Mido Commander Chronograph

─░svi├žre ve Avrupa Mekanizmal─▒ Saat ─░ncelemeleri ve Kutu A├ž─▒l─▒┼člar─▒ B├Âl├╝m├╝
Forum kurallar─▒
Say─▒n ├ťyeler TSF'ye Ho┼č Geldiniz, ─░svi├žre Saat ─░ncelemeleri B├Âl├╝m├╝m├╝zde ├ťyelerimizin ve TSF'nin ─░nceledi─či ─░svi├žre ve Avrupa ├ťretimi Mekanizmal─▒ Saat Marka ve Modellerinin Kutu A├ž─▒l─▒┼č, ─░zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Foto─čraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar─▒n─▒ Kapsayan Bir├žok De─čerlendirme Kriterine Ula┼čabilirsiniz.

─░yi Forumlar Dileriz

TSF

Mido Commander Chronograph

Mesaj Egunns » 19 Kas 2009 00:45

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Commander Chronograph,Mido
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Egunns

Kay─▒t: 21 Eki 2009 10:49

Re: Mido Commander chronograph - Al─▒nd─▒

Mesaj nickynick » 19 Kas 2009 00:57

Sa─čl─▒kl─▒ g├╝nlerde g├╝le g├╝le kullan─▒n, g├╝zel saat
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
nickynick

Kay─▒t: 16 Kas 2009 22:44

Mesaj Egunns » 19 Kas 2009 11:26

G├Ârsel olarak ├Âzetleyebilirsem... ├çap─▒ 40 mm. kal─▒nl─▒k 13-14mm civar─▒, ama 12 mm'den bile az duruyor... Kasan─▒n kal─▒nl─▒─č─▒n─▒ biraz alta verdikleri i├žin... Asl─▒nda iyi gizlemi┼čler ben ├žok y├╝ksek g├Âr├╝n├╝ml├╝ saat sevmiyorum... Benim bilekte s─▒r─▒t─▒yor... ve bu 40 mm ├žap─▒n en sevdi─čim ├Âzelli─či: adamlar kadran─▒ cama olabildi─či ├Âl├ž├╝de yaymak i├žin ├žaba harcam─▒┼člar. Kadran─▒n son raddesinde, cam─▒n en u├ž k─▒sm─▒nda bile krono detaylar─▒n─▒n ├ževrelendi─či gri bir ├žember mevcut.. Ancak dikkatli bir g├Âz bu g├╝zelli─či g├Ârebilir saate bak─▒nca. Kronolar o kadar g├Âlge gibi yerle┼čtirilmi┼č ki hi├ž g├Âz yormuyo ve kar─▒┼č─▒kl─▒─ča sebep vermiyo. Saate g├Âz ucuyla bile baksan saatin ka├ž oldu─čunu hemen anl─▒yorsun. Bu arada ilk defa s├╝s ama├žl─▒ kronom yok :) T─▒k─▒r t─▒k─▒r ├žal─▒┼č─▒yo:) Kadran rengine gelecek olursam. Bana bir dial renk kartelas─▒ sunsalar. Bu renklerden hangisini saatinde istersin deseler.. Herhalde bu krem-beyaz-fosforik rengi arard─▒m. Renk hi├ž ├ži─č durmuyo (g├╝n ─▒┼č─▒─č─▒nda bile).

Cam hesalitmi┼č.. Hakitakaten ┼ča┼č─▒rd─▒m. ├ç├╝nk├╝ cam─▒n p─▒r─▒lt─▒s─▒ daha saat vitrindeyken bile g├Âz├╝m├╝ alm─▒┼čt─▒...sonra netten inceledim..┼čok resistantl─▒ hesalitmi┼č. ├çok sert bir madde kesinlikle safir gibi duruyo (Tissot Heritage ve Longines'de kullan─▒lan─▒n Mika oldu─ču ├žok belli) ve her a├ž─▒dan bak─▒ld─▒─č─▒nda kadran en ufak detaya kadar ortada. Yukar─▒da son resimde demek istedi─čim biraz belli oluyor. Cam k─▒vr─▒m─▒ndan bile kadran detay─▒ okunuyor. ┼×i┼če dibi olay─▒ yok. Yaln─▒z bu saat dikkatli bilekler i├žin. Cam tasar─▒m─▒ kasan─▒n devam─▒ niteli─činde bir tasar─▒m... Herhangi bir yere ├žarpt─▒─č─▒nda kasa cam─▒ korumuyor. D├╝n yata─ča saatle girdim incelerim diye.. uyuyakalm─▒┼č─▒m kolumda saat.. allahtan hasar yok :) ─░lgin├ž bir nokta var. Cam─▒n tam merkezine i├žten miniminnac─▒k Mido yazm─▒┼člar. (Belki replikadan s─▒yr─▒lmas─▒ i├žindir.)

Krono kulak├ž─▒klar─▒ olduk├ža minimalist. Tarihi ya┼čat─▒yor. Zaten biliyosunuz saatte vintage ├Âzlemi duyuyordum. Ve yeni seri hi├ž bir modeli be─čenemiyordum. Certina ds1 beyaz kadran siyah deri i├žin vitrine bakt─▒─č─▒mda bu saat bana uzaktan par─▒ldad─▒. Daha sonra tekrar geldi─čimde i├žeri girip ba┼čta Commander Chronometer─▒n fiyat─▒n─▒ ├Â─črenip (800 chf). Sonra bu umulmayan d├╝┼č├╝k fiyat─▒ g├Âr├╝p hemen Commander Chronograph'─▒ ├ž─▒kartt─▒r─▒p listenin 1800 chf oldu─čunu g├Âr├╝nce resmen g├Âzlerim ─▒┼č─▒ldad─▒ (Heuer 5000 chf). Aytekin Abi dedim yap g├╝zelli─čini ben bu saati ald─▒m. Bir de buna siyah deri tak. O da sa─čolsun tabas─▒ da benim sana hediyem olsun diyerek vintage haval─▒ hem spor hem tak─▒m elbiselik karakterli bir tasar─▒ma sahip oldum. Mutluyum:)

Saatseverlerin kendisine yak─▒┼čt─▒ran ve kald─▒ran tasar─▒mlar─▒ bile─činde g├Ârebilmesi dile─čiyle....
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Egunns

Mesaj Egunns » 19 Kas 2009 11:55

Resim

Resim

Resim

Resim
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Egunns

Mesaj Certus » 19 Kas 2009 12:05

Ya valla paray─▒ toparlayabilirsem ilk i┼čim o Commanderi almak olacak.. Hesalit cam kullanan her marka kendi ismini o hesalite yazar, Omega'n─▒n Moonwatch─▒nda bile var Omega'n─▒n amblemi. Pek bahsetmemi┼čsin ama 5000 frankl─▒k Tag Heuer, Mido'nun yapt─▒─č─▒ makina dekorasyonunu, modifikasyonunu yapm─▒yor. Ama isim sat─▒yor zaten Tag. Midoyu g├╝zel g├╝nlerde kullanman dile─čiyle egunns, saat hakk─▒ndaki geli┼čmeleri senden takip edece─čiz art─▒k. Dakikli─či nas─▒l, hesalitte olu┼čan ufak ├žizikleri nas─▒l ortadan kald─▒r─▒yosun falan, ├Â─črenece─čiz. Evet, hesalit g├Âreceksin hemen ├žizilecek, fakat bu ├žizikler ayn─▒ zamanda ├žok kolay bir ┼čekilde ortadan kald─▒r─▒labiliyor. Bir de saat, aquadura sistemine sahip, yani tepe kolu d─▒┼čarda olsa bile hala suya kar┼č─▒ dayan─▒kl─▒ bir saattir ┼ču Commander, ama bunu denemek yine de sak─▒ncal─▒ olabilir.
Operari sequitur esse
Certus

Ya┼č: 34
Kay─▒t: 21 Eki 2009 10:05

Mesaj Egunns » 19 Kas 2009 12:54

certus.... Asl─▒nda otomatik saatlerin dakikli─či, sapmas─▒ konusunda ├žok acemiyim. Ama cep teli saatinden veya laptop saatinden takip etmeye ├žal─▒┼čaca─č─▒m. Cam─▒n kolay ├žizilebilir olmas─▒ benim i├žin "no problem". ├ç├╝nk├╝ bu konuda ruh hastas─▒y─▒md─▒r. 10 y─▒ll─▒k Tag'imde ├žizik yok (cam ve kasa dahil). Saat├žiye pili de─či┼čtirmeye gitti─čimde adam hay─▒rl─▒ olsun falan dedi Dedim 10 y─▒ld─▒r bende bu saat. Adam─▒n g├Âzler a├ž─▒ld─▒! Bizim vitrin saatleri gibi dedi..:) Neyse fazla kurcalam─▒y─▒m. ─░nsanl─▒k hali tabi:) Yaln─▒z belirtti─čim gibi, bu saatin ├žok hassas kullanl─▒mas─▒ laz─▒m. Kasa cam─▒ hi├ž ama hi├ž korumuyor.

Bir de saat tam 12 oldu─čunda tarih ve g├╝n├╝n de─či┼čmi┼č olmas─▒na ├žok ┼ča┼č─▒rd─▒m a├ž─▒k├žas─▒. Benim auto Orient'te b├Âyle de─čildi galiba. Gecikmeli g├╝n d├Ân├╝yordu. Ama bir problem. Saati yanl─▒┼č zamanda ayarlad─▒m galiba. ┼×imdilik ├Â─člen 12 de g├╝n d├Ân├╝yor... Acaba saat ka├ž gibi tarih ayarlar─▒yla oynamam laz─▒m ?? Bir de certus, be─čeniler bazen anl─▒k olabiliyor, ben tesad├╝f bu saati g├Ârene kadar bir ├žok model kafamda canlan─▒yordu, ama ├žo─čundan da zamanla ge├žebiliyorsun. Mesela bi modele takard─▒m. Hi├ž ├╝┼čenmez gidip Kanyon'daki saat├žide incelerdim. Anlatmak istedi─čim sen para biriktirince Mido alaca─č─▒m diyorsun ya, belki o zamana kadar farkl─▒ bir tasar─▒ma ilgi duyacaks─▒n... ├çok da ┼čartlanmamak laz─▒m... Benim bu saati vitrinde g├Ârene kadar inan resimlerden falan hi├ž dikkatimi ├žekmemi┼čti bu chronograph. Hatta sen bazen farkl─▒ Mido tasar─▒mlar─▒ resimliyodum. Ben de ne kadar kaba diyordum i├žimden. Ama ┼ču bir duyucan.resimler tam ger├že─či yans─▒tm─▒yor. Canl─▒ g├Âr├╝nce farkl─▒ g├╝zellikte oldu─čunu anl─▒yorsun. Nadiren de olsa tam tersi. Resimde vurulup, bile─če takt─▒─č─▒nda asl─▒nda senle b├╝t├╝nle┼čmeyen bir tasar─▒m oldu─čunu da anl─▒yorsun. E─čer ilerideki karar─▒nda Mido Chrono olursa ben yard─▒mc─▒ olmaya ├žal─▒┼č─▒r─▒m. T├╝m Tufan Saat ┼čubelerinde tan─▒d─▒k var.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Egunns

Mesaj Egunns » 19 Kas 2009 13:11

birde saat├ži diyorki..┼ču saatin amblemi lacroix olsa en az 3500-4000 chf...tag deki fiyatlar─▒n da ├žo─ču ├╝nl├╝ ve reklam giderleri......art─▒k bende midoyu yak─▒n takibe al─▒cam..├ž├╝nk├╝ hakikaten isvi├žre kokusunu alabildim bu saatte....1810 tl etiketli hamilton khaki chronoyoda bakm─▒┼čt─▒m..(krono dizilimleri ayn─▒..sadece numarat├Ârler rakaml─▒ ve kasa boynuzlar uzun..├žap 38 olmas─▒na ra─čmen bende k├╝├ž├╝k durmam─▒┼čt─▒)...ama saatte bana g├Âre birtak─▒m kalite sorunlar─▒ mevcuttu..numarat├Ârler olsun..kasa metal ala┼č─▒m─▒ olsun....kadranda y├╝zeyden baya─č─▒ bir al├žak duruyodu (bu ├Âzellikte son zamanlarda en dikkat etti─čim ├Âzelliklerden biri)....kadran ne kadar y├╝zeyde olursa o kadar elit duruyo bence...yani anlatmak istedi─čim 1800 chf listeye.....3500 ve ├╝zeri chf de olan modellerdeki tad─▒ kendimce yakalad─▒m
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Egunns

Mesaj Certus » 19 Kas 2009 13:44

Dakikli─či ┼ču adresten kontrol edebilirsin egunns http://wwp.greenwichmeantime.com/time-zone/europe/turkey/time.htm

Tarih olay─▒na gelince 2 t├╝rl├╝ yapabilirsin tarih ayar─▒n─▒, ya sabah kalkt─▒─č─▒nda ├Â─člen 12'ye kadar tarihi o g├╝nk├╝ konuma getirirsin ve d├╝zelir. Ya da sabah f─▒rsat bulamazsan ┼č├Âyle yapabilirsin: Bug├╝n per┼čembe 19 mu? Saatteki tarih g├Âstergesini ├žar┼čamba 18'ine ayarla, sonra saati ileriye almaya ba┼čla manuel olarak... zaten 12yi ge├žince "per┼čembe 19" olacak, biraz daha ileri al─▒p ┼čuan ki saat olan 12:30'a getirince i┼člem tamam... Umar─▒m anlatabilmi┼čimdir biraz kar─▒┼č─▒k oldu san─▒r─▒m :)

Benim Mido be─čenime gelince durum ┼č├Âyle: Commander chronoya y├Âneli┼čim kesinlikle tesad├╝f de─čil, 3 y─▒ld─▒r bak─▒n─▒yorum kendime uygun bir saat i├žin... Sonsuz bir b├╝t├žem olsa tek saat al─▒r─▒m o da Moonwatch ama ona verece─čim paray─▒ hakl─▒land─▒ram─▒yorum kendi i├žimde, m├╝mk├╝n de─čil bir saate okadar para vermem. O y├╝zden ├Ânce bir b├╝t├že ├žizdim kafamda 2000 TL civar─▒. Sonra bu paray─▒ en ├žok hakkeden saati ara┼čt─▒rmaya koyuldum... bir saatin en pahal─▒ yeri mekanizmas─▒ oldu─čuna g├Âre bu paray─▒ en ├žok hak eden mekanizmaya bak─▒nd─▒m, ve g├Ârd├╝m ki bu paraya alabilece─čim en iyi mekanizmaya sahip marka Mido.

Bir di─čer unsur ├žap... chrono bir saat almaya karar verdi─čimde g├Ârd├╝m ki, ortalama 44mm'den ba┼čl─▒yor... benim bile─čim ince ve a├ž─▒k├žas─▒ kocaman g├Âsteri┼č d├╝┼čk├╝n├╝ saatleri sevmiyorum, hem chrono hem 40mm olmas─▒ paha bi├žilmez benim i├žin...
Bir di─čer unsur saat ve dakika g├Âstergeleri: ben muhakkak kesi┼čsinler istiyorum :)
M├╝tevaz─▒l─▒k en arad─▒─č─▒m ├Âzelliktir insanda, dolay─▒s─▒yla da saatlerde de... ┼×u Commander kadar kendi i├žine d├Ân├╝k, i┼člevine y├Ânelik ve m├╝tevaz─▒ bir tasar─▒ma rastlamad─▒m a├ž─▒k├žas─▒...
Bir ba┼čka unsur hem klasik hem de spor olmas─▒. Her yerde s─▒r─▒tmadan durabilecek ve her ortama uyum sa─člayabilecek bir saat olsun istedim.. Bunun d─▒┼č─▒nda saat 1959 y─▒l─▒ndan beri ├╝retilen bir model ve ├žizgileri neredeyse hi├ž de─či┼čmemi┼č, benim gibi ge├žmi┼če ve nostaljiye d├╝┼čk├╝n biri i├žin ├žok cazip bir saat...
Hesalit olmas─▒ ayr─▒ca g├╝zel bir durum... safir olmazsa olmazd─▒ benim i├žin, ama art─▒k de─čil.. Ben senin tersine saatlerime ├žok ├Âzen g├Âstermem... K─▒saca saatim benimle ya┼člans─▒n, ├žizilsin, ya┼čanm─▒┼čl─▒─č─▒ g├Âstersin isterim. Yeri geldi─činde de o ├žizikler ortadan kald─▒r─▒labilir zaten... Hesalit cam, saati kendime daha yak─▒n hissetmeme neden olur.

Ayn─▒ zamanda markas─▒n─▒n ├žok tan─▒nmam─▒┼č olmas─▒n─▒ ├žok sevdim, birine Mido desem, ya futbolcu Mido'yu anlar ya da oldboyu izleyen varsa ordaki k─▒z─▒n ad─▒ Mido'ydu :) Bir tek bizim gibiler takdir edebilir bu markan─▒n de─čerini.

Ammaaa... ┼ču var ki saati kolumda deneme f─▒rsat─▒m olmad─▒ ├ž├╝nk├╝ Bursa'day─▒m. ─░stanbul'a gelip saati tak─▒nca duygular─▒m ne olur bilemem... belki de hi├ž bekledim gibi ├ž─▒kmayacak. Dolay─▒s─▒yla y├╝zde y├╝z bunu al─▒r─▒m diyemem. Ayr─▒ca yukar─▒da sayd─▒─č─▒m unsurlar ba┼čka bir saatte daha ├žok ortaya ├ž─▒karsa, ona da y├Ânelebilirim.. Ama ┼čimdiki y├Âneli┼čim Mido Commander Chronograph...
Eguuns e─čer commander de karar k─▒larsam ve istanbuldan almaya karar verirsem irtibata ge├žerim seninle...
Operari sequitur esse
Certus

Ya┼č: 34
Kay─▒t: 21 Eki 2009 10:05

Mesaj Egunns » 20 Kas 2009 01:35

certus... Saat takvim ayarlama bilgisi i├žin sa─čol.. Yapt─▒m cuk diye oldu. Saat 24 itibariyle de takvim detaylar─▒ ertesi g├╝ne tam olarak d├Ând├╝.... Bu arada saati 13'te ayarlad─▒m... ┼×imdi bakt─▒m da 2-3 sn ileri gitmi┼č.
Yazd─▒─č─▒n yorumda s├Âylemek istediklerini ├žok iyi anlad─▒m. Ben de saati vitrinde tesad├╝f g├Âr├╝p ald─▒m dedim ama. ─░nsan─▒n kafas─▒ndaki tasar─▒m kolay kolay olu┼čmuyor. Ara┼čt─▒rma ve zaman gerektiriyor.

Demek daha kolunda deneyemedin. Eminim kolunda resimlerde g├Ârd├╝─č├╝nden daha g├╝zel duracak... Taba kay─▒┼čla senin de be─čendi─čin gibi saat daha bir hareketli. Gerek Mido olsun gerek ba┼čka marka.. ─░stanbul'dan almaya karar verirsen elimden gelen yard─▒m─▒ yapar─▒m.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Egunns

Mesaj Azizim » 20 Kas 2009 12:23

Saatin ├žok g├╝zel g├╝le g├╝le kullan. G├╝n g├Âstergesi 23:00 dan ├Ânce hareket etmeye ba┼člam─▒┼č de─či┼čim hem tarih hem de g├╝n olarak saat ka├žta oluyor?
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Azizim

Kay─▒t: 22 Eki 2009 13:47

Mesaj Egunns » 20 Kas 2009 15:01

azizim.. t┼čk.... G├Âstergelerden biri (┼čimdi hangisi oldu─čunu tam hat─▒rlayamad─▒m).. daha erken d├Ânmeye ba┼čl─▒yo (23 den ├Ânce)... ama saat tam 24 te iki g├Âstergenin de p├╝r├╝zs├╝z g├╝n├╝n d├Ând├╝─č├╝n├╝ g├Ârebildim 3 g├╝nd├╝r.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Egunns

Mesaj Egunns » 20 Kas 2009 17:21

Resim
Resim
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Egunns

Sonraki

D├Ân TSF ─░svi├žre Saat Kullan─▒c─▒ ─░ncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler ├ževrimi├ži

Bu forumu gezen kullan─▒c─▒lar: Hi├ž bir kay─▒tl─▒ kullan─▒c─▒ yok ve 21 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners