Orient CFM00003B 100M Power Reserve Otomatik

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Orient CFM00003B 100M Power Reserve Otomatik

Mesaj Tolgi06 » 27 Mar 2011, 16:19

Bugün incelemesini yapacağım saat Orient CFM00003B modeli.Saati yaklaşık 9 ay önce halamın oğluna almıştık.Saat ebayden açık arttırma sistemi ile alındı vede fiyat/performans oranı bence inanılmaz yüksek bir model.

Kadran

Saatin kadranında siyah zemin üzerinde güç rezervi ve takvim göstergeleri bulunmakta.Bu göstergelerin çevresine çalışılan metalik renk saatin dikkat çekmesini sağlayan en önemli özelliklerden biri bence.Akrep,yelkovan ve saniye ibresinin tasarımı ise beğendiğim özelliklerden.Akrep ve yelkovan metalik renkte iken saniye ibresi ,güç rezerv göstergesi ve takvim göstergelerinin ibreleri saatin genel renk dağılımına sadık kalınarak turuncu yapılmış.Ana ibrelerde güçlü parlayan fosfor kullanılırken 1-12 saat indekslerinde daha pasif fosfor kullanılmış ki bence mantıklı.Ayrıca benim ilk dikkatimi çeken şeylerden biri güç rezerv göstergesinde bile fosfor kullanmış olmaları.Şahsen beğendim.Saniye ibresinin ucuda fosfordan nasibini almış bulunmakta.Takvim klasik pencere tasarımından uzaklaşılarak ayrı bir gösterge şeklinde dizayn edilmiş ki ben bunu tercih ederim .Kadranın içinde ayrı ,ince metalik bir halka daha kullanılmış.Uygun açıdan bakıldığında dikkat çeken bir durum.
Resim
Resim

Bezel

Saatin bezeli fırçalanmış çelik ve üzerine turuncu kaplama yapılmış iki bölümden oluşmakta.Üzerinde hiç kullanmadığım ve kullanmayacağım tachymeterin rakamları bulunmakta.Genelde bir çok firma submariner çakması bezel kullanırken Orient'in bu modelde kendi tasarım şeklini kullanması iyi olmuş bence.
Temsili resim
Resim

Kasa

Kasa 42.5 mm çapında yer yer fırçalanmış ve parlatılmış paslanmaz çelikten üretilme.Kurma kolu ise standart tasarım ve vidalı.Çelik kalitesi beni tatmin etsede kasa tasarımından biraz şikayetçiyim.Arka kapak camdan ve biraz bombeli olduğu için saat kola tam oturmuyor.Ama deri kordon kullanıldığı için çokta rahatsız edici bir durum değil.Kasa yüksekliği ise 13 mm civarı.Saatin genel görüntüsünü ve karakterini bu kasa yapısı baya belli etmiş kanımca.Kısacası kasada tek sevmediğim nokta arka kapaktaki bu bombeli tasarım.Saatin kolu kaplamasını engelliyor.Onun dışında genel anlamda güzel.
Resim
Resim

Cam

Saat çizilme ve kırılmalara karşı dayanıklı sertleştirilmiş mineral kristal cama sahip

Kordon

Saat geldiğinde ilk dikkatimi çeken şey fiyatına rağmen gelen kordonun kalitesi.Çok yumuşak ve rahat bir deri kullanılmış.Alt kısımlar ve kenarlar turuncu iken kordonun üst kısımları siyah deriden yapılmış.Buda bezel ve kadranla uyumlu bir kordon tasarımı bence.Ayrıca kenarlarda beyaz dikişlerde mevcut.İlk başta acaba bu dikişlerde turuncu olsamıydı diye düşündüm ama sonradan fikir değiştirdim.Zaten kenar kısımlarda turuncu var.Kordon kıyaslaması yapacak olursak bu saatin 2-3 katı fiyata sahip Tissot Le Locle'a göre kordon kalitesi baya iyi.Kilit sistemi olarak deploynantlı bir kilit kullanılmış ki bu kordonun yıpranmasını engelliyor.Deploynant parlatılmış çelikten ve üzerinde büyükçe bir Orient sembolü var.Kordonda beni tek rahatsız eden lugların tasarımı sebebi ile saatin sadece bu kordonla kullanılabiliyor olması.Onun dışında kordon baya rahat bir kullanım sağlıyor.
Resim
Resim
Resim

Su geçirmezlik

Saat 10 bar basınca dayanıklı yani 100m.

Gelelim mekanizmaya...

Saatte 21 taşlı Orient in-house kalibre kullanılıyor.Rotor dekore edilmiş.İyi bir makinem olmadığı için net fotoğrafını çekemedim.Mekanizma fiyatına göre tatminkar.Sapma değerleri oldukça iyi. +4-5 saniye civarı.COSC standartlarında denilebilir :D .
Saatte 21600 titreşim ve 40 saat güç rezervi var.Bence oldukça iyi...
Resim

Fiyat

Saatin yurt dışı bayi fiyatı 345 dolar.Ebayde hemen alları 185-190 dolar+kargo seviyelerinde.Arada sırada açık arttırmayada giriyor.Ben ise uyanık bir son dakika teklifiyle 81dolar+kargo fiyatına almıştım.

Kutu

Saat bu fiyatına rağmen oldukça şık bir kutuda geliyor.Seiko'da en sevmediğim öğe kutudur ama Orient'te Seiko'ya ait olasına rağmen kutu kalitesi tatminkar.İlginç bir durum bence.
Resim

Genel

Genel olarak saat kolda şık duran,spor giyimle özellikle kotla inanılmaz uyumlu bir saat.Fiyatına rağmen size bu kadar özellik sunan ve sapma değerleri bu kadar iyi başka bir saat bulmanız zor gibi.En azından bilindik bir markadan bulmak zor.Saat gerek sağlamlığı,gerekse tasarım olarak benim beğenilerimi kazanan bir saat yani.Çelik kordonlu versiyonuda bulunmakta ama çok ağır.Deri kordonlu bu versiyon ise oldukça hafif tahmini 120-130 gr.Kolda hiç rahatsızlık yaratmıyor.Sonuç olarak bütçenizi yormayacak,spor tasarımlı,komplikasyonlu ve otomatik bir saat arıyorsanız size bu modeli öneririm.Gerek kordon gerekse çelik kalitesi benden tam not aldı.

İncelemem burada son buluyor...Umarım faydalı bir inceleme olur.Yazım hatalarım varsa şimdiden özür dilerim.Bazı fotolar temsili bazılarıysa kendi çekimim.Daha iyi bir makinem olunca daha net fotolar kullanırım ama şimdilik olanla yetineceğiz.
Bize böyle bir paylaşım ortamı sunduğun içinde teşekkürler TSF.

Saygılar
Kullanıcı avatarı
Tolgi06

Re: Orient CFM00003B 100M Power Reserve Otomatik

Mesaj Frax » 27 Mar 2011, 16:42

Hayırlı olsun tolgi06 :)

Planet Orient bezeli ve kayışıyla oldukça güzel bir saat :champ:
Kullanıcı avatarı
Frax

Mesaj Tolgi06 » 27 Mar 2011, 17:04

Teşekkürler Frax. Saat halamın oğluna ait ama bende çok defa koluma takmıştım.9 ay oldu alalı inceleme için biraz geç kaldım ama en azından mekanizma oturmuş oldu.Sapma değerleri filan netleşti en azından.
Kullanıcı avatarı
Tolgi06

Mesaj Tolgi06 » 27 Mar 2011, 17:14

Bu arada yazmayı unutmuşum.Fotoğrafların bir çoğuda halaoğluna ait.Bulanık çıkanlar ise bana ait :D .Biraz fotoğraf çekme özürlüyümde :D
Kullanıcı avatarı
Tolgi06

Mesaj Clk » 27 Mar 2011, 17:56

Bence liste fiyatini bile sonuna kadar hak eden bir saat ki eger 100 USD maliyet ile geldiyse neredeyse bedava olmus.

Hem dizayni hem de teknolojisi ile en begendigim Orient denilebilir. Iyi günlerde güle güle kullan Tolgi06
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj Thevenin » 27 Mar 2011, 18:10

Frax1 yazdı:Hayırlı olsun tolgi06 :)

Planet Orient bezeli ve kayışıyla oldukça güzel bir saat :champ:

Her yerde PO goren arkadaslar var aramizda beyler, tehlikeli :D

Hocam hayirli olsun, iyi gunlerde kullanin :champ:
Thevenin
Kullanıcı avatarı
Thevenin

Mesaj Tolgi06 » 27 Mar 2011, 19:28

Teşekkürler clk,thevenin :D
Kullanıcı avatarı
Tolgi06

Mesaj drk » 27 Mar 2011, 19:31

Tolgi06, güle güle kullanın. Doğrusu bu fiyata çok iyi bir alışveriş olmuş, inceleme için teşekkürler. :)
Kullanıcı avatarı
drk

Sonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 19 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners