Orient CEX0P001B ve CFM00001B İzlenimleri

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Orient CEX0P001B ve CFM00001B İzlenimleri

Mesaj Maradona » 07 Eyl 2010, 03:31

Merhaba arkadaşlar...

Öncelikle kendimi, sonrasında beni otomatik saat dünyasına sokan bugün almış olduğum güzelim Orient CEX0P001B modelini, son olarak da abime hediye olarak yine bugün aldığım bir başka yakışıklı Orient CFM00001B modelini tanıtmak istiyorum izninizle... :)

Bendeniz 33 yaşında bir fizik öğretmeniyim, Ankara'da dersaneciyim... Kendimi bildim bileli sol bileğimde hep bir saat takılıdır ama ne ilginçtir ki hep quartz saat kullandım bugüne dek... Birkaç ay önce, yakın bir arkadaşım Candino marka şık bir otomatik saat getirtti yurtdışından... İşte her şey o gün başladı bende... Gözlerim kör olsaydı da göremeseydim onu... Ellerim kopsaydı da sallayamasaydım, o kurma zımbırtısının dönmesini hissedemeseydim ellerimde... Nasıl hoşuma gittiğini anlatamam... O güne dek otomatik saatler hakkında az çok bir şeyler biliyordum ama öyle derinlemesine bir bilgim yoktu ve bunun insanlarda nasıl bir tutku yarattığını da bilmezdim... Hemen o gece nette araştırmaya başladım otomatik saatleri, mekanizmaları... ETA'nın ne olduğunu bilmezdim mesela, öğrendim... Seiko'nun geliştirdiği şu yeni teknolojilerin detaylarını öğrendikçe ağzım açık kaldı... Bunlar ve daha neler neler...

Hatta aranıza katılmam da yine bu sayede oldu... Bir şeyleri ararken Google amcada siz çıktınız karşıma... Baktım üyelik gerekmekte, oldum... Nereden bileyim bu işin bende bir tutku haline geleceğini... Forumun neredeyse hepsini okudum büyük bir zevkle... Birçok gecemi yazdıklarınızı hatmetmekle geçirdim... Baktım gidişat kötü, birkaç hafta ara verdim okumaya... Zira gece eve gelip sizleri okudukça, bir an önce sabah olsa da hemen gidip bir otomatik saat alsam diyordum hep kendi kendime... Önüm yazdı, hesapta olmayan bu masraftan kaçınmalı ve bütçemi zorlamamalıydım... Yeni eğitim-öğretim yılı başlar başlamaz, mali anlamda önümü görür görmez dalacaktım ama bu aleme... Yani otomatik saatler alemine...:)

Dün gece film koptu artık... Bayram geliyor, memlekete ailemin yanına gideceğim ya... Dedim ki artık vakti geldi, kendine bir otomatik saat hediye et... Başlamışken işin cılkını iyice çıkar, memleketteki abini de unutma... :)

Böyle başlayarak, dün tüm gecemi otomatik saat araştırmaya ayırdım... Her ne kadar okuduklarım ve öğrendiklerim İsviçre kökenli firma ve mekanizmaları işaret etse de, çocukluğumdan kalma "3 Büyük Japon: Seiko, Citizen ve Orient" efsanesi ağır bastı... En azından şimdilik...

Araştırmalarım sonucunda, Seiko'nun 5 serisi ve Orient'in otomatik modellerine yoğunlaştım... Üstelik bu aleme giriş için hep bunlar tavsiye edilmiş, vardır elbet bir bildiğiniz... ;)

Sabah oldu, güneş çoktan doğdu, insanlar işe gitmeye başladılar, ben de model listemi tamamlayabildim sonunda... Uykusuzluktan ölecektim, birkaç saatliğine yattım... Öğlen kalkıp, hoplaya zıplaya alışverişe çıkacaktım... :)

Orient ve Seiko içeren rüyalar sonrasında heyecanla uyandım... O an aklıma geldi, ya beğendiğim modeller kimsede yoksa... Akşama kadar kapı kapı gezecek miydim... Süreci kısaltmalıydım... Telefonu kullanmak geldi aklıma... Orient için Aslan Saat'in web sitesine girdim, Ankara'daki tüm Orient mağazalarının telefonlarını aldım... Ve başladım aramaya...

Ne yazık ki, kendim için beğendiğim Orient CEX0P001B yoktu hiçbir yerde... Baktım olmayacak, Aslan Saat'i aradım bu sefer... Anlattım derdimi... Ürünün eski bir model olduğunu söyledi telefondaki bayan... An itibariyle kendi stoklarında da olmadığını, 2 ay sonra tekrar aramamı, belki o zamana dek ellerine geçebileceğini belirtti... Tek umudum kalmıştı... Telefon açtığım birkaç mağaza, modelin ellerinde olup olmadığını araştırmak için 15-20 dakika zaman istemişlerdi benden... Yeniden aradım onları... Yoktu... Umutsuzluk içinde, elimde kalan son birkaç telefon numarasını aramaya devam ettim... Hiç beklemiyordum ki, Kızılay'dan Saatçi İbrahim mağazası yetkilisi ellerinde bir tane bulunduğunu söyledi... Cümbüş başlamıştı... Atladım hemen, gittim yanlarına... Mağazada geçen 1 saati aşkın bir süre sonrasında güzeller güzelime kavuşmuştum... İşte ilk otomatik saatim... Huzurlarınızda Orient CEX0P001B...

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Kendi çektiğim fotoğrafları koymak isterdim ancak fotoğraf makinem yok, cep telefonumun çektikleri de berbat ötesi... :(

Gelelim izlenimlerime...

Bu fiyata gerçekten çok iyi iş çıkarmış Orient... Saatin fiyatı 300TL ama malzeme kalitesi ve görünüm olarak çok daha pahalıymışcasına bir izlenim bırakıyor insanda... Güç ve tarih göstergelerinin konumlandırılmaları harika, hatta beni en çok etkileyen şeyler diyebilirim... Buna benzer bir modeli daha var Orient'in, onda tarih göstergesi klasik saat 3 pozisyonunda... Bence bundaki 6 konumu daha güzel... Kadran deseni ve rengi (siyah değil, koyu füme) çok hoş ve ağırbaşlı... Tarih ayarı için sağ yanın üst tarafında bulunan buton iyi düşünülmüş, büyük kolaylık sağlıyor... Kayış ve klipsinin kaliteleri de güzel... Önceki saatlerimde kullanmış olmama rağmen, bu saatte tachymeter özelliğini nasıl kullanacağımı anlayamadım... Ama yine de tachymeter cetveli hoş bir görünüm katmış bence saate... Sonuç olarak; renk ve dizayn itibariyle, hem spor hem de klasik giyimle uyum içinde kullanılabilecek bir saat... Üstelik 39mm ebatıyla da, ne küçük ne büyük...

Hoşuma gitmeyen tarafları ise şunlar: camı hafif bombeli ve arka kapak metal... Ön cam düz dizaynlı, arka kapak da cam olsaymış tadından yenmeyecekmiş... :(

Hayatımda ilk kez klipsli deri kayış kullanacağım, bir şey tuhaf geldi... Kayışın, saatin üst ve alt tarafındaki parçaları sanırım yanlış takılmış... Gerçi satıcı klipsli kayışlarda hep böyle olduğunu söyledi ama kafama yatmadı... Hep böyle midir gerçekten? Alışamazsam iki kayış parçasının yerlerini birbirleriyle değiştirteceğim sanırım...

Bir de güç rezervi çok çabuk doluyor saatin... Bu avantaj mıdır, dezavantaj mıdır bilmiyorum açıkçası... Sürekli full kurulmuş durumda olursa, zemberek bozulmaz mı zamanla? Hep böyle midir bu işler otomatik saatlerde? Kayış konumlandırması ve bu full rezerv durumu için beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim...

Neyse, şimdi de gelelim abime aldığım Orient CFM00001B modeline...

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Eğer benimkini bulamasaydım, kendime de bundan alacaktım zaten... Orient'in otomatik saatlerinde en beğendiğim iki model bu ikisiydi... Aslında aklım bunda da kaldı ama memlekete gidince ara sıra abimden tırtıklayarak alırım artık hevesimi, şimdilik yapacak bir şey yok... Belki sonra kendime de bir tane alırım, belli olmaz... :)

Bu saat de çok çok hoş bir model... Oturaklı, hem spor hem de klasik giyimle uyumlu... Ön camının düz olması ve arka kısmının da cam olması çok hoşuma giden detaylar... Kayışı oldukça kalın ve kaliteli... Tepe vidalı... Kadran ve ibrelerdeki turuncu renk seçimi çok hoş, göze batmıyor... 44.5mm ebatıyla büyük bir saat, o nedenle tarih göstergesini de böyle dizayn ederek içeriye bir dolgunluk hissi vermek istemişler sanırım, yakışmış... Tachymetre özelliğinin düzgünce kullanılabilmesi için, üst çemberi elinizle döndürülebiliyorsunuz... Benimkinde nasıl olacak o iş, bilmiyorum artık... :(

Alışık olmadığım ağırlığı haricinde hiçbir olumsuz görüşüm yok bu model için... Fiyatı 400TL ama aynı benimki gibi fiyatının çok çok daha üzerinde bir fiyata sahipmiş hissi uyandırıyor...

Özet olarak; her iki model de, uygun fiyatlı otomatik saat arayan meraklılarına şiddetle tavsiye olunur efendim...

Sevgi ve saygılarımla... Hoş buldum... :)

Not: Mağazada bunlara bakarken, bir yandan da Seiko 5 modellerini inceledim... Hepsi küçüktu, sanki bayan saatleriymişcesine... Hep küçük müdür bu Seiko 5 modelleri böyle? Büyük kasalıları da var mıdır? Ve bir de, tüm Seiko 5 modelleri benim baktıklarım gibi kötü işçiliğe mi sahiptirler? Her ne kadar özellik ve görünüm olarak bu aldıklarım daha iyi gelse de bana aklımda Seiko 5 de kalmadı değil hani, belki güzelleri vardır da ben görmemişimdir diyerekten... Bu nedenle son olarak soruyorum: tercihlerim yerinde olmuş mu sizce? Aceleci davranarak, bazı alternatifleri gözden kaçırmış olmayayım...

Edit: Bir de fiyatlar nasıl sizce? Kredi kartına 6 taksit yaptırdım, onu da belirteyim...
Kullanıcı avatarı
Maradona

Re: Orient CEX0P001B ve CFM00001B izlenimleri...

Mesaj Clk » 07 Eyl 2010, 08:04

Aramiza hosgeldin ve paylasim icin tesekkürler.

Ilk saat önden ikinci saat ise arka kapak tarafindan cok yakisikli duruyor. Sahsi tercihin yine klasik dizayni ile ilk saat olurdu.

Mekanik saatler dünyasina abi kardes olarak hosgeldiniz. Saatlerinizi iyi günlerde güle güle kullanin.

Iyi forumlar
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj rover » 07 Eyl 2010, 08:24

Saatleriniz hayirli ugurlu olsun efendim. Orient fiyatina göre cok iyi marka.
Kullanıcı avatarı
rover

Mesaj Redliner » 07 Eyl 2010, 16:37

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz öğretmenim :) Saatleride uzun yıllar güle güle kullanırsınız inşallah :champ: Bu hastalığa yakalanmak ilerde işlev bozukluklarına yol açsada çok keyifli bir hastalık.
Kullanıcı avatarı
Redliner

Mesaj nickynick » 07 Eyl 2010, 17:18

Bu kadar güzel bir giriş yazısına ne desem bilemedim hocam : hoşgeldiniz :) Abinize aldığınız saat ve kendinize aldığınız saat, ikisi de gerçekten güzel saatler. Genelde ilk otomatik saat konusunda tavsiye isteyen üyelerimiz olur, siz kendiniz okumuş,kendiniz bulmuşsunuz, çok ta güzel saatler seçmişsiniz. Güle güle kullanın, hayırlı olsun.
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullanıcı avatarı
nickynick

Mesaj sosyalcan » 07 Eyl 2010, 19:41

Giriş yazınız sanki edebiyat Öğretmeni izlenimi yarattı. Sanki güzel bir hikaye okudum,çok içtendi. Saatlerin ikiside çok güzel modeller,ilk saatin kayışı gerçekten satıcının dediği gibi . Bayramda abinize hoş bir sürriz olacak güle güle kullanın ama bu bir başlangıç unutmayın!?
Kullanıcı avatarı
sosyalcan

Mesaj mlm » 07 Eyl 2010, 21:02

Foruma hoşgeldiniz hocam, iki saat de birbirinde şık güle güle kullanın, ben ilk otomatik saat tercihimi Seiko'dan yana kullandım ama ileride Orient markası da portföyümde sırada bekliyor, gerçekten fiyatlarına göre çok kaliteli ve şık saatler üretiyorlar. Saatinizdeki ekstra tarih ayarlama butonu daha önce hiçbir otomatik saatte karşılaşmadığım güzel bir ayrıntı. Abinize aldığınız saatin arka kapağını sizinkine taksaymışlar, tam süper olacakmış. :)
* Bu arada saatlerden müteşekkil rüyalar konusunda yalnız değilsiniz, bilginize.. :)
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Mesaj drk » 07 Eyl 2010, 23:24

Hocam, öncelikle foruma hoşgeldiniz. Kendinizede, abinizede çok güzel modeller seçmişsiniz, güle güle kullanmanızı diliyorum. Eğer sizin saatinizinde kayış tokası fotoğraftaki gibiyse ben herhangi bir terslik göremedim, komfor olarakta bir şikayetiniz yoksa sorun yok demektir. Güç rezervinin çabuk dolması ise bir avantaj, merak etmeyin fazla depolamadan kaynaklanan hasarları engellemek için sistemler bütün otomatik saatlerde mevcut. Seiko 5 içinse birçok farklı tarz ve ebatta modeli var ancak ülkemizde maalesef hepsine ulaşmak mümkün değil. Sanırım siz küçük çaplılara rastlamışsınız. Bu arada merakımdan soruyorum, hangi dersanede öğretmensiniz?
Kullanıcı avatarı
drk

Sonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 31 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners