Victorinox Swiss Army Airboss Mach 4 (#241381)

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Victorinox Swiss Army Airboss Mach 4 (#241381)

Mesaj civciv » 08 Oca 2011, 21:33

Bir süredir uygun fiyatlı ve kaliteli bir Swiss Made saat arıyordum. Birçok markaya baktım ama ya fiyatları beni aşıyordu, ya da tasarımlarını beğenmedim. Ve sonunda aradığımı VSA'da buldum. Hem tasarımı çok şıktı, hem de öğrendiğime göre oldukça değerli ve nadir bir mekanizma olan Unitas 6498-2 kullanıyordu. Aynı mekanizmayı kullanan Longines ve Panerai'nin bazı modelleri varmış. Archimede'in de aynı mekanizmalı pilot modelleri var. ETA'nın teknik pdf dosyalarından okuduğuma göre bu mekanizma sadece Top Grade ve Chronometre olarak üretiliyormuş. Aralarındaki tek fark, Chronometre'nin 5 konuma göre ayarlı olması ve COSC kriterlerine uygun olması. Geri kalanı aynı. Mach 4'te Top Grade olanı kullanılıyor.

Öne çıkan bazı özellikleri olarak aşağıdakiler bildirilmiş.

21,600 beats per hour (BPH)
· Incabloc shock protection
· Glucydur balance wheel
· Nivaflex NO barrel spring
· Nivarox Anachron hair-spring
· > 50 hours power reserve

Evet Airboss Mach 4'e gelirsek; saatin kutusunu açıp ilk gördüğüm anda yüzüme bir gülümseme yayıldığını itiraf etmem lazım. Fotoğraflarından daha şık duruyor çünkü. Ve gayet heybetli ama asla kaba durmuyor. Kasa çapı 45mm. Kullanılan malzemenin kalitesi ilk bakışta fark ediliyor. Çelik kasada ve bezelde eliniz yağ gibi kayıyor. Deri kayışın malzemesi ve işçiliği de birinci sınıf. Deri çok güzel işlenmiş, dikişleri çok muntazam atılmış. Kadrandaki siyah çok güzel bir tonda. Ne soluk, ne de simsiyah. Soft bir havası var. aslında saatin genelinde bu hava hakim.

Saatin ayarlaması alttaki zemberek ile yapılıyor. Vidalı tip değil. Üstteki ise iç kısımda yer alan geri sayım zamanlayıcısını ayarlamak için. Bildiğimiz diver saatlerin bezeli gibi ama tersi bir mantık ile ayarlanıyor. O doğrudan ayarlanıyor, pimi çekmek falan gerekmiyor.

Mekanizmayı biraz aşağı kaydırarak normalde saat 6 kısmında olan saniye göstergesini saat 7 kısmına çekmişler ki, bence çok şık olmuş. Saniye ibresinin uzun olan kısmı beyaz kadrandaki 0-30 arasını, kısa olan kısmı da içte yer alan siyah kadrandaki 30-60 arasını gösteriyor, hoş bir tasarım.

Mekanizma ise gerçekten kocaman duruyor. Aynı şekilde balans tekerleği de öyle. Kulağıma yaklaştırdığım zaman çıkan sesi dinlemek çok güzel. Hani derler ya, saat gibi çalışıyor :D

Saatte kullanılan fosfor gerçekten çok güzel. Saat ibrelerinde daha yoğun kullanmışlar. Geri sayım zamanlayıcısındaki küçük üçgenlerde ve saat rakamlarının önündeki küçük karelerde de fosfor kullanılmış olması ayrı bir hava katmış. Keza saniye ibresi de iki ayrı parça hareket ediyormuş gibi görünüyor. Aşağıda eklediğim gece fotoğrafında bunu görebilirsiniz. Ayrıca 12 rakamı yerine kullanılan fosforlu marka logosu son noktayı koymuş diyorum :)

Benim ilk izlenimlerim bu şekilde, çok ayrıntılı bir yazı yazamadım umarım yeterli olmuştur.

Şimdi fotoğraflara gelelim: (Not: Bazı resimler yarım görünüyor, sağ tıklayıp yeni sekmede veya sayfada açarsanız tam olarak görebilirsiniz)

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
En son civciv tarafından 10 Oca 2011, 14:23 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
civciv

Re: Victorinox Swiss Army Airboss Mach 4 (#241381)

Mesaj Frax » 08 Oca 2011, 21:42

Fotoğraflar güzel olmuş, uzun yıllar kullanmanız dileğiyle :)
Kullanıcı avatarı
Frax

Mesaj drk » 08 Oca 2011, 21:56

Civciv, yeni saatini güle güle kullan, fotoğraflar için de teşekkürler. Fosforlu logoyu çok beğendim, yalnız izninle bir noktayı düzeltmek istiyorum. Unitas çok uzun yıllardır cep ve kol saatlerinde kullanılan, başta dayanıklılık olmak üzere birçok konuda kendini kanıtlamış ve kendine haklı bir ün kazandırmış bir mekanizmadır yani onun için nadir bulunmaktan söz edemeyiz. Gerçi şu anda bu durum geçerli ancak ETA nın bünyesinde bulunduğu şirketler haricindeki markalara mekanizma satışını durdurmasıyla belki de ilerde nadir bulunan bir mekanizma haline gelecek.
Kullanıcı avatarı
drk

Mesaj Wwtr » 08 Oca 2011, 21:57

Hayırlı olsun,güle güle kullanın.İnceleme ve fotoğraflar için teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Wwtr

Mesaj Clk » 08 Oca 2011, 22:00

Civciv, saatini güle güle kullan. Cok sik ve kaliteli bir saat. Victorinox modelleri arasinda en begendigim saatlerden bir tanesi. Paylasimin icin tesekkürler.
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj civciv » 08 Oca 2011, 22:46

drk yazdı:Civciv, yeni saatini güle güle kullan, fotoğraflar için de teşekkürler. Fosforlu logoyu çok beğendim, yalnız izninle bir noktayı düzeltmek istiyorum. Unitas çok uzun yıllardır cep ve kol saatlerinde kullanılan, başta dayanıklılık olmak üzere birçok konuda kendini kanıtlamış ve kendine haklı bir ün kazandırmış bir mekanizmadır yani onun için nadir bulunmaktan söz edemeyiz. Gerçi şu anda bu durum geçerli ancak ETA nın bünyesinde bulunduğu şirketler haricindeki markalara mekanizma satışını durdurmasıyla belki de ilerde nadir bulunan bir mekanizma haline gelecek.

Evet yazdıklarınızda haklısınız. Ancak ben bunları 6498-2 sürümü için demiştim. Daha doğrusu, öyle diyorlar. Yoksa 6498-1 olan birçok marka-modelde bulunabiliyor. Dikkat ederseniz balansın kolları dışa doğru genişliyor, diğer sürümde ise kollar düz bir şekilde. Gözle görünen en büyük fark buymuş.

Size ve diğer arkadaşlara iyi dilekleri için teşekkür ederim.
En son civciv tarafından 08 Oca 2011, 22:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
civciv

Mesaj mlm » 08 Oca 2011, 22:53

Civciv tekrar hayırlı olsun, saatin hakikaten çok güzelmiş. Fotoğraflar ve muazzam inceleme için de teşekkürler. İyi günlerde kullan.. :)
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Mesaj Thevenin » 08 Oca 2011, 23:33

Cift kollu saniye ibresini cok seviyorum bu kalibrenin. Inceleme icin tesekkurler, hayirli olsun :champ:
Thevenin
Kullanıcı avatarı
Thevenin

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Bing [Bot] ve 81 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners