Oris Williams F1 Skeleton

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Oris Williams F1 Skeleton

Mesaj bkarasu » 01 Mar 2011, 15:46

Herkese selamlar,

Belirtmek isterimki saatler hakkında inceleme yapıcak kadar uzman birisi sayılmam bu daha çok bir kullanıcının yeni aldığı bir saat hakkında verdiği küçük bilgiler ve yorumlar olarak düşünülebilir.

Öncelikle kısaca saati satıl alma sürecimi anlatmak istiyorum. Günlük, nispeten hesaplı bir saat almaya karar verdikten sonra internette araştırıken gördüğüm bu saati çok beğendim. Bu andan sonra saati alana kadar geçen sürede araştırmaya devam ettiğim için git gide bütçemide arttırarak kendimi daha üst sınıf saatleri düşünürken buldum :) ama saatin tasarımının beni çok etkilemiş olması tekrar bu saate dönmemi ve saati gördükten sonra satın almamı sağladı.

Şimdi gelelim saate;
Saatin çapı 42mm, genellikle daha büyük çaptaki saatleri beğenmeme rağmen günlük saatler için bence ideal boyut bu.
Saatte 26 taşlı, SW200 tabanlı Oris 733 makine kullanılmış. Bu makine için Etanın 2824 muadili denilebilir sanırım.
Bütün williams modellerindeki gibi bu saattede çelik ve kauçuk kayış alternetifleri mevcut. Ben kauçuk kayışlı modelini almak istiyordum ama türkiyede sadece bir tane ve çelik kayışlı bulabildim ama kauçuk kayışında siparişini hemen verdim.

Resim
Resim
Resim

Saatin camı çift taraflı antirefle safir kristal, bundan dolayımı bilmiyorum ama saate bakmak büyük bir zevk, çok değişik bir efekt katıyor saate ve sanki olduğundan bile daha net gözüküyor. Bu güne kadar kullandığım diğer saatlerde bu özellik yokmuydu bilmiyorum ama tartışmasız hepsinden daha farklı duruyor cam (eterna galaxis,omega seamaster,tag heuer carrera ve bvlgari assioma). Eski modele göre değişesen akrep ve yelkovanda çok yakışmış saate.

Resim
Resim

Saatin kasasının alta doğru daralarak gitmesi başta en sevmediğim yönüydü ama kolda tahmin ettiğimden daha iyi durdu.
Oris bu saattede Diver modellerindeki gibi seramik bezel kullansaydı saatin görüntüsünü çok daha kaliteli bir hale getirebilirdi bence saaati biraz ucuz göstermiş bu bezel.
Kasada asıl kafama takılan nokta ise bezel ve kasa arasındaki siyah plastik parça. Görsel olarak bu fiyattaki bir saatte bile plastik bir parça sırıtıyor bence, dahada önemlisi çok uzun vadede bence şekli bozulabilir çok yumuşak bir plastik. Sınıfı ne olursa olsun swiss otomatik bir saatin hem kasasının hem makinesinin ömrü çok uzun olmalı.

Resim
Kayış olarak başta silikon istememe rağmen şu anda çeliktende çok memnunum bence saati daha şık gösteriyor ayrıca ilk bakla saatin nerdeyse altına girdiği için benim gibi ince bilekli birisinde bile saat kola çok rahat oturabiliyor.
Resim
Klips bence pek şık değil ama kesinlikle çok kullanışlı. Özellikle bvlagaride bu konuda çok şikayetçi olduğum için aslında önemsiz gibi görünen bu konu beni çok memnun etti (bvlgaride 2-3 denemede anca kilitleyebiliyorum klipsi).

Resim
Model adı skeleton olarak geçmesine rağmen aslında skeleton bir saat olmadığı herkesin ortak fikri yinede ben saatin görünümünü çok beğendim daha az rastlanan bir tasarımı var. Saatin liste fiyatı 1550CHF, ben kauçuk kayışıyla birlikte nakit 2000TL ye aldım. Muhtemelen biraz daha pazarlık yapılabilirdi ama saatten türkiyede başka bir şubede olmadığı için çok riske girmek istemedim. Bütçeyi biraz daha geliştirip daha üst sınıf bir saat almayıda çok düşündüm ama sınırı bir yerde çekmek lazım ve beğendiğim bir saati bütçemi zorlamadan almak daha ağır bastı. Saatin fiyatını hakedip haketmediği ise daha bilgili arkadaşlara bıraktığım bir konu...

Resim
Resim
Resim
En son bkarasu tarafından 01 Mar 2011, 16:20 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
bkarasu

Re: Oris Williams F1 Skeleton

Mesaj 2fast4u » 01 Mar 2011, 16:57

Kauçuk kayışla kadran özellikleri daha da ön plana çıkacaktır.Hayırlı olsun tekrardan.
The world is yours .
" serial flipper"
Kullanıcı avatarı
2fast4u

Mesaj nickynick » 01 Mar 2011, 17:05

Bu saate karşı düşüncelerim tamamen değişti, inanılmaz hoşuma gitti bkarasu. İnceleme çok başarılı olmuş, hayırlı olsun yeni saatin. :thumbup:
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullanıcı avatarı
nickynick

Mesaj Frax » 01 Mar 2011, 18:00

Çok güzel bir inceleme olmuş gerçekten. Hayırlı olsun iyi günlerde kullanın :champ:
Kullanıcı avatarı
Frax

Mesaj drk » 01 Mar 2011, 18:04

Çok teşekkürler inceleme için, güle güle kullanın :)
Kullanıcı avatarı
drk

Mesaj bkarasu » 01 Mar 2011, 18:58

Teşekkürler.
Kafama takılan bi konuda, forumda bir yerde çift taraflı antirefle camların kolay yıprandığıyla ilgili bir şeyler yazıyordu. Bu konuyu bilen arkadaşlar biraz açabilirlermi acaba.
Kullanıcı avatarı
bkarasu

Mesaj nickynick » 01 Mar 2011, 19:06

Antireflesi çizilebiliyor. Dikkatli kullanmanı öneririm.
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullanıcı avatarı
nickynick

Mesaj yeşilevlerdeki » 01 Mar 2011, 19:08

2fast4u yazdı:Kauçuk kayışla kadran özellikleri daha da ön plana çıkacaktır.Hayırlı olsun tekrardan.

Hayırlı olsun diyorum bende. İyi günlerde kullan.bende aynı fikirdeyim kauçuk kayışla daha bi güzel durur bence ..
Kullanıcı avatarı
yeşilevlerdeki

Sonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 85 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners