Tag Heuer Carrera Calibre 8 ( GMT Grand Date ) Chronometer

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Tag Heuer Carrera Calibre 8 ( GMT Grand Date ) Chronometer

Mesaj schavelle » 16 Eyl 2023, 20:30

Sevgili saatseverler, forumda bu saate ait inceleme konusu görmediğim için kendi incelememi sizlerle paylaşmak istiyorum.
Eğer yanlış kategoride konuyu açtıysam düzeltilmesini rica ederim. Fotoğrafları Tapatalk ile yükleyeceğim, eğer görüntüleme sorunu yaşarsanız belirtiniz.

Saatimiz Tag Heuer Carrera Calibre 8 GMT model no: WAR5010.FC6266.

Her ne kadar kabul etmesi zor da olsa yazılı ve sosyal medyada süregelen paylaşımlardan etkilenmiş olmalıydım ki Tag Heuer markasına karşı çok ciddi bir önyargıya sahiptim. Ayrıca en çok taklit edilen markalardan biri olduğu için tanımadığım saatlerde replika olanları ayırt edememe riskim de vardı.
Yine de tesadüfen gördüğüm bu saati duygusal bir kararla Mayıs ayı gibi alıverdim (2. el olarak).

Sevgili Cengiz ustamız tarafından komple elden geçtikten sonra rotasyonda 3 ay kadar kullanıldı.
Öncelikle saatin adının 1950'lerde düzenlenen Carrera Panamericana otomobil yarışlarından esinlenilerek verildiğini öğrendim. Daha sonra Porsche ile kolaborasyonlar da yapılmış. Motor sporları ile ilişkili oldukça uzun bir geçmişe sahip.

Saat 41 mm çapında, 49mm lug-to-lug, 13.5mm kalınlık ve 20mm lug aralıklarına sahip. Daha önce kullandığım 41mm Longines Conquest ile benzer boyutlarda. Çok az daha kalın, o da komplikasyonlar sebebiyle normal diye düşünüyorum.

Saatin kasa şekli eski Carrera chronographlara çok benziyor. İnce bezelli olduğundan kadran görece büyükçe bir orantıya sahip. Lug'lar ucu küt kesilmiş prizma gibi. Kenarlar fırçalanmış, bezel parlak. Genel olarak basit ve klasik bir şekle sahip.

Saatin asıl özelliği bana göre komplikasyonları:
GMT özelliğini ikinci bir akrep ve yelkovan ile gösteriyor ve saat 6 tarafına yerleştirilmiş. Hayaller F.P. Journe Chronometre Resonance, gerçekler Carrera (!) Parlak çerçevesi ve tırtıklı dairesel şekli ile kadrana derinlik katıyor.

Takvim ise saat 12 yönüne yerleştirilmiş 2 basamaklı Grand Date şeklinde. Onun da parlak derinlere inen çerçevesi 3. boyut katıyor. Metal indisler arasında ince fosfor uygulanmış. Akrep ve yelkovan kolları kılıç şeklinde ve ucunda yine ince bir fosfor uygulaması var. Tarih gece 12'de güzel bir tık sesi ile ertesi güne atıyor (quick-set).

Ön ve arka yüzde düz safir cam bulunmakta.

Calibre 8 mekanizma COSC özellikli ETA 2892-A2 baz üzerine yerleştirilmiş bir takvim ve GMT modülünden oluşmakta. Modülün markasını bir türlü bulamadım. Belki de custom Tag'dir. ETA tabanlı olması parça değişimi gerekirse avantaj bence. Nitekim Cengiz ustanın bir çarkı değiştirmesi gerekti ve kolaylıkla temin edebildik. Saat 28800 vuruş hızında (4 Hz) ve 42 saat güç rezervine sahip.

Aynı saatin bir de GMT özelliğini akrep-yelkovan kullanmadan, onun yerine içinde rakam olan bir pencere şeklinde gösteren versiyonu var. Ancak o saat 44mm çapında olduğundan bana göre çok büyük.
Saatin bas-çek tepesi ucunda logoya sahip ve yeterli büyüklükte. Kurması çok rahat.

Saatin kordonu ve tokası hakkında çok olumlu şeyler söyleyemeyeceğim. Kordonu bazı yerlerde Timsah derisi olarak geçiyor ama ben kullanırken Longines'in Timsah görünümlü baskı derilerinden bir fark göremedim. Katlanan klips şeklinde logolu bir tokası var ama katlanınca biraz fazla kalın oluyor ve güvenli tutsa da birazcık oynuyor. Tokası geliştirilebilir. Deliksiz bir kordon üzerine sıkıştırılarak ayarlanması tasarlanmış. Tek iyi yanı kordonun ucunun içeri doğru katlanması. Benim gibi ince bilekli ve uzun kordonların ucunu zapt etmekte zorlanan biri için iyi bir çözüm.

Saat hem spor hem de dress kullanıma sahip. Aynı saatin 3 linkli Oyster'a benzeyen çelik bilezikli bir versiyonu da var. Siyah kordon ile spor özelliğini fazla kaybetmeden biraz da resmi ve ofis ortamlarına uygun olduğunu düşünüyorum.100m su geçirmezlik olduğu belirtilmiş ama deri kordon sebebiyle suyla pek temas etmedi.

Fosforlar geceleri iş görüyor ama öyle dalgıç veya pilot saatleri gibi bir beklenti içinde olmamak lazım.
3 aylık gözlemim COSC özelliği ve kullanışlı komplikasyonları olan versatil ve şık bir saat olması. Takıp çıkıyorum. Tek saat olarak idare edebilir. Tarihçesi de derin. Özetle Chronogragh'ları ile meşhur olan Tag Heuer'lere bir alternatif model.

Teşekkürler okuduğunuz için.ResimResimResimResimResimResim

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
schavelle

Re: Tag Heuer Carrera Calibre 8 ( GMT Grand Date ) Chronomet

Mesaj Eterna » 16 Eyl 2023, 21:08

Saatinizi güle güle kullanın. Bileğinizde güzel duruyor. Cengiz ustanında eline sağlık.

Bu güzel ve detaylı paylaşım içinde teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Eterna

Mesaj schavelle » 16 Eyl 2023, 21:24

Eterna yazdı:Saatinizi güle güle kullanın. Bileğinizde güzel duruyor. Cengiz ustanında eline sağlık.

Bu güzel ve detaylı paylaşım içinde teşekkürler.
Teşekkürler. Fotoğraflar çıkmış demek ki :)
Ben kendim görüntüleyemiyorum da...

Kullanıcı avatarı
schavelle

Mesaj Mhe » 17 Eyl 2023, 18:00

Saati gülegüle kullanın, Cengiz Usta'nın da eline sağlık. Ben de hem spor hem dress watch görünümlü olduğuna katılıyorum. TH orta segment saatler içinde zamanında doğru bir iletişim stratejisi kurmuş ve bunu başarı ile uygulamış bir marka ve bu açıdan da takdiri hak ediyor. Sevgiler
Kullanıcı avatarı
Mhe

Mesaj schavelle » 19 Eyl 2023, 21:57

Mhe yazdı:Saati gülegüle kullanın, Cengiz Usta'nın da eline sağlık. Ben de hem spor hem dress watch görünümlü olduğuna katılıyorum. TH orta segment saatler içinde zamanında doğru bir iletişim stratejisi kurmuş ve bunu başarı ile uygulamış bir marka ve bu açıdan da takdiri hak ediyor. Sevgiler
Teşekkürler.
Dediğim gibi eskiden önyargım olan bir markaydı. Şimdi özellikle bazı modellerini çok beğeniyorum.
Bu vesile ile 1-2 vintage Camaro modelini paylaşayım. (Kaynak: Eric Wind)ResimResim

Kullanıcı avatarı
schavelle

Mesaj insatiable » 19 Eyl 2023, 23:32

güzel zamanlarınıza eşlik etsin. güle güle kullanın.
"saat, önce insanı gösterir, sonra zamanı."
Kullanıcı avatarı
insatiable

Mesaj eraslani » 20 Eyl 2023, 08:35

Mutlu günlerde kullanılsın [emoji122][emoji122]
Tarih penceresi ve farklı gmt fonksiyonuyla sira dışı olmayı başarabilen harika bir saat [emoji108]

SM-G990E cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
eraslani

Mesaj schavelle » 21 Eyl 2023, 01:34

Teşekkürler @insatiable @eraslani

Kullanıcı avatarı
schavelle

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: doukan1997 ve 289 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners