Oris Carlos Coste Limited Edition Ref. 64375847154 İnceleme

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Oris Carlos Coste Limited Edition Ref. 64375847154 İnceleme

Mesaj oldboy » 13 Eyl 2011, 17:38

Herkese merhabalar. Uzun zamandır severek takip ediyorum forumu ve ne zamandır bir inceleme yapacağım diyordum. Bu yaz bazı pürüzler yüzünden sadece okuyarak katılabildim aranıza. Bu kadar geç kaldığım için öncelikle özür diliyorum ve ilk incelememe sizin yardımlarınızla aldığım Oris Carlos Coste Limited Edition ile başlayacağım. Bu arada Razz’a bıkmadan usanmadan sorularıma cevap verdiği için tekrardan teşekkürü borç bilirim. Profesyonel bir inceleme olamayacağı için eğer hatalarım olursa şimdiden affola

Saati bazılarınızın da hatırlayacağı gibi ikinci el olarak aldım. Kutusu, evrakları, kullanılmamış kauçuk kayışı ile beraber eksiksiz bir şekilde aldım. Normalde 2007 yılında alınmış, 2000 limitli üretim içerisinden 1914 no’lu bir saat. 1976 doğumlu Venezuella’lı birçok serbest dalış rekoru kırmış dalgıç Carlos Coste adına üretilmiş.

Resim
Dış kutu kartondan yapılmış, rengi ve üzerindeki su damlaları görüntüsü saatin temasıyla güzel bir uyum içerisinde.

Resim
Karton kutuyu açtığınızda saatin size bir tool watch olduğunu hatırlatacak bir çanta karşılıyor sizi.

Resim
Resim
Kutu içeriği gayet yeterli: Kauçuk kordon, tüpler içerisindeki pimler ve kordon değiştirmek için tornavida bulunuyor.

Resim
Resim
Resim
Saati elinize aldığınızda ilk izlenim sağlam bir saat olduğu yönünde oluyor. Saatin kadranı sade ve okunaklı. Saat 10 hizasındaki saniye göstergesi saate farklı bir hava katmış. Saatte 6,3 mm kalınlığında safir kristal cam kullanılmış. Gece okunaklılık konusunda da yeterli bir performans sunuyor. Ayrıca arka kapaktaki mavi Coste damgası ve saatin yanında bulunan model no’su özel bir model olduğunu vurguluyor.

Resim
Resim
Resim
Resim

Saatte ETA bazlı ORIS 643 kalibre mekanizma kullanılmakta ve 42 saat güç rezervi bulunmakta. Sapma değerini çok önce hesaplamıştım ama isteyen olursa tekrardan hesaplar sizinle paylaşırım.

47 mm’lik büyük bir saat fakat kolda rahat bir duruşu olduğunu söyleyebilirim. Daha önce bu büyüklükte kullandığım bir iki saatim olmuştu ve rahatsız olduğumdan satmak zorunda kalmıştım. Sadece kalınlığı yüzünden saat kolunuzdayken bir yerlere çarpma olasılığınız artıyor.

Saat titanyum olduğundan ağırlık konusunda bir rahatsızlık duymuyorsunuz. Kauçuk kayışla daha hiç denemedim ama titanyum bilezik oldukça konforlu. Saatin en can alıcı özelliği 2000M / 6561ft su geçirmezliğe sahip olması. Kitapçığında yazdığı kadarıyla Alman Ordusu’na ait basınç odalarında 200 bar’a kadar test edilmiş. Böyle bir saatten beklenildiği gibi helyum vanası bulunmakta, yanlış hatırlamıyorsam bazı saatlerde otomatik fakat açıkçası helyum vanasının bana kattığı tek şey şu anda görsellik ve bundan da gayet memnunum (Saat sadece duşta ıslandı, o da kendini yadırgamasın, su görsün diye :D ). Hem kauçuk kayışın hem de titanyum kordonun kilit mekanizmaları gayet güven verici. Ayrıca ikisinde de dalgıç elbisesi üzerine rahat giyilebilmesi için ek bir uzatma var.
Sonuç olarak eski bir Oris Star dışında gerçek anlamda ilk Oris’im ve markaya karşı büyük bir sempatim oluştu diyebilirim. Fiyat ve kalite oranında düşünürsek saat alacakların, özellikle diver model severlerin incelemesi gereken bir saat olduğu düşüncesindeyim.

Resim
İncelemem yararlı olabildiyse ne mutlu bana
Kullanıcı avatarı
oldboy

Re: Oris Carlos Coste Limited Edition Ref. 64375847154 İncel

Mesaj nickynick » 13 Eyl 2011, 17:55

oldboy, keyifle okudum harika bir inceleme olmuş. Emeğine sağlık. :thumbup:
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullanıcı avatarı
nickynick

Mesaj serhat200 » 13 Eyl 2011, 18:01

İnceleme için teşekkürler. İyi günlerde kullanmanız dileğiyle.
Kullanıcı avatarı
serhat200

Mesaj Emre » 13 Eyl 2011, 18:01

Cok guzel bi inceleme ve cok guzel bi saat oldboy, iyi ki paylasmissin bizle :thumbup:
T S F = P A Y L A Ş I M
Kullanıcı avatarı
Emre
Editor

Mesaj herofb » 13 Eyl 2011, 18:11

saatte inceleme de çok güzel , güle güle kullanınız hatta derinlere dalınız
Kullanıcı avatarı
herofb

Mesaj oldboy » 13 Eyl 2011, 18:28

Çok teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
oldboy

Mesaj cenk » 13 Eyl 2011, 19:03

Oldukca guzel bir inceleme ellerinize saglik. :champ:
Kullanıcı avatarı
cenk

Mesaj drk » 13 Eyl 2011, 19:04

Oldboy, inceleme için çok teşekkürler, güle güle kullan saatini :champ: Eğer olurda saatinin renginden bir gün sıkılırsan, 1 ölçek kosla oxi-action, 2 ölçek suyun içine saati at, 10 dakika bekle, sonra durula, bunu 3-4 kere tekrar et ve çok daha koyu renkte bir saatin olsun :D Paneristide titanyum panerailere birkaç tane yapan gördüm. Aslında yapılan işlem titanyumun olağan oksidasyonunu hızlandırmaktan ibaret. Yazdıklarına göre istendiğinde saat eski haline çevirilebiliyormuş yalnız onlar mat kasalarda denemişlerdi. Parlak titanyumda nasıl olur bilmiyorum. Şu bir örnek:

Resim

Birde dalgıç saatleri güvenlik için üzerinde belirtilen değerin %25 fazlasına kadar test ediliyor yani 2000m yazan bir saat aslında pratikte 2500mye kadar su geçirmemesi gerek.
Kullanıcı avatarı
drk

Sonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 74 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners