Mido Multifort M8830.4.D8.8

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Mido Multifort M8830.4.D8.8

Mesaj Frax » 09 Mar 2011, 14:24

Merhaba,
İncelemesini yapacağım saat Mido Multifort M8830.4.D8.8

Mido markasıyla ilgili bilgilere forumda daha önce hazırlanmış olan aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.
viewtopic.php?f=144&t=1972#axzz1G2L2TPfq

Saatin incelemesine geçmeden önce saati almama yardımcı olan 4n6 - Bora ve serkanakyuz - Serkan abilerime teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca inceleme için de benden yardımlarını esirgemeyen razz - Burak abime de tekrar teşekkür ediyorum. Açılışta yer alan bu uzun faslı geçtikten sonra saatle ilgili fikirlerimi paylaşmaya başlıyorum.

Resim

Kutu:

Kutu siyah renkli ve üzerinde turuncu Mido ifadesi yer alıyor. Boyut olarak 15x15x10 ölçülerine sahip. İçeriğinde bir adet yastık ve ahşap bir kutu da bulunuyor. Bu sınıfta yeterli ve uygun bir kutu. Herhangi bir artısı olmadığı gibi eksiği de yok.

Resim

Mekanizma:

Saatin mekanizması ETA 2824-2 C.O.S.C. Mekanizma 25 taşlı, 28’800 salınımlı, 4 Hz. değerinde.
Saat kronometre özelliği taşıyor ancak Multifort serisinin yenilendiği düşünülürse, bu saatin birkaç yıl önce üretilmiş olması artık Kronometre hassasiyetinde olmayabileceğini düşündürüyor.

Resim

Kasa:

Saatin kasası tepe hariç 39mm tepe dahil ise 41mm ölçülere sahip, kalınlığı yaklaşık 10mm 316 L paslanmaz çelik. Kasanın şekli kadran ve bezel’de yuvarlak, boynuzlara (lug) doğru ise biraz eliptikleşen bir forma sahip. Saatin boynuzlar arası genişliği 20mm ve boynuz uçlarından uzunluğu ise 48mm.
Kurma kolunun kadranda yer alan eski Mido logosuyla aynı logoyu taşıması güzel bir uyum yakalamış.
Saat 50 metre su geçirmezlik değerine sahip. Ayrıca Mido patentli Aquadura özelliği ile kurma kolu açıkken su almayı engelleyen bir sistem mevcut.

Resim

Kadran ve Kollar:

Kadran mat siyah renkli, üzerinde yer alan saat numaraları fosforlu, küçük olarak ikinci sırada yer alan dakika numaraları ise siyah zemin üzerinde rahat okunabilmesi için beyaz. Saatin üzerinde yer alan logo Mido’nun klasik logosu ki bence yazı tipi olarak gayet hoş. Alt kısımda yer alan MULTIFORT ve CHRONOMETER yazıları ise bu saate pek uygun olmayan bir tipte seçilmiş, Italik olarak yazılsaydı ( Commander serisinde olduğu gibi ) daha uyumlu olabilirdi. Kılıç formunda tercih edilmiş kolların üzerinde küçük miktarda fosfor uygulanmış. Uygulanan fosfor yine kolların şekliyle aynı. Saniye kolunda ise herhangi farklı bir özellik yok.

Resim

Cam:

Saatin camı safir kristal. Herhangi bir AR kaplama özelliği yok. Arka bölümde yine mekanizmayı görebilmek amacıyla cam kapak bulunuyor.

Resim

Kordon:

Deri kayış için açık kahverengi bir ton tercih edilmiş ancak bu ton benim açımdan pek de tercih edilebilir değil. Yine kayış üzerinde yer alan siyah dikişler de bu renge pek uymuyor. Kayış saatin en zayıf yanı olarak gösterilebilir zira henüz doğru düzgün takılmamasına rağmen pek çok noktadan çizikler oluştu.

Resim

Toka saatin vintage görünümüne uygun ve eski biçimli Mido logosunu üzerinde taşıyor.

Resim

Resim

Resim

Fiyat:

Saatin etiket fiyatı 960 İsviçre Frangı ancak saati almış olduğum Tufan Saat Bahariye’de güzel indirimler mevcut bu açıdan saatin fiyat/performans oranı kesinlikle üst seviyede.

Kullanıcı olarak saatin artı ve eksi yönlerini yazacak olursam ki bunlar tamamen benim fikirlerimdir bir başkasına göre bunlar farklı olabilir bu açıdan hatalarımı mazur görünüz.

Artıları:
Safir cam
Cam arka kapak
Aquadura ( Mido’ya patentli ve kurma kolu tiji üzerini kaplayan silikon bir conta ile sağlanmış su geçirmezlik desteği )
Yeterli fosfor
Vintage görünüme uygun tasarım detayları
C.O.S.C mekanizma

Eksileri:
Deri kayış renk ve kalitesi
Beyaz zeminli tarih göstergesi

Özellikler:
Kasa: 39mm paslanmaz çelik
Cam: Safir kristal
Su geçirmezlik: 50 metre *Aquadura
Luminovalı kollar ve sayılar
Cam arka kapak
ETA 2824-2 C.O.S.C
Kullanıcı avatarı
Frax

Re: Mido Multifort M8830.4.D8.8

Mesaj Clk » 09 Mar 2011, 14:40

Incelemenin en cok giris kismi hosuma gitti, kendimi uzun süredir müsterisi oldugum bir taverna'da hissettim.

Cistak cistak ooooooo Ismail Beyler buradaymis. Iyi aksamlar, keyifli sofralar dilerim efenim :D

Güzel olmus Frax. Güle güle kullan saatini.
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj drk » 09 Mar 2011, 14:42

Frax, saat gerçekten bir harika, eline sağlık inceleme için :) (ve Razz'ada teşekkürler) Bilmiyorum konforu nasıl ama bir süre değiştirirsen siyah nubuk görünümlü bir kayışla çok uyumlu olacağını düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
drk

Mesaj punk » 09 Mar 2011, 14:42

Gr8 watch, incredible review. Appreciate that ;)
Kullanıcı avatarı
punk

Mesaj safir » 09 Mar 2011, 14:45

sağol Frax,çok beğendiğim bir saat özellikle rakam fontu çok hoş ,belirttiğin eksileri benimde beğenmediğim tarafları,arka kapağında anahtar çentiği göremedim ,geçme kapakmı? birde kolları çok dar görünüyor biraz daha geniş olsa daha iyi olabilirdi,belki fotoğrafta öyle anlaşılıyordur,yinede çok beğendiğim ,almayı düşündüğüm bir saat

makine cosc grade ise ki öyle olmalı sapmayı sorun etme,rutin bakım sonunda çok iyi performans göstereciğini düşünüyorum
Kullanıcı avatarı
safir

Mesaj cenk » 09 Mar 2011, 15:00

İyi günlerde kullanın çok güzel secim.
Kullanıcı avatarı
cenk

Mesaj herofb » 09 Mar 2011, 15:02

tekrar hayırlı olsun, gerçekten sade ve verimli bir saat
Kullanıcı avatarı
herofb

Mesaj 2fast4u » 09 Mar 2011, 15:30

hayırlara vesile olsun frax
The world is yours .
" serial flipper"
Kullanıcı avatarı
2fast4u

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 79 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners