Ulysse Nardin Maxi Marine Diver 263-33 Kullan覺c覺 襤ncelemesi

襤svi癟re ve Avrupa Mekanizmal覺 Saat 襤ncelemeleri ve Kutu A癟覺l覺lar覺 B繹l羹m羹
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz, 襤svi癟re Saat 襤ncelemeleri B繹l羹m羹m羹zde yelerimizin ve TSF'nin 襤nceledii 襤svi癟re ve Avrupa retimi Mekanizmal覺 Saat Marka ve Modellerinin Kutu A癟覺l覺, 襤zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar覺n覺 Kapsayan Bir癟ok Deerlendirme Kriterine Ulaabilirsiniz.

襤yi Forumlar Dileriz

TSF

Ulysse Nardin Maxi Marine Diver 263-33 Kullan覺c覺 襤ncelemesi

Mesaj razz » 17 Ara 2010, 16:17

Herkese merhabalar..

Bir s羹re 繹nce ald覺覺m Ulysse Nardin Maxi Marine Diver 263-33 i癟in bir inceleme yapay覺m dedim..
Kendi ad覺ma ilk defa bir 羹r羹n incelemesi yap覺yorum arkadalar, eer s羹r癟-i lisan ettiysek affola.

Kalibre..
Saatin kalibresi ETA 2892 bazl覺.. Ulysse Nardin taraf覺ndan dekore ve k覺smen rafine edilen kalibrenin bitmi haliyle kodu UN26.. COSC Certified bir makine.. 28800 bph sal覺n覺m deerine sahip ve yakla覺k 42 saatlik bir g羹癟 rezervi sunuyor..
Ald覺覺mdan bu yana saat -6sn/g羹n sapma deerine sahip.. COSC deerlerinin hafif d覺覺nda olmakla beraber beni rahats覺z etmedii i癟in kalibrasyon yapt覺rmay覺 d羹羹nm羹yorum.

Resim

S繹ylemekte fayda var; ihtiya癟 olmad覺覺 s羹rece saatlerin i癟ini a癟mak taraftar覺 deilimdir. Hele bir de bayonet veya snap-on yerine b繹yle minyat羹r vidal覺 bir kapak varsa kusura bakmay覺n ama no way..! dolay覺s覺yla malesef kalibre fotoraf覺 ekleyemiyorum..

Resim

Bu arada kalibre bal覺覺 alt覺nda paylamay覺 uygun g繹rd羹羹m birka癟 tecr羹bemden bahsetmek isterim; Ben genelde saatlerimi ikinci el al覺r覺m.. ok 羹k羹r imdiye kadar sadece bir defa ciddi bir servis deneyimim oldu o da Valjoux 7750 bazl覺 Omega Calibre 1164 bar覺nd覺ran bir Omega Seamaster Professional 300 Chronograph saatimle ilgiliydi.. Pek can覺m yanmadan olay覺 atlatt覺覺m i癟in memnun olduumu hat覺rlar覺m.. Zira sadece kalibrasyon i癟in servise g繹t羹rd羹羹m Rolex Submariner覺m覺n g羹nl羹k sapmas覺n覺 -4+6 sn/g羹n aral覺覺na getirmek i癟in ne kadar s繹kt羹klerini g繹rd羹kten sonra ETAya olan sempatim daha da artt覺 diyebilirim keza ayn覺 ilem i癟in g繹t羹rd羹羹m Oris TT1 Diver覺m覺n kalibresi kasas覺ndan bile ayr覺lmam覺t覺..
O nedenle in-house kalibre benim b覺rak覺n tercih etmeyi m羹mk羹nse uzak durmay覺 yelediim bir 繹zelliktir.. Bu nedenle kalibre konusundaki fiyat覺n覺 hak ediyor mu? sorunsal覺n覺n cevaplar覺n覺 in-house kalibreli saatleri s覺f覺r ve garantili alabilecek olan kullan覺c覺lara b覺rakarak m羹sade istiyorum..

Ayr覺ca komplikasyonlardan da hi癟 haz etmediimi de eklersek san覺r覺m ideal ETA Based Caliber kullan覺c覺s覺 olan bendenize kavumu oluyorsunuz..

Resim

Kasa..
Saatin kasas覺 癟elik.. 42.7mm. 癟apa sahip ( tepe hari癟 ) bir saat olarak ortalama 40mm. g繹rd羹羹m standart erkek saati boyutundan bir 癟覺t daha b羹y羹k olduunu s繹yleyebilirim.. Hal-羹 haz覺rda 44mm.lik Panerai Luminor kullanan ve ge癟mite 47mm.lik Oris TT1 Diver Chronograph takm覺 biri olarak b羹y羹k saate hi癟 aina deilim diyemem.. Ama u ana dek bilfiil sahip olduum 100e yak覺n saatim aras覺nda b羹y羹kl羹k olarak ilk 5e girer bu UN..

Kasa formu olduk癟a farkl覺.. Kendine 繹zg羹 bir dizayn覺 var.. Ancak bu farklar覺 g繹rebilmek i癟in her a癟覺y覺 incelemek gerekiyor..
Yukar覺dan bakt覺覺n覺zda, al羹minyum 羹zeri serigrafi veya g羹n羹m羹zde Rolex 繹nderliinde daha da pop羹ler olan seramik bezel yerine direkt 癟elik 羹zerine motif engrave ( kaz覺narak ) edilerek oluturulmu, dalga desenli bezel覺 d覺覺nda pek 繹zel bir durum yok gibi..
Ancak saate yandan bakt覺覺n覺zda farklar yava yava kendini g繹stermeye bal覺yor.. Luglar ( boynuzlar ) olduk癟a kal覺n ve k羹t bir dizayna sahip.. Geni say覺labilecek 22mm. lug mesafesi de dikkate al覺nd覺覺nda asl覺nda normal say覺labilecek luglar ayn覺 zamanda saatin kasa kal覺nl覺覺yla da uyum sal覺yor..
Kasan覺n sa ve sol kenarlar覺 olduk癟a deiik bir dizayna sahip.. Hem konik hem de i癟b羹key bir form bar覺nd覺ran bu kenar yap覺s覺, polish ( parlak ) y羹zeyin 癟iziklere kar覺 daha korumal覺 bir ekilde durmas覺n覺 da sal覺yor bir yan 繹zellik olarak..

Resim

Sol kenarda b羹y羹k ve 羹zerinde UN logosuna sahip ayar tepesi var.. Tepeyi gevetme ve kurma hissi olduk癟a g羹ven verici ancak yine de bir Rolex Submarinerdaki Tool Watch hissi yok..

Resim

Sa kenarda saatin kendine has Seri No.sunu bulunduran plaka var.. Benim i癟in olduk癟a 繹zel ve g繹ze 癟arpan, 覺k bir detay..

Bezel..
Bezel gayet 覺k ve bir o kadar da kullan覺l覺.. 12 noktas覺ndaki 羹癟gen saat mark繹r羹n羹 tam hizal覺yor.. Bezel klikleri net ve tok.. Yaln覺z bezel mevzusunda da Submariner覺n klik sesi 羹st羹nl羹羹nden bahsetmeden edemeyeceim.. Kullanlar ne demek istediimi anlar..

Cam..
Cam corundum ( sentetik safir ) materyalden mam羹l.. ift tarafl覺 anti-refle kaplamal覺 cam, neredeyse her a癟覺dan saatte cam yokmu hissi vererek insan覺 g羹l羹mseten bir yap覺ya sahip.. Genelde 繹n taraftan AR kaplamaya sahip saatlere biraz m羹tereddit yakla覺r覺m zira bu kaplama d覺tayken son derece savunmas覺z bir konuma sahip.. Basit bir darbeyle 癟izilebilir.. Parlak 覺覺k alt覺nda yapt覺覺m inceleme neticesinde bu saatin AR kaplamas覺nda bir deformasyon g繹remedim.. Belki az ve/veya itinal覺 tak覺ld覺覺ndan belki de kaplama cinsi ile ilgilidir bilemiyorum ancak 癟ok k繹t羹 durumda Omega Planet Oceanlar, Breitlingler ve Bvlgariler g繹rm羹t羹m bu konuda..

Bu arada tarih penceresi 羹zerindeki b羹y羹tecin i癟 taraftan cama entegre edilmi olmas覺 da ayr覺 bir baar覺l覺 fikir.. Benzer formda b羹y羹te癟leri muhtelif Panerailarda da g繹rd羹羹m羹 hat覺rl覺yorum.

Arka kapak..
Saatin arka kapa覺 yine ilgin癟 dizayn覺na yak覺acak ekilde nev-i ahs覺na m羹nhas覺r bir yap覺ya sahip.. Polished 癟er癟eve i癟ine g繹m羹lm羹 Titanium plakada UNnin ge癟mite ald覺覺 繹d羹ller ile ilgili engravingleri g繹rmek m羹mk羹n.. 襤ki farkl覺 metalin ayn覺 anda kullan覺ld覺覺 bir kapaa ilk defa bu saatte denk geldim diyebilirim.. Rolex SDDSde de benzer bir 繹zellik vard覺 diye hat覺rl覺yorum ancak kullanmad覺覺m i癟in bu UNi ilk kabul ediyorum.. Titanium, 癟elikten farkl覺 olarak yap覺s覺nda alerjik olabilecek Nikeli bar覺nd覺rmamas覺 nedeniyle tene temas eden yerde kullan覺lm覺 olabilir diye tahmin ediyorum zira kay覺 羹zerinde bulunan ara par癟alar ve klips de titanium.

Bu arada WR300M deerine sahip bir dalg覺 saati i癟in minyat羹r vidalarla sabitlenmi kapak da biraz d羹羹nd羹r羹c羹 bir durum.. Keza bendeniz kolundaki saatle denize/havuza girme karar覺n覺 saatin maddi deeri deil 羹reticinin verdii spektler dorultusunda veren normal ve ak覺l/fikir sahibi bir zat olarak san覺r覺m Paneraide vidal覺 olmayan ayar tepesi nedeniyle yaad覺覺m teredd羹t羹 UN i癟in de bu arka kapak nedeniyle yaayacakm覺覺m gibi duruyor..

Resim

Kadran ve kollar..
Saatin kadran覺 ger癟ekten 癟ok g羹zel.. Parlak, black lacquer formunda siyah zemin 羹zerine ine ucuyla yap覺lm覺 gibi g繹r羹nen minyat羹r gamzeler ger癟ekten kadrana derinlik kat覺yor.. Mark繹rler ve kollar bir dalg覺癟 saatinden beklenecek ekilde b羹y羹k ve m羹kemmel bir fosfora sahip..

Saat 6 noktas覺na yerletirilmi small second kolu, hemen yine ayn覺 sub dial覺n alt覺ndaki tarih penceresi ve saat 12 noktas覺na denk gelen g羹癟 rezerv g繹stergesi saati zaten en batan beri pek de benimsemedii Tool Watch konseptinden iyice uzaklara g繹t羹r羹yor.. Ama bunu bir eksi 繹zellik olarak g繹rm羹yorum zira bu saati al覺rken wet suit 羹zerinde nas覺l durur acaba..? sorusu akl覺mdan hi癟 ge癟medi..

Eer se癟me ans覺m olsayd覺; kesinlikle tarih 癟ark覺n覺 siyah zemin 羹zerine beyaz font se癟er ve g羹癟 rezerv g繹stergesini 癟覺kar覺rd覺m..
Small second ve sub dial mevzusu i癟in ise yorumum n繹tr.. Zira bu iin alas覺 Paneraida var..

Resim

Kay覺 / Klips..
Saatin 羹zerinde doal kau癟uktan mam羹l bir kay覺 var.. Olduk癟a kal覺n ve belki de g繹rd羹羹m en kaliteli kau癟uk kay覺 diyebileceim kadar baar覺l覺 bir yap覺s覺 var.. Her iki taraf da iki ayr覺 kau癟uk par癟a ve bunlar aras覺nda k繹pr羹 vazifesi g繹ren Titanium balant覺lara sahip.. Yine klips i癟in de Titanium tercih edilmi.. Titanium k繹pr羹ler 羹zerindeki UN yaz覺lar覺 i癟in engrave metot tercih edilirken s羹rt羹nmeyle en fazla ha覺r neir olacak klipste ayn覺 yaz覺 i癟in laser etching kullan覺lmas覺 mant覺ks覺z olmu zira Damasta g繹rd羹羹m s覺f覺r UN Maxi Marine Diver覺n bile klipsi 羹zerindeki yaz覺 son derece silik duruyordu..

Resim

drk arkada覺m覺z覺n da ge癟mi mesajlar覺nda belirttii 羹zere kau癟uk/metal kombinasyonlu bu kay覺 UNnin 繹zellikle Marine serisinde klasiklemi, ikonik bir unsur.. Benim de optik anlamda 癟ok beendiim bir dizayn ayr覺ca.. Ancak kay覺覺n kesilerek k覺salt覺l覺yor olmas覺 pek haz ettiim bir durum deil zira geri d繹n羹羹n羹z olmuyor.. Bu saatin kay覺覺 benim koluma tam geliyor neyse ki.. Eer ilerde durum deiirse ark Saate gidip 400SFR vererek sadece kau癟uk par癟alar覺 alabilmek gibi bir imkan覺m覺z var.. Tabii bu anlams覺zca fiyatland覺r覺lm覺 al覺verie ne kadar imkan denir o da ayr覺 bir mevzu..

Komfor..
Saati olduk癟a severek ald覺m, keyifle de kullan覺yorum.. Optik anlamda 癟ok beendiim, i癟ilik kalitesi olarak da top of the line demekten 癟ekinmeyeceim bir 羹r羹n bence.. Lakin kullan覺m komforu derseniz ite o zaman malesef 癟覺ta d羹羹yor..
Kasan覺n geni luglar覺 bilek 羹zerinde kendini hissettiryor 繹ncelikle.. Ayar tepesi g羹nl羹k kullan覺m sonucunda elinize temas ettii yeri k覺zartmadan kesinlikle b覺rakm覺yor..
Kau癟uk/Titanium kombinasyonlu kay覺 optik anlamda g繹n羹lleri fethederken malesef komfor anlam覺nda s覺n覺fta kal覺yor 癟羹nk羹 keserek k覺saltmak i癟in b覺rak覺lan ray formundaki k覺sm覺n son 癟覺k覺nt覺s覺 bileinizde ciddi bir iz b覺rak覺yor..
B羹t羹n bunlardan kurtulman覺n yolunu kay覺覺 uzatmakta g繹ren arkadalara ise cevab覺m u; kay覺覺 uzun tuttuunuzda saat kolunuzda bir bilezik gibi kal覺yor 癟羹nk羹 titanium k繹pr羹ler kay覺覺n esnemesine imkan vermekle birlikte bu s覺n覺rl覺 hareket saatin bilee oturmas覺na yetmiyor ve saat d繹nmeye bal覺yor..
Jubilee bilezikli Rolex DateJust komforunu arayan kullan覺c覺lara hi癟 tavsiye etmem k覺saca..

Resim

Fiyat..
Saatin Damas maazas覺ndaki sat覺 fiyat覺 8300,00 USD.. 襤ndirim konusunda bir Seiko al覺r gibi -40% nispetinde iskontolar beklemek fazla iyi niyetli bir yakla覺m olur kan覺mca.. Ancak bir Rolex al覺rken 癟arpman覺z覺n kuvvetle muhtemel olduu -10% bariyeri de tahmin ediyorum UNde yer alm覺yordur..

Resim

Muhakkak ki ayn覺 fiyat segmentinde 癟ok daha farkl覺 羹r羹nler de tercih edilebilir, bu tamamen kullan覺c覺ya kalan bir mevzu ancak saatin genel kalitesi, i癟ilii, kendine has ve merakl覺lar覺 taraf覺ndan itibar g繹ren dizayn覺 ve marka konumland覺rmas覺 itibar覺yla fiyat覺 emsallerine g繹re normal bir seviyede g繹r羹n羹yor..

Resim
Ulysse Nardin Maxi Marine Diver 263-33 Lume Shot

Edit: Thevenin i癟in "on the wrist shot " ;) ve okuduk癟a farkettiim typo'lar..
En son razz taraf覺ndan 18 Ara 2010, 20:20 tarihinde d羹zenlendi, toplamda 6 kere d羹zenlendi.
" The difference between men and boyZ is the price of their toyZ "
Kullan覺c覺 avatar覺
razz

Ya: 47
Kay覺t: 18 Ara 2009, 16:05

Re: Ulysse Nardin Maxi Marine Diver 263-33 Kullan覺c覺 襤ncelemesi

Mesaj Clk » 17 Ara 2010, 16:49

Senden gelen ilk saat incelemesini okumak zevkti. Sanki y羹z y羹ze oturmusta bu saat 羹zerine konusuyormusuz gibi hissettim. Cok basarili olmus. Saatini de g羹le g羹le kullan.

Yazdiklarinin 羹zerine birkac kelime eklemek istiyorum. Ben bu saati hem Dubai'de, Hem Belek'te, hem de K繹ln'de ki saat fuarinda denedim. Yukarida belirttigin iki 繹zellikten dolayi da almadim. Komfor ve bezel. Saatin kalitesine, dizayninin g羹zelligine, prestijine ve teknik 繹zelliklerine laf etmek cok anlamsiz. Sonucta bu saat bir UN.

Sana katilmadigim iki nokta var. Birincisi klips 羹zerinde ki laser etching. Bunu bu sekilde yapmalarinin tek nedeni engraving yapilmis klipsin sagi solu cizme olasiligi. Misal cam bir masanin 羹zerine konulan kol, lap-top v.s.
Ikinci muhalif olacagim nokta ise Panerai tepe. Su ile temasta yada dalista hicbir sekilde sorun yasamayacagina eminim. C羹nk羹 patentli olan bu tepe koruma kapali durumda tepeyi saatin kasasina dogru bastiriyor ve contali... UN arka kapak vidalari ile ilgilide sonuna kadar haklisin. Saat bir kere acildiktan sonra kimse 30 atm'lik su gecirmezligin ilk g羹n ki gibi kalacagini garanti edemez.

Tekrar senin saate d繹nersek bence yukarida siraladigin negatif unsurlarin tamami alisveris esnasinda 繹demis oldugun rakam ile kendini affettirecek cinsten. G羹zel bir secim dostum. Tebrik ederim.
TRK'羹m!!! lkem TRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullan覺c覺 avatar覺
Clk

Kay覺t: 17 Kas 2009, 02:03

Mesaj Thevenin » 17 Ara 2010, 17:05

Hocam eline saglik cok doyurucu bir yazi olmus. Keyifle ve gipta ile okudum. Tekrar iyi gunlerde kullanmani dilerim. :champ:

PS: wristshot aradi gozum. kolunu niye bizden esirgedin? :D
Thevenin
Kullan覺c覺 avatar覺
Thevenin

Ya: 36
Kay覺t: 31 Eki 2010, 04:30

Mesaj razz » 17 Ara 2010, 17:28

Thevenin yazd覺: PS: wristshot aradi gozum. kolunu niye bizden esirgedin? :D

Hallettim Thevenin.. ;)
Kullan覺c覺 avatar覺
razz

Mesaj Offside » 17 Ara 2010, 18:12

ncelikle inceleme 癟ok g羹zel olmu teekk羹rler.Yaln覺z akl覺ma tak覺lan bir soru u var,bir saatin dizayn覺 bu bu kadar g羹zel olurmu? sahip olsam bileimden 癟覺karmam.hay覺rl覺 olsun g羹le g羹le kullan覺n.
Kullan覺c覺 avatar覺
Offside

Kay覺t: 09 Nis 2010, 16:52

Mesaj arslan » 17 Ara 2010, 19:24

癟ok g羹zel bir marka ve saat.
g羹le g羹le kullan.
Kullan覺c覺 avatar覺
arslan

Kay覺t: 14 Ara 2010, 16:15

Mesaj razz » 17 Ara 2010, 19:48

ok teekk羹r ederim arkadalar..
Kullan覺c覺 avatar覺
razz

Mesaj seadweller » 17 Ara 2010, 19:52

Nice review pal. Congratulations
Kullan覺c覺 avatar覺
seadweller

Kay覺t: 22 Ara 2009, 17:08

Sonraki

D繹n TSF 襤svi癟re Saat Kullan覺c覺 襤ncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 64 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners