Orient New Multi Year Calendar Automatic

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Orient New Multi Year Calendar Automatic

Mesaj Kaans » 06 Şub 2011, 22:05

Merhaba Arkadaşlar...

Uzun bir aradan sonra yeniden aranızdayım ve Kasım 2010'da edindiğim Orient New Multi Year Calendar Automatic incelemesi ile karşınıza çıkmış bulunuyorum. İlk otomatik saatim olması nedeni ile alırken çok heyecanlandığımı itiraf etmeliyim. Uzun süren araştırmalarımdan ve sizlerle olan diyaloglarımdan sonra karar verdiğim bu saat belki de beklentilerim biraz yüksek olduğundan çok da fazla içime sinmedi. Saatime aslında biraz haksızlık ettiğimi de düşünerek sarf ettiğim bu cümle sadece ve sadece günlük sapmalarının beklediğimden daha fazla olmasıdır. 2 ila 3 günde +1 dakikalık ileriye gitmek gibi bir sapması olan saatimden bu anlamda biraz hayal kırıklığına uğradım ama giriş seviyesinde bir otomatik saat olması, 150.- TL'lik satış fiyatı bulunması kalite olarak beklentilerimin çok da üst düzeyde olmamasını gerektiriyor. Saatin ana özelliği olan multi year calendar özelliği, kolunuzda pratik bir aylık ajanda taşıma kolaylığı sağlıyor. Üst kısımda bulunan yıl ve ay ilişkisini saat 14 yönünde bulunan düğmeye basarak ayarladıktan sonra alt kısımda bulunan hafta günleri ( üst kısımda bulunan ay ve yılı ayarlarken alt tarafta hafta günleri de 31 günlük ajanda kısmında ilerliyor. Dolayısı ile kırmızı karakterler ile gösterilen Pazar günü her zaman en sonda yer almıyor. Aslında benim beklediğim, ayın sonunda iç mekanizmanın üst kısmı da hareket ettirerek yılı bir sonraki ay kısmına hareket ettirerek sizi yeniden ayarlama zahmetinden kurtarmasıydı. Ancak ayın 2'sini beklememe rağmen üst kısımda herhangi bir hareketlenme olmayınca yeniden aynı düğmeye basarak 11 sayısının doğru ay üzerine gelmesini sağlamak durumunda kaldım. Eğer siz de bu saati almaya karar verirseniz her ayın başında bu ayarı yapmak durumunda kalacaksınız. Saat 15 hizasında bulunan kurma kolunun 2 ayrı pozisyonu mevcut. İlk çekiş pozisyonunda yine aynı hizada bulunan günün tarihi ayarını, 2. çekiş pozisyonunda da saati ayarlayabiliyorsunuz. Tarih ayarlaması sadece ileri doğru yapılabiliyor ve eğer dalıp günün tarihini kaçırırsanız bütün ayı yeniden çevirmeniz gerekiyor. Bu günün tarihi ayarlamasının saatin üzerindeki ajanda ayarlaması ile herhangi bir senkronizasyonu yok. Yani tarihi ayarlarken ajanda üzerinde herhangi bir hareketlenme olmuyor ve bu durum ajanda ayarlaması yaparken tarih ayarlaması için de geçerli. Saatimiz çok ağır değil ve bu durum şimdiye kadar ağır saatler kullandığım için alışmamı gerektirdi. Çünkü ben saatimi bileğimde bütün ağırlığı ile hissetmeyi seven birisiyim. Farklı renkleri mevcut olan saatimin içi koyu yeşil renginde, 44 mm. çapında, safir olmayan camı ile günlük hayatımın bir parçası oldu. Zaman zaman diğer saatlerimi de kullanıyorum ama açıkçası ilk otomatik saatim olması nedeni ile pazarları dışında (Dışarıda olmadığım zamanlarda evde saat kullanmıyorum.) hayatımda saat kullandığım zamanda % 80'lik bir yüzdeye sahip.

Yani kıssadan hissemiz şudur arkadaşlar: Eğer otomatik saat kullanmaya başlamaya karar verdiyseniz ve çok fazla bir beklentiniz yoksa, piyasada bulunun saatlerden farklı, değişik bir model arıyorsanız, Orient New Multi Year Calendar modeli sizi tatmin edecektir. Umarım bu saati seçmek isteyen arkadaşlara bir nebzede olsa yardımcı olmuşumdur.
Resim

Resim
En son Kaans tarafından 06 Şub 2011, 23:05 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Hayata nicelik değil, pozitif nitelik kattığımızda yaşadığımız zaman değerlenir...
Kullanıcı avatarı
Kaans

Re: Orient New Multi Year Calendar Automatic

Mesaj Emre » 06 Şub 2011, 22:55

Selamlar,

Oncelikle saatiniz hayirli olsun. Yaptiginiz inceleme guzel fakat resimlerle destekleme imkaniniz olursa hem gorsel acidan hem de icerik acisindan cok daha guzel olabilir. Saatinizin icine sinip sinmemesi biraz da dediginiz gibi sapmayla alakali bence. Bir saat ustasina gosterirseniz eminim ki daha iyi sonuclar alabilirsiniz. Sapmanin bicok sebebi olabilir.

Baslangiclar bazen talihsiz olabiliyor malesef, bunu cok kafaya takmayip ayni ozenle bi sonraki saatinizi aramaya baslayabilirseniz mutlaka "en sevdigim saat" diyebileceginiz bi cok saat bulacaksiniz. Cesit olmasi acisindan ve de ilk goz agriniz olmasi acisindan bu saati de ben olsam elimde tutardim :)

Saatinizin cami hardlex kristal oldugu icin cizilmelere karsi daha az dayanikli olsa da darbelere karsi safir kristalden daha dayaniklidir. Yani saatinizin cami kotu degil.

Tarih olayi da biraz karmasik geldi acikcasi bana. Gozumu yordu diyebilirim. Bi sonraki saatinizi daha sade secebilirsiniz. Yakindan bi resmi:

Resim

Incelemeniz icin tekrar tesekkurler,

Emre
T S F = P A Y L A Ş I M
Kullanıcı avatarı
Emre
Editor

Mesaj Frax » 06 Şub 2011, 23:13

İnceleme için teşekkürler.

Benim aklıma takılan bir şey var. Bu saatteki fonksiyonların perpetual saatlerden ne farkı var bunu merak ediyorum.
Kullanıcı avatarı
Frax

Mesaj Kaans » 06 Şub 2011, 23:17

Ben teşekkür ederim. Saatin camından şikayetçi değilim aslında. Şu an itibarı ile en sık kullandığım saatim diyebilirim. Üzerindeki ajandanın kullanımı ile ilgili açıklama ilk başta karmaşık gelebilir ama aslında değil. Ben bu saati almak için araştırma yaptığımda cevabını bulamadığım sorulara cevap vermek amacı ile o kadar ayrıntıya girdim. Çok kısaca özetleyecek olursam 14 yönündeki düğmeye her basışınızda üst taraftaki yıl ilerliyor ve alt kısımdaki hafta günleri o ayın tarihine denk geliyor. Bu konuda sorusu olan varsa yardımcı olmaya her zaman hazırım zaten. Göz yorması açısından tam hemfikir değilim. Bundan önce kullandığım Swatch rock'n tartan modelinden sonra bu model bana oldukça fahat geldi. Saat üzerinde kullanmayacağım (Cronograph gibi) kısımları olup görüntü karmaşası yaratmasındansa, bu Orientimin üzerinde bulunan ve kullandığım ajandayı tercih ederim. Bu tabii ki bir tercih meselesi ve herkesin görüşüne saygılıyım. Ancak bana göre saat seçimi hem bir tarz hem de hayata bakış açısının yansımasıdır. İnsanın hayatına yeni bir soluk ve hareket getirmelidir. Teşekkür ederim.
Hayata nicelik değil, pozitif nitelik kattığımızda yaşadığımız zaman değerlenir...
Kullanıcı avatarı
Kaans

Mesaj Kaans » 06 Şub 2011, 23:23

Frax1 yazdı:İnceleme için teşekkürler.

Benim aklıma takılan bir şey var. Bu saatteki fonksiyonların perpetual saatlerden ne farkı var bunu merak ediyorum.

Yukarıda belirttiğim gibi perpetual saatler (Hatalıysam düzeltin lütfen) şubat ayı hariç ay başlarında düzeltme gerektirmeyen bir mekanizmaları olması. Ancak bu saatte her ay üst tarafta bulunan yıl göstergesini bulunduğunuz ayın hizasına manuel olarak getirmeniz gerekiyor.
Kullanıcı avatarı
Kaans

Mesaj sedir » 07 Şub 2011, 00:32

Kaans yazdı:... saat seçimi hem bir tarz hem de hayata bakış açısının yansımasıdır. İnsanın hayatına yeni bir soluk ve hareket getirmelidir...

Katılıyorum.
Vakit nakittir.
Kullanıcı avatarı
sedir

Mesaj drk » 07 Şub 2011, 01:41

Güle güle kullanın saatinizi, dediğiniz gibi bu daha başlangıç :) Inceleme için teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
drk

Mesaj Emre » 07 Şub 2011, 05:57

Kaans yazdı:Ben teşekkür ederim. Saatin camından şikayetçi değilim aslında. Şu an itibarı ile en sık kullandığım saatim diyebilirim. Üzerindeki ajandanın kullanımı ile ilgili açıklama ilk başta karmaşık gelebilir ama aslında değil. Ben bu saati almak için araştırma yaptığımda cevabını bulamadığım sorulara cevap vermek amacı ile o kadar ayrıntıya girdim. Çok kısaca özetleyecek olursam 14 yönündeki düğmeye her basışınızda üst taraftaki yıl ilerliyor ve alt kısımdaki hafta günleri o ayın tarihine denk geliyor. Bu konuda sorusu olan varsa yardımcı olmaya her zaman hazırım zaten. Göz yorması açısından tam hemfikir değilim. Bundan önce kullandığım Swatch rock'n tartan modelinden sonra bu model bana oldukça fahat geldi. Saat üzerinde kullanmayacağım (Cronograph gibi) kısımları olup görüntü karmaşası yaratmasındansa, bu Orientimin üzerinde bulunan ve kullandığım ajandayı tercih ederim. Bu tabii ki bir tercih meselesi ve herkesin görüşüne saygılıyım. Ancak bana göre saat seçimi hem bir tarz hem de hayata bakış açısının yansımasıdır. İnsanın hayatına yeni bir soluk ve hareket getirmelidir. Teşekkür ederim.

Zevk meselesinde size katiliyorum. Zaten neden boyle bisey aldiniz gibi bisey soylemedim, soylemem de cunku haddime degil. Ordaki soylemimin iki sebebi vardi,

1. ilk otomatik saatiniz oldugu icin muhtemelen sonuncusu da olmayacaktir, cesit olmasi acisindan daha sade bisey de tercih edebilirsiniz demek istedim.
2. Saatte Fiyat / Performans oranina dikkat ediyosunuz izlenimine kapildim, bu sebeple sececeginiz bi sonraki saat icin daha fazla secenek bulabilirsiniz. (Dogru ayi saatin kendisinin ayarlamasini beklemenizden dolayi soyledim bunu da.)

Umarim yanlis anlasilmaya mahal verecek bi durum olusmamistir. Incelemeniz icin tekrar tesekkurler,

Saygilar.
T S F = P A Y L A Ş I M
Kullanıcı avatarı
Emre
Editor

Sonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 29 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners