Citizen Eco-Drive Titanium Perpetual Calendar BL5345-59H

Japon ve Asya ├ťretimi Mekanizmal─▒ Saat ─░ncelemeleri ve Kutu A├ž─▒l─▒┼člar─▒ B├Âl├╝m├╝
Forum kurallar─▒
Say─▒n ├ťyeler TSF'ye Ho┼č Geldiniz, Japon Saat ─░ncelemeleri B├Âl├╝m├╝m├╝zde ├ťyelerimizin ve TSF'nin ─░nceledi─či Japon ve Asya Mekanizmal─▒ Saat Marka ve Modellerinin Kutu A├ž─▒l─▒┼č, ─░zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Foto─čraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar─▒n─▒ Kapsayan Bir├žok De─čerlendirme Kriterine Ula┼čabilirsiniz.

Citizen Eco-Drive Titanium Perpetual Calendar BL5345-59H

Mesaj Tolgi06 » 23 Oca 2011 17:31

Arkada┼člar saat Citizen'in BL5345-59H modelidir.Citizen'in bu modeli T├╝rkiye'de yetkili bayilerde sat─▒lmamakta.Ben bu saati yakla┼č─▒k 1 y─▒l ├Ânce ebaydan alm─▒┼čt─▒m ve 1 y─▒ld─▒r sorunsuz kullanmaktay─▒m.Saatte ├Âzellik olarak yok yok...├ľzelliklerini yazacak olursak;

Model:Citizen BL5345-59H
Eco-Drive kalibre(I┼č─▒ktan al─▒nan enerjiyle ├žal─▒┼č─▒r g├╝ne┼č ya da her hangi bir sunni ─▒┼č─▒k kayna─č─▒ ile ┼čarj olabilir)
Perpetual takvim(Yani takvim 28 ┼čubat 2100'e kadar ayar gerektirmemekte)
Titanyum kasa ve kordon
Ful ┼čarj durumunda 270 g├╝n g├╝├ž rezervi
Sertle┼čtirilmi┼č mineral kristal cam
200m(20 bar) su ge├žirmezlik
Alarm
Kronometre
Tacymeter
─░kinci saat
Art─▒k y─▒l g├Âstergesi
Tek t├Ânl├╝ d├Ânen iyon kaplama bezel
A┼č─▒r─▒ ┼čarj ├Ânleme fonksiyonu
D├╝┼č├╝k ┼čarj uyar─▒ sistemi
Koyu gri kadran
46 mm kasa ├žap─▒ ve 13.5 mm kal─▒nl─▒k
A─č─▒rl─▒k tahmini 120-130 gr
Resim
Resim
├ľncelikle saat g├Âr├╝n├╝┼č olarak olduk├ža g├╝zel.E─čer biraz kal─▒pl─▒ysan─▒z kolda hi├ž s─▒r─▒tm─▒yor ve 46 mm kasa ├žap─▒na ra─čmen kola ├žok iyi oturuyor
Resim
B├╝y├╝k kasas─▒ ve uzun kurma koluna ra─čmen kasa tasar─▒m─▒ sayesinde kurma kolu kolda rahats─▒zl─▒k yaratm─▒yor.
Resim
Olduk├ža iri bir saat olmas─▒na ra─čmen kordon ve kasa malzemesi olarak titanyum kullan─▒l─▒nca ortaya boyutuna ra─čmen s├╝per hafif saat ├ž─▒km─▒┼č.
Mekanizma ise Eco-Drive.Sunni ─▒┼č─▒k kayna─č─▒nda bile ┼čarj olabilmesi ve uzun g├╝├ž rezervi mekanizman─▒n art─▒lar─▒.Eco-Drive ─▒n bir di─čer art─▒s─▒ ise ├žok fazla ├Âzellik sunabilmesi.Kronometreden alarma kadar.1 dk ─▒┼č─▒k g├Ârmezse saniye ibresi duruyor ama saatin akrep ve yelkovan─▒ ├žal─▒┼čmaya devam ediyor.
─░ri,beyaz renkli ve g├╝├žl├╝ fosforlu ibreler kar─▒┼č─▒k kadrana ra─čmen inan─▒lmaz bir okunabilme kolayl─▒─č─▒ sa─čl─▒yor(ibrelerin fosfor rengi ye┼čil).Kadranda 1 den 12 ye kadar rakamlar─▒n olmas─▒ gereken yerde kullan─▒lan mavi fosfor ise ho┼č.
Kasan─▒n sadece alt k─▒sm─▒na yak─▒n yerleri parlat─▒lm─▒┼č.Geri kalan kasa k─▒s─▒mlar─▒ f─▒r├žalanm─▒┼č ki buda daha g├╝zel ve mat bir hava katm─▒┼č.
Bezel ve bezel ├╝zerindeki alyan vidalar─▒ iyon kaplama.Kronometre tu┼člar─▒da siyah ├╝zerine k─▒rm─▒z─▒ ├žizgili bu y├╝zden bu tu┼člar kadran ├╝zerindeki 3 ayr─▒ k─▒rm─▒z─▒ kolla ├žok yi uyum sa─čl─▒yor(Foto─čraflarda net olarak g├Ârebilirsiniz).Ayn─▒ zamanda tepede iyon kaplama buda bezel ve tu┼člarla g├╝zel uyum sa─čl─▒yor.Kadran rengi siyaha ka├žan koyu gri.Siyah-gri ve k─▒rm─▒z─▒n─▒n uyumu ├žok ho┼čuma gidiyor.Kordon ise yine titanyum.Kordon baklalar─▒n─▒n u├ž k─▒s─▒mlar─▒ parlat─▒lm─▒┼č geri kalan k─▒s─▒mlar─▒ ise f─▒r├žalanm─▒┼č titanyum.200m su ge├žirmezlik sayesinde teredd├╝t etmeden havuza ve denize girebilirisiniz.Kronometre ve tachymeter i hi├ž kullanmasamda bulunmas─▒ g├╝zel.Perpetual takvim ise ho┼č bir ├Âzellik bence.
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Saatin dezavantajlar─▒na de─činecek olursak...
Alarm─▒n sesi ├žok az ├ž─▒k─▒yor.Sanki sadece alarm koymu┼č olmak i├žin alarm koymu┼člar saate(Ayn─▒ durum seiko sporturadada s├Âz konusu).Saatin tepesi hi├ž ├žekilmeden d├Ând├╝r├╝l├╝nce kadran─▒n en alttaki g├Ârtergesinden fonksiyon se├žimi yap─▒l─▒yor(kronometre,alarm vs) sonra ise 2 kademeli tepe arac─▒l─▒─č─▒yla se├žilen foksiyonun ayarlar─▒ yap─▒l─▒yor.Fakat koldaki s├╝rt├╝nme kuvveti ile bazen tepe d├Ânebiliyor ve ├Ârne─čin ikinci zaman fonksiyonuna geliyor.Bu nedenle ibreler otomatik olarak ikinci zaman─▒ g├Âstermek i├žin harekete ge├žiyor.Sonu├žta siz saati ├Â─črenmek i├žin bakt─▒─č─▒n─▒zda ya┼čad─▒─č─▒n─▒z ┼čehrin saatiyle tamamen alakas─▒z bir saatle kar┼č─▒la┼čabiliyorsunuz.Sonradan tekrar alt g├Âstergedeki kolu TME fonksiyonuna getirince saat kendini tekrar eski saate otomatik olarak ayarl─▒yor.Bu sorun bazen insan─▒ ├žok rahats─▒z edebiliyor.Bir di─čer rahats─▒z edici sorun ise bezelin ├žok kolay d├Ânmesi yani ├žok ufak bir kuvvetle bezel hareket edebiliyor fakat bu sorun bezel ├╝zerindeki alyan vidalar─▒n─▒ s─▒k─▒nca ortadan kolayca kalk─▒yor.Onun d─▒┼č─▒nda saatte ba┼čka bir dezavantaj yok.

Not: Alttaki foto─čraf temsilidir
Resim

├ľzet olarak, otomatik saat seven ama teknolojidende uzak duramayan kullan─▒c─▒lar i├žin olduk├ža g├╝zel bir saat.Fonksiyonellik ,200m su ge├žirmezlik,titanyum olmas─▒ ve Eco-Drive ise g├╝zel ├Âzellikler.Kola oturmas─▒,hafiflik ve g├Ârsel olarakta cazip bir saat.
(ABD bayi fiyat─▒ 690 dolar.┼×u anda ebaydan 300 dolar+kargo seviyesinde al─▒nabilmekte)
En son Tolgi06 taraf─▒ndan 23 Oca 2011 17:40 tarihinde d├╝zenlendi, toplamda 1 kere d├╝zenlendi.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Tolgi06

Ya┼č: 28
Kay─▒t: 03 Nis 2010 23:20

Re: Citizen Eco-Drive Titanium Perpetual Calendar BL5345-59H

Mesaj Tolgi06 » 23 Oca 2011 17:39

Sitede hi├ž Eco-Drive incelemesi g├Âz├╝me ├žarpmad─▒. Bende kendi saatimin incelemesini yapay─▒m dedim.Umar─▒m be─čenirsiniz arkada┼člar.
─░ncelemede yaz─▒m hatalar─▒ filan varsa ┼čimdiden ├Âz├╝r dilerim...
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Tolgi06

Mesaj sedir » 23 Oca 2011 17:57

Te┼čekk├╝rler.
Ben sadece boyutunu be─čenemiyorum. Bunu da her yerde s├Âyleyip durdum ama ...
Acaba saatin i├ži tamamen dolu mu yoksa boyut olarak b├╝y├╝k boy tercih edildi─činden kasa m─▒ b├╝y├╝k?
Dolayl─▒ oldu biraz d├╝zelteyim. Ayn─▒ saat 40 (hadi bilemediniz 42 mm) olabilir mi? Belki vard─▒r ama ben ara┼čt─▒rmadan sormay─▒ tercih ettim.
G├╝le g├╝le kullanas─▒n. Perpetual takvimini ayarlamak zorunda kalas─▒n ;) .
Vakit nakittir.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
sedir

Ya┼č: 55
Kay─▒t: 07 Nis 2010 21:03

Mesaj mlm » 23 Oca 2011 18:26

G├╝zel g├╝nlerde kullan Tolgi, g├╝zel bir saat ve g├╝zel bir inceleme daha.. Te┼čekk├╝r ederiz, eline sa─čl─▒k.. :)
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
mlm

Ya┼č: 36
Kay─▒t: 03 A─ču 2010 02:59

Mesaj Tolgi06 » 23 Oca 2011 19:30

Te┼čekk├╝rler mlm :D
Daha yeni incelemelerde gelecek(coutura perpetul,arctura perpetual,yeni bir orient,anneme ald─▒─č─▒m─▒z eco-drive vs vs... :super: )
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Tolgi06

Mesaj Archezia » 23 Oca 2011 19:50

G├╝zel saat, g├╝zel inceleme :thumbup: ├ľzellikle kordonunu be─čendim ben saatin.

sedir yazd─▒:Te┼čekk├╝rler.
Ben sadece boyutunu be─čenemiyorum. Bunu da her yerde s├Âyleyip durdum ama ...
Acaba saatin i├ži tamamen dolu mu yoksa boyut olarak b├╝y├╝k boy tercih edildi─činden kasa m─▒ b├╝y├╝k?
Dolayl─▒ oldu biraz d├╝zelteyim. Ayn─▒ saat 40 (hadi bilemediniz 42 mm) olabilir mi? Belki vard─▒r ama ben ara┼čt─▒rmadan sormay─▒ tercih ettim.
G├╝le g├╝le kullanas─▒n. Perpetual takvimini ayarlamak zorunda kalas─▒n ;) .

Hadi bilemedik 42, o da olmad─▒ 43 mm olan─▒n─▒ buldum. Model nosu BL5430-51H : http://www.citizenwatch.com/COA/English/detail.asp?Country=COA&Language=English&ModelNumber=BL5430-51H&page=1
Bu arada bu saati ararken girmek durumunda kald─▒─č─▒m citizen websitesini hi├ž be─čenmedim. Pek kullan─▒┼čl─▒ de─čil...
"I may be wrong (But I doubt it!)"
Steinhart Nav. B-Uhr TSF Special Edition 23/44
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Archezia

Kay─▒t: 20 Haz 2010 22:41

Mesaj Clk » 23 Oca 2011 21:08

Inceleme icin tesekk├╝rler. Saati hem dizayn olarak begendim hem de kolda g├╝zel duruyor. G├╝le g├╝le kullan....
T├ťRK'├╝m!!! ├ťlkem T├ťRKIYE CUMHURIYETI, bayragim T├ťRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Clk
Global Moderator

Kay─▒t: 17 Kas 2009 02:03

Mesaj Bond » 24 Oca 2011 04:44

Tolgi g├╝le g├╝le kullan. ─░nceleme i├žin te┼čekk├╝rler, modeli merak edenler ve tan─▒mak isteyecekler i├žin ├žok faydal─▒ bir kullan─▒c─▒ incelemesi daha. Eline sa─čl─▒k. :thumbup: Saati Clk gibi dizayn olarak bende be─čendim, chrono butonlar─▒ ise ├žok ho┼č.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Bond
Administrator

Ya┼č: 43
Kay─▒t: 14 Eki 2009 21:36

Mesaj Tolgi06 » 24 Oca 2011 15:24

Hepinize te┼čekk├╝rler arkada┼člar :D
@sedir
Sedir sana istedi─čin ebatlarda ├Ânerece─čim 2 model var
Citizen BL5250-11L(42-43 mm civar─▒)
ve
Citizen BL5350-59L(41-42 mm)

Archezia'n─▒n ├Ânerdi─či modelde ho┼č
@sedir
Saatin i├ži dolu evet.Bu mekanizma fazla k├╝├ž├╝k de─čil (Ayn─▒ mekanizmaya sahip ba┼čka bir citizenin i├žini a├žm─▒┼čt─▒k).Fakat 46 mm dedi─čin gibi biraz b├╝y├╝k .Yani ayn─▒ saat 41 mm ye de s─▒─čd─▒r─▒labiliyor ama bu model biraz b├╝y├╝k tasarlanm─▒┼č.Titanyum kasada massive yani i├ži dolu.Bende biraz iri bir arkada┼č olarak bunu al─▒rken fazla tereddit etmedim :)

Clk ve bond benide bu saatin dizayn─▒ ve krono butonlar─▒ cezbetmi┼čti.Saat gelince kolada g├╝zel oturunca i├žimde hi├ž teredd├╝t kalmam─▒┼čt─▒.
@Archezia
Kordon tasar─▒m─▒ ├Âzellikle parlat─▒lm─▒┼č alt k─▒s─▒mlar kolda g├╝zel duruyor ama ├žabuk kirleniyor.Zaten genel olarak titanyum kir belli eden bir materyal ama 2-3 g├╝nde bir temizleyince sorun olmuyor.Hafiflik ise ├Ânemli bir avantaj─▒ titanyumun.Bu modelin ├želik versiyonuda var olduk├ža a─č─▒r
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Tolgi06

Mesaj sedir » 24 Oca 2011 15:27

Zaten al─▒c─▒s─▒ de─čil sorucusuydum ama ┼ču verdi─čin numaradaki saat,
tolgi06 yazd─▒:...
Citizen BL5350-59L(41-42 mm)
...

Amazon'daki sat─▒┼č sayfas─▒nda 44 mm olarak belirtilmi┼č.
Vakit nakittir.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
sedir

Ya┼č: 55
Kay─▒t: 07 Nis 2010 21:03

Mesaj Tolgi06 » 24 Oca 2011 15:33

O saati elime al─▒p incelemi┼čtim sedir. 41.5-42 civar─▒ bir┼čey olarak ├Âl├žm├╝┼čt├╝k.Amazonda b├╝y├╝k ihtimalle yaz─▒m hatas─▒ filan olmu┼čtur arada s─▒rada yanl─▒┼č bilgilere denk geliyorum Amazonda bende.G├╝zel bir saat ama o model.─░nan─▒lmaz hafif.Koldada ├žok kibar duruyor.Tercih edilebilir
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Tolgi06

Mesaj Executioner » 24 Oca 2011 16:07

G├╝zel bir inceleme elinize sa─čl─▒k..12 sene ├Ânce bir Citizen Eco Drive saat alm─▒┼čt─▒m hala ├žal─▒┼č─▒yor,pil de─či┼čimi falanda yapma ihtiyac─▒ duymad─▒m,ne kadar gidecek daha pili merak ediyorum :)..

Citizen Eco Drive serisini ├Âzellikle seviyorum,bana Seiko'nun Kinetic teknolojisine g├Âre daha ├žekici geliyor ve ayr─▒ca Kinetic saatler kadar kaz─▒k fiyatlara sahip de─čil..Sizin saatinizde g├╝zel bir modelmi┼č g├╝le g├╝le kullan─▒n..Mekanik saatlerin g├╝zelli─čini ke┼čfetmeseydim bir sonraki saatim ┼ču model olurdu kuvvetle muhtemel:
http://www.saatvesaat.com/urun.asp?id=2 ... ZEN+CAT034
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Executioner

Kay─▒t: 05 Kas 2010 10:43

Sonraki

D├Ân TSF Japon Saat Kullan─▒c─▒ ─░ncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler ├ževrimi├ži

Bu forumu gezen kullan─▒c─▒lar: Hi├ž bir kay─▒tl─▒ kullan─▒c─▒ yok ve 22 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners