Citizen Eco-Drive Titanium Perpetual Calendar BL5345-59H

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Citizen Eco-Drive Titanium Perpetual Calendar BL5345-59H

Mesaj Tolgi06 » 23 Oca 2011, 17:31

Arkadaşlar saat Citizen'in BL5345-59H modelidir.Citizen'in bu modeli Türkiye'de yetkili bayilerde satılmamakta.Ben bu saati yaklaşık 1 yıl önce ebaydan almıştım ve 1 yıldır sorunsuz kullanmaktayım.Saatte özellik olarak yok yok...Özelliklerini yazacak olursak;

Model:Citizen BL5345-59H
Eco-Drive kalibre(Işıktan alınan enerjiyle çalışır güneş ya da her hangi bir sunni ışık kaynağı ile şarj olabilir)
Perpetual takvim(Yani takvim 28 şubat 2100'e kadar ayar gerektirmemekte)
Titanyum kasa ve kordon
Ful şarj durumunda 270 gün güç rezervi
Sertleştirilmiş mineral kristal cam
200m(20 bar) su geçirmezlik
Alarm
Kronometre
Tacymeter
İkinci saat
Artık yıl göstergesi
Tek tönlü dönen iyon kaplama bezel
Aşırı şarj önleme fonksiyonu
Düşük şarj uyarı sistemi
Koyu gri kadran
46 mm kasa çapı ve 13.5 mm kalınlık
Ağırlık tahmini 120-130 gr
Resim
Resim
Öncelikle saat görünüş olarak oldukça güzel.Eğer biraz kalıplıysanız kolda hiç sırıtmıyor ve 46 mm kasa çapına rağmen kola çok iyi oturuyor
Resim
Büyük kasası ve uzun kurma koluna rağmen kasa tasarımı sayesinde kurma kolu kolda rahatsızlık yaratmıyor.
Resim
Oldukça iri bir saat olmasına rağmen kordon ve kasa malzemesi olarak titanyum kullanılınca ortaya boyutuna rağmen süper hafif saat çıkmış.
Mekanizma ise Eco-Drive.Sunni ışık kaynağında bile şarj olabilmesi ve uzun güç rezervi mekanizmanın artıları.Eco-Drive ın bir diğer artısı ise çok fazla özellik sunabilmesi.Kronometreden alarma kadar.1 dk ışık görmezse saniye ibresi duruyor ama saatin akrep ve yelkovanı çalışmaya devam ediyor.
İri,beyaz renkli ve güçlü fosforlu ibreler karışık kadrana rağmen inanılmaz bir okunabilme kolaylığı sağlıyor(ibrelerin fosfor rengi yeşil).Kadranda 1 den 12 ye kadar rakamların olması gereken yerde kullanılan mavi fosfor ise hoş.
Kasanın sadece alt kısmına yakın yerleri parlatılmış.Geri kalan kasa kısımları fırçalanmış ki buda daha güzel ve mat bir hava katmış.
Bezel ve bezel üzerindeki alyan vidaları iyon kaplama.Kronometre tuşlarıda siyah üzerine kırmızı çizgili bu yüzden bu tuşlar kadran üzerindeki 3 ayrı kırmızı kolla çok yi uyum sağlıyor(Fotoğraflarda net olarak görebilirsiniz).Aynı zamanda tepede iyon kaplama buda bezel ve tuşlarla güzel uyum sağlıyor.Kadran rengi siyaha kaçan koyu gri.Siyah-gri ve kırmızının uyumu çok hoşuma gidiyor.Kordon ise yine titanyum.Kordon baklalarının uç kısımları parlatılmış geri kalan kısımları ise fırçalanmış titanyum.200m su geçirmezlik sayesinde tereddüt etmeden havuza ve denize girebilirisiniz.Kronometre ve tachymeter i hiç kullanmasamda bulunması güzel.Perpetual takvim ise hoş bir özellik bence.
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Saatin dezavantajlarına değinecek olursak...
Alarmın sesi çok az çıkıyor.Sanki sadece alarm koymuş olmak için alarm koymuşlar saate(Aynı durum seiko sporturadada söz konusu).Saatin tepesi hiç çekilmeden döndürülünce kadranın en alttaki görtergesinden fonksiyon seçimi yapılıyor(kronometre,alarm vs) sonra ise 2 kademeli tepe aracılığıyla seçilen foksiyonun ayarları yapılıyor.Fakat koldaki sürtünme kuvveti ile bazen tepe dönebiliyor ve örneğin ikinci zaman fonksiyonuna geliyor.Bu nedenle ibreler otomatik olarak ikinci zamanı göstermek için harekete geçiyor.Sonuçta siz saati öğrenmek için baktığınızda yaşadığınız şehrin saatiyle tamamen alakasız bir saatle karşılaşabiliyorsunuz.Sonradan tekrar alt göstergedeki kolu TME fonksiyonuna getirince saat kendini tekrar eski saate otomatik olarak ayarlıyor.Bu sorun bazen insanı çok rahatsız edebiliyor.Bir diğer rahatsız edici sorun ise bezelin çok kolay dönmesi yani çok ufak bir kuvvetle bezel hareket edebiliyor fakat bu sorun bezel üzerindeki alyan vidalarını sıkınca ortadan kolayca kalkıyor.Onun dışında saatte başka bir dezavantaj yok.

Not: Alttaki fotoğraf temsilidir
Resim

Özet olarak, otomatik saat seven ama teknolojidende uzak duramayan kullanıcılar için oldukça güzel bir saat.Fonksiyonellik ,200m su geçirmezlik,titanyum olması ve Eco-Drive ise güzel özellikler.Kola oturması,hafiflik ve görsel olarakta cazip bir saat.
(ABD bayi fiyatı 690 dolar.Şu anda ebaydan 300 dolar+kargo seviyesinde alınabilmekte)
En son Tolgi06 tarafından 23 Oca 2011, 17:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Tolgi06

Re: Citizen Eco-Drive Titanium Perpetual Calendar BL5345-59H

Mesaj Tolgi06 » 23 Oca 2011, 17:39

Sitede hiç Eco-Drive incelemesi gözüme çarpmadı. Bende kendi saatimin incelemesini yapayım dedim.Umarım beğenirsiniz arkadaşlar.
İncelemede yazım hataları filan varsa şimdiden özür dilerim...
Kullanıcı avatarı
Tolgi06

Mesaj sedir » 23 Oca 2011, 17:57

Teşekkürler.
Ben sadece boyutunu beğenemiyorum. Bunu da her yerde söyleyip durdum ama ...
Acaba saatin içi tamamen dolu mu yoksa boyut olarak büyük boy tercih edildiğinden kasa mı büyük?
Dolaylı oldu biraz düzelteyim. Aynı saat 40 (hadi bilemediniz 42 mm) olabilir mi? Belki vardır ama ben araştırmadan sormayı tercih ettim.
Güle güle kullanasın. Perpetual takvimini ayarlamak zorunda kalasın ;) .
Vakit nakittir.
Kullanıcı avatarı
sedir

Mesaj mlm » 23 Oca 2011, 18:26

Güzel günlerde kullan Tolgi, güzel bir saat ve güzel bir inceleme daha.. Teşekkür ederiz, eline sağlık.. :)
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Mesaj Tolgi06 » 23 Oca 2011, 19:30

Teşekkürler mlm :D
Daha yeni incelemelerde gelecek(coutura perpetul,arctura perpetual,yeni bir orient,anneme aldığımız eco-drive vs vs... :super: )
Kullanıcı avatarı
Tolgi06

Mesaj Archezia » 23 Oca 2011, 19:50

Güzel saat, güzel inceleme :thumbup: Özellikle kordonunu beğendim ben saatin.

sedir yazdı:Teşekkürler.
Ben sadece boyutunu beğenemiyorum. Bunu da her yerde söyleyip durdum ama ...
Acaba saatin içi tamamen dolu mu yoksa boyut olarak büyük boy tercih edildiğinden kasa mı büyük?
Dolaylı oldu biraz düzelteyim. Aynı saat 40 (hadi bilemediniz 42 mm) olabilir mi? Belki vardır ama ben araştırmadan sormayı tercih ettim.
Güle güle kullanasın. Perpetual takvimini ayarlamak zorunda kalasın ;) .

Hadi bilemedik 42, o da olmadı 43 mm olanını buldum. Model nosu BL5430-51H : http://www.citizenwatch.com/COA/English/detail.asp?Country=COA&Language=English&ModelNumber=BL5430-51H&page=1
Bu arada bu saati ararken girmek durumunda kaldığım citizen websitesini hiç beğenmedim. Pek kullanışlı değil...
"I may be wrong (But I doubt it!)"
Steinhart Nav. B-Uhr TSF Special Edition 23/44
Kullanıcı avatarı
Archezia

Mesaj Clk » 23 Oca 2011, 21:08

Inceleme icin tesekkürler. Saati hem dizayn olarak begendim hem de kolda güzel duruyor. Güle güle kullan....
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj Bond » 24 Oca 2011, 04:44

Tolgi güle güle kullan. İnceleme için teşekkürler, modeli merak edenler ve tanımak isteyecekler için çok faydalı bir kullanıcı incelemesi daha. Eline sağlık. :thumbup: Saati Clk gibi dizayn olarak bende beğendim, chrono butonları ise çok hoş.
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Sonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 25 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners