Graham Swordfish PVD Black Knight R Limited Edition İnceleme

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Graham Swordfish PVD Black Knight R Limited Edition İnceleme

Mesaj razz » 27 Oca 2011, 21:32

Herkese selamlar..
Yakın zamanda aldığım “Graham Swordfish PVD Black Knight R Limited Edition” saatimle ilgili izlenimlerimi, inceleme tadında sizlerle paylaşmak istedim.. Herzaman olduğu gibi sürç-i lisan ettiysek affola..

Bir süredir iki marka/model üzerinde yoğunlaşan yeni bir saat arayışındaydım..

1) Officine Panerai ( Pam026 )
2) Graham ( Swordfish )

Pam026 zaten son derece az bulunan ikinci el Panerai’lar arasında şimdiye dek bir defa denk geldiğim ve bütçemin çok üzerinde fiyatına rağmen kısa zamanda yeni sahibiyle buluşan, özel ve bir o kadar da güzel bir model.. Ancak bahsettiğim gibi benim için ulaşılması şimdilik zor görünüyor..

Graham ise son zamanlarda çok merak sardığım ve oldukça araştırdığım bir markaydı.. Modele karar verme kısmı için ise şöyle söyleyebilirim; Öncelikle tüm marka ürün gamı içinden üç model ile ilgilendim; Chronofighter Classic, Chronofighter Oversize ve Swordfish..

Chronofighter Classic’ler markanın genel aykırı çizgisiyle pek de örtüşmeyen modeller.. Hatta bana Espresso Makinesi’ni anımsatan kronograf kontrol butonunu ( aslında kolunu demem lazım ) tenzih edersek basit bir kronograf görüntüsündeler.. Chronofighter Oversize ise 47mm. çapı üzerine yerleştirilmiş dev kronograf kontrol kolu ile malesef bilek üzerinde çok da rahat değil.. Swordfish en baştan dikkatimi çeken ve beğenimi kazanan bir modeldi.. Kendine has kasa/kadran/cam dizaynı, zevkle dizayn edilmiş ayar tepesi ve kronograf butonları, koldaki konforu ile kısa zamanda markanın favori modeli oldu benim için.. Pam026’da özlemini çektiğim simsiyah PVD opsiyonunu bir Swordfish üzerinde görünce de almam kaçınılmaz oldu tabii..

Resim

Aslında saat ile ilgili konuşmaya başlamadan önce Graham’i marka olarak biraz anlatmakta fayda var.. 17.yüzyıl’ın saat üstadlarından ve aynı zamanda kronograf, cıvalı saat gibi icatların da sahibi olan George Graham’den adını alan İngiliz markası Graham, Arnold & Son ve Tompion ile beraber British Masters SA isimli bir gruba ait..

Graham kendine özgü dizaynları, büyük, göz alıcı ve cesur çizgileriyle oldukça dikkat çeken saatler üretmesiyle tanınan bir marka.. Hem marka hem de bağlı olduğu grubun İngiliz kökenlerinin aksine saatler İsviçre’de üretiliyor.

Oldukça popüler ve bu popülaritesi hızla artan bir marka olmasına rağmen Graham’in de saat meraklıları tarafından acımasızca eleştirilen bazı yanları var.. Bunları başlıklar haline toplamak istersek;

1) Graham markasının ( ve ürünlerinin ), saat dünyasında yaptığı icat ve yeniliklerle yeri tartışılmaz olarak kabul edilen saat üstadı George Graham’le resmi bir alakası yok.. Sadece markayı köklü ve geleneksel göstermek için yapılmış bir pazarlama stratejisi sonucu bu ismin tercih edildiği iddialar arasında..

2) Saatlerin fiyatları, kullandıkları kalibre, genel özellikler ve detay işçiliği göz önüne alındığında aşırı yüksek.. C.O.S.C. seviye Valjoux 7750 üzerinde yapılan bazı modifikasyonlar ve rafineleştirme dışında mekanik anlamda çok da fazla bir farklılık sunmayan bu saatlerin fiyatlarının 8000CHF ve üzerinde seyretmesi tepki çekmekte..

Bunun yanısıra saatleri, dizaynları ve biraz da kullanıcıları açısından fazla medyatik bulan saatseverler de var..

Peki “ Love it or Hate it “ düsturunun sıklıkla dile geldiği, bu kadar eleştirilen ancak her geçen gün popülaritesi artan bu markanın saatleri nasıl ürünler..? Bu soruyu yeni aldığım Swordfish PVD Black Knight R Limited Edition üzerinden cevaplamaya çalışayım..

GRAHAM Swordfish PVD Black Knight R Limited Edition

Öncelikle saat adından da anlaşılacağı üzere limitli üretim bir model.. Graham’de pekçok saat markasında olduğu gibi çeşitli temalar için farklı limitli modeller üretme yoluna gitmiş.. Benim incelemesini yaptığım bu saat aslında 1000ad.’lik üretim rakamına sahip.. Ancak bu 1000ad.’in yarısı sağdan buton setli, yarısı da soldan.. Bu nedenle incelemeye konu model, göz alıcı arka kapağında da belirtildiği üzere 500ad. ile limitli durumda.

Resim

“ Sir ” SwordFish Black Knight’ın pasaportu andıran sertifikası ve PVD Carbide modeller için ek olarak sunulan açıklama broşürü..

Resim

Resim

Kalibre

Saatin kalibresi ETA ( Valjoux ) 7750 üzerinden modifiye edilerek üretilmiş Calibre G1710.. 28.800 salınımlı ( 4Hz ), 34 taşlı ve 48 saat güç rezervi sunan bir kalibre.
Orijinalde Tri-Compax yani üç kronograf kadranlı olan 7750, bu saat için Duo-Compax ( veya Bi-Compax.. ) yani iki kronograf kadranlı hale getirilmiş.. Aynı zamanda iptal edilen alt kadranda yer alan saniye kolu da saat sayan alt kadran içinde merkezlenmiş durumda.. Kullanım olarak pek de pratik olduğunu söyleyemeyeceğim ancak optik anlamda çok da kronograf saat sevmeyen biri olarak Duo-Compax dizilim bana hoş gözüküyor.. Daha geleneksel bir havası olduğunu düşünüyorum..

Tarih göstergesi olmaması ise yine benim için pozitif bir değer çünkü ihtiyaç duyduğum bir özellik değil..

C.O.S.C. Certified bir kalibre olan G1710 -3sn./gün değeri ile çalışıyor.. Memnuniyet verici..

Kasa, kapak ve butonlar

Saatin kasası hem mat hem de parlak formda siyah PVD ( Carbide ) kaplı.. Bu işlem parlak yerlerde seramik hissi verirken mat bölgelerde kaplama olduğunu daha da hissettiren bir yapıya sahip..

Resim

Kasanın formu yine farklı dizayn edilmiş parçalardan oluşuyor.. Ana camın ve kronograf kadranlarının üzerinde kalan küçük camların etrafındaki çerçeveler için mat siyah PVD tercih edilmiş.. Çerçevelerde hemen hemen bütün Graham’larda rastlanan kadeh ayağı formu mevcut.. Bunun dışında kalan bölümler ise seramik hissi veren parlak siyah PVD kaplamaya sahip.. Benim aldığım saatin büyük bezeli üzerinde, saat 12 noktasında göze çarpan bir deformasyon var.. Bu deformasyon nedeniyle birkaç mm.lik bir alan üzerinde kaplama kalkmış ve çelik ortaya çıkmış durumda.. Graham’ın sertifikasında da açıkça belirttiği üzere, ne kadar ileri teknoloji ürünü olursa olsun PVD bir kaplama metodu.. Haliyle uygun sertlikte bir çarpma vb. duruma maruz kaldığında deforme olması kaçınılmaz..

Resim

Biblo kadar özenle şekillendirilmiş kasasının yanında, saatin gerçekten çok şık da bir arka kapağı var.. Arka kapak PVD kaplı.. 8ad. küçük vidayla kasaya sabitlenen kapağın parlak ve mat iki ayrı bölümü bulunuyor.. Ortada ise yine parlak ancak kaplamasız bir Royal Marine ( İngiltere Donanması ) logosu var ve dizaynı itibarıyla gerçekten İngiliz malı bir ürün aldığınızı size hatırlatacak yapıya sahip ( ER amblemli Blazer’lardan vazgeçmeyen arkadaşlar ne demek istediğimi daha iyi anlarlar ).

Bu arada arka kapakla ilgili iki ekleme daha yapayım; kapağı sabitleyen vidalar PVD kaplı değil.. İlk servisinde üzerlerindeki kaplamanın deforme olacağını bilen Graham bu detayı da atlamamış..

Resim

Kapağa gömme bir şekilde duran, kabartma Royal Marine amblemi ise arka kapak üzerine işlenmiş bir motif değil, ayrı bir parça.. Paslanmaz çelikten mamül bu amblem, kapak içine oyulmuş bir hazne içine monte ediliyor.. Optik olarak son derece başarılı ve kaliteli ancak ikinci el mağazalarının birinde bu amblemi yerinde olmayan bir Swordfish görmüştüm.. Ne sonucu o hale geldi bilmiyorum ama bir şekilde o amblem o kapaktan çıkabiliyor..

Saatin kurma kolu, kronograph butonları, hatta kurma kolu gevşetilip geri çekildiğinde ortaya çıkan milin bile siyah kaplı olması ise gerçekten şık bir detay.. Kasayı siyah PVD ile kaplarken butonları çelik haliyle bırakan markalar/modeller mevcut ve benim düşünceme göre bahane kabul etmeyecek bir hatadan başka bir şey değil bu.. Tepenin üzerinde Graham yazısı engrave edilmiş ( kazınmış ) durumda.. Çok şık durduğunu söyleyebilirim.. Saatin ne kadar siyah olduğundan bahsetmişken kayışı kasaya tutturan pimlerin boynuzlar üzerindeki deliklerden gözüken uçlarının bile siyah olduğunu belirtmekte fayda görüyorum.. Bu “ Color me black.. ” saatin renk konusundaki uyumu için gösterilen özen ve itina mükemmel..

Resim

Tepe kilitli.. Vidalama hissi gayet başarılı ve güven verici.. Aynı şekilde kronograf butonlarının da şekli optik anlamda çok hoş.. Butonlar üzerinde “ Clous de Paris “ tabir edilen patentli bir motif uygulanmış..Operatif olarak da kusursuz çalışıyorlar..

Suya dayanıklılık

WR 100M olarak verilen su basıncı değeri günlük kullanımda yeterli olmakla beraber arka kapak için tercih edilen küçük vidalı sabitleme metodu ve kilitsiz krono butonları itibarıyle yüzmek için uygun bir saat olduğunu düşünmüyorum.

Cam(lar)

Saatin üzerinde üç tane cam var.. Üçü de korundum ( sentetik safir ) ve AR kaplı.. Graham web sitesinde camların çift taraflı AR kaplı olduğunu belirtmiş.. Ancak bana daha çok tek taraflı gibi göründü zira çift taraflı AR kaplama cama sahip Ulysse Nardin saatim ile arasında, Graham aleyhine, bariz bir yansıma farkı var..

Cam(lar) üzerinde en ufak bir deformasyon yok.. AR kaplamada da herhangi bir problem görmedim.. Çerçeve(ler) üzerinde yer alan kullanım kaynaklı izlere bakacak olursak hem safir cam hem de AR kaplama sağlamlık konusunda başarılı..
Alt kadranların hemen üstünde yer alan küçük camlar 15% yakınlaştırma sağlayacak şekilde bombeli bir yapıda tasarlanmış.. Fikir iyi olabilir ama okunabilirliğe etkisi yok’a yakın..

Resim

Bu arada bu küçük camların tam bir toz mıknatısı olduğunu da hatırlatmakta fayda var..

Kadran

Saatin kadranı mat ve hafif açık siyah bir renge sahip.. Bu derece “siyah” bir saat için yine simsiyah bir kadran tercih etmek okunabilirlik açısından pek de doğru olmayacağından kadrandaki renk tonu uygun seçilmiş..

Saatin sola yerleştirilmiş alt kadranında saat ve saniye fonksyonları var.. Sağda ise dakika yer alıyor.. Alt kadranlar üzerinde yer alan camları çevreleyen çerçeveler, bazı spesifik açılarda zamanın hassas okunmasını imkansız kılıyor.. Öncelikle akrep, yelkovan’dan daha kısa olduğu için bazen direkt çerçeve altında kalabiliyor.. Yelkovan ise uzun olduğu için akrep’ten daha avantajlı da gözükse bu sorundan hiç nasibini almamış değil.. Merkezde yer alan kronograf saniye kolu bu saatin nadir normal kadran/kalibre özelliklerinden.. Aynı zamanda merkezin hemen etrafına çizilen alt kadran motifi ise kronograf saniye kolunun küçük bezeller altına girdiğinde doğru değeri okumasına imkan veriyor..

Resim

Kadrandaki indeskler için 12 ve 6 noktasında büyük ve Arabic sayılar tercih edilmiş.. Diğer kısımlarda ise saniye, dakika ve saat için ayrı ebatlarda olmakla birlikte bar tarzı indeks yer alıyor..

Hemen saat altı üzerinde yer alan R harfi bu saatin sağdan buton setli olduğuna işaret ediyor.

Resim

Kadranda Luminova kullanılmış.. Fosfor gayet başarılı..
Luminova’nın tonu alışılmışın dışında biraz daha yeşile dönen sarı renkte..

Kayış ve klips

Saatin kayışı doğal kauçuktan imal edilmiş.. Vanilya kokusu hala mevcut.. Kalın ve güven veren bir yapıya sahip.. Her iki parçanın da üzerinde çok şık Graham yazıları bulunuyor.. Kayışın 2ad. köprüsü var.. Bir tanesi kayış üzerinde yer alan tırnak benzeri çıkıntılarla sabitlenmiş durumda ancak istendiği takdirde esneterek bu tırnaklardan kurtarmak mümkün.. Diğer köprü ise tamamen serbest.. Kayış kolda son derece konforlu ve saatin simsiyah yapısını mükemmel tamamlıyor..

Resim

Resim

Resim

Bu arada kayışı kasaya bağlayan pimlerin bağlantı delikleri boynuzların en uç noktasında yer alıyor.. Haliyle orijinal kauçuk kayış dışında farklı bir kayış takmak isterseniz kasa ile kayış arasında boşluk kalması kaçınılmaz..

Klips de parlak PVD kaplı.. Kullanılmış olmasına rağmen üzerinde birtek çizik yok gibi..
Şık Graham yazısı, klips üzerine de başarıyla işlenmiş..

Resim

Resim

Resim

Konfor

Saat 46mm. çapında olmasına rağmen konik ağırlıklı dizaynı, koyu rengi ve karmaşık kadran yapısıyla çok daha ufak duruyor.. Oldukça ağır bir saat ancak boynuzların koltuk ayağını andıran formu sayesinde kola mükemmel oturuyor.. Bol bile bıraksanız kolunuzda istenmeyen şekilde hareket etmesine imkan vermeyen kauçuk kayışıyla beraber müthiş konforlu bir saat olduğunu söyleyebilirim.. Yine koldaki hafif yüksek duruşu sayesinde -çok spesifik birkaç açı dışında- buton setinin bileğinizi rahatsız etmesi de söz konusu değil..
Kısaca 46mm. çaplı, ortalamanın üzerinde ağırlığa sahip ve kauçuk kayışlı bir saat için konfor tek kelimeyle mükemmel..

Resim

Fiyat

Fiyat mevzusu biraz değişik.. Bu saatin TR liste fiyatı 11000CHF’nın üzerinde görünüyor.. Açıkçası TR liste fiyatı özelinde bakarsak bu fiyat eleştirileri haklı çıkaracak nitelikte.. Zira yeni yeni tanınmaya başlayan, safkan kendi üretimi olan kalibre kullanmayan ( ben bunu bir dezavantaj olarak görmesemde genel kanı bu yönde ) ve dizayn olarak sınırlı bir zümreye hitab eden bir saat için çok yüksek bir fiyat.. Ancak gray market ürünlere baktığınızda ise fiyatın yine aynı model için 6000 CHF seviyesine inebildiğini görebiliyorsunuz.. PVD ( limited ) olmayan modeller ise yine gray market’ta 4000 CHF seviyelerinde bulunabiliyor..

Genel

Saati elimden geldiğince anlatmaya çalıştım ancak özellikle belirtmek istediğim bir mevzu var; Graham öyle herhangi bir saat değil.. Bunu fiyatı yüksek olduğu için veya teknik anlamda çok kıymetli özellikler sunan bir marka olduğu için söylemiyorum.. Bunu belirtmemin nedeni markaya ait modellerin dizayn olarak oldukça uçlarda yer alıyor olması..
Sonuçta kendisine iyi bir saat almak isteyen ancak saat konusunda çok da ilgili olmayan birine bu fiyat aralığında pekala bir Rolex Submariner tavsiye edebilirim.. Hem marka hem de model açısından son derece sağlam, güvenilir, prestijli ve her okazyona ( takım elbise, smokin dahil..! dalgıç saat takım elbiseyle kullanılır.. aksini iddia edenlere tavsiyem Google: James Bond.. ) uyum sağlayabilecek, klasik bir saat..
Ancak mevzu Graham ise eğer o zaman gerçekten saatler konusuna biraz meraklı olmak gerekir diye düşünüyorum zira nasıl kimse ayağını yerden kessin diye Caterham Super Seven almıyorsa, saati göstersin yeter diyerek Graham da almaz..

Herkese iyi forumlar...
En son razz tarafından 29 Oca 2011, 13:51 tarihinde düzenlendi, toplamda 23 kere düzenlendi.
" The difference between men and boyZ is the price of their toyZ "
Kullanıcı avatarı
razz

Re: Graham Swordfish PVD Black Knight R Limited Edition İnceleme

Mesaj Ziyaliv » 27 Oca 2011, 22:03

Hayırlı olsun razz guzel bir şeçim iyi günlerde kullan :)
"Saat, Saatçiden Alınır...."
Kullanıcı avatarı
Ziyaliv

Mesaj Thevenin » 27 Oca 2011, 22:04

Hocam hayirli olsun. Inceleme degil adeta Graham Tam Cozum. Wristshot da ekleyince bana yazacak bir bu kaldi: :champ:

Graham bize soyle bakiyor beyler: :geek:
Thevenin
Kullanıcı avatarı
Thevenin

Mesaj oldboy » 27 Oca 2011, 22:09

Mükemmel bir inceleme olmuş Razz, saatte çok güzel, iyi günlerde kullan
Kullanıcı avatarı
oldboy

Mesaj drk » 27 Oca 2011, 22:29

Razz, mükemmel bir inceleme olmuş, eline sağlık. :champ: Öncelikle yeni saatini güle güle kullan. Dediğin gibi herkese hitap etmeyen ve kesinlikle öncelikli olarak zamanı gösterme amacı gütmeyen bir saat. Oldukça da gösterişli. Bu markayı her vitrinde gördüğümde ne kadar büyük saat der geçerdim ama bilekteki fotoğrafta yanıldığımı anladım. Bu arada bence panerai 26ya göre daha iyi bir seçim graham :)
Kullanıcı avatarı
drk

Mesaj 4n6 » 27 Oca 2011, 22:50

Bana hitap etti.. :thumbup: Seçim için tebrik, inceleme için teşekkür.. :champ:
Kullanıcı avatarı
4n6

Mesaj Jazz » 27 Oca 2011, 23:07

Güle güle kullan razz, marka olarak çok prestijli bir marka..
Kullanıcı avatarı
Jazz

Mesaj Frax » 27 Oca 2011, 23:45

İnceleme gerçekten destan olmuş :)

Yeni saatin hayırlı olsun. :thumbup:
Kullanıcı avatarı
Frax

Sonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 80 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners