Orient CEX0P001B ve CFM00001B ─░zlenimleri

Japon ve Asya ├ťretimi Mekanizmal─▒ Saat ─░ncelemeleri ve Kutu A├ž─▒l─▒┼člar─▒ B├Âl├╝m├╝
Forum kurallar─▒
Say─▒n ├ťyeler TSF'ye Ho┼č Geldiniz, Japon Saat ─░ncelemeleri B├Âl├╝m├╝m├╝zde ├ťyelerimizin ve TSF'nin ─░nceledi─či Japon ve Asya Mekanizmal─▒ Saat Marka ve Modellerinin Kutu A├ž─▒l─▒┼č, ─░zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Foto─čraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar─▒n─▒ Kapsayan Bir├žok De─čerlendirme Kriterine Ula┼čabilirsiniz.

Orient CEX0P001B ve CFM00001B ─░zlenimleri

Mesaj Maradona » 07 Eyl 2010 03:31

Merhaba arkada┼člar...

├ľncelikle kendimi, sonras─▒nda beni otomatik saat d├╝nyas─▒na sokan bug├╝n alm─▒┼č oldu─čum g├╝zelim Orient CEX0P001B modelini, son olarak da abime hediye olarak yine bug├╝n ald─▒─č─▒m bir ba┼čka yak─▒┼č─▒kl─▒ Orient CFM00001B modelini tan─▒tmak istiyorum izninizle... :)

Bendeniz 33 ya┼č─▒nda bir fizik ├Â─čretmeniyim, Ankara'da dersaneciyim... Kendimi bildim bileli sol bile─čimde hep bir saat tak─▒l─▒d─▒r ama ne ilgin├žtir ki hep quartz saat kulland─▒m bug├╝ne dek... Birka├ž ay ├Ânce, yak─▒n bir arkada┼č─▒m Candino marka ┼č─▒k bir otomatik saat getirtti yurtd─▒┼č─▒ndan... ─░┼čte her ┼čey o g├╝n ba┼člad─▒ bende... G├Âzlerim k├Âr olsayd─▒ da g├Âremeseydim onu... Ellerim kopsayd─▒ da sallayamasayd─▒m, o kurma z─▒mb─▒rt─▒s─▒n─▒n d├Ânmesini hissedemeseydim ellerimde... Nas─▒l ho┼čuma gitti─čini anlatamam... O g├╝ne dek otomatik saatler hakk─▒nda az ├žok bir ┼čeyler biliyordum ama ├Âyle derinlemesine bir bilgim yoktu ve bunun insanlarda nas─▒l bir tutku yaratt─▒─č─▒n─▒ da bilmezdim... Hemen o gece nette ara┼čt─▒rmaya ba┼člad─▒m otomatik saatleri, mekanizmalar─▒... ETA'n─▒n ne oldu─čunu bilmezdim mesela, ├Â─črendim... Seiko'nun geli┼čtirdi─či ┼ču yeni teknolojilerin detaylar─▒n─▒ ├Â─črendik├že a─čz─▒m a├ž─▒k kald─▒... Bunlar ve daha neler neler...

Hatta aran─▒za kat─▒lmam da yine bu sayede oldu... Bir ┼čeyleri ararken Google amcada siz ├ž─▒kt─▒n─▒z kar┼č─▒ma... Bakt─▒m ├╝yelik gerekmekte, oldum... Nereden bileyim bu i┼čin bende bir tutku haline gelece─čini... Forumun neredeyse hepsini okudum b├╝y├╝k bir zevkle... Bir├žok gecemi yazd─▒klar─▒n─▒z─▒ hatmetmekle ge├žirdim... Bakt─▒m gidi┼čat k├Ât├╝, birka├ž hafta ara verdim okumaya... Zira gece eve gelip sizleri okuduk├ža, bir an ├Ânce sabah olsa da hemen gidip bir otomatik saat alsam diyordum hep kendi kendime... ├ľn├╝m yazd─▒, hesapta olmayan bu masraftan ka├ž─▒nmal─▒ ve b├╝t├žemi zorlamamal─▒yd─▒m... Yeni e─čitim-├Â─čretim y─▒l─▒ ba┼člar ba┼člamaz, mali anlamda ├Ân├╝m├╝ g├Âr├╝r g├Ârmez dalacakt─▒m ama bu aleme... Yani otomatik saatler alemine...:)

D├╝n gece film koptu art─▒k... Bayram geliyor, memlekete ailemin yan─▒na gidece─čim ya... Dedim ki art─▒k vakti geldi, kendine bir otomatik saat hediye et... Ba┼člam─▒┼čken i┼čin c─▒lk─▒n─▒ iyice ├ž─▒kar, memleketteki abini de unutma... :)

B├Âyle ba┼člayarak, d├╝n t├╝m gecemi otomatik saat ara┼čt─▒rmaya ay─▒rd─▒m... Her ne kadar okuduklar─▒m ve ├Â─črendiklerim ─░svi├žre k├Âkenli firma ve mekanizmalar─▒ i┼čaret etse de, ├žocuklu─čumdan kalma "3 B├╝y├╝k Japon: Seiko, Citizen ve Orient" efsanesi a─č─▒r bast─▒... En az─▒ndan ┼čimdilik...

Ara┼čt─▒rmalar─▒m sonucunda, Seiko'nun 5 serisi ve Orient'in otomatik modellerine yo─čunla┼čt─▒m... ├ťstelik bu aleme giri┼č i├žin hep bunlar tavsiye edilmi┼č, vard─▒r elbet bir bildi─činiz... ;)

Sabah oldu, g├╝ne┼č ├žoktan do─čdu, insanlar i┼če gitmeye ba┼člad─▒lar, ben de model listemi tamamlayabildim sonunda... Uykusuzluktan ├Âlecektim, birka├ž saatli─čine yatt─▒m... ├ľ─člen kalk─▒p, hoplaya z─▒playa al─▒┼čveri┼če ├ž─▒kacakt─▒m... :)

Orient ve Seiko i├žeren r├╝yalar sonras─▒nda heyecanla uyand─▒m... O an akl─▒ma geldi, ya be─čendi─čim modeller kimsede yoksa... Ak┼čama kadar kap─▒ kap─▒ gezecek miydim... S├╝reci k─▒saltmal─▒yd─▒m... Telefonu kullanmak geldi akl─▒ma... Orient i├žin Aslan Saat'in web sitesine girdim, Ankara'daki t├╝m Orient ma─čazalar─▒n─▒n telefonlar─▒n─▒ ald─▒m... Ve ba┼člad─▒m aramaya...

Ne yaz─▒k ki, kendim i├žin be─čendi─čim Orient CEX0P001B yoktu hi├žbir yerde... Bakt─▒m olmayacak, Aslan Saat'i arad─▒m bu sefer... Anlatt─▒m derdimi... ├ťr├╝n├╝n eski bir model oldu─čunu s├Âyledi telefondaki bayan... An itibariyle kendi stoklar─▒nda da olmad─▒─č─▒n─▒, 2 ay sonra tekrar aramam─▒, belki o zamana dek ellerine ge├žebilece─čini belirtti... Tek umudum kalm─▒┼čt─▒... Telefon a├žt─▒─č─▒m birka├ž ma─čaza, modelin ellerinde olup olmad─▒─č─▒n─▒ ara┼čt─▒rmak i├žin 15-20 dakika zaman istemi┼člerdi benden... Yeniden arad─▒m onlar─▒... Yoktu... Umutsuzluk i├žinde, elimde kalan son birka├ž telefon numaras─▒n─▒ aramaya devam ettim... Hi├ž beklemiyordum ki, K─▒z─▒lay'dan Saat├ži ─░brahim ma─čazas─▒ yetkilisi ellerinde bir tane bulundu─čunu s├Âyledi... C├╝mb├╝┼č ba┼člam─▒┼čt─▒... Atlad─▒m hemen, gittim yanlar─▒na... Ma─čazada ge├žen 1 saati a┼čk─▒n bir s├╝re sonras─▒nda g├╝zeller g├╝zelime kavu┼čmu┼čtum... ─░┼čte ilk otomatik saatim... Huzurlar─▒n─▒zda Orient CEX0P001B...

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Kendi ├žekti─čim foto─čraflar─▒ koymak isterdim ancak foto─čraf makinem yok, cep telefonumun ├žektikleri de berbat ├Âtesi... :(

Gelelim izlenimlerime...

Bu fiyata ger├žekten ├žok iyi i┼č ├ž─▒karm─▒┼č Orient... Saatin fiyat─▒ 300TL ama malzeme kalitesi ve g├Âr├╝n├╝m olarak ├žok daha pahal─▒ym─▒┼čcas─▒na bir izlenim b─▒rak─▒yor insanda... G├╝├ž ve tarih g├Âstergelerinin konumland─▒r─▒lmalar─▒ harika, hatta beni en ├žok etkileyen ┼čeyler diyebilirim... Buna benzer bir modeli daha var Orient'in, onda tarih g├Âstergesi klasik saat 3 pozisyonunda... Bence bundaki 6 konumu daha g├╝zel... Kadran deseni ve rengi (siyah de─čil, koyu f├╝me) ├žok ho┼č ve a─č─▒rba┼čl─▒... Tarih ayar─▒ i├žin sa─č yan─▒n ├╝st taraf─▒nda bulunan buton iyi d├╝┼č├╝n├╝lm├╝┼č, b├╝y├╝k kolayl─▒k sa─čl─▒yor... Kay─▒┼č ve klipsinin kaliteleri de g├╝zel... ├ľnceki saatlerimde kullanm─▒┼č olmama ra─čmen, bu saatte tachymeter ├Âzelli─čini nas─▒l kullanaca─č─▒m─▒ anlayamad─▒m... Ama yine de tachymeter cetveli ho┼č bir g├Âr├╝n├╝m katm─▒┼č bence saate... Sonu├ž olarak; renk ve dizayn itibariyle, hem spor hem de klasik giyimle uyum i├žinde kullan─▒labilecek bir saat... ├ťstelik 39mm ebat─▒yla da, ne k├╝├ž├╝k ne b├╝y├╝k...

Ho┼čuma gitmeyen taraflar─▒ ise ┼čunlar: cam─▒ hafif bombeli ve arka kapak metal... ├ľn cam d├╝z dizaynl─▒, arka kapak da cam olsaym─▒┼č tad─▒ndan yenmeyecekmi┼č... :(

Hayat─▒mda ilk kez klipsli deri kay─▒┼č kullanaca─č─▒m, bir ┼čey tuhaf geldi... Kay─▒┼č─▒n, saatin ├╝st ve alt taraf─▒ndaki par├žalar─▒ san─▒r─▒m yanl─▒┼č tak─▒lm─▒┼č... Ger├ži sat─▒c─▒ klipsli kay─▒┼člarda hep b├Âyle oldu─čunu s├Âyledi ama kafama yatmad─▒... Hep b├Âyle midir ger├žekten? Al─▒┼čamazsam iki kay─▒┼č par├žas─▒n─▒n yerlerini birbirleriyle de─či┼čtirtece─čim san─▒r─▒m...

Bir de g├╝├ž rezervi ├žok ├žabuk doluyor saatin... Bu avantaj m─▒d─▒r, dezavantaj m─▒d─▒r bilmiyorum a├ž─▒k├žas─▒... S├╝rekli full kurulmu┼č durumda olursa, zemberek bozulmaz m─▒ zamanla? Hep b├Âyle midir bu i┼čler otomatik saatlerde? Kay─▒┼č konumland─▒rmas─▒ ve bu full rezerv durumu i├žin beni ayd─▒nlatabilirseniz ├žok sevinirim...

Neyse, ┼čimdi de gelelim abime ald─▒─č─▒m Orient CFM00001B modeline...

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

E─čer benimkini bulamasayd─▒m, kendime de bundan alacakt─▒m zaten... Orient'in otomatik saatlerinde en be─čendi─čim iki model bu ikisiydi... Asl─▒nda akl─▒m bunda da kald─▒ ama memlekete gidince ara s─▒ra abimden t─▒rt─▒klayarak al─▒r─▒m art─▒k hevesimi, ┼čimdilik yapacak bir ┼čey yok... Belki sonra kendime de bir tane al─▒r─▒m, belli olmaz... :)

Bu saat de ├žok ├žok ho┼č bir model... Oturakl─▒, hem spor hem de klasik giyimle uyumlu... ├ľn cam─▒n─▒n d├╝z olmas─▒ ve arka k─▒sm─▒n─▒n da cam olmas─▒ ├žok ho┼čuma giden detaylar... Kay─▒┼č─▒ olduk├ža kal─▒n ve kaliteli... Tepe vidal─▒... Kadran ve ibrelerdeki turuncu renk se├žimi ├žok ho┼č, g├Âze batm─▒yor... 44.5mm ebat─▒yla b├╝y├╝k bir saat, o nedenle tarih g├Âstergesini de b├Âyle dizayn ederek i├žeriye bir dolgunluk hissi vermek istemi┼čler san─▒r─▒m, yak─▒┼čm─▒┼č... Tachymetre ├Âzelli─činin d├╝zg├╝nce kullan─▒labilmesi i├žin, ├╝st ├žemberi elinizle d├Ând├╝r├╝lebiliyorsunuz... Benimkinde nas─▒l olacak o i┼č, bilmiyorum art─▒k... :(

Al─▒┼č─▒k olmad─▒─č─▒m a─č─▒rl─▒─č─▒ haricinde hi├žbir olumsuz g├Âr├╝┼č├╝m yok bu model i├žin... Fiyat─▒ 400TL ama ayn─▒ benimki gibi fiyat─▒n─▒n ├žok ├žok daha ├╝zerinde bir fiyata sahipmi┼č hissi uyand─▒r─▒yor...

├ľzet olarak; her iki model de, uygun fiyatl─▒ otomatik saat arayan merakl─▒lar─▒na ┼čiddetle tavsiye olunur efendim...

Sevgi ve sayg─▒lar─▒mla... Ho┼č buldum... :)

Not: Ma─čazada bunlara bakarken, bir yandan da Seiko 5 modellerini inceledim... Hepsi k├╝├ž├╝ktu, sanki bayan saatleriymi┼čcesine... Hep k├╝├ž├╝k m├╝d├╝r bu Seiko 5 modelleri b├Âyle? B├╝y├╝k kasal─▒lar─▒ da var m─▒d─▒r? Ve bir de, t├╝m Seiko 5 modelleri benim bakt─▒klar─▒m gibi k├Ât├╝ i┼č├žili─če mi sahiptirler? Her ne kadar ├Âzellik ve g├Âr├╝n├╝m olarak bu ald─▒klar─▒m daha iyi gelse de bana akl─▒mda Seiko 5 de kalmad─▒ de─čil hani, belki g├╝zelleri vard─▒r da ben g├Ârmemi┼čimdir diyerekten... Bu nedenle son olarak soruyorum: tercihlerim yerinde olmu┼č mu sizce? Aceleci davranarak, baz─▒ alternatifleri g├Âzden ka├ž─▒rm─▒┼č olmayay─▒m...

Edit: Bir de fiyatlar nas─▒l sizce? Kredi kart─▒na 6 taksit yapt─▒rd─▒m, onu da belirteyim...
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Maradona

Ya┼č: 40
Kay─▒t: 30 May 2010 05:43

Re: Orient CEX0P001B ve CFM00001B izlenimleri...

Mesaj Clk » 07 Eyl 2010 08:04

Aramiza hosgeldin ve paylasim icin tesekk├╝rler.

Ilk saat ├Ânden ikinci saat ise arka kapak tarafindan cok yakisikli duruyor. Sahsi tercihin yine klasik dizayni ile ilk saat olurdu.

Mekanik saatler d├╝nyasina abi kardes olarak hosgeldiniz. Saatlerinizi iyi g├╝nlerde g├╝le g├╝le kullanin.

Iyi forumlar
T├ťRK'├╝m!!! ├ťlkem T├ťRKIYE CUMHURIYETI, bayragim T├ťRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Clk
Global Moderator

Kay─▒t: 17 Kas 2009 02:03

Mesaj rover » 07 Eyl 2010 08:24

Saatleriniz hayirli ugurlu olsun efendim. Orient fiyatina g├Âre cok iyi marka.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
rover

Kay─▒t: 05 Eyl 2010 09:30

Mesaj Redliner » 07 Eyl 2010 16:37

├ľncelikle aram─▒za ho┼čgeldiniz ├Â─čretmenim :) Saatleride uzun y─▒llar g├╝le g├╝le kullan─▒rs─▒n─▒z in┼čallah :champ: Bu hastal─▒─ča yakalanmak ilerde i┼člev bozukluklar─▒na yol a├žsada ├žok keyifli bir hastal─▒k.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Redliner

Ya┼č: 39
Kay─▒t: 20 Nis 2010 22:51

Mesaj nickynick » 07 Eyl 2010 17:18

Bu kadar g├╝zel bir giri┼č yaz─▒s─▒na ne desem bilemedim hocam : ho┼čgeldiniz :) Abinize ald─▒─č─▒n─▒z saat ve kendinize ald─▒─č─▒n─▒z saat, ikisi de ger├žekten g├╝zel saatler. Genelde ilk otomatik saat konusunda tavsiye isteyen ├╝yelerimiz olur, siz kendiniz okumu┼č,kendiniz bulmu┼čsunuz, ├žok ta g├╝zel saatler se├žmi┼čsiniz. G├╝le g├╝le kullan─▒n, hay─▒rl─▒ olsun.
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
nickynick

Kay─▒t: 16 Kas 2009 22:44

Mesaj sosyalcan » 07 Eyl 2010 19:41

Giri┼č yaz─▒n─▒z sanki edebiyat ├ľ─čretmeni izlenimi yaratt─▒. Sanki g├╝zel bir hikaye okudum,├žok i├žtendi. Saatlerin ikiside ├žok g├╝zel modeller,ilk saatin kay─▒┼č─▒ ger├žekten sat─▒c─▒n─▒n dedi─či gibi . Bayramda abinize ho┼č bir s├╝rriz olacak g├╝le g├╝le kullan─▒n ama bu bir ba┼člang─▒├ž unutmay─▒n!?
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
sosyalcan

Kay─▒t: 17 ┼×ub 2010 17:12

Mesaj mlm » 07 Eyl 2010 21:02

Foruma ho┼čgeldiniz hocam, iki saat de birbirinde ┼č─▒k g├╝le g├╝le kullan─▒n, ben ilk otomatik saat tercihimi Seiko'dan yana kulland─▒m ama ileride Orient markas─▒ da portf├Ây├╝mde s─▒rada bekliyor, ger├žekten fiyatlar─▒na g├Âre ├žok kaliteli ve ┼č─▒k saatler ├╝retiyorlar. Saatinizdeki ekstra tarih ayarlama butonu daha ├Ânce hi├žbir otomatik saatte kar┼č─▒la┼čmad─▒─č─▒m g├╝zel bir ayr─▒nt─▒. Abinize ald─▒─č─▒n─▒z saatin arka kapa─č─▒n─▒ sizinkine taksaym─▒┼člar, tam s├╝per olacakm─▒┼č. :)
* Bu arada saatlerden m├╝te┼čekkil r├╝yalar konusunda yaln─▒z de─čilsiniz, bilginize.. :)
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
mlm

Ya┼č: 36
Kay─▒t: 03 A─ču 2010 02:59

Mesaj drk » 07 Eyl 2010 23:24

Hocam, ├Âncelikle foruma ho┼čgeldiniz. Kendinizede, abinizede ├žok g├╝zel modeller se├žmi┼čsiniz, g├╝le g├╝le kullanman─▒z─▒ diliyorum. E─čer sizin saatinizinde kay─▒┼č tokas─▒ foto─čraftaki gibiyse ben herhangi bir terslik g├Âremedim, komfor olarakta bir ┼čikayetiniz yoksa sorun yok demektir. G├╝├ž rezervinin ├žabuk dolmas─▒ ise bir avantaj, merak etmeyin fazla depolamadan kaynaklanan hasarlar─▒ engellemek i├žin sistemler b├╝t├╝n otomatik saatlerde mevcut. Seiko 5 i├žinse bir├žok farkl─▒ tarz ve ebatta modeli var ancak ├╝lkemizde maalesef hepsine ula┼čmak m├╝mk├╝n de─čil. San─▒r─▒m siz k├╝├ž├╝k ├žapl─▒lara rastlam─▒┼čs─▒n─▒z. Bu arada merak─▒mdan soruyorum, hangi dersanede ├Â─čretmensiniz?
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
drk

Kay─▒t: 20 Nis 2010 23:24

Mesaj Frax » 07 Eyl 2010 23:43

Hayirli ugurlu olsun hocam saatler :) Hosgeldiniz aramiza.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Frax

Kay─▒t: 27 Ara 2009 15:36

Mesaj herofb » 08 Eyl 2010 07:34

Merhabalar,

ho┼čgeldiniz,ara┼čt─▒rmalar sonucu buldu─čunuz modeller de yaz─▒n─▒z da ├žok g├╝zel , ger├žekten ├╝zerinde emek oldu─ču belli
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
herofb

Ya┼č: 36
Kay─▒t: 11 Nis 2010 16:12

Mesaj RS├╝rma » 08 Eyl 2010 10:37

ho┼čgeldiniz, g├╝zel bir inceleme ve g├╝zel saatler.payla┼č─▒m i├žin te┼čekk├╝rler.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
RS├╝rma

Kay─▒t: 25 Tem 2010 10:33

Re: Orient CEX0P001B ve CFM00001B ─░zlenimleri

Mesaj Bond » 08 Eyl 2010 20:40

Maradona TSF'ye ho┼čgeldin. ─░zlenimlerin i├žin te┼čekk├╝rler. ├çok g├╝zel bir anlat─▒mla yazm─▒┼čs─▒n, bizde senle ya┼čam─▒┼č gibi olduk, eline sa─čl─▒k. Hem abinin hemde senin saatin gayet mant─▒kl─▒ ve g├╝zel se├žimler, iyi g├╝nlerde zevkle kullanman─▒z─▒ dilerim. Forumlarda g├Âr├╝┼čmek ├╝zere.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Bond
Administrator

Ya┼č: 43
Kay─▒t: 14 Eki 2009 21:36

Sonraki

D├Ân TSF Japon Saat Kullan─▒c─▒ ─░ncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler ├ževrimi├ži

Bu forumu gezen kullan─▒c─▒lar: Bing [Bot] ve 15 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners