Laco (Lacher&Co) Baumuster B - Dikkat Uzun Bir İnceleme

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Laco (Lacher&Co) Baumuster B - Dikkat Uzun Bir İnceleme

Mesaj burak1978 » 10 Eki 2010, 03:08

Herkese Merhabalar,

Bir süredir hem forumdan hem de saat dünyasından uzak kalmama rağmen TSF'yi vakit buldukça takip etmeye çalışıyordum ancak bu sürede de boş durmadım tabii ki ;)

Bir süredir B dial pilot saatlerine olan hayranlığım iyice avuçlarımı kaşındırdı ve biraz araştırmanın ardından LACO (by Lacher) ya karar kıldım. Öncelikle bu markayı ilk defa tanıyacak olanlar için firmanın tarihçesinden bahsedeyim biraz.

1925 yılında Almanya'da kurulan Laco, 1940'lara gelirken ortaklarından birisinin ayrılmasından itibaren kalan ortağının manuel ve daha sonradan da otomatik mekanizmalar üreten Durowe'yi satın almasıyla büyük bir atılım yapar.O devirlerde yapılan saatlerin kalitesi ve sağlamlığının kendisini ispat etmesi üzerine Alman ordusu tarafından özellikle pilotlar için , IWC, Stowa, Lange&Sohne ve Wempe ile birlikte saatler geliştirmesi konusunda yetki verilir ve pilot saatleri tasarlayarak üretir. Savaş sırasında hava saldırıları sonucunda fabrikalarının bulunduğu (ki bu bölge aynı zamanda birçok saat ve saat parçası üreticisinin merkezi konumundaydı) Pforzheim bölgesi ciddi hasar alır ve Laco da bunlardan etkilenen fabrikalardan biridir.
Ancak savaşın hemen ardından Marshall yardımları sayesinde 1949 yılında tekrar üretime başlayan firma, 1959 yılına gelindiğinde aylık 80.000 bin adetlik üretimi ve 1400'e yakın çalışanıyla tam bir dev olmuştur.
Bu süreç de hali hızarda Amerikalı Timex grubu tarafından satın alınan firma, ağırlıklı olarak elektronik saat mekanizmalarına yoğunlaşması ve 1970'lerde başlayan quartz saat fırtınasından ciddi yaralar almıştır.
Çok uzatmayayım, son olarak 1988 yılında isim haklarının şirket yöneticisi tarafından satın alınmasıyla(ki daha önce Timex'den İsviçreli bir saat üreticisi tarafından alınmıştır) bugünkü yapısını kazanmış ve Laco olarak ağırlıklı pilot saatleri ve diğer saat modellerini üretmeye devam etmektedir.
Şu an itibarıyla Laco, pilot, navy ve squad olarak üç farklı segmentte saatler üretmeye devam etmektedir.

Bu arada pilot saatleriyle ilgili olarak ufak bir ayrıntı vermem gerekirse. Pilot saatleri iki farklı kadrandan oluşuyorlar. Birincisi A-Type denilen (resim-1) ve de B-Type denilen(resim-2). Laco tarafından alman pilotları için üretilen orjinal pilot saatleri her iki kadran modeli içinde 55mm çapında idi. Bu sayede pilotlar giydikleri kalın montlarının üzerine bu saatleri rahatça oturtabiliyor ve kullanım kolaylığı sağlıyordu.
Resim -Resim 1
Resim -Resim 2
Laco, bu iki orjinal modelin anısına 500'er adet sınırlı sayıda üretim yaptı.

Gelelim benim rüyalarıma giren Baumuster B'nin ayrıntılarına. Bu saat aşağıda (şu an için) amatörce çekilmiş ilk görüntülerini verdiğim, orjinal B-Type'ın bir replicası olarak üretiliyor. Hali hazırda mekanizma olarak hem Miyota 8215 hem de ETA 2824-2 mekanizma olarak iki seçenekli üretiliyor. Ben önce Miyota'ya bir şans vermeyi düşünürken, birkaç yerde üstüste Miyota kullanıcılarından şikayetler okuyunca rotamı ETA mekanizmalı modele çevirdim. Ve doğal olarak da iki katından biraz fazla fiyat farkı ödedim :D :D

Bundan sonrasını da aşağıda ekledim resimler ve altlarındaki yorumlarımla devam edeyim. :thumbup:

Resim
Öncelikle siyah uzun bir karton kutu içinde gelen saatin kutusu açıldığında içinde suni deriden yapılmış fermuarlı bir çanta çıkıyor. Saat ve yedek kayışı ile mekanizmalar için hazırlanmış olan kullanım kılavuzu bu kutunun içerisinde bulunuyor. Görünüm olarak bence fiyatının karşılığını veren bir paketleme. Ayrıca bu kutuyu, seyahatler esnasında yedek saatinizi koyarak kullanmanızda mümkün ki bu da sanırım saatlerinden ayrılmak istemeyenler için artı puandır. Kutudan çıkan ikinci bir evrakta ise saatin çeşitli konumlarda mekanizmasının sapma değerleri verilmiş. Almanca olduğu için detaylara çok hakim olamadım ancak sadece bir yerde +1 saniye olması beni hayrete düşürdü. Bu test sanırım sertifikanın altında yazdığı gibi 22.12.09 tarihinde yapılmış.

Resim
Fotoğrafların çok amatörce-aceleyle yetersiz ışık koşullarında çekildiğini tekrar hatırlatırım. O yüzden saatin duruşla ilgili önyargılı olmayın. Kutuda saat ile birlikte gelen iki farklı tonda kahverengi kayış var. Yedek kayışın üzerinde de pin'lerin bulunması ilk dikkatimi çeken şey oldu.

Resim
42mm çapında satin finish denilen bir kasaya sahip saat, safir kristal bir cama sahip. Bu sayede birçok açıdan baktığımda saatin yansıma yapmadığını ve kolaylıkla okunabildiğini tespit ettim. Ayar(kurma) kolu ise yaklaşık olarak 0.3-0.4 cm dışarda diamond crown tipinde. B type olması nedeniyle akrep küçük ve ortada yer alırken, yelkovan dışarda ve kadranda öne çıkıyor. Ufak bir hatırlatma orjinal B type'larda gün göstergesi bulunmuyordu ancak gününü şaşırmakta oldukça başarılı bir adam olarak bunun faydalı olacağını düşündüm ve tercihimi bu yönde kullandım. :D Siyah kadran üzerine beyaz olarak işlenen rakamlar oldukça başarılı ve gayet temiz çalışılmış görünüyor. Saat kolunda 12 hizasında firmanın imzası mevcut.
Resim

Resim
Saat ile birlikte gelen her iki kayış da perforated denilen iki katmandan oluşan ve aralarında delikler vasıtasıyla hava almayı kolaylaştıracak şekilde dizayn edilmiş. Bu sayede terlemelerin bir miktar önüne geçiliyor sanırım.

Resim
Arka kapağı şeffa olan saatin üzerinde firmanın adının yazılı olduğu ETA mekanizmasını görmek mümkün. Bu arada saat 5 ATM (50 metre) su geçirmezlik özelliğinde. Pilot saatlerinde suyla temas pek olmayacağı düşünüldüğünden bu oldukça standart ve yeterli bir özellik.

Gelelim saatte beni en çok etkileyen bölümüne. LUME. Şu kadarki aşağıdaki görüntü tam karanlıkta ve sadece 5 saniyelik bir ışığa tutulması sonucunda oluşan lume. Hemen altındaki fotoğrafta da yine aynı süreye tabi tutulan Steinhart'ım ile aralarındaki farkı görebiliyorsunuz. Eğer Steinhart'ınmın lume'unda bir sorun yoksa (ki bunu düşünmeye başladım), kesinlikle 10 fersah ilerde.
Resim
Resim

Son olarak saat ile ilgili henüz kullanım yorumlarımı ve mekanizmanın doğruluğunu test etmedim. O yüzden 1 hafta boyunca kullanıp, görüşlerimi yine sizlerle paylaşmayı (ve tabii daha iyi fotoğraflarla) düşünüyorum. Herkese şimdiden iyi pazarlar ve iyi haftalar dilerim.

BURAK
Kullanıcı avatarı
burak1978

Re: Laco (Lacher&Co) Baumuster B - Dikkat UZUN bir inceleme

Mesaj mlm » 10 Eki 2010, 03:28

Burak, yeni saatin hayırlı olsun, çok güzelmiş, güle güle kullan..
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Mesaj drk » 10 Eki 2010, 03:39

Burak1978, ön inceleme için teşekkürler, güle güle kullan saatini, yeni fotoğrafları bekliyoruz. :) Lume konusunda çok haklısın, sanırım pilot saatlerin kilit özelliklerinden biri de bu. Steinhartın, yeni saatinin yanında bu kadar zayıf lume performansı göstermesinin sebebi lume rengi. Malesef gri lume karanlıkta beyaz kadar iyi ve uzun süre parlayamıyor.
Kullanıcı avatarı
drk

Mesaj Bond » 10 Eki 2010, 03:44

Harika bir inceleme olmuş Burak1978. B Type kadranlı çok güzel bir model. Laco bu konuda önemli ve tarihsel firmalardan birisi. Konu ile ilgili ekstra bilgiler için teşekkürler. Ben TSF SE bölümünde Flieger modellerle ile ilgili detaylı bir konu açmıştım. Linki ekliyorum. Hem ilgini çekecektir hemde katılımını bekliyorum. Orada Laco'nun tarihinden bazı eski fotoğraflarda var. Saati iyi günlerde zevkle kullanmanı dilerim. :)

WW II Flieger Concept Bilgi :arrow: viewtopic.php?f=181&t=3793

Luminova konusuna gelirsek merak etme hiç bir sorun yok, konu şundan kaynaklanıyor. Sendeki Silver Limited Edition modelde kullanılan Super Luminova siyah rengi nedeni ile ışığı emdiği için skalada en düşük ışıma değerine sahip renk. O kadar parlaması bile mucize :D Yeni Laco (Lacher&Co) Baumuster B modeli saatinde ise en kuvvetli SL olan C3 kullanılmış. Örnek alttaki tablodaki koyu kırmızı en sonda ve SL C3' e göre sadece yüzde 22 ışıma değeri sağlayabiliyor. Siyah luminova ise çok özel ve nadir kullanılan bir renk ve listeye dahi girmemiş doğal olarak, C3'ün yüzde 10'u kadar veriyorsa iyi diyebilirim. Linkteki konuda ek bilgiler mevcut.

Super Luminova BG W9 Bilgi :arrow: viewtopic.php?f=181&t=3774

Resim

WUS Forumlarında bu model üzerinden bir Special Edition projesi yapılmıştı 2008'de. Yarın o proje detaylarınıda scribd dökümanı olarak konuya eklemeye çalışırım.
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Re: Laco (Lacher&Co) Baumuster B - Dikkat Uzun Bir İnceleme

Mesaj Clk » 10 Eki 2010, 07:52

Süper secim Burak. Güle güle kullan. Bende 55 mm'lik özel modeli üzerinde bayagi bir düsünüp kazarsiz kalmistim. Halen de kararsizim. Ama koleksiyon parcasi olmayi hak eden saatler.

Bu model 36 mm'lik olan model degil mi?
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj burak1978 » 10 Eki 2010, 11:30

Bond, bilgilendirme için teşekkür ederim. İçimi rahatlattın denebilir. :)

Clk, bu 42mm lik modeli.

Herkese iyi pazarlar.
Kullanıcı avatarı
burak1978

Mesaj Frax » 10 Eki 2010, 15:11

Çok güzel saat hayırlı olsun :) clk ve burak1978 sayesinde yeni markalarla tanışmaya devam :champ:
Kullanıcı avatarı
Frax

Mesaj sedir » 10 Eki 2010, 16:43

Elinize sağlık. İyi günlerde kullanın. Bu gibi incelemeler çok faydalı oluyor. Bir de mümkün olduğunca ağırlık bilgilerini de ekleyebilir misiniz? Özellikle çapı büyük olan saatlerin ağırlığını da merak ediyorum.
Vakit nakittir.
Kullanıcı avatarı
sedir

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 79 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners