Panerai PAM00339 Radiomir Composite Detayl─▒ ─░ncelemesi

─░svi├žre ve Avrupa Mekanizmal─▒ Saat ─░ncelemeleri ve Kutu A├ž─▒l─▒┼člar─▒ B├Âl├╝m├╝
Forum kurallar─▒
Say─▒n ├ťyeler TSF'ye Ho┼č Geldiniz, ─░svi├žre Saat ─░ncelemeleri B├Âl├╝m├╝m├╝zde ├ťyelerimizin ve TSF'nin ─░nceledi─či ─░svi├žre ve Avrupa ├ťretimi Mekanizmal─▒ Saat Marka ve Modellerinin Kutu A├ž─▒l─▒┼č, ─░zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Foto─čraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar─▒n─▒ Kapsayan Bir├žok De─čerlendirme Kriterine Ula┼čabilirsiniz.

─░yi Forumlar Dileriz

TSF

Panerai PAM00339 Radiomir Composite Detayl─▒ ─░ncelemesi

Mesaj drk » 24 Eyl 2011, 17:32

Herkese merhabalar.

K─▒sa bir s├╝re ├Ânce ald─▒─č─▒m, tam ad─▒yla Officine Panerai Radiomir Composite Marina Militare - Ref. PAM00339, saatimin incelemesini sizlerle payla┼čmak istiyorum. Elimden geldi─čince objektif bir ┼čekilde t├╝m g├Âzlemlerimi aktarmaya ├žal─▒┼čaca─č─▒m.

Resim

Markan─▒n detayl─▒ tan─▒t─▒m─▒ linkte bulunmakta. Bildi─činiz ├╝zere tarihi ├žok ├Âncelere dayanan ancak ├╝r├╝nlerini t├╝keticiyle bulu┼čturmas─▒ ├žokta eski olmayan bir marka. Firma i├žin ├╝├ž ├Ânemli tarih var; 1860 - Kurulu┼č, 1993 - Yeniden do─ču┼č ve 1997 - Richemont b├╝nyesine kat─▒lmas─▒.

Neden Panerai?

Panerai y─▒llard─▒r ├žizgisini hi├ž bozmadan s├╝reklili─čini sa─člayan bir marka, herhangi bir saatini g├Ârd├╝─č├╝n├╝zde onun Panerai oldu─čunu hatta biraz daha markaya ilgiliyseniz Radiomir yada Luminor oldu─čunu kolayca s├Âyleyebilirsiniz. ─░mza tasar─▒mlar benim i├žin ├žok ├Ânemli bir kriter. Bir di─čer be─čendi─čim noktalar─▒ ise olduk├ža sade kadran tasar─▒mlar─▒na sahip olmalar─▒. Hatta bu sadelik ve b├╝y├╝kl├╝klerinden dolay─▒ paneristi'de "g├Âzl├╝ks├╝z g├Âr├╝lebilen ya┼čl─▒ saati" gibi esprilere maruz kal─▒yorlar :D Radiomir, markan─▒n ilk saati. ─░lk ├╝retilen modeli a┼ča─č─▒daki:

Resim

2533 kodlu, ┼ču anda sadece 1 adet ├Ârne─či bulunan prototip

Saatin bir ba┼čka ilgi ├žekici y├Ân├╝ ise s─▒n─▒rl─▒ say─▒da ├╝retilmi┼č olmas─▒. ─░lk tan─▒t─▒ld─▒─č─▒nda 1000 adetlik rakam a├ž─▒klanm─▒┼čt─▒ ancak kar┼č─▒la┼čt─▒klar─▒ inan─▒lmaz talep sonras─▒ rakam─▒ 1500'e ├žektiler. Peki neden bu kadar ilgi ├žekmi┼čti?

Saati incelemeye ba┼člamadan ├Ânce sizlerle, saatlerle tan─▒┼čma hikayemi payla┼čmak istiyorum :D

Sene 2002, kuzenimle beraber James Bond-Die Another Day filmindeyiz. Bilirsiniz, filmde bol bol omega reklam─▒ yap─▒l─▒yor. Bond'da benim i├žin ├žok haval─▒ bir karakter o zamanlar. ─░┼čte tam orada merak─▒m ba┼člam─▒┼čt─▒ :D K─▒z─▒lay'da bir saat├ži vard─▒, her ├Ân├╝nden ge├žerken mutlaka durur, vitrindeki mavi kadran seamaster'a biraz bakar, mutlu olur, sonra yoluma devam ederdim. Sonra omega ayn─▒ saatin s─▒n─▒rl─▒ ├╝retim farkl─▒ kadranl─▒ bir modelini ├ž─▒karm─▒┼čt─▒. Nas─▒l be─čenmi┼čim ┼čimdi akl─▒m alm─▒yor ama o zamanlar ├žok ho┼čuma gitmi┼čti, ├žocukluk i┼čte :) Hani ┼ču Bond filmlerinin me┼čhur jeneri─čindeki namlu i├žini tasvir eden ┼čekilli kadran. Sonra bakt─▒m tek se├ženek bu mavi kadranl─▒ seamaster de─čil, daha g├╝zelleri de varm─▒┼č. Epey bir s├╝rede planet ocean'la ilgilenmi┼čtim. B├╝y├╝k kasa m─▒ olsun, k├╝├ž├╝k kasa m─▒ olsun, ├želik bilezik, kau├žuk kay─▒┼č derken submariner'─▒ g├Ârd├╝m ve dedim, i┼čte bu saat olmal─▒. Tabii internette bak─▒yorum, ara┼čt─▒r─▒yorum, kendi kendime diyorum; en iyisi rolex ama ├žok pahal─▒, omega'da ├žok iyi, ama o da pahal─▒, neyse olsun, ├Âm├╝r boyu kullan─▒r─▒m bunu ben. Tabii saat almama daha ├žok var, o s─▒ralar sadece hayal kurmakla yetiniyorum. Zamanla ara┼čt─▒ra ara┼čt─▒ra ba┼čka markalar─▒ ke┼čfetmeye ba┼člad─▒m. Bilgilendik├že i┼č iyice i├žinden ├ž─▒k─▒lmaz bir hal almaya ba┼člam─▒┼čt─▒. Neyse, s├╝reci biraz h─▒zland─▒ral─▒m. Ben bu saat ara┼čt─▒rmalar─▒ma devam ederken, tabii bolca yabanc─▒ forumlardan faydalan─▒yorum, bir bakt─▒m "T├╝rkiye Saat Forumu" :champ: Ara┼čt─▒rmalar─▒m h─▒z─▒n─▒ art─▒rarak devam ediyordu. Buradaki s─▒cak ortam ve bilgili ├╝yeler sayesinde bir├žok yeni bilgi ediniyor ve saatlere olan bak─▒┼č a├ž─▒m de─či┼čiyordu. Bu noktada b├Âylesine g├╝zel bir ortam olu┼čturan ba┼čta Bond olmak ├╝zere, t├╝m ├╝yelere ├žok te┼čekk├╝r ederim :champ: Be┼čikta┼č bulu┼čmas─▒nda NickyNick ile tan─▒┼čmam, sonras─▒nda ─░stanbul'daki ├Ânemli saat├žileri teker teker gezmemiz, onlarca modeli denemem, incelemem, kafam─▒n iyice kar─▒┼čmas─▒, benim i├žin epey de─či┼čik ve g├╝zel olmu┼čtu. S─▒k─▒lm─▒┼č olabilirsiniz, fazla uzatmadan toparlayay─▒m :D

Hala almak istedi─čim saate karar verebilmi┼č de─čildim ama se├ženekleri epey azaltm─▒┼čt─▒m. ├ç─▒ta da iyice y├╝kselmi┼čti. Bu s─▒rada Greenwich Saat'le tan─▒┼čmam var. O s─▒ralar ├žok be─čendi─čim bir saat olan, az sonra incelemesini okuyaca─č─▒n─▒z saat, getirebileceklerini s├Âylediklerinde hem ├žok ┼ča┼č─▒rm─▒┼č hemde ├žok sevinmi┼čtim. Kendilerine, ├Âzellikle Armada Greenwich'te ├žal─▒┼čan Say─▒n Tolga ├çoban'a te┼čekk├╝r├╝ bor├ž bilirim. Ger├žekten ├žok ilgili, bilgili ve en ├Ânemlisi g├╝venilir ki┼čiler. Bu arada belirtmeden ge├žemeyece─čim, saatin sipari┼či vermemden elime ula┼čana kadar 1 y─▒ldan fazla zaman ge├žmi┼čti.

┼×imdi gelelim incelemeye :D

Officine Panerai PAM00339 Marina Militare Radiomir Composite

Resim

Her Panerai'de oldu─ču gibi en d─▒┼čta karton kutu ve ├╝zerinde bayii ile ilgili sipari┼č kodlar─▒ bulunuyor.

Resim

Karton kutuyu a├žt─▒─č─▒m─▒zda bizi bu sefer siyah kutu kar┼č─▒l─▒yor.

Resim

Siyah kutuyu da a├ž─▒nca nihayet kilitli ah┼čap kutuya ula┼č─▒yoruz. Asl─▒nda kutu ger├žek ah┼čap de─čil, san─▒r─▒m mdf ├╝zerine kaplama. Panerai nin g├╝ncel koleksiyonu i├žin 3 farkl─▒ kutu kullan─▒l─▒yor. Normal ├╝retim modeller i├žin kilitsiz ve en k├╝├ž├╝k boy, s─▒n─▒rl─▒ ├╝retim modeller i├žin kilitlenebilir ve orta boy, ├žok ├Âzel ├╝retim modeller i├žin(PAM00203, PAM00341 gibi)i├žin kilitlenebilir ve en b├╝y├╝k boy. 339'un kutusu orta boy, kar┼č─▒la┼čt─▒rma i├žin di─čer kutular─▒n foto─čraflar─▒;

Resim
K├╝├ž├╝k ve orta boy kutu

Resim

Panerai PAM00341 Egiziano kutusu

Resim

Kapa─č─▒ kald─▒rd─▒─č─▒m─▒zda bizi saat, s─▒n─▒rl─▒ ├╝retim oldu─čuna dair Panerai CEO'su taraf─▒ndan imzalanm─▒┼č sertifika ve model isminin bulundu─ču metal plaka kar┼č─▒l─▒yor. Kutunun mente┼čeleri ve genel olarak verdi─či his ├žok kaliteli oldu─ču y├Ân├╝nde. Saatin bulundu─ču ├╝st k─▒sm─▒ kald─▒r─▒nca alt tarafta, kullanma k─▒lavuzu ve garanti belgesinin oldu─ču kitap├ž─▒─č─▒ g├Âr├╝yoruz. Luminor serisinin aksine Radiomir'lerin hi├žbirinde yedek kay─▒┼č ve kay─▒┼č de─či┼čtirme seti bulunmuyor.

Resim

Resim

Resim

Resim

Kasa, 47mm ├žap─▒nda, Radiomir serisinin imzas─▒ niteli─čindeki yast─▒k ┼čeklinde k├Â┼čere do─čru incelen bir tasar─▒ma sahip. Saati deneyene kadar konforuyla ilgili ciddi endi┼čelerim vard─▒, 47mm gibi ka─č─▒t ├╝zerinde devasa boyutlara sahip bir saatin rahats─▒zl─▒k verebilece─čini d├╝┼č├╝n├╝yordum. Saati ilk defa koluma takmamla beraber ne kadar gereksiz yere endi┼če etti─čimi anlam─▒┼č oldum. Saat ├žok konforlu ve kesinlikle boyutlar─▒n─▒ ├žok iyi gizliyor. Elbette bunda lug k─▒sm─▒n─▒n neredeyse olmay─▒┼č─▒n─▒n b├╝y├╝k katk─▒s─▒ var. Saatin geni┼čili─či tepe hari├ž 47mm, tepe dahil 50,75mm. ─░ki lug aras─▒ mesafe ise 51mm. Fikir vermesi a├ž─▒s─▒ndan yazay─▒m. 40mm'lik geni┼čli─če sahip Rolex Submariner'─▒n iki boynuz aras─▒ mesafesi 48mm, 42mmlik geni┼čli─če sahip AP ROO Diver'─▒n ise 54mm. ─░┼čte bu y├╝zden saat bilekte geni┼č duruyor ancak d─▒┼čar─▒ ta┼čm─▒yor.

Resim

Elbette konforu etkileyen en ├Ânemli fakt├Ârlerden biri de kal─▒nl─▒k. Saatin kal─▒nl─▒─č─▒ orta noktada 14mm, kenarlara gidildik├že inceliyor. Boyutlar─▒na oranla ince bir saat diyebiliriz. Unutmadan saatin a─č─▒rl─▒─č─▒ 81 gram, haliyle bu boyutlarda bir saatten beklenmeyecek kadar hafif. Bu hafifli─či yap─▒ld─▒─č─▒ malzemeye bor├žlu.

Resim

Saatin kasas─▒ ├╝st d├╝zey markalar aras─▒nda ucuzlu─čundan ve bolca bulunabilir olmas─▒nda dolay─▒ neredeyse hi├ž tercih edilmeyen al├╝minyumdan imal edilmi┼č. Fakat oldu─ču gibi de─čil, ├╝zeri al├╝minyum oksit kaplanarak. Kahverengi, Panerai taraf─▒ndan ├Âzel olarak se├žilmi┼č bir renk, malzemeye ├Âzg├╝ de─čil. Al├╝minyum oksit sayesinde saatin y├╝zeyi ├žok sert, dolay─▒s─▒yla saati ├žizmek bir hayli zor. Tabii i┼čler her zaman planland─▒─č─▒ gibi gitmiyor, y├╝zey kaplamas─▒ terle birle┼čince rengi a├ž─▒l─▒yor. ├ľte yandan seramik saatlerde kar┼č─▒la┼č─▒lan k─▒r─▒lma problemi bu saat i├žin s├Âz konusu de─čil ├ž├╝nk├╝ ├žok ince olan kaplaman─▒n alt─▒nda bildi─čimiz al├╝minyum var. Olduk├ža yumu┼čak ve darbeleri emebilen bir metal. Tepe de ayn─▒ ┼čekilde kompozit malzemeden yap─▒lm─▒┼č, ├╝zerinde panerai logosu bulunuyor. Saati kesinlikle alkolden uzak tutmak gerekiyor, Panerai taraf─▒ndan uyar─▒ yap─▒ld─▒. Alkolle temas halinde kasan─▒n rengi a├ž─▒l─▒yor. Bu pekte iyi bir haber de─čil.

Resim

Resim

Resim

Saatin cam─▒ hafif bombeli sentetik safir kristalden imal edilmi┼č. Sadece alt k─▒sm─▒nda AR kaplamas─▒ var, bundan dolay─▒ ├Ân y├╝zeyden gelecek darbelerde AR kaplama olmad─▒─č─▒ i├žin k─▒lcak ├žizik olu┼čma ihtimali yok ancak saatin cam─▒ ├žok fazla yans─▒ma yap─▒yor. Bu konuda hassas olanlar i├žin bir dezavantaj, benim a├ž─▒mdan herhangi bir rahats─▒zl─▒k yaratmad─▒.

Resim

Saatin arka kapa─č─▒ da kasa gibi kompozit malzemeden yap─▒lm─▒┼č, dolay─▒s─▒yla mekanizmay─▒ g├Âremiyoruz. Safir kristal kapa─č─▒ tercih ederdim ama bu sayede saatin hafifli─čine katk─▒ sa─članm─▒┼č. Arka kapakta, saatin s─▒n─▒rl─▒ ├╝retim numaras─▒, seri numaras─▒, model ad─▒ ve 100m su ge├žirmezli─če sahip oldu─čunu belirten ibareler var. Bu saatin kodu "M" ile ba┼čl─▒yor. Panerai her sene ├╝retti─či saatlerin kodlar─▒na farkl─▒ bir harf veriyor. 1997 y─▒l─▒nda A serisi ile ba┼člayan modeller alfabetik olarak ilerleyerek ┼ču anda 2011 i├žin N serisine kadar geldi. M serisi, saatin 2010 y─▒l─▒na ait oldu─čunu g├Âsteriyor.

Resim

Kadran benim a├ž─▒mdan bu saatin en ├Âzel yeri. Marina Militare yaz─▒s─▒n─▒n ├Ânemi Panerai i├žin farkl─▒yd─▒, her zaman kulland─▒klar─▒ bir isim de─čildi. Ayn─▒ ┼čekilde 8 giorni brevettato armas─▒ da ├žok ├Âzel, ┼ču ana kadar ├žok az say─▒da modelde kullan─▒lm─▒┼č. Her iki yaz─▒n─▒n bir arada kullan─▒lmas─▒ ise bir ilk. Panerai saatlerinin en sevdi─čim k─▒s─▒mlar─▒ndan biri sadelik. Dolay─▒s─▒yla komplikasyonlu Panerai'ler bana pek ho┼č gelmiyor. Sadece saat 9 y├Ân├╝ndeki k├╝├ž├╝k saniye g├╝zel duruyor. Saat 3 y├Ân├╝ndeki "8 giorni brevettato"(8 g├╝n patentli) armas─▒ ise saniye ile beraber kadran─▒n ├žok dengeli durmas─▒n─▒ sa─čl─▒yor. Saatin ├žap─▒n─▒n b├╝y├╝kl├╝─č├╝nden dolay─▒ saniye kullan─▒m─▒na ra─čman t├╝m rakamlar (3, 6, 9, 12) kadranda kullan─▒lm─▒┼č. K─▒saca bu kadran benim a├ž─▒mdan bir panerai'de olabilecek en g├╝zel kadran. Bu arada kahverengiyi, siyahtan daha ├žok sevdi─čimi belirtmeliyim. Kadran─▒ okumada hi├žbir ko┼čulda zorluk ├žekmiyorsunuz, saatin ka├ž oldu─čunu g├Ârmek i├žin g├Âz ucuyla ┼č├Âyle bir bakmak yeterli. Ayr─▒ca sandvi├ž kadran m├╝kemmel bir tasar─▒m.

Resim

Saatin luminovas─▒ kesinlikle ┼ču ana kadar g├Ârd├╝klerimin en iyisi. Tam g├╝n do─čmadan ├Ânce yani en son g├╝ne┼či g├Ârd├╝─č├╝nden itibaren saatler ge├žmesine ra─čmen adeta fener kadar parlak. Zaten markan─▒n ├ž─▒k─▒┼č amac─▒n─▒n da bu oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝rsek daha az─▒n─▒ beklemek olmazd─▒. G├╝nd├╝z ise luminovan─▒n beyaz de─čil, krem renginde olmas─▒ kollar─▒n ve kadrandaki indeks-numaralar─▒n saatin geneliyle m├╝kemmel bir uyum i├žerisinde olmas─▒n─▒ sa─čl─▒yor.

Resim

Panerai markas─▒n─▒n kendine has ├Âzelliklerinden biri de ├žok kolay bir ┼čekilde kay─▒┼člar─▒n─▒n de─či┼čtirilebilmesi ve se├ženek bollu─ču. Kay─▒┼č de─či┼čtirmek i├žin sadece tornavidaya ihtiya├ž duyuluyor. Genellikle ├želik modellerde vidan─▒n ├╝st├╝ bantla kapat─▒larak, tornaviday─▒ kayd─▒rma durumunda kasan─▒n ├žizilmesini engelliyorlar ancak kasa kompozit oldu─ču i├žin ben b├Âyle bir ┼čeye ihtiya├ž duymad─▒m. ─░lk dememde de rahatl─▒kla kay─▒┼č─▒ de─či┼čtirdim.

Resim

Arka taraftaki 4 k├╝├ž├╝k vidan─▒n s├Âk├╝lmesiyle boynuzlar d─▒┼čar─▒ ├ž─▒k─▒yor, kay─▒┼č de─či┼čtirildikten sonra ayn─▒ ┼čekilde geri yerine tak─▒larak vidalar s─▒k─▒l─▒yor. Toplamda bu i┼člem en fazla 2 dakika s├╝r├╝yor.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

├ťzerinde gelen orijinal kay─▒┼č, nubuk y├╝zeye sahip deriden imal edilmi┼č. ┼×u ana kadar g├Ârd├╝─č├╝m en iyi kay─▒┼člardan bir tanesi diyebilirim. Hem ├žok rahat hemde ├žok kaliteli. Di─čer sat─▒n ald─▒─č─▒m kay─▒┼č─▒ ise ─░ngiltere'de ya┼čayan Kostas Venizelos adl─▒ ki┼čiye yapt─▒rd─▒m. Kendisini paneristi'de bulmu┼čtum. Asl─▒nda i┼či dericilik de─čil, hobi olarak ba┼člam─▒┼č daha sonra ├╝r├╝nleri be─čenilince devam ettirmeye karar vermi┼č. Kulland─▒─č─▒ deriler ├žok kaliteli ve i┼č├žili─či harika. Tek sorun tokan─▒n saatle uyumsuz olmas─▒, ayn─▒ renkte toka bulmak ┼ču an i├žin imkans─▒z. Sipari┼č etti─čim kay─▒┼čtaki toka kay─▒┼ča dikildi─či i├žin de─či┼čtirme gibi bir ┼čans─▒m da yok. Orijinal kay─▒┼č─▒n uzun taraf─▒ 115mm, k─▒sa taraf─▒ 75mm uzunlu─čunda. Daha kal─▒n bilekli ki┼čiler panerai 115/95 yada ├Âzel ├╝retim kay─▒┼č se├ženekleri sunuyor. Saatin boynuz geni┼čli─či 27mm, toka k─▒sm─▒nda ise 22mm. Ancak boynuzlar─▒n yuvarlak hatlar─▒ndan dolay─▒ kesin s─▒n─▒rlar─▒ olmad─▒─č─▒ i├žin ilerisini de d├╝┼č├╝nerek sipari┼č etti─čim kay─▒┼č─▒ 26/26 mm olarak ald─▒m. Bu konuda herhangi bir sorun ya┼čamad─▒m. Kay─▒┼č ├╝zerindeki diki┼člerin rengi luminovayla ayn─▒.

Resim

Sipari┼č kay─▒┼č, orijinaline oranla biraz daha kal─▒n dolay─▒s─▒yla daha uzun, 125mm/75mm ├Âl├ž├╝lerinde. Bir daha sipari┼č verdi─čimde 140mm/80mm vermeyi d├╝┼č├╝n├╝yorum. Bu sayede toka bile─čin tam alt─▒nda de─čil k├Â┼česinde kalacak, kal─▒n deri fazla esnemedi─činde bilek alt─▒nda kal─▒nl─▒k yap─▒yor, daha uzun k─▒sa tarafla sorun ├ž├Âz├╝lm├╝┼č oluyor.

Resim

Saatin i├žinde in-house ├╝retim, kurmal─▒, P.2002 kodlu mekanizma bulunuyor. 247 par├žadan olu┼čan bu mekanizma 31mm x 6,6mm ├Âl├ž├╝lerinde, 21 ta┼čl─▒, 28800vph'de ├žal─▒┼č─▒yor ve 192 saat(8 g├╝n) g├╝├ž rezervine sahip. Panerai taraf─▒ndan g├╝├ž rezervi 8 g├╝n olarak belirtilsede asl─▒nda saat 10,5 g├╝n g├╝├ž rezervine sahip. 8 g├╝n, 50'li y─▒llardaki angelus mekanizmal─▒ saatlere ithafen kullan─▒lan bir s├Âylem. Mekanizmada herhangi bir komplikasyon bulunmad─▒─č─▒ i├žin olabilecek en ince P.2002. Ayn─▒ mekanizman─▒n ba┼čka saatlerde gmt, power reserve g├Âstergesi ve tarihli versiyonlar─▒ da var. Saatte "hack" yani tepeyi ├žekince saniyeyi durdurma ├Âzelli─či yok. Tepe ├žekiliyken geriye do─čru ├žok az ├ževirince saniye duruyor. Bu durum sadece bu versiyon i├žin ge├žerli. Mekanizman─▒n di─čer versiyonlar─▒nda tepeyi ├žekince saniye hem duruyor hemde s─▒f─▒rlan─▒yor, bu sayede ├žok daha hassas bir ┼čekilde ayar yap─▒labiliyor. Saatte herhangi bir g├╝├ž rezervi g├Âstergesi de yok. Neyseki buna pek gerek yok, haftada bir kez saati kurmak yetiyor. Kurmal─▒ mekanizma Panerai tarihiyle daha iyi ├Âzde┼čle┼čti─činden bu markan─▒n ilerde ba┼čka bir saatini al─▒rsam b├╝y├╝k ihtimalle yine kurmal─▒ olacakt─▒r. Kurmal─▒ tepeyi gev┼četince, ilk kademeye kadar ├žekti─čimizde 1'er saat aral─▒klarla saat kolu ayarlan─▒yor. Bu sayede ba┼čka bir saat dilimi kullanan ├╝lkeye gidildi─či takdirde saat ayar─▒n─▒ bozmadan sadece akrepi hareket ettirmek m├╝mk├╝n oluyor. ─░kinci kademede ise bildi─čimiz saat ayar─▒ yap─▒l─▒yor.

Resim

Saatin kronometre sertifikas─▒ yok, bunun yerine Panerai kendi standartlar─▒n─▒ belirlemi┼č ve b├╝t├╝n saatleri test ediyor, sertifikay─▒ da saatle birlikte veriyor. ─░lgin├ž olan saatin mekanizmas─▒ 6 farkl─▒ pozisyonda test edilmi┼č. Bu ender rastlanan bir durum, ├žo─čunlukla mekanizmalar 5 farkl─▒ pozisyonda test ediliyor. Haliyle bunun hassasiyete etkisi oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorum. Test etti─čim kadar─▒yla saatin 5 g├╝nl├╝k sapmas─▒ -3 saniye. Yani g├╝nde -0,6 saniye. Olduk├ža etkileyici bir de─čer ancak bu hassasiyeti g├╝nl├╝k testte yakalamak imkans─▒z ├ž├╝nk├╝ rezerv tam doluyken saat ileri gidiyor, bo┼čalmaya ba┼člad─▒k├ža saat te geri kalmaya ba┼čl─▒yor, b├Âylece bir haftal─▒k periyotlarla saat a┼ča─č─▒ yukar─▒ olmas─▒ gereken zaman─▒ g├Âsteriyor. Hassasiyet konusuna fazla tak─▒lmad─▒─č─▒m i├žin bu konu ├╝zerinde durmad─▒m ancak olduk├ža iyi bir mekanizma oldu─čunu s├Âylemeliyim.

Resim

Fiyat konusunda Greenwich Saat'e bir kez daha te┼čekk├╝r etmek istiyorum. Bu a├ž─▒dan da kesinlikle tercih edece─čim bir saat├ži.

Resim

Kullan─▒m k─▒lavuzunda yazd─▒─č─▒na g├Âre tepe, saatin 30cm y├╝kseklikten d├╝┼čmesi sonucu g├Ârece─či darbeye dayan─▒kl─▒ ┼čekilde yap─▒lm─▒┼č. Bu tasar─▒mda bir saat i├žin bence ├žok ├Ânemli bir ├Âzellik. Ayr─▒ca bir di─čer ├Ânemli nokta ise saatin ├žal─▒┼čma s─▒cakl─▒─č─▒ aral─▒─č─▒n─▒n normal bir mekanik saatten beklenmeyecek kadar geni┼č olmas─▒. Yani bu saat sar─▒p sarmalanmak i├žin de─čil, ger├žekten kullan─▒lmak i├žin tasarlanm─▒┼č.

Resim

Resim
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
drk

Kay─▒t: 20 Nis 2010, 23:24

Re: Panerai PAM00339 Radiomir Composite Detayl─▒ ─░ncelemesi

Mesaj nickynick » 24 Eyl 2011, 17:42

Drk m├╝thi┼č bir inceleme olmu┼č ger├žekten, keyifle okudum. Foto─čraflar, anlat─▒m, kompozisyon her┼čey ├žok ba┼čar─▒l─▒. Tabi saatin g├╝zelli─či apayr─▒ :champ: :champ:
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
nickynick

Kay─▒t: 16 Kas 2009, 22:44

Mesaj Thevenin » 24 Eyl 2011, 18:01

Horoloji alemi inceleme gorsun beyler... Wristshotlarini da koy reyiz salinsinlar :D

Nice ibretlik saatlere :champ:
Thevenin
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Thevenin
Global Moderator

Ya┼č: 30
Kay─▒t: 31 Eki 2010, 04:30

Mesaj Ozgur » 24 Eyl 2011, 18:18

Iyi gunlerde kullanmaniz dilegiyle

Bu guzel inceleme icin tesekkurler,
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Ozgur

Ya┼č: 43
Kay─▒t: 19 Eki 2010, 19:05

Mesaj herofb » 24 Eyl 2011, 18:23

Drk e─čer panerai' de saatlerini bu kadar basarili tanitabilseydi heralde kimse baska marka almazdi

Saat zaten m├╝thi┼č ama inceleme bir g├Âmlek ├╝ste ├ž─▒km─▒┼č
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
herofb

Ya┼č: 37
Kay─▒t: 11 Nis 2010, 16:12

Mesaj mlm » 24 Eyl 2011, 19:53

Dorukcum b├╝y├╝k bir keyifle tad─▒n─▒ ├ž─▒kara ├ž─▒kara okudum incelemeni, harika bir inceleme, g├╝zel foto─čraflar.. :champ:
Saatin luminovas─▒ g├Âz al─▒yor, mekanizmas─▒ da ├Âyle. ─░yi g├╝nlerde kullanman─▒ dilerim.. :)
Bence de kolda bir foto─čraf eklesen fena olmazd─▒ hani.. :)
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
mlm

Ya┼č: 37
Kay─▒t: 03 A─ču 2010, 02:59

Mesaj avsu07 » 24 Eyl 2011, 20:23

Yemin ederim ┼ču anda Antalya'da Panerai satan saat├ži olsa ├ž─▒k─▒p alm─▒┼čt─▒m. Bir saat bu kadar m─▒ g├╝zel tan─▒t─▒l─▒r. Saat zaten s├╝perdi ancak sen de s├╝permi┼čsin Doruk. G├╝le g├╝le kullan, nice saatlere sahip olabilmen dile─čiyle.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
avsu07

Ya┼č: 48
Kay─▒t: 25 Mar 2011, 15:02

Mesaj drk » 24 Eyl 2011, 20:54

─░yi dilekleriniz i├žin hepinize teker teker ├žok te┼čekk├╝rker :champ: ├çok daha iyilerinin sizlerin olmas─▒ dileklerimle, incelemeyi be─čenmenize sevindim :)

Avsu07, Antalya'da benim bildi─čim iki tane Panerai satan yer var. Biri Mardan Palace'─▒n i├žinde, di─čeri Kemer'de Vogue Avantgarde'─▒n i├žinde ;)
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
drk

Kay─▒t: 20 Nis 2010, 23:24

Mesaj Clk » 24 Eyl 2011, 21:24

Drk, ortalik yikiliyor :D

Muhtesem bir saat icin hazirlanmis kusursuz bir inceleme. :thumbup: Umarim yeni saat icin yine bu kadar bekletmezsin :lol:
T├ťRK'├╝m!!! ├ťlkem T├ťRKIYE CUMHURIYETI, bayragim T├ťRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Clk
Global Moderator

Kay─▒t: 17 Kas 2009, 02:03

Mesaj deccoali » 24 Eyl 2011, 21:31

Muazzam bir inceleme, ders olarak okutulmali :)
Gule gule kullan saate soyleyecek soz yok harikulade, benim de bu aralar paneraide gozum var o yuzden okumasi bilgilendirici bir inceleme de oldu benim acimdan, eline saglik :champ:
ayrica evet kolda da gorelim :geek:
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
deccoali

Ya┼č: 40
Kay─▒t: 01 Mar 2011, 11:39

Mesaj Jazz » 24 Eyl 2011, 23:50

Drk, s├╝per inceleme, eline sa─čl─▒k :champ:
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Jazz

Ya┼č: 43
Kay─▒t: 07 A─ču 2010, 15:35

Mesaj cenk » 25 Eyl 2011, 01:14

inceleme ├žok harika olmu┼č ellerinize sa─čl─▒k :champ:
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
cenk

Kay─▒t: 27 ┼×ub 2010, 21:14

Sonraki

D├Ân TSF ─░svi├žre Saat Kullan─▒c─▒ ─░ncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler ├ževrimi├ži

Bu forumu gezen kullan─▒c─▒lar: Hi├ž bir kay─▒tl─▒ kullan─▒c─▒ yok ve 38 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners