A.P. Royal Oak Offshore Diver & Blancpain Fifty Fathoms

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

A.P. Royal Oak Offshore Diver & Blancpain Fifty Fathoms

Mesaj drk » 06 Eyl 2010, 02:56

Uzun saat incelemelerim sonunda hakkında fikir sahibi olduğum Polemik'in sorusu üzerine sizlerle fikirlerimi paylaşmak istiyorum. Saatlerden biri Audemars Piguet Royal Oak Offshore Diver. Diğeri ise Blancpain Fifty Fathoms.

ResimResim

Öncelikle belirteyim AP diver ı sadece internette yazanlar ve fotoğraflardan inceledim, canlı canlı göremediğim için bazı yorumlarım yanlış yada eksik olabilir. (Offshore chronograph kasasıyla aynı olduğundan fikir yürütmeye çalışacağım.)

Kasalardan başlayalım. İki kasada paslanmaz çelikten imal edilmiş. En önemli fark tabiikide şekilleri. AP köşeli tasarımıyla herkese hitap etmeyebilir, Blancpain daha klasik bir tasarıma sahip. Boyut olarak AP 42mm ancak (offshore chronograph kasasına göre konuşuyorum) daha büyük duruyor. BP ise 45.5mm ama daha küçük duruyor. Her ikisiyle de rahatlık adına bir problemim olmadı, biraz zevk meselesi. Kalınlık olarak AP 13.5mm, BP ise 15.5 mm. Bence komfor konusunda kalınlıktan daha önemli olan boynuzların kasa kapağına göre hizası. Düzgün oranlamış ölçüleriyle BP gayet rahat hissettiriyor. Önemli farklardan biri metalin işlemesi. AP de gerçekten çok kaliteli olduğunu hissettiren traşlanmış, mat çelik kullanılmış. BP de ise yine çok kaliteli ama parlak çelik kullanılmış. Şahsi görüşüm matın daha güzel göründüğü yönünde, BP ayna gibi neredeyse, parlaklığıyla fazla dikkat çekebilir. İki saatinde kolaylıkla kavranabilen büyük tepeleri var, AP nin tepeleri kauçuk kaplı.

ResimResim

Bezel. Malum diver saat için en önemli ayrıntılardan birisi. BP nin safir kristal bezeli tek kelimeyle harika. Çok çizilmesinden şikayetçi olduğum bezel kısmı safir olduğu için çizilmelere karşı oldukça dirençli ancak çok sert bir darbede kırılabilir de. Bazı müşteriler ise bezelin dönme sisteminin bozulduğundan şikayetçi olmuş ancak çevirme hissi daha önce hiçbir saatte görmediğim kadar tok ve sert. AP ise saat 10 pozisyonundaki tepeyle kontrol edilebilen iç taraftaki döner bezeli kullanıyor. Bence daha hoş olmuş. Şöyle düşünürsek Dalgıç saati, sahil, kum derken ufacık bir kum tanesi dış bezelle kasanın arasına sıkışsa sorun olabilir mi acaba? Bu yüzden iç bezel daha kullanışlı gibime geldi.:D Unutmadan belirteyim. BP nin safir bezelindeki rakamlar ve indeksler fosforlu. Hem de ne fosfor :shock:

ResimResim

Kadran. AP, kadran olarak BPye göre daha sıkışık bir tasarıma sahip. Üzerindeki kabartmalar sportifliği artırmış. Luminovası hakkında bir yorum yapamayacağım, göremedim ancak basın kitinde bahsettiğine göre birtakım dalgıçlık stadartlarına göre üretildiğinden tatminkar olduğunu düşünüyorum. BP ise daha klasik bir kadrana sahip. Luminovalar ise bezel gibi fazlasıyla parlak karanlıkta.

Mekanizma. Bu konuda pek bilgim yok eminim üstadlardan daha sağlıklı bilgi gelecektir ancak iki mekanizmanın da markaların kalitelerine yakışır bir şekilde en üst kalitede olduğuna inanıyorum. İkiside otomatik ve in-house. İki mekanizmada çok yaşlı sayılmaz. Yeni geliştirilen modeller. Belirgin farkları; AP 3hz, BP 4hz, APnin güç rezervi 60 saat, Bp nin ise 120 saat. Dediğim gibi teknik konularda bilgim kısıtlı. Bu arada görünmüyor olsada APnin rotoru 22 karat altın ve üzerinde özel işlemeler var. İki saatin de mekanizması faraday kafesiyle çevrelenmiş.

ResimResim
ResimResim

Kayış. AP özel bir dokuya sahip(sandblasted) kauçuk kayış kullanıyor. Birçok offshore chronograph modelinin tersine deployment değil tang buckle sistemi var. Birçok kişi ilk sistemin küçük bilekli kişilerde rahatsız olduğundan bahsetmiş, bu sorun halledilmiş ayrıca yeni kauçuğun eskilere nazaran daha rahat olduğundan bahsediliyor. Kensine has şekli ve bağlantı noktalarıyla aftermarket seçeneğini oldukça azaltan AP orijinal kayışlara yönlendiriyor. Toka çelikten yapılmış. BP nin kayışı ise kanvas, tam olarak yelken bezi, iç tarafı kauçuk kaplanmış. Bence çok hoş bir görüntüsü var. Uçlara doğru inceliyor ve çok rahat. Kayış normal gözüksede genişliği acayip. 23mm. Hiç yaygın bir ölçü değil. Bu yüzden BP de aftermarketten yararlanamıyor. Çözüm belki 24mmlik kayışları uçlarından biraz kesmek yada sıkıştırmak olabilir. Bir diğer seçenek ise BPnin kendi ürettiği bir kauçuk kayış için inanılmaz pahalı kayış değiştirme setini almak.

ResimResim

Marka, model ve fiyat. Yanlışım yoksa APnin dalgıçlar için özel olarak tasarlanmış ilk modeli. BP ise FF ile bu sınıfın mimarı. Submariner ı unutmuyorum elbette. İki saatte 300m su geçirmezliğe sahip ancak ikisinide pek suyla haşır neşir olacağını sanmıyorum. Bence bunun sebebi İki modelinde markalar liginin en tepelerinde olup lüks modeller üretmesi. Kötü koşullardan sakınılacak bir saatin nasıl dalgıç saati olarak kullanılabileceğinden şüpheliyim doğrusu. APnin liste Türkiye'de liste fiyatı 18300chf, BP ise 15500chf. Bilmiyorum bu fiyatlardaki fark için tercih etme sebebi olurmu yada belki vazgeçme sebebi. AP marka popülaritesi olarak sanırım BP nin epeyce önünde.

ResimResim

Kişisel düşünceler. AP tasarım olarak daha farklı ve albenili ancak bu saati AP olduğu için mi yoksa güzel olduğu için mi sevdiğime karar veremedim. Acaba aynı tasarım X markasından olsaydı severmiydim bu saati, hiç sanmıyorum, işte tam bu noktada markanın fazla ön plana çıktığı zannediyorum kafamda. Bu da yapmayı en son isteyeceğim şey. BP nin tasarımı ise daha sade ama o da başka bir güzel(belki de yine markacılık yapıyorum, bilemiyorum.) Arabanın motoru neyse saatin de mekanizması o. İkisinin de kısıtlı bilgime rağmen olabilecek en üst seviyede makineler olduğuna eminim bu konuda bir endişem yok. Mat kasasıyla AP daha hoş bence çünkü BP fazla dikkat çekiyor hatta bu yüzden FF in siyah DLC kaplama modelini de inceledim. ancak onun sorunu da kadran içinde akrep ve yelkovanın kaybolup, okumayı güçleştirmesi, üstelik fosforuda standart model kadar güçlü değil.

Kısaca iki model de saatçilik sektörünün en hatrı sayılır markalarının modelleri. Kalite ve maalesef fiyat konusunda çok yukarılardalar.

ResimResim
Kullanıcı avatarı
drk

Re: A. Piguet Royal Oak Offshore Diver&Blancpain Fifty Fathoms

Mesaj sedir » 06 Eyl 2010, 04:51

Ayrıntılı inceleme ve gözlemler için teşekkürler.
Vakit nakittir.
Kullanıcı avatarı
sedir

Mesaj 2fast4u » 06 Eyl 2010, 10:03

AP AP AP AP.......................
The world is yours .
" serial flipper"
Kullanıcı avatarı
2fast4u

Re: A. Piguet Royal Oak Offshore Diver&Blancpain Fifty Fatho

Mesaj Bond » 06 Eyl 2010, 14:49

Drk çok güzel ve detaylı bir karşılaştırma konusu olmuş. Eline sağlık. :thumbup:
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj polemik » 06 Eyl 2010, 20:07

Ellerine sağlık drk, harika bir inceleme olmuş.

Benim favorim FF, gerekçeleri ise dalgıçların atası olması, bence çok güzel tasarımı ve 120 saatlik güç rezervine sahip makinesi. Harika bileziği de cabası.

En büyük eksisi ise düşük ikinci el değeri sanırım. Markanın çok popüler olmaması bence kullanırken avantaj, satarken ise dezavantaj.

Kordon değiştirme aparatı gerçekten çok güzel bir alet, fiyatını 1.000 USD civarı diye biliyorum. Doğru mu?
Kullanıcı avatarı
polemik

Mesaj drk » 06 Eyl 2010, 20:29

Evet, fiyatı 1100chf. Fotoğraftaki saat 500 fathoms ama kit aynı. Kayış değiştirme aparatının yanında birde kauçuk kayış geliyor. Yalnız bu parçalar yerine iki tane alyan anahtarıyla çok çok daha ucuza kayış değiştirilebilir.

Resim
Kullanıcı avatarı
drk

Mesaj Clk » 06 Eyl 2010, 22:11

Blancpain, özellikle tarihi ve teknolojisi ile AP icin iyi bir rakip olsada dizayn üzerine konustugumuz zaman tamamen sönük kalan bir model. GMT'yi aldigim bayii Piaget den tutunda Breitling'e kadar genis bir ürün yelpazesini stoklu olarak satan bir yer. Bu bayiide ayni zamanda bir Fifty fathoms vardi. Saatin bezeli muhtesem ama hepsi o kadar. AP ise hangi modeli ile olursa olsun beni kalbimden vuran bir saat. Teknik olarakta Blancpain'den cok geride oldugunu söylemek mümkün degil.

Sonucta burada gelenekler ile new age karsilasiyor. Hangisinin galip geldiginin cok fazla önemi yok cünkü ikisi de insani mutlu edecek marka ve saatler...
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj nickynick » 06 Eyl 2010, 22:15

Doruk emeğine sağlık harika bir inceleme olmuş, açıkçası onca incelemeden sonra böyle bir yazı yazman şarttı zaten, teşekkürler ;)
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullanıcı avatarı
nickynick

Sonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 75 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners