Uhren Von Uhr, UHR-231 Kullanıcı İncelemesi

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Uhren Von Uhr, UHR-231 Kullanıcı İncelemesi

Mesaj asymptote » 12 May 2011, 00:42

NickyNick' in Tissot Visodate 1957 incelemesini gördüm forumda, sonra bizantolog hocamızın blogunda bu saatten övgüyle bahseden yazısını okudum. Saati canlı olarak vitrinde gördüm, bileğime taktım, sesini dinledim, tüm bunların sonunda ikna oldum ve aldım saati. İlk mekanik saatimi alış öyküm böyle, gelelim ikincisine.. Aldığım Tissot'tan birkaç ay sonra başladı önüne geçilmez saat alma isteği. Aslında benim Tissot yalnızlık çekiyordu, ona bir arkadaş lazımdı ve arkadaşı geldi bugün, ama kendisi yok. Ufak bir nazlanma, nem aldı içine, kargoladım LPI' ye pır pır ötsün diye. Gelince sürprizim var ona :)

Neden benim Tissot'a arkadaş olarak UHR-231' i seçtim? Bütçeyi sarsmayan ekonomik bir saat olması önemli bir neden tabi, ama başka artıları da var bu saatin. Örneğin düşük bütçeyle alınabilir (affordable) saatler içinde adı hiç geçmeyen bir saat, en azından TSF de. Çok kişinin bilip kullanmadığı, Türkiye de satışı olmayan, sadece kendi sitesinden alabileceğiniz bir saat, bu nedenle de çok yaygın değil. Bir diğer neden Almanlar'ın kalite anlayışına güvenmişimdir her zaman, düşük maliyetli de olsa 3-5 sene sonra elinizde kalacak basit ve kalitesiz bir ürün satacaklarını düşünmüyorum. Umarım yanılmam. UHR' dan sonra Alman saatlerine bir ilgi başladı bende, ileride bir Nivrel yada Stowa marka saat alabilirim :)

Gelelim UHR-231 in özelliklerine:
Öncelikle saat çok şık ve okunabilir bana göre. Saat ve dakika kolları şekil ve boyut olarak çok güzel tasarlanmış. Lume sadece kollarda var ve o da sönüyor bir süre sonra, gece okuması iyi değil bu yüzden. Eta 2824'ten bildiğim kadarıyla tek farkı gün göstergesi olan 2834 mekanizmaya sahip, ön cam safir ve düz, gerçek deri yumuşak bir kordonu var. Özetlersek:

Mekanizma: Eta 2834
Kasa malzemesi: 316L Paslanmaz Çelik
Kasa çapı: 40 mm
Yükseklik: 12 mm
Ağırlık: 66 g
Kordon: Deri (normal toka)
Su geçirmezlik: 5 ATM

Saati alış öykümden de bahsedeyim biraz. www.uhr.info adresinden siparişini verdim saatin. Öncelikle belirtmeliyim ki her türlü soruma hızlı ve net cevaplar aldım. Siparişim kargoya verildiği gün takip numarasını mail adresime gönderdiler. Kargo TR' ye girdiği gün DHL sorgulama sayfasında International Matchcode belirdi, artık yeni takip numaramın bu olduğunu söylediler. PTT yurtdışı posta takibi yapabiliyorsunuz bu yeni numarayla. Ürünü Deutsche Post DHL ile kargoladılar, elime ulaşması tam 3 hafta sürdü ancak gümrük ile ilgili herhangi bir sorun yaşamadım. DHL ve Fedex gibi özel kargo şirketlerinin bu konuda sabıkalı olduğunu öğrendim, aman uzak durun derim.

Almanya'dan bir ürün kargolatacaksanız Deutsche Post DHL den şaşmayın.

Resim

Bu markanın herhangi bir modelini almayı düşünen arkadaşlar için saatin bana olan toplam maliyetinden bahsedeyim ayrıca. Ürünün web sayfasındaki satış fiyatı 199 Euro, fakat siz TR' den sipariş verdiğinizde avrupa birliğine özgü %18 lik VAT vergi oranı düşülüyor ve 167 Euro luk yeni bir fiyat çıkıyor ortaya. Gümrükte benden %18 vergi aldılar, 68 liraya tekabül etti. Ayrıca 2 TL ardiye parası ödedim. Bana toplam maliyeti 510 lira oldu.

Resim

Yanlarında sünger, altında ve üstünde havalı yastıklar olacak şekilde kolilenmiş. Basit ama korunaklı bir çözüm gibi geldi bana.

Resim

Uhren Von Uhr kendi web sayfasında da belirttiği gibi maliyeti düşürmek üzere ekonomik saklama ve paketleme çözümü üretmiş kendince.

Resim
Resim

Yukarıdaki resimde gördüğünüz kapak mıknatıslı, buzdolabı kapaklarında olduğu gibi magnetic çekimle kapanıyor :) Bu durumun saate zarar vereceğini düşünüp düşünmediklerini soran bir mail attım biraz önce, alacağım yanıtı da paylaşırım burada sizinle..

Resim

Dikkat çeken bir husus: Markanın ismini, UHR yazısını rotor üzerinde hafif sola kaçık basmışlar, çok fazla sırıtıyor bu durum. Bu çok kritik bir hata, marka bilincinin henüz tam yerleşmediğini gösteriyor bana göre..

Resim
Resim
Resim

Kordonun arkasında "Vera Pelle, Handmade in Italy" yazıyor. Edindiğim ilk izlenim, gayet yumuşak ve rahat kullanımlı bir kordon. Benim Tissot' un kordonundan daha kaliteli bulduğumu rahatlıkla söyleyebilirim.

Resim
Resim
Resim
Resim

Biraz da wristshots alalım :)

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Saat hakkında doyurucu bilgi vermeye çalıştım, fotoğraf çekme konusunda biraz özürlü olduğumu kabul ediyorum. Son olarak kendimce saatin artılarından ve eksilerinden bahsetmek istiyorum.

Artıları:
1-Fiyatına göre sunduğu kalite ve işçilik gerçekten iyi.
2- Bu fiyata isviçre mekanizma şaka gibi.
3- 5 yıl uluslararası garanti sunuyor, en az 20 sene yedek parça temini mümkün.
4- Saat bence gayet şık ve okunabilir.

Eksileri:
1- Gece okunabilirliği kötü.
2- Safir camın düz olması benim hoşuma gitmedi.
3- Anti-reflekte özelliği yok. Güneşli havada ve ışıklı ortamda yansıma fazla olabiliyor.

Sonuç olarak fiyatına göre kalite ve işçilik olarak sizi tatmin edecek bir saat olduğunu düşünüyorum. Saati bilekte neredeyse hissetmiyorsunuz bile, kullanımı rahat, hafif bir saat. Ayrıca soğan yada sarımsak şeklindeki kurma kolu tepesi de saate abartmadan klasik bir hava katmış diyebilirim.

Edit: İlk günkü sapma değeri +2sn/gün. Bu saatin kullandığı mekanizma standart grade. Standart grade makinelerde ayar yapılmaksızın default sapma değerleri bildiğim kadarıyla +(8-12) sn/gün arasında değişiyor. Dolayısıyla benim makineye büyük ihtimalle zaman ayarı yapılmıştır diye düşünüyorum.
En son asymptote tarafından 12 May 2011, 16:49 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Re: Uhren Von Uhr, UHR-231 Kullanıcı İncelemesi

Mesaj drk » 12 May 2011, 00:51

Asymptote, öncelikle yeni saatin hayırlı olsun :champ: Güle güle kullanman dileğiyle :) Çok güzel ve aydınlatıcı bir inceleme olmuş, teşekkürler. Fotoğraflardan çok şık ve kullanışlı bir model olduğu görülüyor, gerçekte eminim daha da iyidir :thumbup: Yalnız dediğin gibi rotora sonradan basılan "uhr" yazısını hizalarken dikkat etmemeleri iyi olmamış, gerçi çok ta önemli değil sanırım ;) Birde saatin herhangi bir yerinde "Almanya'da montajlanmıştır" veya benzeri bir ibare göremedim, olması gerekmiyor mu?
Kullanıcı avatarı
drk

Mesaj asymptote » 12 May 2011, 01:00

Watches from UHR are mechanically reliable and above all not expensive. Then watches from UHR are made in Germany. To be precise from Baden-Württemberg.

Web sitesinde saatlerin Almanya'da üretildiğini yazmışlar ancak söylediğin gibi Made in Germany ibaresi eksik kalmış, bunu neden yazmamışlar? Marka bilinci henüz oluşmamış belki ondan belki başka bir nedenden. Ayrıca saatin kutusunu çok basit tutmuşlar maliyeti düşürmek için fakat bir kullanım klavuzunu da çok görmez insan. Böyle şeyler fazla para tutmayan fakat tüketicinin önemsediği ayrıntılar diye düşünüyorum..
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj nickynick » 12 May 2011, 01:18

Asymptote, çok şık, çok yerinde bir seçim yapmışsın. İnceleme ayrı güzel, tanınmamış bir markaya şans tanıman da apayrı bir güzel :thumbup:

İyi günlerde kullanman dileğiyle, hayırlı olsun :champ:
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullanıcı avatarı
nickynick

Mesaj asymptote » 12 May 2011, 01:28

@Nicky & @drk
iyi dilekleriniz için sağolun, daha iyisi (mesela bir Lange) sizin olsun :)
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj Frax » 12 May 2011, 01:57

Hayırlı olsun, UHR konusundaki şüpheleri ortadan kaldırmak için gayet güzel bir inceleme olmuş :)

Saatin parçalarında, kutuda en sade ve en maliyetsiz hali seçmeleri bir tercih. Sonuçta piyasada bu fiyat düzeyinde İsviçre & Almanya seçenekleri sıfıra yakın. Ben gayet mantıklı buluyorum bu sadeliği. Hedef kitlesi belirlenmiş ve ona göre hazırlanmış bir plan. Bakalım yıllar sonra bile bu düzeyde kalacaklar mı? :)

Tekrar hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın :champ:
Kullanıcı avatarı
Frax

Mesaj Tolgi06 » 12 May 2011, 02:03

Saatin hayırlı olsun asymptote.Gerçekten fiyatına göre oldukça başarılı bir saat bence. 167 euro,safir cam+eta kalibre...167 nin her zerresini ve fazlasını hak ediyor bence.Kutu konusunda ise tamamen haklısın.Sitedeki ilk UHR oldu bu.İncelemen belkide bu markayı almayı planlayan kişileri aydınlatacak.
Saatini iyi günlerde kullan :thumbup:

Frax'ın dedikleri de oldukça mantıklı tabii.
Kullanıcı avatarı
Tolgi06

Mesaj Thevenin » 12 May 2011, 03:53

Alsak mi diye dusunduren guzel inceleme icin tesekkurler hocam, hayirli olsun :champ:
Thevenin
Kullanıcı avatarı
Thevenin

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 83 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners