Tissot Yeni Chemin des Tourelles 39 Kutu A癟覺l覺覺

襤svi癟re ve Avrupa Mekanizmal覺 Saat 襤ncelemeleri ve Kutu A癟覺l覺lar覺 B繹l羹m羹
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz, 襤svi癟re Saat 襤ncelemeleri B繹l羹m羹m羹zde yelerimizin ve TSF'nin 襤nceledii 襤svi癟re ve Avrupa retimi Mekanizmal覺 Saat Marka ve Modellerinin Kutu A癟覺l覺, 襤zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar覺n覺 Kapsayan Bir癟ok Deerlendirme Kriterine Ulaabilirsiniz.

襤yi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Tissot kutu a癟覺l覺覺

Mesaj kirpi » 30 Nis 2023, 04:35

:thumbup: mecako52 :thumbup:

Yeni Chemin des Tourelles, T139.807.11.048.00 (Mavi kadran, Roma rakaml覺 versiyon)

Resim

K覺saca( ;) ) hikayeyi 繹yle anlatay覺m, zaten 癟ok fazla saat sahibi birisi deilim, dress watch tarz覺 bir saatim ise hi癟 yoktu (casual giyinebildiim bir ite 癟al覺t覺覺m i癟in hi癟 ihtiya癟 duymam覺t覺m). Nihayetinde metal kordonlu klasik g繹r羹n羹ml羹 bir saat edinmeye karar verdim.

Y覺llard覺r herkesin bildii Tissot - Le Locle modelini zaman zaman saat癟iye girip inceliyordum, hem 癟ok g羹zel bir g繹r羹n羹m羹 vard覺 (saatin boyutu, roma rakamlar覺, waffle kadran, Le Locle yaz覺s覺n覺n fontu, arka kapak dizayn覺 vb.) hem de benim houma gitmeyen bir ey vard覺 bu modelde. Ka癟 kere alsam m覺 almasam m覺, yok almayay覺m dediimi hat覺rlar覺m. Sonra houma gitmeyen eyi buldum, anlad覺m ki rakamlar覺n boyutu fazla k羹癟羹km羹 benim zevkime g繹re (Burada su癟u tamamen Big Zeroma ve onun devasa rakamlar覺na at覺yorum, alg覺lar覺mla nas覺l oynad覺ysa art覺k :lol:), k羹癟羹k boyutta 12 tane roma rakam覺 birden dizilince okunabilirlii houma gitmiyormu meersem. Tissot - Carson modelindeki gibi rakamlar b羹y羹y羹nce ise bu sefer de fazla g繹z羹me giriyor. Tissot - Tradition modeli var ya da o da bana fazla ruhsuz geldi vb. (Allah da baka dert vermesin)

Bir s羹re Hamilton - Broadway Day Date modeli a覺r覺 cazip g繹r羹nd羹, yine d羹md羹z olmayan bu sefer 癟izgili bir kadran, tek ve gayet g羹zel g繹r羹nen 12 say覺s覺, tarih penceresinin alt-ortada olmas覺 ve simetriyi bozmamas覺 vb. harika bir saat, tam dress deil tam spor da deil, versatil bir model. Yaln覺z bir sorun mevcut, saat bence fazla iri. Mesela Legend Diver gibi spor saatlerde deri kay覺 ile kullan覺nca bu han癟er gibi luglara g繹n羹l katlan覺yor ama metal bilezikli bu Hamiltonu (lug to lug 50mm yav) benim ince bilekler ta覺yamaz. Yani bana g繹re bu kadar g羹zel kadrana sahip bir saat k羹癟羹k boyutta ve ince olsa ya da farkl覺 ebatlarda se癟enekleri olsa harika olurdu. (Allah da baka dert vermesin)

Neyse, bu iki saat en 癟ok beendiim ve elediim iki saatti, onun d覺覺nda b羹t癟em dahilince inceleyip elediim birka癟 saati daha sayacak olursam; saat gereksiz yere a覺r ve luglar覺 fazla uzun diye Tissot - Gentleman, bunun 癟er癟evesi niye kal覺n ve saat 覺k覺r 覺k覺r disko topu gibi parl覺yor diye Longines - Flagship, keke bu saate deri kordon bu kadar yak覺masaym覺 da metal bilezikli modeli de olsaym覺 diyerek Longines - Flagship Heritage, bunun kadran覺 bir s羹re sonra beni s覺kar diye Oris Artelier ve Rado - Coupole ve bu sefer kadran覺n alengirinden saati okuyam覺yorum diye Rado Coupole Open Heart ve Hamilton Jazzmaster Open Heart modeli, luglar覺n覺n fazla uzun olmas覺 sebebiyle 癟eitli Hamiltonlar, sen ne ar覺yon la burada 癟覺k d覺ar覺! dediim bir Royal Oak :lol: , kadranlar覺n覺 bir t羹rl羹 tam sevemediim Seiko Presage'lar... diye gidiyor liste. Yaln覺z Seiko'nun 繹yle bir modeli var acayip bir ey arkadalar SSA455J video, tasar覺m覺 efsane yani saati okuyam覺yorum diye k覺zamazs覺n saate can覺 sa olsun dersin ama metal kordon se癟enei yok bir de cam覺 safir deil malesef. (Allah da baka dert vermesin)

Not: Elediim saatlerin hepsi asl覺nda birbirinden g羹zel saatler olup tamamen ahsi fikrim, zevkim ve u anda aranmakta olduum saatte istediim 繹zellikleri ta覺mad覺klar覺 i癟in elenmilerdir, yoksa canavar gibi hepsi.

Chemin des Tourelles yani benim saate gelecek olursak, saat癟i vitrinlerinde y覺llard覺r ilgimi 癟ekmeyen bir modeldi, Visodate, Gentleman, Le Locle'lar覺n aras覺nda kayboluyordu. Ge癟enlerde Konyal覺n覺n bir maazas覺na bey羹z羹nc羹 kere Le Locle incelemek i癟in girip bey羹z羹nc羹 kere kusur bulup saati beenmeyince ilgilenen eleman "bir de bunlara bak覺n isterseniz" diye g繹sterdi bu seriyi tekrar. Bir bakt覺m, g繹zlerimi ovuturup bir daha bakt覺m, eskiden mehhhhh diye bak覺p ge癟tiim saate bir eyler olmutu, filmlerde dizilerde hani dikkat 癟ekmeyen bir k覺z olur da sonra g繹zl羹羹n羹 atar, bir makyaj yapar, sa癟覺n覺 yapt覺r覺r ve kimse onu tan覺yamaz ya, 繹yle bieyler olmutu bu saate. Titreyen ellerimle al覺p inceledim, aha listeliyorum kendimi kaybettiren deiiklikleri

-Eskiden sadece 42mm idi, imdi 39mm 癟apa sahip versiyonu var, sade denilebilecek bir saatin b羹y羹k hali ne kadar albeniden uzaksa k羹癟羹k hali o kadar 癟ekici
-Luglar da k覺salm覺 sanki, efendi bir saat olmu, tam benim bileime g繹re yav
-Cam覺 d羹md羹zd羹, domed yani kubbeli cam takm覺lar yenisine (a覺r覺 yak覺m覺. Ben de meer kubbeli cam hastas覺ym覺覺m da haberim yokmu)
-Kadran覺 da yuvarlatm覺lar. 襤nternetten bakt覺m sonra, eski hali tabak gibiymi yani ortas覺 d羹z, rakamlar覺n olduu d覺 k覺s覺m bir taba覺n kenar覺 gibi hafif yukar覺daym覺. imdiki hali ise cam覺 nas覺l kubbe gibiyse kadran覺 da hafif kubbe gibi, ortas覺 hafif y羹ksekte, rakamlar覺n olduu b繹l羹m aa覺 eimli, kadrandaki rakamlar覺 bile m羹nasip bir ekilde emiler.
Eski hali 繹yle bir ey.

Bu g羹ne kadar ilgimi 癟ekmeyen bu saat i癟in "nas覺l okunuyor bu?" diye sordum elemana "Chemin des Tourelles" yaz覺s覺n覺 g繹stererek. "emin" dedi ge癟ti 癟ocuk. Videolara g繹re "t癟hemean de繹 tuiell" gibi okunuyor arkadalar ama san覺r覺m emin deyip ge癟mekte fayda var.

Neyse, saatin iki versiyonu var, biri benimki yani Roma rakaml覺 ve rakamlar覺n olduu yerin zemininin t覺rt覺kl覺 olduu, bir de rakams覺z indislere sahip, t覺rt覺ks覺z standart zemine sahip bir kadran. Ama 覺覺k alt覺nda o kadran 繹yle bir 覺覺k ov yap覺yor ki g繹rmek laz覺m, kadran da kubbe gibi olduundan 覺覺k kah bu yana kah u yana ak覺p gidiyor, bunun ad覺na ne deniyor bilmiyorum bilen biliyodur, bak覺n bu videodaki adam o modelin kadran覺ndaki 覺覺覺 g羹zelce g繹stermi. Yine de benim g繹z羹m roma rakaml覺 ve t覺rt覺kl覺 kadranda kald覺覺ndan ona y繹neldim. 襤yicene inceledim saati; kubbeli cam覺, roma rakaml覺 ama hem sade hem yeterince albenili kadran覺, 3 s覺ras覺 brushed 2 s覺ras覺 polished olan yani par覺l par覺l parlay覺p de kadrandan rol 癟almayan bilezii, tarih penceresinin simetriyi bozmayacak ekilde altta oluu falan 癟ok houma gitti. 襤nan覺lmaz bir saat deil pek 癟ok kiiye g繹re ama tam arad覺覺m saat buydu ite, hani biz eski Hislon, Arlon, Singer vb. saatlere "dede saati" diyoruz ya, bu saat de tam da gelecekte gen癟lerin bak覺p dede saati diyecei t羹rden bir saat... Fiyat覺n覺 falan 繹rendim saatin, 癟覺kt覺m.

Sonra eve gelir gelmez internetten videolar覺n覺 resimlerini inceledim, almaya kesin karar verdim. Ge癟en hafta 癟eitli saat癟ilerle iletiim kurup fiyat sorarak ge癟ti. Hafta sonu gelince de birka癟 yer dolat覺m, fiyat覺 u olur, elimizde yok ama getirtiriz vb. diyaloglardan sonra bir saat癟ide buldum, nakit i癟in de bana g繹re uygun bir fiyat verdiler, daha fazla aranmadan, fazla da pazarl覺k etmeden ald覺m saati.

Yeterince geyik muhabbeti yapt覺ktan sonra (haddinden fazla say覺da) foto payla覺yorum, yak覺m覺 dimi benim ince bilee? (Tissot al覺p da keyiften bu kadar laf覺 uzatt覺ysam bir g羹n rolex molex alsam siz d羹羹n羹n :lol: )

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
En son kirpi taraf覺ndan 30 Nis 2023, 14:08 tarihinde d羹zenlendi, toplamda 1 kere d羹zenlendi.
Kullan覺c覺 avatar覺
kirpi

Ya: 38
Kay覺t: 03 Tem 2016, 19:10

Re: Tissot Yeni Chemin des Tourelles 39 Kutu A癟覺l覺覺

Mesaj azizkaya » 30 Nis 2023, 06:08

G羹zel g羹nlerde kullan覺ls覺n.

SM-N960F cihaz覺mdan Tapatalk kullan覺larak g繹nderildi
Al覺nca ya da sat覺nca piman olmad覺覺m bir saat olmad覺.
Kullan覺c覺 avatar覺
azizkaya

Kay覺t: 14 Nis 2017, 01:02

Mesaj vysaknc » 30 Nis 2023, 10:20

Hakikaten g羹zel saatmi,inceleme 癟ok iyi,hay覺rla kullanman覺z覺 dilerim..

Redmi Note 7 cihaz覺mdan Tapatalk kullan覺larak g繹nderildi
H覺rs sebebi hasarettir..
Kullan覺c覺 avatar覺
vysaknc

Ya: 51
Kay覺t: 07 Mar 2017, 17:01

Mesaj eyimen » 30 Nis 2023, 10:56

Yak覺m覺 bilee, g羹le g羹le kullan覺n :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
eyimen

Ya: 43
Kay覺t: 13 Tem 2015, 22:54

Mesaj beratd » 30 Nis 2023, 12:40

G羹zel zamanlar g繹stersin.

SM-N975F cihaz覺mdan Tapatalk kullan覺larak g繹nderildi
Kullan覺c覺 avatar覺
beratd

Kay覺t: 19 Kas 2017, 11:15

Mesaj volkifb » 30 Nis 2023, 12:49

襤yi g羹nlerde kullan覺n :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
volkifb

Ya: 47
Kay覺t: 31 Tem 2014, 12:07

Mesaj uky86 » 30 Nis 2023, 13:36

Kadran dizayn覺 癟ok g羹zelmi g羹zel zamanlar g繹stersin

ANE-LX1 cihaz覺mdan Tapatalk kullan覺larak g繹nderildi
instagram---> @eusakessoy-@uky_co
Kullan覺c覺 avatar覺
uky86

Kay覺t: 17 Au 2022, 14:57

Mesaj ism72 » 30 Nis 2023, 14:16

Hay覺rl覺 olsun. ok g羹zel saat. Kahverengi ve beyaz覺 da s羹per. Yanl覺 bilmiyorsam anti refle kaplama ve antimanyetik 繹zellikleri bile var.
Kullan覺c覺 avatar覺
ism72

Kay覺t: 18 Nis 2022, 14:22

ncekiSonraki

D繹n TSF 襤svi癟re Saat Kullan覺c覺 襤ncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: doukan1997, kobe34 ve 404 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners