Hamilton Khaki X-Wind Limited Edition Black PVD

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Hamilton Khaki X-Wind Limited Edition Black PVD

Mesaj msturan » 26 Ağu 2011, 20:29

4n6 yazdı:Msturan'ın (nam-ı diğer TSMustafa) yeni Hamilton X-Wind'i kavurma eşliğinde geliyor.. :D

Resim

Bu konuda, almamdan bu yana yaklaşık iki buçuk ay geçmesine rağmen incelemesini "geciktirdiğim" Hamilton'umun incelemesini yapmaya çalışacağım ve siz üstadlara özürlerimle beraber kendimce bahanelerimi sunacağım.

FAKAT; öncelikle Bora Bey'den (4n6) anlayış bekleyerek şunu belirtmek isterim ki kendisinin, başıma gelen durumla hiç alakasının olmadığından eminim. Kendisinin adını açık açık yazmamın amacı ise onun kimliğini gizleyerek bir suçlu konumuna düşürmemek. Kendisine çok teşekkür ederim ki ilk saatimi edinmeme vesile oldu. Eğer bir saygısızlık yahut yanlışlık edersem kendisinden, sürçme yaşarsam tüm TSF'den özürü şimdiden borç bilirim. Ayrıca bu kadar geciktiği için de af diliyorum.

Ayrıca, burada herhangi bir kişiyi suçlamak, cezalandırmaya çalışmak gibi bir amaç gütmüyorum. Eğer lisandan ötürü öyle bir izlenim verirsem herhangi bir kişinin uyarısıyla özür dileyip gerekli kısmı değiştireceğim. Amacım, kendimi incelemesini geciktirdiğim saatim için affettirip sizlere de bir kaç anımı aktararak daha dikkatli olunması gereken noktalara işaret etmek.

Her neyse, çoğu TSF üyesinin Bora Bey'in yukarıdaki mesajıyla aşina olduğu ve çoğunun da incelemesini beklediğini düşündüğüm Hamilton Khaki X-Wind Limited Edition saatimin arkasında doymak bilmez bir saat aşkı yatıyor. Foruma kaydolduğumda açtığım 2000 ve 3000 lira bütçeli saat tavsiyesi konularında gerçekten çok değerli fikirler edindim ve saat hobimin temellerini attım (attığımı düşünüyorum yani :D). O sıralar ne Mido All-dialler, ne Steinhart Nav B-Uhr II'ler, ne Orisler, ne Hydroconquest'ler önerildiyse de saat malumatımın azlığından, salt görünüş güzelliği daha çok cezbediyordu beni. Tabii ki Hamilton'a karşı zaafım da mesajlarımdan az çok belliydi de..

Daha önceden de bir kaç kez görüşüp çay, kahve içtiğimiz Bora Bey'le sıradan bir gün görüşmemizde herşey raslantısal gelişmişti. Bora Bey'in, ismini vermeyeceğim ve bundan sonra "X Bey" diye çağıracağım (X-Wind'in X'i :D) bir kişiyle tanıştık. Kendisine kanım ısınmıştı aslında, iyi birisi gibi duruyordu. Kanaatım hala aynı da zaten, bir dizi hata olduğunu düşünüyorum sadece. Bana elinde 2000 parça Limited Edition olan ve kendisinin aldıktan sonra 1 yahut 2 kez taktığı BNIB kondisyonda bahsi geçen saatinin olduğunu söyledi. Kutusunda ve tüm kartlarıyla muhafaza ettiğini ve 1000$'a bana bırakabileceğini söyledi. Ben daha ikinci cümlede mest olmuştum zaten ama acele etmeyerek odaya gidip araştırma yapacağımı söyledim. Yurt dışı satış fiyatı (nib kondisyon için) 1199$ olan bu modele baktığımda gerçekten "Oldu bu iş!" dedim. Kutusunun özelliği ve kutuda verilen model uçak beni ayrı bir cezbediyordu. İşte, uzun uğraşlardan sonra aradığım ve beni tatmin edecek saati bulmuştum. Her neyse, ertesi gün ilk işim 1000$'ın karşılığı olan 1600 lirayı teslim edip saati almaya gitmek oldu. Buluştuk, para ve saat değişimi yapıldı fakat saat bana bir Cerruti kutusunda verilmişti, garanti kağıtları yoktu. Kutu ve kağıtlar X Bey'in bir arkadaşındaydı ve kısa zamanda verecekti bana. Acelesi de yoktu zaten. Saatimi bulmuştum keza. X Bey, 9 Haziran'da sahip olduğum saatin kutusunu ve belgelerini 25 Haziran civarı (tam hatırlayamıyorum, yalan olmasın) arkadaşından alıp bana verebileceğini söyledi. O sıralar Mersin'e gideceğimi, öğrenci olduğumu, yaz tatiline gireceğimi ve artık İstanbul'da olmayacağımı biliyordumsa da bana pek dokunmadı. "Ne olacak canım, kutu zaten. Hem tanışıyoruz az çok, gereksiz yere şüphelenmenin alemi yok." diyordum. İki gün sonra, 10 Haziran'da X Bey'den gelen bir mesajla Certina DS One model saatin de benim için 400 lira sayılabileceği belirtilmişti. Ben de zaten saat için ayırdığım 2000 lira bütçeyi sonuna kadar kullanıp iki saat sahibi olmanın sakıncasının olmadığını düşündüm. Onu da aldım :D Onun kutusu tamamdı (Bir certina kutusu, modelin özel kutusu var mı bilmiyorum.) fakat garanti kartları Bora Bey'deydi. Neyse, bu sorun yaşadığım model değil zaten.

Saatlerimi çok büyük bir hevesle kullanıyordum. Onlar benim "İlk saatlerim"di, ilgiyle her gün camlarını siliyordum falan. Açıkçası Hamilton'un ağırlığı ve siyah rengi bir yana Certina'nın kadranı çok hoşuma gidiyordu. İkisini de ayrı seviyordum, çocuklarım gibilerdi. Ayırt edemiyordum. Ayrıca Certina'nın lug'ları ve bileziği Hamilton'unkinden çok daha kaliteliymiş hissi veriyordu, hala da veriyor. Certina'nın sade bütünlüğü ve Hamilton'un komplikasyonlu çekiciliği birbirine tercih edilemezdi, hala da zaten :D.

Her neyse, tarih 25 Haziran olduğunda X Bey arkadaşına henüz ulaşamamıştı. 15 Temmuz'a kadar beklememi, kendisinin beni arayacağını söylemişti bana ve ben memnuniyetle kabul etmiştim. 15 Temmuz'da umut dolu bir şekilde tekrar X Bey'i rahatsız ettiğimde cevap alamadım. Bir yahut iki gün sonra telefonla beni arayan X Bey, arkadaşının kutuyu bulamadığını, bana "Çok güzel bir Hamilton kutusu" bulabileceğini, hatta şu an ....... Saatçi'de olduğunu, kutunun yanında olduğunu, hemen alıp gönderebileceğini.. söylüyordu. E ben de haliyle modelin bir LE olduğunu, kutunun unique olduğunu ve herhangi bir Hamilton kutusunu bırakın ayvisi kutusunun bile işime yaramayacağını belirttim. Saatlerden soğumuştum ve satarken de maddi olarak bana zarar vereceğini düşündüğümden iade talep ettim. Kendisi de şu sıralar bir kaç saat işinden ötürü sıkışık olduğunu fakat yaz içinde iki saati de iade alabileceğini söyledi. Sevinmiştim, "E sonuçta saatinin arkasında duran adam, bana bir zarar gelmeyecek." diyerek. Ondan bir hafta sonra bana Certina'yı göndermemi ve hemen hesabıma Certina'nın değerinin yatıracağımı söylemişti. Sevinerek soluğu kargo merkezinde alıp aldığım adrese gönderdim saati. Safça. X Bey'e saati gönderdiğimi, banka hesap numaramla beraber söylediğimde ödemeyi hemen yapacağını söyledi. O gün ve müteakip iki gün hesabıma bakma fırsatım olmadığından( Ankara'ya gidiyordum) paranın yatmadığını anlamadım. Üç gün sonra mesaj attığımda cevap yoktu. Dört gün, beş gün.. Ne para yatıyor, ne bir cevap geliyor, ne geri dönülüyordu. Artık giderek -seviyemi korumaya çalışarak tabi, çünkü benden oldukça büyük birisiydi- üslubumu sertleştiriyordum. Tam yedinci günde aldatıldığımı düşündüğümü söyleyip oldukça sıkı bir mesaj attığımda telefonla aranıp bir güzel azar işitmiştim. Her neyse, para yatsın da gerisi boş demiştim. 4 gün sonra paranın yine yatmadığını fark edip( hesabımı geç kontrol etmem gerçekten imkanım olmadığından tabii :D) yine sert bir mesaj yazdığımda 5-6 saat sonra X Bey arayıp bankada olduğunu, hesap numaramı istediğini, hemen yatıracağını söyledi. Umutsuzca hesap numaramı verdim. Yaklaşık üç gün sonra hesabı kontrol ettiğimde para yatmıştı.

Şimdi ise elimde Hamilton'um ve cebimde 400 liramla agresif bir şekilde saatimin iade alınmasını bekliyorum. Saati aldığım günden bu yana doların, euronun, altının, chfnin uçmuş olmasıyla 1600 liramın değerini müthiş bir şekilde kaybettiğini, X Bey'e attığım ve gittikçe uslubu sertleşen her mesajda bildiriyorum. Sertleşen bazı mesajlardan sonra aranıp azarlanmaya da alıştım. Tabii ki sert üslubu bir kez daha açıklayım. Seviyesiz değil. Sert, o da bir cevap alabilmek için. Aksi takdirde azarlanacak bile olsa bana geri dönülmüyor.

Her neyse, sizlere tavsiyem; iş tamamiyle olmuşsa, paranızın karşılığını tam olarak aldıysanız tam ödemeyi yapmanız. Aksi takdirde madur olabiliyorsunuz, hiç bir hukuki bahaneniz olmadan. 5 ay önce hevesli bir saatseverdim, şimdi paranoyak bir saatseverim. Hepsi bu.

Şimdi ise, bu kadar kafa ütülemeden sonra Hamilton'un incelemesini yapmaya çalışacağım bir kaç telefon fotoğrafıyla. Bir kaç kez forumdan arkadaşlara, üstadlara SLR makine beklediğimden incelemeyi geciktirdiğimi söylemiştim. Fakat bu, "zaten bir kaç hafta sonra gelecek" kutuyu bekleyip gereksiz yere kirlilik yapmamak içindi. Ayırca, bir kez de Chronometre/COSC konusunda saatin yeni olduğunu bildirmiştim. Bu da saat gerçekten çok az takılmış olduğundan ve mekanizma çok çalışmadığından konuyla örtüşüyordu. Her neyse, iki yalan için de sizlerden bir kez daha özür dilerim.

İncelemeye gelecek olursak;

Resim

Saat resimdeki saat. Özellikleri de princetonwatches.com'dan yazıyorum:

Limited Edition of 2000
25 Jewel Swiss Made Automatic Movement (ETA 7750 Valjoux)
Black PVD Plated Stainless Steel Case and Bracelet
Unidirection Rotating Outer Bezel
Two Inner Rotating Bezels Operated by Right Side Crowns
Screw Down-Crowns
Exhibition (See-Through) Case Back
Day and Date Window at the 9 o'clock position
Luminous Hands and Markers
Cross Wind Component on Case Back (Credit-Card Sized Guide also included in instruction booklet)
Sapphire Glass Crystal
Water Resistant to 100 Meters (330 Feet)
Bracelet Features a Fold Over Clasp with Double Push Button Release
Collectible Limited Edition Hamilton Airplane Model (Approximately 3 1/2" x 4 5/8") comes boxed with this watch
Watch and Plane boxed in a keepsake black finish wooden box
44mm Case Width (Approximately 1 3/4")

Resim

Öncelikle saatin kadranının okunabilirliği ve sadeliği konusunda çoğu forum üyesine katılacağım. Gerçekten karışık ve okunabilirliği fazla değil. Fakat bu beni saatten soğutan bir faktör olmadı, aksine kolumda insanların "oha bu ne!" dediği bir saat taşımak, belki de saatseverlik serüvenimin henüz başında olduğumdan hoşuma gitti.. Bir dahaki saatimin(eğer iade edebilirsem hemen, olmazsa başka bahara artık :D) bu kadar komplikasyon ve unsur içerip içermeyeceğini sorarsanız, karışıklığın yakıştığı bir saat bulamazsam muhtemelen sade olacak. Açıkçası bir dalgıç saati olmadığı, pilot olduğu, göstergelerin de küçük olduğu için pek bir lume beklentim yoktu ama beklentilerime rağmen zayıf bir lume'u var. Elimdeki telefon kamerası oldukça başarısız olacağı için bunu görüntülemeyi denemedim bile. Ayrıca sağdaki saniye kolu da kesin zamanlamayı zor kılıyor, bunun yerine merkezden saniyeli bir model daha hoş olurdu gibi fakat bir kronografta bu istek absürd duracaktır.

Resim

Bezel iki yöne de dönüyor ama çıtsız. Açıkçası tek yöne, çıtlı ve belirli derecelerde dönen bir bezel olmayacaksa çıtsız bir bezel olmamasını yeğlerdim. Bezel de benden olumsuz oy alan noktalardan. Bunun yanında, içerideki dönerek uygun havalanma açısını ayarlayan iki bezel hoşuma giden ayrıntılardan. Bunu sağ taraftaki iki vidalı tepeyle ayarlıyorsunuz. Hayatımda hiç kullan-a-mayacağım bu özellik herşeye rağmen hoşuma gidiyor, çünkü o sağdaki iki tepe çok hoş geliyor bana. Tüm tepelerin üstündeki H logosu da hoş duruyor açıkçası. Saatin left-handed olması pek canımı sıkmıyor ama her ayarlamak gerektiğinde saati çıkarmak uzun vadede can sıkacaktır.

Resim

Resim

Saat kalın. 16,5 mm gerçekten kalın duruyor kolunuzda olmadığında; ama kolda abartılı değil. Benim ince bileğimde bile ne 16,5mm kalınlık ne de 44mm genişlik absürd durdu. Neden bilmiyorum, belki durmuştur da ben anlamamışımdır :D.

Saatin bileziği gerçekten kalitesiz duruyor. Daha önce de belirttiğim gibi Certina DS One'ın bileziği çok daha dolgun ve kıvrımlı. Daha çok haz veriyor. Bununki ince, baklalar arası oynama boşluğu fazla ve şekilsiz gibi..

Resim

Black Pvd kaplama ise almadan önce kafamı en çok kurcalayan konuydu. Fakat saati görünce X Bey'in saati gerçekten özenle kullandığını yahut bir kaç kere kullandığını düşündüm. Toka dışında hiçbir yerde kılcal dahi olsa çizik yoktu, tokada ise bir kaç tane görüntüleyemediğim kılcal çizik var. Hepsi bu. Bu manzara beni oldukça rahatlatmıştı alırken ve saate özenle bakmama neden oldu.

Resim

Arkadaki güneş saati, mekanizmayı yarım gösteren safir cam ve rotorun üstündeki hamilton yazısı da hoşuma giden detaylardan. Gözümü alamıyorum :D.

Son olarak bir wristshot;

Resim

Biraz acele olmuş olabilir yanlışlıklar, hatalar için özür dilerim.

Edit: Kalınlık bilgisini başta 22 mm okumuştum; ama şimdi başka bir yerde 16,5 mm gördüm ve daha mantıklı geldi.
En son msturan tarafından 27 Ağu 2011, 13:06 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
Eğer bir Patek Philippe'e sahipseniz, artık ölebilirsiniz demektir. Mission Completed.
Kullanıcı avatarı
msturan

Re: Hamilton Khaki X-Wind Limited Edition Black PVD

Mesaj Thevenin » 26 Ağu 2011, 20:41

Sıkıntılara uzuldum; ama incelemenin basi X bey'li falan, samimiyetten uzak, itiraf.com terk olmus sorunlar/paranoyalar gecince bir tadilat lazim buralara :D

Inceleme icin tesekkurler :champ:
Thevenin
Kullanıcı avatarı
Thevenin

Mesaj cenk » 26 Ağu 2011, 21:05

sorun yaşamana üzüldüm gerçekten :(
güzel bir inceleme yazmışsın :thumbup: fakat ben resimleri göremiyorum :roll:
ama herşeye ragmen güzel günlerde kullan :champ:
Kullanıcı avatarı
cenk

Mesaj Clk » 26 Ağu 2011, 21:58

Yasadiklarin hic hos olmayan seyler. Her zaman edindigim bir ilke var; para mi istiyorsun? O zaman bana malimi (eksiksiz) ver. Eksik var, hata var v.s. o zaman para yok !!!!

Bence bu konuyu cözmenin diger bir yöntemi Hamilton distrübütörü ile görüsüp (eger saatinden memnun isen) yeni kutu ve evrak islemleri (yapabiliyorlar ise) ne kadar ücret istediklerini ögrenip bunu karsi tarafin ödemesini talep etmen.

Gelismelerden bizleri haberdar et... Tekrar gecmis olsun :(
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj msturan » 26 Ağu 2011, 22:26

Thevenin, başı zaten bir hikaye, son kısmı inceleme.. Double pack yani :D. Baş kısımda bir şeyler olduğunu seziyordum, sen adını koymuşsun :D Ara ara bakıp üslubun yanlış/hatalı gördüğüm yerlerini değiştireceğim :thumbup:

Cvssvc, iyi dileklerin için teşekkürler, sanırım bir yönetici eli değmiş ki artık ben de görebiliyorum :D İlk başta ben de göremiyordum..

Clk, ikinci cümlede yazdığın ilke tam olarak bu tecrübede kazanılacak türden, bundan sonra bunu edinmem gerektiğini anladım.. Ayrıca eğer dediğin gibi bir şey mümkünse mantıksız bir rakam bile isteseler kutu/belgeler işine tav olabilirim aslında; ama LE'larda böyle bir şey mümkün olabilir mi, o soru kafamı karıştırıyor :? Yani saat&saat'in bu unique uçaklı kutuyu ve belgeleri temin edebileceğini sanmıyorum ama bir ışık tuttun, bir ara soracağım.. Teşekkürler. Gelişmeleri de elbet sizlerden esirgemeyeceğim.
Eğer bir Patek Philippe'e sahipseniz, artık ölebilirsiniz demektir. Mission Completed.
Kullanıcı avatarı
msturan

Mesaj drk » 26 Ağu 2011, 23:45

Msturan, öncelikle inceleme için teşekkürler, markanın ve modelin meraklıları için süper bir yazı olmuş :champ:

Yaşadığın tüm bu şanssızlıklardan ötürü geçmiş olsun, umarım en kısa sürede bu saatin macerası sonlanır. Ve hep beraber yeni ve daha güvenli sularda maceralarımıza hep beraber devam ederiz :thumbup: :champ:
Kullanıcı avatarı
drk

Mesaj Emre » 26 Ağu 2011, 23:55

msturan inceleme icin tesekkurler, gayet guzel olmus. Aciklayici bilgiler vermissin :thumbup:

Karsilastigin tatsizliktan dolayi da gecmis olsun diyorum. Anladigim kadariyla yasadiklarin seni saat hevesinden sogutmamis, bu guzel bir sey cunku bu tur olaylar kucuklu buyuklu basimiza gelebilir, belki 10 alisveristen 1'inde gelir ama ilkinde gelir, belki de sonuncuda gelir, belki de hic gelmez. Dedigin gibi senin icin de tecrube olmus bunlar, bir musibet bin nasihatten iyidir derler ;)
T S F = P A Y L A Ş I M
Kullanıcı avatarı
Emre
Editor

Mesaj msturan » 27 Ağu 2011, 00:00

Çok teşekkürler iyi dileklerin için drk, bu zamana kadar biriktire biriktire yapabileceğim en iyi incelemeyi yapmaya çalıştım. Eksiklikler elbet olmuştur, yanlışların olduğundan adım kadar eminim zaten; bir kere bile gözden geçirmedim daha :D Okumaya korkuyorum, bu gece bir kez daha okuyup düzeltmeye çalışacağım :D

emre08, çok teşekkürler :) Aslında şöyle geri dönüp bir baktım da, iyi sabredip okumuşsunuz.. Ben üşeniyorum kendi yazdığım yazıyı bir daha okumaya :D
Kullanıcı avatarı
msturan

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 81 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners