ťlkem T├ťRKIYE CUMHURIYETI, bayragim T├ťRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Clk
Global Moderator

Mesaj orientmako » 12 Eki 2011, 23:27

Bond, Frax ve Acc' ye bahsedilenler, Bond ve Frax' a bahsedilenler, yaln─▒zca Bond' a bahsedilenler, bahsedilmeyenler. Sab─▒rla bekleyece─čim. :)
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
orientmako

Ya┼č: 30
Kay─▒t: 22 Tem 2011, 18:29

Mesaj Frax » 12 Eki 2011, 23:29

Daha ├Ânce konu┼čtu─čumuz ama bir t├╝rl├╝ g├Âremedi─čimiz m├╝thi┼č par├ža ortaya ├ž─▒kt─▒ nihayet :thumbup:
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Frax

Kay─▒t: 27 Ara 2009, 15:36

Mesaj drk » 12 Eki 2011, 23:30

Clk, ne desem bilemedim. Corum tarihi a├ž─▒s─▒ndan ├Ânemli bir model olsa da benim zevkime hi├ž hitap etmiyor. G├╝le g├╝le kullan, sakla :champ: Foto─čraflar i├žin te┼čekk├╝rler :thumbup: Acaba bize bahsedilmeyen daha g├╝zellikler var m─▒ merak ediyorum ;)
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
drk

Kay─▒t: 20 Nis 2010, 23:24

Mesaj Clk » 12 Eki 2011, 23:34

Drk yazd─▒:Clk, ne desem bilemedim. Corum tarihi a├ž─▒s─▒ndan ├Ânemli bir model olsa da benim zevkime hi├ž hitap etmiyor. G├╝le g├╝le kullan, sakla :champ: Foto─čraflar i├žin te┼čekk├╝rler :thumbup: Acaba bize bahsedilmeyen daha g├╝zellikler var m─▒ merak ediyorum ;)

Bu saat zaten takmak icin degil, bir kenarda dursun arada sirada bakalim diye :D Saka bir tarafa, yukarida da yazdigim gibi herkesin zevkine hitap edecek bir saat degil. Hele 20'li yas gurubuna hic degil :thumbup:
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Clk
Global Moderator

Mesaj sedir » 12 Eki 2011, 23:37

Clk :twisted:
Bunu nas─▒l bu kadar s├╝re bizden saklad─▒n? Nazar de─čmesin diye d├╝┼č├╝nd├╝n san─▒r─▒m.
Muhte┼čem g├Âr├╝n├╝yor.
─░ndeksleri yok diyerek hakaret etme saate l├╝tfen, kasadaki ├žentiklerle k├Ârler bile saatin ka├ž oldu─čunu anlar :D
Nesini en ├žok be─čendim diye d├╝┼č├╝nd├╝m se├žemedim.
O zarif makineyi mi, bilezi─čin ┼č─▒kl─▒─č─▒n─▒ m─▒, ...
├çok g├╝zel. G├╝le g├╝le sakla! (Kolunda resim g├Ârmedik├že g├╝le g├╝le kullan demeyece─čim :lol: )
Vakit nakittir.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
sedir

Ya┼č: 55
Kay─▒t: 07 Nis 2010, 21:03

Mesaj drk » 12 Eki 2011, 23:40

Clk yazd─▒:Saka bir tarafa, yukarida da yazdigim gibi herkesin zevkine hitap edecek bir saat degil. Hele 20'li yas gurubuna hic degil :thumbup:

Zamanla be─čenilerimin de─či┼čece─čine eminim ;)
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
drk

Kay─▒t: 20 Nis 2010, 23:24

Mesaj nickynick » 12 Eki 2011, 23:49

├çok zarif ger├žekten clk, eline sa─čl─▒k foto─čraflar ve tan─▒t─▒m i├žin. ┼×u senin kasaya daha s─▒k gitsen de biz de ba┼čka neler oldu─čunu g├Ârsek hakikaten :)
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
nickynick

Kay─▒t: 16 Kas 2009, 22:44

Mesaj Thevenin » 13 Eki 2011, 00:04

Baskan senin butun koleksiyon kasadaysa beni de kitle o kasaya :D :super:
Thevenin
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Thevenin
Global Moderator

Ya┼č: 30
Kay─▒t: 31 Eki 2010, 04:30

Mesaj Emre » 13 Eki 2011, 00:31

Cok guzel Clk. Bana da hitap etmiyor, tabi bu saatin zarif ve nadide bi parca oldugu gercegini degistirmez.

Bu arada, once kendi hazinesi gomen sonra parca parca cikaran Indiana Jones gibisin :)
T S F = P A Y L A ┼× I M
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Emre
Editor

Kay─▒t: 28 Kas 2010, 10:20

Sonraki

D├Ân TSF ─░svi├žre Saat Kullan─▒c─▒ ─░ncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler ├ževrimi├ži

Bu forumu gezen kullan─▒c─▒lar: Hi├ž bir kay─▒tl─▒ kullan─▒c─▒ yok ve 22 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners