Oris Williams F1 Skeleton

─░svi├žre ve Avrupa Mekanizmal─▒ Saat ─░ncelemeleri ve Kutu A├ž─▒l─▒┼člar─▒ B├Âl├╝m├╝
Forum kurallar─▒
Say─▒n ├ťyeler TSF'ye Ho┼č Geldiniz, ─░svi├žre Saat ─░ncelemeleri B├Âl├╝m├╝m├╝zde ├ťyelerimizin ve TSF'nin ─░nceledi─či ─░svi├žre ve Avrupa ├ťretimi Mekanizmal─▒ Saat Marka ve Modellerinin Kutu A├ž─▒l─▒┼č, ─░zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Foto─čraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar─▒n─▒ Kapsayan Bir├žok De─čerlendirme Kriterine Ula┼čabilirsiniz.

─░yi Forumlar Dileriz

TSF

Oris Williams F1 Skeleton

Mesaj bkarasu » 01 Mar 2011, 15:46

Herkese selamlar,

Belirtmek isterimki saatler hakk─▒nda inceleme yap─▒cak kadar uzman birisi say─▒lmam bu daha ├žok bir kullan─▒c─▒n─▒n yeni ald─▒─č─▒ bir saat hakk─▒nda verdi─či k├╝├ž├╝k bilgiler ve yorumlar olarak d├╝┼č├╝n├╝lebilir.

├ľncelikle k─▒saca saati sat─▒l alma s├╝recimi anlatmak istiyorum. G├╝nl├╝k, nispeten hesapl─▒ bir saat almaya karar verdikten sonra internette ara┼čt─▒r─▒ken g├Ârd├╝─č├╝m bu saati ├žok be─čendim. Bu andan sonra saati alana kadar ge├žen s├╝rede ara┼čt─▒rmaya devam etti─čim i├žin git gide b├╝t├žemide artt─▒rarak kendimi daha ├╝st s─▒n─▒f saatleri d├╝┼č├╝n├╝rken buldum :) ama saatin tasar─▒m─▒n─▒n beni ├žok etkilemi┼č olmas─▒ tekrar bu saate d├Ânmemi ve saati g├Ârd├╝kten sonra sat─▒n almam─▒ sa─člad─▒.

┼×imdi gelelim saate;
Saatin ├žap─▒ 42mm, genellikle daha b├╝y├╝k ├žaptaki saatleri be─čenmeme ra─čmen g├╝nl├╝k saatler i├žin bence ideal boyut bu.
Saatte 26 ta┼čl─▒, SW200 tabanl─▒ Oris 733 makine kullan─▒lm─▒┼č. Bu makine i├žin Etan─▒n 2824 muadili denilebilir san─▒r─▒m.
B├╝t├╝n williams modellerindeki gibi bu saattede ├želik ve kau├žuk kay─▒┼č alternetifleri mevcut. Ben kau├žuk kay─▒┼čl─▒ modelini almak istiyordum ama t├╝rkiyede sadece bir tane ve ├želik kay─▒┼čl─▒ bulabildim ama kau├žuk kay─▒┼č─▒nda sipari┼čini hemen verdim.

Resim
Resim
Resim

Saatin cam─▒ ├žift tarafl─▒ antirefle safir kristal, bundan dolay─▒m─▒ bilmiyorum ama saate bakmak b├╝y├╝k bir zevk, ├žok de─či┼čik bir efekt kat─▒yor saate ve sanki oldu─čundan bile daha net g├Âz├╝k├╝yor. Bu g├╝ne kadar kulland─▒─č─▒m di─čer saatlerde bu ├Âzellik yokmuydu bilmiyorum ama tart─▒┼čmas─▒z hepsinden daha farkl─▒ duruyor cam (eterna galaxis,omega seamaster,tag heuer carrera ve bvlgari assioma). Eski modele g├Âre de─či┼česen akrep ve yelkovanda ├žok yak─▒┼čm─▒┼č saate.

Resim
Resim

Saatin kasas─▒n─▒n alta do─čru daralarak gitmesi ba┼čta en sevmedi─čim y├Ân├╝yd├╝ ama kolda tahmin etti─čimden daha iyi durdu.
Oris bu saattede Diver modellerindeki gibi seramik bezel kullansayd─▒ saatin g├Âr├╝nt├╝s├╝n├╝ ├žok daha kaliteli bir hale getirebilirdi bence saaati biraz ucuz g├Âstermi┼č bu bezel.
Kasada as─▒l kafama tak─▒lan nokta ise bezel ve kasa aras─▒ndaki siyah plastik par├ža. G├Ârsel olarak bu fiyattaki bir saatte bile plastik bir par├ža s─▒r─▒t─▒yor bence, dahada ├Ânemlisi ├žok uzun vadede bence ┼čekli bozulabilir ├žok yumu┼čak bir plastik. S─▒n─▒f─▒ ne olursa olsun swiss otomatik bir saatin hem kasas─▒n─▒n hem makinesinin ├Âmr├╝ ├žok uzun olmal─▒.

Resim
Kay─▒┼č olarak ba┼čta silikon istememe ra─čmen ┼ču anda ├želiktende ├žok memnunum bence saati daha ┼č─▒k g├Âsteriyor ayr─▒ca ilk bakla saatin nerdeyse alt─▒na girdi─či i├žin benim gibi ince bilekli birisinde bile saat kola ├žok rahat oturabiliyor.
Resim
Klips bence pek ┼č─▒k de─čil ama kesinlikle ├žok kullan─▒┼čl─▒. ├ľzellikle bvlagaride bu konuda ├žok ┼čikayet├ži oldu─čum i├žin asl─▒nda ├Ânemsiz gibi g├Âr├╝nen bu konu beni ├žok memnun etti (bvlgaride 2-3 denemede anca kilitleyebiliyorum klipsi).

Resim
Model ad─▒ skeleton olarak ge├žmesine ra─čmen asl─▒nda skeleton bir saat olmad─▒─č─▒ herkesin ortak fikri yinede ben saatin g├Âr├╝n├╝m├╝n├╝ ├žok be─čendim daha az rastlanan bir tasar─▒m─▒ var. Saatin liste fiyat─▒ 1550CHF, ben kau├žuk kay─▒┼č─▒yla birlikte nakit 2000TL ye ald─▒m. Muhtemelen biraz daha pazarl─▒k yap─▒labilirdi ama saatten t├╝rkiyede ba┼čka bir ┼čubede olmad─▒─č─▒ i├žin ├žok riske girmek istemedim. B├╝t├žeyi biraz daha geli┼čtirip daha ├╝st s─▒n─▒f bir saat almay─▒da ├žok d├╝┼č├╝nd├╝m ama s─▒n─▒r─▒ bir yerde ├žekmek laz─▒m ve be─čendi─čim bir saati b├╝t├žemi zorlamadan almak daha a─č─▒r bast─▒. Saatin fiyat─▒n─▒ hakedip haketmedi─či ise daha bilgili arkada┼člara b─▒rakt─▒─č─▒m bir konu...

Resim
Resim
Resim
En son bkarasu taraf─▒ndan 01 Mar 2011, 16:20 tarihinde d├╝zenlendi, toplamda 1 kere d├╝zenlendi.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
bkarasu

Kay─▒t: 13 ┼×ub 2011, 18:51

Re: Oris Williams F1 Skeleton

Mesaj 2fast4u » 01 Mar 2011, 16:57

Kau├žuk kay─▒┼čla kadran ├Âzellikleri daha da ├Ân plana ├ž─▒kacakt─▒r.Hay─▒rl─▒ olsun tekrardan.
The world is yours .
" serial flipper"
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
2fast4u

Kay─▒t: 11 Ara 2009, 11:50

Mesaj nickynick » 01 Mar 2011, 17:05

Bu saate kar┼č─▒ d├╝┼č├╝ncelerim tamamen de─či┼čti, inan─▒lmaz ho┼čuma gitti bkarasu. ─░nceleme ├žok ba┼čar─▒l─▒ olmu┼č, hay─▒rl─▒ olsun yeni saatin. :thumbup:
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
nickynick

Kay─▒t: 16 Kas 2009, 22:44

Mesaj Frax » 01 Mar 2011, 18:00

├çok g├╝zel bir inceleme olmu┼č ger├žekten. Hay─▒rl─▒ olsun iyi g├╝nlerde kullan─▒n :champ:
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Frax

Kay─▒t: 27 Ara 2009, 15:36

Mesaj drk » 01 Mar 2011, 18:04

├çok te┼čekk├╝rler inceleme i├žin, g├╝le g├╝le kullan─▒n :)
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
drk

Kay─▒t: 20 Nis 2010, 23:24

Mesaj bkarasu » 01 Mar 2011, 18:58

Te┼čekk├╝rler.
Kafama tak─▒lan bi konuda, forumda bir yerde ├žift tarafl─▒ antirefle camlar─▒n kolay y─▒prand─▒─č─▒yla ilgili bir ┼čeyler yaz─▒yordu. Bu konuyu bilen arkada┼člar biraz a├žabilirlermi acaba.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
bkarasu

Mesaj nickynick » 01 Mar 2011, 19:06

Antireflesi ├žizilebiliyor. Dikkatli kullanman─▒ ├Âneririm.
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
nickynick

Kay─▒t: 16 Kas 2009, 22:44

Mesaj ye┼čilevlerdeki » 01 Mar 2011, 19:08

2fast4u yazd─▒:Kau├žuk kay─▒┼čla kadran ├Âzellikleri daha da ├Ân plana ├ž─▒kacakt─▒r.Hay─▒rl─▒ olsun tekrardan.

Hay─▒rl─▒ olsun diyorum bende. ─░yi g├╝nlerde kullan.bende ayn─▒ fikirdeyim kau├žuk kay─▒┼čla daha bi g├╝zel durur bence ..
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
ye┼čilevlerdeki

Kay─▒t: 10 Kas 2009, 21:48

Mesaj drk » 01 Mar 2011, 19:08

Bildi─čim kadar─▒yla ┼č├Âyle, cam─▒n d─▒┼č k─▒sm─▒na yap─▒lan antirefle kaplama zamanla ├žiziliyor(cam ├žizilmiyor sadece ├╝zerindeki kaplama ├žiziliyor) bu da k├Ât├╝ bir g├Âr├╝nt├╝ olu┼čturuyor. Bu y├╝zden "tool watch" olarak ge├žen saatlerin bir k─▒sm─▒nda sadece cam─▒n alt taraf─▒ AR kaplama yap─▒l─▒r.

AR kaplamas─▒ ├žizilen bir cama ├Ârnek

Resim
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
drk

Mesaj bkarasu » 01 Mar 2011, 19:26

antirefle ├žizilip g├Âr├╝nt├╝y├╝ bozduktan sonra cam─▒n ├žizilmemesi neye yarad─▒k─▒. Hi├ž sevmedim bu i┼či
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
bkarasu

Mesaj drk » 01 Mar 2011, 19:33

─░sterseniz AR kaplamay─▒ camdan s├Âkt├╝rtebilirsiniz.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
drk

Mesaj bkarasu » 01 Mar 2011, 19:35

Anlad─▒m peki sonra tekrar yap─▒labiliyormu AR kaplama ?
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
bkarasu

Sonraki

D├Ân TSF ─░svi├žre Saat Kullan─▒c─▒ ─░ncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler ├ževrimi├ži

Bu forumu gezen kullan─▒c─▒lar: Hi├ž bir kay─▒tl─▒ kullan─▒c─▒ yok ve 42 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners