Orient Marka Saatlerin Yeni Koleksiyon ├ťr├╝nlerini G├Ârmek ─░├žin T─▒klay─▒n─▒z

Orient New Multi Year Calendar Automatic

Japon ve Asya ├ťretimi Mekanizmal─▒ Saat ─░ncelemeleri ve Kutu A├ž─▒l─▒┼člar─▒ B├Âl├╝m├╝
Forum kurallar─▒
Say─▒n ├ťyeler TSF'ye Ho┼č Geldiniz, Japon Saat ─░ncelemeleri B├Âl├╝m├╝m├╝zde ├ťyelerimizin ve TSF'nin ─░nceledi─či Japon ve Asya Mekanizmal─▒ Saat Marka ve Modellerinin Kutu A├ž─▒l─▒┼č, ─░zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Foto─čraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar─▒n─▒ Kapsayan Bir├žok De─čerlendirme Kriterine Ula┼čabilirsiniz.

Orient New Multi Year Calendar Automatic

Mesaj Kaans » 06 ┼×ub 2011, 22:05

Merhaba Arkada┼člar...

Uzun bir aradan sonra yeniden aran─▒zday─▒m ve Kas─▒m 2010'da edindi─čim Orient New Multi Year Calendar Automatic incelemesi ile kar┼č─▒n─▒za ├ž─▒km─▒┼č bulunuyorum. ─░lk otomatik saatim olmas─▒ nedeni ile al─▒rken ├žok heyecanland─▒─č─▒m─▒ itiraf etmeliyim. Uzun s├╝ren ara┼čt─▒rmalar─▒mdan ve sizlerle olan diyaloglar─▒mdan sonra karar verdi─čim bu saat belki de beklentilerim biraz y├╝ksek oldu─čundan ├žok da fazla i├žime sinmedi. Saatime asl─▒nda biraz haks─▒zl─▒k etti─čimi de d├╝┼č├╝nerek sarf etti─čim bu c├╝mle sadece ve sadece g├╝nl├╝k sapmalar─▒n─▒n bekledi─čimden daha fazla olmas─▒d─▒r. 2 ila 3 g├╝nde +1 dakikal─▒k ileriye gitmek gibi bir sapmas─▒ olan saatimden bu anlamda biraz hayal k─▒r─▒kl─▒─č─▒na u─črad─▒m ama giri┼č seviyesinde bir otomatik saat olmas─▒, 150.- TL'lik sat─▒┼č fiyat─▒ bulunmas─▒ kalite olarak beklentilerimin ├žok da ├╝st d├╝zeyde olmamas─▒n─▒ gerektiriyor. Saatin ana ├Âzelli─či olan multi year calendar ├Âzelli─či, kolunuzda pratik bir ayl─▒k ajanda ta┼č─▒ma kolayl─▒─č─▒ sa─čl─▒yor. ├ťst k─▒s─▒mda bulunan y─▒l ve ay ili┼čkisini saat 14 y├Ân├╝nde bulunan d├╝─čmeye basarak ayarlad─▒ktan sonra alt k─▒s─▒mda bulunan hafta g├╝nleri ( ├╝st k─▒s─▒mda bulunan ay ve y─▒l─▒ ayarlarken alt tarafta hafta g├╝nleri de 31 g├╝nl├╝k ajanda k─▒sm─▒nda ilerliyor. Dolay─▒s─▒ ile k─▒rm─▒z─▒ karakterler ile g├Âsterilen Pazar g├╝n├╝ her zaman en sonda yer alm─▒yor. Asl─▒nda benim bekledi─čim, ay─▒n sonunda i├ž mekanizman─▒n ├╝st k─▒sm─▒ da hareket ettirerek y─▒l─▒ bir sonraki ay k─▒sm─▒na hareket ettirerek sizi yeniden ayarlama zahmetinden kurtarmas─▒yd─▒. Ancak ay─▒n 2'sini beklememe ra─čmen ├╝st k─▒s─▒mda herhangi bir hareketlenme olmay─▒nca yeniden ayn─▒ d├╝─čmeye basarak 11 say─▒s─▒n─▒n do─čru ay ├╝zerine gelmesini sa─člamak durumunda kald─▒m. E─čer siz de bu saati almaya karar verirseniz her ay─▒n ba┼č─▒nda bu ayar─▒ yapmak durumunda kalacaks─▒n─▒z. Saat 15 hizas─▒nda bulunan kurma kolunun 2 ayr─▒ pozisyonu mevcut. ─░lk ├žeki┼č pozisyonunda yine ayn─▒ hizada bulunan g├╝n├╝n tarihi ayar─▒n─▒, 2. ├žeki┼č pozisyonunda da saati ayarlayabiliyorsunuz. Tarih ayarlamas─▒ sadece ileri do─čru yap─▒labiliyor ve e─čer dal─▒p g├╝n├╝n tarihini ka├ž─▒r─▒rsan─▒z b├╝t├╝n ay─▒ yeniden ├ževirmeniz gerekiyor. Bu g├╝n├╝n tarihi ayarlamas─▒n─▒n saatin ├╝zerindeki ajanda ayarlamas─▒ ile herhangi bir senkronizasyonu yok. Yani tarihi ayarlarken ajanda ├╝zerinde herhangi bir hareketlenme olmuyor ve bu durum ajanda ayarlamas─▒ yaparken tarih ayarlamas─▒ i├žin de ge├žerli. Saatimiz ├žok a─č─▒r de─čil ve bu durum ┼čimdiye kadar a─č─▒r saatler kulland─▒─č─▒m i├žin al─▒┼čmam─▒ gerektirdi. ├ç├╝nk├╝ ben saatimi bile─čimde b├╝t├╝n a─č─▒rl─▒─č─▒ ile hissetmeyi seven birisiyim. Farkl─▒ renkleri mevcut olan saatimin i├ži koyu ye┼čil renginde, 44 mm. ├žap─▒nda, safir olmayan cam─▒ ile g├╝nl├╝k hayat─▒m─▒n bir par├žas─▒ oldu. Zaman zaman di─čer saatlerimi de kullan─▒yorum ama a├ž─▒k├žas─▒ ilk otomatik saatim olmas─▒ nedeni ile pazarlar─▒ d─▒┼č─▒nda (D─▒┼čar─▒da olmad─▒─č─▒m zamanlarda evde saat kullanm─▒yorum.) hayat─▒mda saat kulland─▒─č─▒m zamanda % 80'lik bir y├╝zdeye sahip.

Yani k─▒ssadan hissemiz ┼čudur arkada┼člar: E─čer otomatik saat kullanmaya ba┼člamaya karar verdiyseniz ve ├žok fazla bir beklentiniz yoksa, piyasada bulunun saatlerden farkl─▒, de─či┼čik bir model ar─▒yorsan─▒z, Orient New Multi Year Calendar modeli sizi tatmin edecektir. Umar─▒m bu saati se├žmek isteyen arkada┼člara bir nebzede olsa yard─▒mc─▒ olmu┼čumdur.
Resim

Resim
En son Kaans taraf─▒ndan 06 ┼×ub 2011, 23:05 tarihinde d├╝zenlendi, toplamda 1 kere d├╝zenlendi.
Hayata nicelik de─čil, pozitif nitelik katt─▒─č─▒m─▒zda ya┼čad─▒─č─▒m─▒z zaman de─čerlenir...
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Kaans

Ya┼č: 47
Kay─▒t: 20 Eyl 2010, 20:42

Re: Orient New Multi Year Calendar Automatic

Mesaj Emre » 06 ┼×ub 2011, 22:55

Selamlar,

Oncelikle saatiniz hayirli olsun. Yaptiginiz inceleme guzel fakat resimlerle destekleme imkaniniz olursa hem gorsel acidan hem de icerik acisindan cok daha guzel olabilir. Saatinizin icine sinip sinmemesi biraz da dediginiz gibi sapmayla alakali bence. Bir saat ustasina gosterirseniz eminim ki daha iyi sonuclar alabilirsiniz. Sapmanin bicok sebebi olabilir.

Baslangiclar bazen talihsiz olabiliyor malesef, bunu cok kafaya takmayip ayni ozenle bi sonraki saatinizi aramaya baslayabilirseniz mutlaka "en sevdigim saat" diyebileceginiz bi cok saat bulacaksiniz. Cesit olmasi acisindan ve de ilk goz agriniz olmasi acisindan bu saati de ben olsam elimde tutardim :)

Saatinizin cami hardlex kristal oldugu icin cizilmelere karsi daha az dayanikli olsa da darbelere karsi safir kristalden daha dayaniklidir. Yani saatinizin cami kotu degil.

Tarih olayi da biraz karmasik geldi acikcasi bana. Gozumu yordu diyebilirim. Bi sonraki saatinizi daha sade secebilirsiniz. Yakindan bi resmi:

Resim

Incelemeniz icin tekrar tesekkurler,

Emre
T S F = P A Y L A ┼× I M
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Emre
Editor

Kay─▒t: 28 Kas 2010, 10:20

Mesaj Frax » 06 ┼×ub 2011, 23:13

─░nceleme i├žin te┼čekk├╝rler.

Benim akl─▒ma tak─▒lan bir ┼čey var. Bu saatteki fonksiyonlar─▒n perpetual saatlerden ne fark─▒ var bunu merak ediyorum.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Frax

Kay─▒t: 27 Ara 2009, 15:36

Mesaj Kaans » 06 ┼×ub 2011, 23:17

Ben te┼čekk├╝r ederim. Saatin cam─▒ndan ┼čikayet├ži de─čilim asl─▒nda. ┼×u an itibar─▒ ile en s─▒k kulland─▒─č─▒m saatim diyebilirim. ├ťzerindeki ajandan─▒n kullan─▒m─▒ ile ilgili a├ž─▒klama ilk ba┼čta karma┼č─▒k gelebilir ama asl─▒nda de─čil. Ben bu saati almak i├žin ara┼čt─▒rma yapt─▒─č─▒mda cevab─▒n─▒ bulamad─▒─č─▒m sorulara cevap vermek amac─▒ ile o kadar ayr─▒nt─▒ya girdim. ├çok k─▒saca ├Âzetleyecek olursam 14 y├Ân├╝ndeki d├╝─čmeye her bas─▒┼č─▒n─▒zda ├╝st taraftaki y─▒l ilerliyor ve alt k─▒s─▒mdaki hafta g├╝nleri o ay─▒n tarihine denk geliyor. Bu konuda sorusu olan varsa yard─▒mc─▒ olmaya her zaman haz─▒r─▒m zaten. G├Âz yormas─▒ a├ž─▒s─▒ndan tam hemfikir de─čilim. Bundan ├Ânce kulland─▒─č─▒m Swatch rock'n tartan modelinden sonra bu model bana olduk├ža fahat geldi. Saat ├╝zerinde kullanmayaca─č─▒m (Cronograph gibi) k─▒s─▒mlar─▒ olup g├Âr├╝nt├╝ karma┼čas─▒ yaratmas─▒ndansa, bu Orientimin ├╝zerinde bulunan ve kulland─▒─č─▒m ajanday─▒ tercih ederim. Bu tabii ki bir tercih meselesi ve herkesin g├Âr├╝┼č├╝ne sayg─▒l─▒y─▒m. Ancak bana g├Âre saat se├žimi hem bir tarz hem de hayata bak─▒┼č a├ž─▒s─▒n─▒n yans─▒mas─▒d─▒r. ─░nsan─▒n hayat─▒na yeni bir soluk ve hareket getirmelidir. Te┼čekk├╝r ederim.
Hayata nicelik de─čil, pozitif nitelik katt─▒─č─▒m─▒zda ya┼čad─▒─č─▒m─▒z zaman de─čerlenir...
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Kaans

Mesaj Kaans » 06 ┼×ub 2011, 23:23

Frax1 yazd─▒:─░nceleme i├žin te┼čekk├╝rler.

Benim akl─▒ma tak─▒lan bir ┼čey var. Bu saatteki fonksiyonlar─▒n perpetual saatlerden ne fark─▒ var bunu merak ediyorum.

Yukar─▒da belirtti─čim gibi perpetual saatler (Hatal─▒ysam d├╝zeltin l├╝tfen) ┼čubat ay─▒ hari├ž ay ba┼člar─▒nda d├╝zeltme gerektirmeyen bir mekanizmalar─▒ olmas─▒. Ancak bu saatte her ay ├╝st tarafta bulunan y─▒l g├Âstergesini bulundu─čunuz ay─▒n hizas─▒na manuel olarak getirmeniz gerekiyor.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Kaans

Mesaj sedir » 07 ┼×ub 2011, 00:32

Kaans yazd─▒:... saat se├žimi hem bir tarz hem de hayata bak─▒┼č a├ž─▒s─▒n─▒n yans─▒mas─▒d─▒r. ─░nsan─▒n hayat─▒na yeni bir soluk ve hareket getirmelidir...

Kat─▒l─▒yorum.
Vakit nakittir.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
sedir

Ya┼č: 56
Kay─▒t: 07 Nis 2010, 21:03

Mesaj drk » 07 ┼×ub 2011, 01:41

G├╝le g├╝le kullan─▒n saatinizi, dedi─činiz gibi bu daha ba┼člang─▒├ž :) Inceleme i├žin te┼čekk├╝rler.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
drk

Kay─▒t: 20 Nis 2010, 23:24

Mesaj Emre » 07 ┼×ub 2011, 05:57

Kaans yazd─▒:Ben te┼čekk├╝r ederim. Saatin cam─▒ndan ┼čikayet├ži de─čilim asl─▒nda. ┼×u an itibar─▒ ile en s─▒k kulland─▒─č─▒m saatim diyebilirim. ├ťzerindeki ajandan─▒n kullan─▒m─▒ ile ilgili a├ž─▒klama ilk ba┼čta karma┼č─▒k gelebilir ama asl─▒nda de─čil. Ben bu saati almak i├žin ara┼čt─▒rma yapt─▒─č─▒mda cevab─▒n─▒ bulamad─▒─č─▒m sorulara cevap vermek amac─▒ ile o kadar ayr─▒nt─▒ya girdim. ├çok k─▒saca ├Âzetleyecek olursam 14 y├Ân├╝ndeki d├╝─čmeye her bas─▒┼č─▒n─▒zda ├╝st taraftaki y─▒l ilerliyor ve alt k─▒s─▒mdaki hafta g├╝nleri o ay─▒n tarihine denk geliyor. Bu konuda sorusu olan varsa yard─▒mc─▒ olmaya her zaman haz─▒r─▒m zaten. G├Âz yormas─▒ a├ž─▒s─▒ndan tam hemfikir de─čilim. Bundan ├Ânce kulland─▒─č─▒m Swatch rock'n tartan modelinden sonra bu model bana olduk├ža fahat geldi. Saat ├╝zerinde kullanmayaca─č─▒m (Cronograph gibi) k─▒s─▒mlar─▒ olup g├Âr├╝nt├╝ karma┼čas─▒ yaratmas─▒ndansa, bu Orientimin ├╝zerinde bulunan ve kulland─▒─č─▒m ajanday─▒ tercih ederim. Bu tabii ki bir tercih meselesi ve herkesin g├Âr├╝┼č├╝ne sayg─▒l─▒y─▒m. Ancak bana g├Âre saat se├žimi hem bir tarz hem de hayata bak─▒┼č a├ž─▒s─▒n─▒n yans─▒mas─▒d─▒r. ─░nsan─▒n hayat─▒na yeni bir soluk ve hareket getirmelidir. Te┼čekk├╝r ederim.

Zevk meselesinde size katiliyorum. Zaten neden boyle bisey aldiniz gibi bisey soylemedim, soylemem de cunku haddime degil. Ordaki soylemimin iki sebebi vardi,

1. ilk otomatik saatiniz oldugu icin muhtemelen sonuncusu da olmayacaktir, cesit olmasi acisindan daha sade bisey de tercih edebilirsiniz demek istedim.
2. Saatte Fiyat / Performans oranina dikkat ediyosunuz izlenimine kapildim, bu sebeple sececeginiz bi sonraki saat icin daha fazla secenek bulabilirsiniz. (Dogru ayi saatin kendisinin ayarlamasini beklemenizden dolayi soyledim bunu da.)

Umarim yanlis anlasilmaya mahal verecek bi durum olusmamistir. Incelemeniz icin tekrar tesekkurler,

Saygilar.
T S F = P A Y L A ┼× I M
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Emre
Editor

Kay─▒t: 28 Kas 2010, 10:20

Mesaj kyha » 07 ┼×ub 2011, 06:05

sapmas─▒ bir ustan─▒n el atmas─▒yla muhtemelen 3 g├╝nde bir 1 dk yerine 6 g├╝nde bir 1 dk ya ├žekilebilir asl─▒nda.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
kyha

Ya┼č: 37
Kay─▒t: 30 Eki 2010, 19:05

Mesaj Bond » 07 ┼×ub 2011, 10:53

─░nceleme i├žin te┼čekk├╝rler. :thumbup: Modeli merak eden ├╝yelerimiz i├žin faydal─▒ olacakt─▒r. G├╝le g├╝le kullan─▒n.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Bond
Administrator

Ya┼č: 44
Kay─▒t: 14 Eki 2009, 21:36

Mesaj mlm » 07 ┼×ub 2011, 22:07

Kaans inceleme i├žin te┼čekk├╝rler, saatini iyi g├╝nlerde kullan..
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
mlm

Ya┼č: 37
Kay─▒t: 03 A─ču 2010, 02:59

Mesaj Kaans » 07 ┼×ub 2011, 22:56

Zevk meselesinde size katiliyorum. Zaten neden boyle bisey aldiniz gibi bisey soylemedim, soylemem de cunku haddime degil. Ordaki soylemimin iki sebebi vardi,

1. ilk otomatik saatiniz oldugu icin muhtemelen sonuncusu da olmayacaktir, cesit olmasi acisindan daha sade bisey de tercih edebilirsiniz demek istedim.
2. Saatte Fiyat / Performans oranina dikkat ediyosunuz izlenimine kapildim, bu sebeple sececeginiz bi sonraki saat icin daha fazla secenek bulabilirsiniz. (Dogru ayi saatin kendisinin ayarlamasini beklemenizden dolayi soyledim bunu da.)

Umarim yanlis anlasilmaya mahal verecek bi durum olusmamistir. Incelemeniz icin tekrar tesekkurler,

Saygilar.

Esta─čfurullah... Yanl─▒┼č anla┼č─▒lma yok, yaz─▒l─▒ dilde duygular─▒ belirtmek pek m├╝mk├╝n olmad─▒─č─▒ndan benim cevab─▒m belki tam olarak anla┼č─▒lamam─▒┼č olabilir. Sonu├žta burada hepimiz bilgi ve birikimlerimizi payla┼čmak ├╝zere yazmaya ├žal─▒┼č─▒yoruz. Dolay─▒s─▒ ile s├Âylenilen her┼čeye a├ž─▒─č─▒m... bana ne kadar ters gelse de (ki bu s├Âylediklerinizin hi├žbiri bana ters gelmiyor.) s├Âylenilenlerin hepsi bir tecr├╝be ├╝r├╝n├╝d├╝r ve sayg─▒y─▒ hak eder.
2. cevab─▒n─▒zda fiyat / performans oran─▒na dikkat ├žekmi┼čsiniz. Otomatik saatlerde fiyat ve performans do─čru orant─▒l─▒ de─čil midir ? Belki de ben eksik betimledim. Kalite ; performans ve fiyat─▒ yukar─▒ ├žekmez mi ? ┼×imdi bir Tissot Le Locle ile bir Orient New Multi Year Calendar'─▒ kalite, fiyat ve performans a├ž─▒s─▒ndan k─▒yaslamak do─čru bir davran─▒┼č olur mu ? Bence olmaz... Evet do─čru ay─▒ saatin ayarlamas─▒n─▒ bekledim a├ž─▒k├žas─▒ ├ž├╝nk├╝ saati ilk ald─▒─č─▒mda foruma sordu─čum bir soruda bu ┼čekilde olabilir ┼čeklinde bir cevap alm─▒┼čt─▒m. Bu y├╝zden bu y├Ânde bir beklentiye girdim. Herkese iyi ak┼čamlar...
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Kaans

Sonraki

D├Ân TSF Japon Saat Kullan─▒c─▒ ─░ncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler ├ževrimi├ži

Bu forumu gezen kullan─▒c─▒lar: Hi├ž bir kay─▒tl─▒ kullan─▒c─▒ yok ve 31 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners