Certina DS First Quartz (Diver Model) İnceleme

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Certina DS First Quartz (Diver Model) İnceleme

Mesaj platinum » 28 Haz 2023, 10:16

Foruma ilk 2015 yılında üye olmuş, 1 yıl süren bir heves döneminden sonra evlilik, çoluk çocuk, iş (yurtdışına çıkış), derken saatlere olan hevesim tamamen kaybolmuştu, ta ki bugünlere kadar.

2016 yılında takas ile aldığım, o günden bugüne neredeyse hiç kullanmadığım ve kutusunda öylece duran saatim, yeniden saatlere özellikle dalgıç saatlere heveslenmem sebebi ile kutusundan çıkıp bileğimdeki yerini aldı. Takasla elime geçtiğinde 10 yaşında , şu an 17 yaşında olan saatim için bir inceleme yazısı hazırlamak istedim.

Certina DS First, Certina'nın 2000 - 2010 yılları arasında ürettiği dalgıç saat modeli bir seri. Günümüzde yerini DS Action Diver modeline bıraktı. 1983 yılından beri Swatch Group bünyesinde yer alan marka, Tissot, Hamilton, Balmain ve Mido ile beraber giriş seviyesindeki markalarından biri. Türkiye'de güncel durumda (Mido da öyle) bulunmamasının nedeni Swatch Group Türkiye'nin pazarlama stratejisi olabilir gibi geliyor bana, belki Tissot ile çarpıştırmak istemiyordur.

Saatin kutusu sade ve nispeten küçük bir kutu. Güncel modellerin yurtdışı kutularına ve içeriklerine baktığım zaman bendeki kutu ve içerikten çok farklı değiller. Bir Tissot kutusu daha güzel, içindeki marka tarihini anlatan kitapçık ise bana göre efsane. Certina da böyle bir kitapçık hazırlasa özellikle içinde DS konseptini ve tarihini anlatsa çok güzel olurdu.

Resim

Resim

Resim
En son platinum tarafından 28 Haz 2023, 13:47 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
platinum

Re: Certina DS First (Quartz) İnceleme

Mesaj platinum » 28 Haz 2023, 10:18

Teknik özelliklere gelirsek;

Mekanizma : Eta 955.112 quartz
Oldukça bol bulunan bir model, arızalanması halinde sıfırı çeşitli sitelerde 40-55 usd arası satılıyor. Aynı mekanizma Tag Heuer Kirium, Rado D-Star, Hamilton Khaki, Tissot Tradition ve Sculpture serilerinin quartz versiyonlarında da kullanılmış.

Çap: 41 mm, tepe dahil 46 mm
Kasa kalınlığı: 11.3 mm
İki lug arası: 20 mm
Tarih göstergesi
End of battery indicator: pil bitimine yakın saniye kolunu düzensiz bir şekilde ileri atarak kullanıcıyı uyarıyor.
Kasa ve kordon 316L paslanmaz çelik
Toplam ağırlık: 172 gr
Antireflekte kaplamalı, düz kesim safir cam

Beni asıl ilgilendiren dalgıç saat özelliklerine gelirsek, diğer tüm gerçek dalgıç saatlerde olduğu gibi;

200 m su geçirmezlik
Tek yöne dönen, 120 click paslanmaz çelik bezel
Vidalı tepe
Vidalı arka kapak
Diver extension adı verilen, dalgıç kıyafetinin üzerinde kullanılacağı zaman açılan uzatma
Fosforlu indeksler (bezelde yelkovanın karşısına gelen üçgen işaretli yerde fosfor yok maalesef)
Çift kilitli toka

Temel özellikleri yazdıktan sonra şimdi DS'in anlam ve önemine gelmek istiyorum. :!:

DS, Double Security'in kısaltması olup, ikili güvenlikten kastı sağlamlık ve su geçirmezlik. 1959 yılında patentini aldığı bu konsept ile saat 6 metreden beton zemine düştüğünde bile mekanizma şaşmadan çalışmaya devam ediyor. Ayrıca saat Himalayalarda bulunan Dhaulagiri zirvesine (8.167 metre) bir tırmanış ekibi tarafından götürülmüş, basınç ve irtifa altında etkilenmeden çalıştığı görülmüş.

DS konseptinde mekanizma kasa içerisinde 'yüzer halde' bulunmakta, titreşim ve şoklar tarafından açığa çıkan kinetik enerjiyi emen, O-ring contaya benzeyen tamamen elastik bir amortisör halkası içine alınmış bir mekanizma gibi düşünmek gerekiyormuş.

DS mantığını anlamak için kesit resmini ve maalesef Fransızca olan bir tanıtımını ekliyorum.

Resim

Resim
En son platinum tarafından 28 Haz 2023, 10:30 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
platinum

Mesaj platinum » 28 Haz 2023, 10:19

Şimdi de saatin yakın plan bazı fotoğraflarını ekleyeyim.

Resim

Tokada hassas ayar kademeleri mevcut.

Resim

Resim

Resim

Diver extension adı verilen uzatma, dalış kıyafetinin üzerinde kullanabilmek için,

Resim
Kullanıcı avatarı
platinum

Mesaj platinum » 28 Haz 2023, 10:20

Son olarak Certina ve dalgıç saat modellerinin güncel durumundan bahsedeyim.

Marka artık bendeki kutunun üzerinde de olan eski kırmızı logosunu kullanmıyor. Yeşil bir renk ve kaplumbağa kabuğu logosu kullanıyor. Double Security yani sağlamlık ve su geçirmezliği simgelemesi için kaplumbağa kabuğu seçilmiş ve güncel modelin arka kapağında da bu logo işli.

Bir not düşeyim, Certina'nın tüm koleksiyonları DS adı ile başlar ve hepsi 1959 yılından beri en az 100 metre su geçirmezliğe ve şok dayanımına sahip olarak üretiliyor.

Eski logo
Resim

Yeni logo
Resim

Güncel diver modeli DS Action Diver'ın arka kapağı
Resim
Kullanıcı avatarı
platinum

Mesaj Eterna » 28 Haz 2023, 11:13

Muhteşem bir inceleme yazısı. Elinize sağlık. Certina Türkiye de satıldığı zamanlar kullanırdım. Diver modelde kullanmıştım. Çok sevdiğim, beğendiğim bir markadır.

Saatinizde çok güzel. Acaba hala muadil modeli üretiyor mu firma?

Güzel günlerde kullanmaya devam edin.

Selamlar,
Kullanıcı avatarı
Eterna

Mesaj platinum » 28 Haz 2023, 11:46

Teşekkürler Eterna.

Evet DS First, yerini DS Action Diver'a bıraktı.

https://www.certina.com/en/ds-action

Koleksiyon ismi DS Action diye geçiyor, tüm koleksiyon 200 metre su geçirmezliğe sahip ama dalgıç model istiyorsanız DS Action Diver modellerine bakmalısınız.

SM-G985F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
platinum

Mesaj Heesh » 28 Haz 2023, 12:01

Güzel yazı ben özellik ile ülkede resmî olarak certina ve mido nun satılmasını beklemekteyim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Heesh

Re: Certina DS First Quartz (Diver Model) İnceleme

Mesaj azizkaya » 28 Haz 2023, 18:42

Elinize, emeğinize sağlık.

SM-N960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Alınca ya da satınca pişman olmadığım bir saat olmadı.
Kullanıcı avatarı
azizkaya

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 28 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners