Omega Seamaster Planet Ocean Big Size Kullan覺c覺 襤ncelemesi

襤svi癟re ve Avrupa Mekanizmal覺 Saat 襤ncelemeleri ve Kutu A癟覺l覺lar覺 B繹l羹m羹
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz, 襤svi癟re Saat 襤ncelemeleri B繹l羹m羹m羹zde yelerimizin ve TSF'nin 襤nceledii 襤svi癟re ve Avrupa retimi Mekanizmal覺 Saat Marka ve Modellerinin Kutu A癟覺l覺, 襤zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar覺n覺 Kapsayan Bir癟ok Deerlendirme Kriterine Ulaabilirsiniz.

襤yi Forumlar Dileriz

TSF

Omega Seamaster Planet Ocean Big Size Kullan覺c覺 襤ncelemesi

Mesaj Emre » 12 Mar 2011, 00:45

Selamlar herkese,

Bugun, yaklasik 3 hafta once satin aldigim Omega Seamaster Planet Ocean Big Size'i sizler icin incelemeye calisacagim. Gecen hafta cektigim resimler Compact Flash Memory sayesinde buhar oldu malesef ve resimler icin verdigim emek de ayni sekilde gitti. Bu biraz moralimi bozdu ve henuz yeni resimleri cekebildim. Resimleri de elimden geldiginde detayli bi sekilde cekmeye calistim umarim begenirsiniz. Ayrica bu incelemede bilgi dagarcigimi birazcik zorladim diyebilirim, o yuzden kusur ettiysem affola.

ABD'den Authorized Dealer'dan aldigim saatin referans numarasi 2200.51.00 ve Big Size tanimini 45.5mm'lik capi ile almis. (Planet Ocean serisinin capi 42mm) Kimi arkadasimiz hatirlar, Breitling Superocean Heritage mi Abyss mi derken yogun tavsiyelerden sonra bi sans vermek istedim ve bu saati almis oldum, size de tesekkur ederim boylelikle :) Dalgic saatleri deyince onumuzdeki yillarda bir de Rolex Submariner sahibi olmak isterim acikcasi.

Mekanizma : Chronometer sertifikali Co-Axial Escapement'li Omega Caliber 2500. 44 saatlik guc rezervine sahip ve ETA 2892 tabanli bi mekanizma. Omega'nin Seamaster ve Deville serisinde ve yanilmiyorsam bir de Constellation modelinde bu mekanizma kullanilmakta. Mekanizmanin resmi su sekilde:

Resim

Kutulama acisindan saat benden 9 puan aldi diyebilirim. Kirdigim tek puan ise kutunun kucuklugunden kaynaklaniyor. Kimisi ahsap kutuyu tercih eder, hatta evet belki ahsap kutu daha kaliteli fakat bence deri kaplama kutularin da ayri bir guzelligi var. Kutu icerigine de diyecek sozum yok.

* Kirmizi deriden saat kutusu
* Kullanma kilavuzu
* Uluslararasi garanti karti (Saatin 3 yil uluslararasi garantisi mevcut)
* Chronometer sertifikasi
* Diyagram resim karti
* Kartlar icin beyaz bi cuzdan
* Temizleme bezi
* Authorized dealer'dan aldim ve resimlerde de goreceginiz kahverengi ipek orjinal omega eldiven hediye ettiler. Bir adet firmanin kendi urettigi mucevher kutusu ve 2010 Jaeger-LeCoultre katalogu da yaninda geldi :)

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

---------------

Kasa: Kasa capi 45.5mm ve kalinligi da 15mm. Su gecirmezligi 600 metre / 2000 feet olan kasanin arka kapagi cevirip cikarmali ve acikcasi arka kapaktaki gravurler benim cok hosuma gitti. Yine dalgic saatlerinin polisajdan fazla etkilendigini biliyoruz, deniz tuzu polisajin adeta dusmani. Bu sebeple dizayn acisindan polisajlanan kisimlar haricinde kasa fircalanmis celikten imal edilmis ve bu islem de bence gorunum acisindan saati daha da guzellestirmis. Saat 3 yerinde tarih mevcut ve tarihteki arka plan da kadran arka planiyla ayni malzeme. Kadran mat ve gunesi yansitmayacak bir malzemeden uretilmis. Saat 6-9-12 kabartma rakamlar seklinde ve bu rakamlar da saniye kolunun uc kismi ile birlikte saatteki tek turuncu kisim. Esasinda bezeli turuncu secip secmemekte gidip geldim ve bezeli siyah rakamlari turuncu olan bu modelde karar kildim. Diger saat markerlari kabartma degil, hepsi ayri ayri yerlestirilmis ve hepsinin de uzerinde lume var. Kadrandaki bir diger yapistirma oge de Omega amblemi.

---------------

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

---------------

Cam: Cam hem ic hem de distan AR kaplamali safir kristal cam. Acikcasi distaki kaplamanin cizilmeye karsi hassas oldugunu saati aldiktan sonra ogrendim hatta kimisi bu kaplamayi sokturtuyormus bile fakat saate ozen gosterecegimi bildigimden basina kotu bisey gelmemesi icin dua etmekten baska elimden birsey gelmeyecek =) Cift kaplama saatin okunabilirligini gercekten inanilmaz derecede artirmis, bunu ekledigim resimde de fark edebilirsiniz, camdan yansiyan gunes neredeyse hic etki etmemis.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

---------------

Bezel : Saat yonunun tersinde, tek yone dogru donebilen siyah renkli bezelde saat 12 hizasinda lume var. Bilindigi gibi dalgic saatlerinde bezeldeki lume, dalis esnasinda dalgiclarin suyun altinda ne kadar sure kaldiklarini hesaplamalarina yariyor. Dalmadan once bezeldeki lume, dakika kolu ile ayni hizaya getiriliyor ve zamanla olusan aradaki fark, asagida kalinan sureyi ifade ediyor. Zannedersem de bu sebeple dalgic saatlerinde dakika kollari uzun. Bezel ile ilgili emin olmadigim husus da pres ile imal edilip edilmedigi. Buyuk ihtimalle o sekilde imal edilmis.

Resim

Resim

Resim

---------------

Crown: Saat 3 hizasinda cevirip cikarilan kurma kolu mevcut. Kurma kolunun uzerindeki Amblem de bir baska detay. Kasada ayrica saat 10 hizasinda Helium cikis valvi de bulunmakta.

Resim

Resim

Resim

---------------

Bilezik : Fircalanmis celik bilezikten yapilma klasik Planet Ocean bilezik, cikarilan parcalar haricinde solid linklerden olusuyor. Kenar kisimlari polisajli. Toka cift dugme ile tek yonlu aciliyor ve celikten imal edilmis. Tokanin uzerine yine Marka ve Model kazinmis. Bilezigin kasa ile birlestigi nokta da solid end linkten olusuyor.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

----------------

Kollar: Kollarin dizaynini oldukca basarili buldum. Her uc kol da "ok" seklinde dizayn edilmis. Saniye kolunun ucunda turuncu bir cubuk var ve bu da saate guzellik katmis. Bu turuncu cubugun hemen arkasi da lume ile suslenmis. Saat ve dakika kollarinin ucu daha cok ok seklinde ve hem dakika hem de saat kolu 2 parca lume iceriyor.

Resim

Resim

-----------------

Genel Yorum : Saat oldukca icime sindi. Bekledigimden daha fazla detay cikti ve bu da saatini yeni almis bi kullaniciyi oldukca memnun eden bi husus olsa gerek. Eger Planet Ocean almayi dusunenler var ise, umarim bu inceleme onlara da karar vermelerinde yardimci olmustur.

Henuz olcum yapma firsatim olmadi fakat en kisa zamanda olcumlerle beraber lume ve bilekteki resimlerini de ekleyecegim. Bu da muhtemelen 14 Mart Pazartesi olacak.

Not: Arzu edenler olursa istediginiz resmin orjinal boyutta olan versiyonunu da yukleyebilirim.

Emre
T S F = P A Y L A I M
Kullan覺c覺 avatar覺
Emre
Editor

Kay覺t: 28 Kas 2010, 10:20

Re: Omega - Seamaster Planet Ocean Big Size / Bolca Resim Icerir

Mesaj Clk » 12 Mar 2011, 00:53

TSF'de incelemeler her gecen g羹n profesyonel bir hal almaya basladi. Muhtesem fotograflar ile s羹slenmis, hem doyurucu hem de g繹n羹lden yazilmis bir inceleme. Tebrikler Emre.

S羹per saat, g羹le g羹le kullan.
TRK'羹m!!! lkem TRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullan覺c覺 avatar覺
Clk

Kay覺t: 17 Kas 2009, 02:03

Mesaj drk » 12 Mar 2011, 01:00

Bu nas覺l bir incelemedir b繹yle!? :shock:

Eger Planet Ocean almayi dusunenler var ise, umarim bu inceleme onlara da karar vermelerinde yardimci olmustur.

Bu yaz覺 akl覺nda hi癟 planet ocean olmayan覺 bile d羹kkandan kolunda saatle 癟覺kart覺r. :) Fotoraflar m羹kemmel, inceleme m羹kemmel. G羹le g羹le kullan :champ: Tebrikler. :thumbup:
Kullan覺c覺 avatar覺
drk

Kay覺t: 20 Nis 2010, 23:24

Re: Omega - Seamaster Planet Ocean Big Size / Bolca Resim 襤癟erir

Mesaj Emre » 12 Mar 2011, 01:05

Guzel yorumlar icin tesekkurler arkadaslar :champ:
T S F = P A Y L A I M
Kullan覺c覺 avatar覺
Emre
Editor

Kay覺t: 28 Kas 2010, 10:20

Mesaj razz » 12 Mar 2011, 01:06

Emre m羹kemmel bir inceleme olmu, eline sal覺k.. :thumbup: drk'a kat覺lmamak da elde deil ;)
G羹le g羹le kullan.. :champ:
" The difference between men and boyZ is the price of their toyZ "
Kullan覺c覺 avatar覺
razz

Ya: 47
Kay覺t: 18 Ara 2009, 16:05

Mesaj Thevenin » 12 Mar 2011, 01:11

Evet clk ve orakay henuz baglanmamis ama halihazirda Omega'dan maas+prim+ikramiye+lojmana baglanmis bir PO sahibiyle karsi karsiyayiz beyler, bu fotograflar, bu sevda baska sekilde aciklanamaz :D

Hocam tekrar hayirli olsun PO reyiz, eline saglik :thumbup:
Thevenin
Kullan覺c覺 avatar覺
Thevenin

Ya: 36
Kay覺t: 31 Eki 2010, 04:30

Mesaj asymptote » 12 Mar 2011, 01:12

襤nceleme i癟in teekk羹rler.
Saatin en g羹zel taraf覺 bilezii olmu bence.
"Evrende en b羹y羹k ziyan, sorgulama yeteneini yitirmi bir beyindir." - A. Einstein
Kullan覺c覺 avatar覺
asymptote

Kay覺t: 11 Ara 2010, 14:28

Mesaj nickynick » 12 Mar 2011, 01:12

"Kimi arkadasimiz hatirlar, Breitling Superocean Heritage mi Abyss mi derken yogun tavsiyelerden sonra bi sans vermek istedim ve bu saati almis oldum"

"PO" yazm覺t覺m sadece Emre :D

aka bir yana, fotoraflar覺n kalitesi inan覺lmaz baar覺l覺. Hangi objektifi kulland覺n? Zaten almay覺 istediim 3 saatten birisi idi, imdi number 1 oldu bende :)

ok teekk羹rler detayl覺 inceleme i癟in :thumbup:
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullan覺c覺 avatar覺
nickynick

Kay覺t: 16 Kas 2009, 22:44

Sonraki

D繹n TSF 襤svi癟re Saat Kullan覺c覺 襤ncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 87 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners