Zenton M45 Diver Kişiselleştirilmiş Model İncelemesi

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Zenton M45 Diver Kişiselleştirilmiş Model İncelemesi

Mesaj avsu07 » 20 May 2011, 11:38

Merhaba Arkadaşlar, bu foruma yazdığım ilk inceleme yazısı, umarım bundan sonra daha çok saat sahibi olurum ve burada hep beraber inceleme şansına sahip oluruz.

Gelelim saatimize. Geçen seneden beri dalarken kullanabileceğim ancak dalış bilgisayarı olmayan bir diver saat araştırırken tesadüfen buldum. Daha önce kullandığım Mares, Oceanic ve Suuonto dalış bilgisayarları Mares hariç günlük kullanıma pek uyumlu değildi. Zaten sağ olsun benim dostlarım bileğimde gördüklerine el koyduklarından veya ben bileğindeki saati beğenmediğim dostlarıma, saatlerimi hediye ettiğimden bende pek saatte kalmazdı. Neyse Zenton'un internet sitesinde ( http://www.zentonwatches.com/) araştırma sonucu M45 modelinin bana daha fazla hitap ettiğini fark ettim. Ayrıca custom seçeneklerinin varlığı da benim M45 modeline sempati ile bakmama neden oldu. Kendi zevkimi ve alacağım saatin tool watch olacağını da hesaba katarak istediğim konfigürasyonu oluşturup, siparişimi verdim. Firma yetkilisi saatin 10 günde hazırlanabileceğini, daha sonra kargolayacaklarını söyledi. Ödemeyi Paypall üzerinden yaptım, bir hafta kadar sonra da saatimin Fedex ile gönderileceğini öğrendim. Daha önce Fedex ile sorun yaşayan bir çok arkadaşım olduğundan " ahanda babayı aldık" diye içimden geçirmedim değil. Nihayetinde evet babayı aldık. Fedex'in üç kuruş ordino parası almak için saati Antalya'da teslim etmesi gerekirken Atatürk Havalimanı Gümrüğüne bırakması ile içimden Fedex'e saydırdıklarımı terbiyem müsade etmediğinden burada tekrar zikredemiyorum. Sağolsun arkadaşın birinden rica ettik gereken işlemleri yapıp saatimi bana teslim etti.

Saat suni deriden mamul, içi kadife kaplı siyah ve kırmızı dikişli bir kutu ile geldi. Saatin kutusu suni deri olmasına rağmen kaliteli bir işçilik ile hazırlanmış, hoş bir tasarıma sahip.

Resim

Saatin kutu içeriğine gelirsek, kutu içeriğinde metal bilezikli bir adet saat, kaliteli ve epeyce kalın bir deri kemer, slikon kemer, metal bilezik ile kullanılmak üzere hazırlanmış farklı bir kilit mekanizması, yedek baklalar, saatin vidalarının (luglar ve bilezikte kullanılan) sökülebilmesi için altıgen uçlu iç içe geçmiş iki adet tornavida, yedek pimler, vidalar, garanti kartı vs var. Kutu içeriği gayet sağlam. Özellikle deri kemerin kalitesi üst düzey, slikon kayış gayet yumuşak ve amaca uygun hazırlanmış, dalış yapıldığında sanırım slikon kayışın kullanılması daha uygun olur. Pimler ve vidalar ve farklı kilit sistemi de daha önce çok az rastladığım kalitede.

Resim

Resim

Resim

Şimdi saatimiz. Saat Eta 2824-2 beş pozisyonda ayarlanmış, topgrade mekanizmaya sahip. Saatin sapması bir haftalık bir test süresinde yaklaşık olarak iki saniye olarak tarafımdan ölçüldü. Acaba hata mı yapıyorum diye tekrar test ettiğimde beklentilerimin çok ama çok üstünde bir değer ile karşılaştım. Saatin sapması iki hafta sonrasında yaklaşık olarak 3 saniye civarıydı. Sanırım bunda Eta 2824-2 nin en üst versiyonunu kullanmaları etken. Saatte çift kasa kullanılmış, 2000 metre su geçirmezlik ve 80000 A/m manyetik korumaya sahip, saatte helyum kaçış vanası ve kilitli tepe mevcut. Saatte 4,3 milimetre kalınlığında içten ar kaplamalı safir kristal cam var. Sanırım 2000 metre su geçirmezlik için mecburen bu kalınlıkta cam kullanılmış. Saatin kadranı her ışık koşulunda ve her açıdan sorunsuz olarak okunabilmekte. Saatte BGW9 luminova kullanılmasını istemiştim, gerek pürüzsüz dokusu gerekse sarıya kaçmayan beyaz rengi istediğimden. Luminesi gayet güçlü, gece kalkıp test etmediğimden kaç saat sonra etkisi azalıyor bilemiyorum. Ancak gerek gücü gerekse kadrana uygulaması gayet başarılı. Kadrandaki lumelerin işçiliği fazlası ile iyi. Saatte kullanılan bilezik ve kemerler 24 milimetre genişliğinde, saatin kalınlığı 17 milimetre ve genişliği 45 milimetre. Tepe dahil edildiğinde genişlik 53,5 milimetreye ulaşıyor. Saat fırçalanmış çelikten mamul, polisaj yapılmış herhangi bir yeri yok. Saatin bezeli yarım saniyelik aralıklarla dönüyor. Her klik sesi yarım saniyeye tekabül ediyor. Bezelin dönüşü tek yönlü ve buda saatin kullanım amacı ve güvenlik için uygun bir düzenleme.

Saat kola rahatsızlık vermiyor. Saatin alt kapağı kalın olmasına rağmen lugların yapısı nedeniyle saat kolda havadaymış gibi durmuyor. saat ziyadesiyle ağır ancak elimde bileğime takmadan önce hissettiğim ağırlığı saat bileğime takılıyken hissedemiyorum. Daha öncede ağır tonajlı saatler kullanmıştım ancak bu Zenton farklı bir şekilde kolda ağır hissettirmiyor. Sanırım bunda bilezik genişliği, bileziğin yapısı itibari ile saati düzgün tutması, ve lugların yerleşimi ve tipi etkili. Saat sınırlı üretim bir saat. Benim saat M45 modelinin 30. üyesi. Limitli üretim olduğu gerek saatin arka kapağında gerekse garanti kartında yazılmış. Saat için üretici firma 10 yıl garanti vermekte, ayrıca her iki yılda bir tek yön kargo ücretini ödeyerek saati üreticisine gönderip bakımlarını bedava yaptırabiliyorsunuz. Bunun için gereken bilgi ve belgeler kutu ile birlikte gönderilmiş. Açıkçası bu durum üreticinin ürününe ne kadar güven duyduğunu ve arkasında durduğunu göstermekte. Üretici bu konuda haklı zira saat adeta bir tank gibi insana güven veriyor. Sağlam ve tok bir duruşu var, çelik kalitesi kendini gösteriyor. Genel olarak bu güne kadar kullandığım en kaliteli diver saat diyebilirim. Belli bir amaç için üretilmiş ve üretim amacının tüm gereklerini fazlasıyla karşılıyor.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Foruma yazdığım ilk inceleme yazım. Kusurlarım ve özellikle hızlı yazmamdan kaynaklanan imla kurallarına aykırılık için herkesten özür dilerim.

Saygılarımla.
Kullanıcı avatarı
avsu07

Re: ZENTON M45 (kişiselleştirilmiş ürün)

Mesaj razz » 20 May 2011, 11:56

Elinize sağlık, gayet başarılı bir inceleme olmuş.. :thumbup:
Saatin ilk fotosunda zaten " aslan parçası " demiştim ;) Şimdi tekrar baktım, gerçekten lafım boşa gitmemiş :champ:
" The difference between men and boyZ is the price of their toyZ "
Kullanıcı avatarı
razz

Mesaj asymptote » 20 May 2011, 12:07

Çok güzel bir saat, özellikleri son derece yeterli. Yalnız fiyatından bahsetmemişsiniz, sınırlı üretim olduğu için biraz pahalı olsa gerek. Saatinizi iyi günlerde kullanın, sıhhatli dalışlar..
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj herofb » 20 May 2011, 12:10

İncelemeniz çok güzel teşekkürler, bu arada ürün , kutu , sunum hepsi çok iyiymiş
Kullanıcı avatarı
herofb

Mesaj cenk » 20 May 2011, 12:27

Cok guzel inceleme olmus.iyi gunlerde kullanin :D
Kullanıcı avatarı
cenk

Mesaj avsu07 » 20 May 2011, 13:04

Arkadaşlar teşekkür ederim.

asymptote saatin fiyatı 888 amerikan çakılı. Yalnız bu fiyat bana inandırıcı gelmediğinden, üretici ile yazışmalarımda 'neden bu özelliklerde bir saati bu fiyata sunuyorsunuz' diye sormuştum. Cevaben 'yeni bir firma olduklarını, limitli olarak bu fiyatta satış yapacaklarını' falan söylemişti. Saat malzeme kalitesi ve özellikleri ile bence de bu fiyatın üzerinde bir rakamı hak ediyor. Ancak bu bir pazarlama taktiği olsa gerek, yakın zamanda markanın bilinirliliği artıkça farklı bir fiyat seviyesinden satış yapacaklarını düşünmek yanlış olmayacak galiba.

Saati üretici harici bir yerden temin etme imkanınız yok, belki ikinci el olabilir ancak ben rast gelmedim. Aracı kullanmamaları, sadece internet siteleri üzerinden satış yapmaları, fabrika dışında bir satış bürolarının olmaması, reklam, tanıtım vs bir etkinliğe para harcamamaları gibi etkenleri bir araya getirdiğimizde bu fiyat makul gibi duruyor. Ancak tekrar söylüyorum bu harcamalarının olmaması tek başına saatin fiyatının bu seviyede olmasını haklı göstermiyor. Bilmediğimiz bazı nedenlerden dolayı bu fiyata sattıklarını düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
avsu07

Mesaj msturan » 20 May 2011, 13:23

Saatte 2000 değil 20000'e dalsan bana mısın demeyecekmiş gibi bir hava var sanki. O baklaların dizilişi nedir öyle hocam, cam da mübarek kurşun geçirmez gibi :shock:
Hayırlı olsun avsu, güzel saat ve güzel inceleme :champ:
Eğer bir Patek Philippe'e sahipseniz, artık ölebilirsiniz demektir. Mission Completed.
Kullanıcı avatarı
msturan

Mesaj Clk » 20 May 2011, 13:33

Detayli fotograflar ile desteklenmis güzel bir inceleme olmus. Fiyatini sonuna kadar hak eden bir saat. Paylasim icin tesekkürler.

Iyi günlerde güle güle kullanman dilegi ile... Tebrikler.
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 54 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners