Citizen BN0070-09E ( Bir Rolex Submariner Katili Mi? :D )

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Citizen BN0070-09E ( Bir Rolex Submariner Katili Mi? :D )

Mesaj winterdrops » 03 Mar 2011, 17:59

Merhaba arkadaşlar. Bu benim forumdaki 2. incelemem olacak, yine bir Citizen saati incelemeye çalışacağım. Aslında sıkı bir Citizen tarafatarı olduğum için almadım bu saati, bilakis çok beğendiğim için aldım. Ve bu saatle anladımki aslında Diver saatler biraz daha ilgimi çekiyormuş. Neyse şimdi incelemeye başlayalım.
Öncelikle şunu belirtmeliyimki foruma bir seneden fazladır üyeyim ve forum sayesinde çok fazla saati tanıma fırsatım oldu. Üst seviye mekanik bir saat almadan önce günlük olarak kullanacağım optik olarak isteklerimi karşılayacak bir saat arıyordum ve bu saate karar verdim. İnceleme başlığı son günlerde internette sık sık gördüğümüz iphone katili mi gibi başlıklara ithafen ve yüzünüzde bir tebessüm oluşturması amacıyla yazılmıştır.
Resim

Özellikler:
Case material: All Stainless Steel
Case diameter: 44mm
Dial color: Black
Strap: Black rubber strap
Screw-back case and screw-down crown
One-way rotating elapsed-time bezel
Water resistant to 999 ft. (300m)
Never needs a battery
Maximum power reserve at full charge: 180 Days
Low charge warning: 4 Days

Kadran:
Bu saati almamdaki en önemli etken kadranıydı. Alışılagelmiş bir diver kadrana sahip olan kadranın görünümü ve kalitesi fiyat/performans oranına göre oldukça iyi bana göre. İstediğim gibi sade bir saat ve okunulabilirliği üst seviyede. Luminovalı indeksler büyük tasarlanmış ve finishing de fiyatına göre başarılı denebilir. Unutmadan ekleyeyim, ışık altında gösterdiği renk değişimlerini dikkate alarak camın tek taraflı AR Coating özellikli olduğunu tahmin ediyorum ama emin değilim. Saatte mineral camın kullanılması da eksilerinden birisi olmuş. Keşke biraz daha fiyatı yükseltip safir kristal cam kullansalarmış. Akrep ve yelkovan kolları bence güzel bir dizayna sahip. Özellikle Omega PO'nun ok başlı akrep yelkovan kollarını çok beğenen biri olarak bu saatin benim için bir teselli olduğunu söyleyebilirim :D
Resim

Kasa:
Bu saatin kasa dizaynı gerçekten çok hoşuma gitti. Bezel ile iyi bir uyum yakalamış bence. Kasada çelik fırçalanmış iken bezel parlak çelik olarak üretilmiş. Pek ayrıntılı araştırmadığım ve benim için çok önemli olmadığı için çeliğin türünü öğrenemedim.

Resim

Ayar kolunun tepesi siyah plastikten imal edilmiş sanırım. Bence bu dizaynı bozan bir ayrıntı olmuş. Saat bir tool watch olduğu için genellikle takım elbise ile kullanılan saatlerde uygulanan bu estetik ayrıntı, saati basitleştirmiş bana göre. Ayrıca saati devamlı elime dayalı olarak kullanmayı seven birisi olarak ayar kolunun beni oldukça rahatsız ettiğini belirtmeliyim. Buradan yola çıkarak ayar kolu açılı olarak tasarlanan diver ve diğer tür saatlerin ne kadar yerinde bir ayrıntı sunduklarını anlamış bulunmaktayım. Hakikaten hoş bir ayrıntı ve konforunu tahmin edebiliyorum.

Resim

Kayış:
Resimlerden gördüğünüz gibi saat plastik kayışa sahip. Oldukça uzun ve kalın olarak sunulmuş. Çocukluğumuzun saatlerinden Casio F serisinden beri (Ki nispeten ince bir kayışı vardı onların) plastik kayış kullanmadığımdan ve günlük olarak Casio G-Shock serisinden çelik bileklikli bir saat kullanmış birisi olarak bu kayışı takıp çıkartmanın resmen bir işkence olduğunu söylesem inanın abartmış olmam. Kola taktıktan sonra konfor olarak çok büyük bir olumsuzluğunu hissetmedim ama çelik bilezikli saatler bence konfor ve pratiklik konusunda rakipsiz.

Resim

Resim

Mekanizma:
Mekanizma hakkında söylenecek fazla birşey yok. Citizenin herkes tarafından bilinen ve ışık enerjisi ile çalışan quartz bir mekanizmaya sahip . Ama keşke optik olarak çok hoşuma giden bu saatin mekanizması mekanik olsaymış herhalde tadından yenmezmiş :D

Resim

Luminova:
Saat hakkında internette bilgi toplarken gece çekimlerini görmüştüm ve luminovasının rengi ve gücü çok hoşuma gitmişti. Fakat birkaç günlük tecrübelerime binaen böyle olmadığına şahit oldum. Güneşli bir günde görev gereği arazide bulunduğum bir günün akşamı bile o kadar güçlü bir parlaklık elde edemedim. Sonra bir fener ile birkaç dakka aydınlattıktan sonra ancak gördüğüm parlaklığı bende elde edebildim fakat bu parlaklık ancak bir iki dakika devam edebiliyor sonra normal seviye iniyor. Normal seviyesindeki luminovası zifiri karanlıkta yeterli okunabilirlik sunuyor fakat üst seviye luminovalar gibi olmadığı açık.

Resim

Resim

Son olarak:
Saatin konforu ile ilgili yukarda gerekli bilgiler var sanırsam ayrıca bir başlık açmaya gerek duymadım. Önizlemeye bakınca fazlada uzatmak istemedim incelemeyi. Sonuç olarak konforu, fiyatı, özellikleri ve bilhassa dizaynı ile Citizen başarılı bir ürün ortaya koymuş bence.
Umarım hoşunuza gider bu inceleme. Hatalarımız olduysa affola. Saygılarımla...
(Haa unutmadan peki BN0070 bir Rolex Submariner katili mi? Rolex'in, bu modelin piyasaya çıkartıldığını ve başarısını görünce acil olarak yönetim kurulunu topladığı gelen bilgiler arasında. İsmini açıklamak istemeyen bir yöneticiden alınan habere göre, şirkette büyük bir panik havası varmış :D :D :D :D )
Kullanıcı avatarı
winterdrops

Re: Citizen BN0070-09E ( Bir Rolex Submariner Katili Mi? :D )

Mesaj Ahbob » 03 Mar 2011, 18:11

ellerine saglik inceleme icin.iyi gunlerde kullan.
Kullanıcı avatarı
Ahbob

Mesaj Frax » 03 Mar 2011, 18:17

Saatin indeksleri ve kadranı oldukça farklı. Bence güzel bir tasarım olmuş. İyi günlerde kullan winterdrops inceleme için teşekkürler :)
Kullanıcı avatarı
Frax

Mesaj Emre » 03 Mar 2011, 18:29

Gule gule kullan winterdrops :champ:

Saati ben de begendim. Inceleme de guzel olmus. Yazida gozden kacirmadiysam bezeldeki lumeye deginmemissiniz, bu da diver saatlerde olmasi gereken onemli bi ozellik bence. Hatta Lum-Tec'lerin bazi modellerinde bezeldeki butun rakamlar veya isaretler luminova oluyor :) Citizen atlamamis yani bunu da :)
En son Emre tarafından 03 Mar 2011, 18:35 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
T S F = P A Y L A Ş I M
Kullanıcı avatarı
Emre
Editor

Mesaj razz » 03 Mar 2011, 18:33

Çok şık ve kaliteli bir daily driver winterdrops, iyi günlerde kullan.. :champ:
Güzel inceleme ve özenli fotolar için de teşekkürler.. :thumbup:
" The difference between men and boyZ is the price of their toyZ "
Kullanıcı avatarı
razz

Mesaj drk » 03 Mar 2011, 18:40

İyi günlerde kullanın winterdrops :) İnceleme ve fotoğraflar için teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
drk

Mesaj winterdrops » 03 Mar 2011, 19:01

Teşekkür ederim arkadaşlar. Emre dediğin konuda haklısın fakat bezelde lümesi olmayan birçok diver saati de var. Bencede olsa çok daha güzel olurdu ama maalesef, ne kadar ekmek o kadar köfte.
Kullanıcı avatarı
winterdrops

Mesaj Emre » 03 Mar 2011, 19:04

winterdrops yazdı:Teşekkür ederim arkadaşlar. Emre dediğin konuda haklısın fakat bezelde lümesi olmayan birçok diver saati de var. Bencede olsa çok daha güzel olurdu ama maalesef, ne kadar ekmek o kadar köfte.

Lume var ya iste winterdrops :) Saat 12 hizasinda, bezelde 60 yerinde :) Bicok diver saatte bu atlaniyor malesef 8-)
T S F = P A Y L A Ş I M
Kullanıcı avatarı
Emre
Editor

Sonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 21 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners