A.P. Royal Oak Offshore Diver & Blancpain Fifty Fathoms

─░svi├žre ve Avrupa Mekanizmal─▒ Saat ─░ncelemeleri ve Kutu A├ž─▒l─▒┼člar─▒ B├Âl├╝m├╝
Forum kurallar─▒
Say─▒n ├ťyeler TSF'ye Ho┼č Geldiniz, ─░svi├žre Saat ─░ncelemeleri B├Âl├╝m├╝m├╝zde ├ťyelerimizin ve TSF'nin ─░nceledi─či ─░svi├žre ve Avrupa ├ťretimi Mekanizmal─▒ Saat Marka ve Modellerinin Kutu A├ž─▒l─▒┼č, ─░zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Foto─čraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar─▒n─▒ Kapsayan Bir├žok De─čerlendirme Kriterine Ula┼čabilirsiniz.

─░yi Forumlar Dileriz

TSF

A.P. Royal Oak Offshore Diver & Blancpain Fifty Fathoms

Mesaj Drk » 06 Eyl 2010 01:56

Uzun saat incelemelerim sonunda hakk─▒nda fikir sahibi oldu─čum Polemik'in sorusu ├╝zerine sizlerle fikirlerimi payla┼čmak istiyorum. Saatlerden biri Audemars Piguet Royal Oak Offshore Diver. Di─čeri ise Blancpain Fifty Fathoms.

ResimResim

├ľncelikle belirteyim AP diver ─▒ sadece internette yazanlar ve foto─čraflardan inceledim, canl─▒ canl─▒ g├Âremedi─čim i├žin baz─▒ yorumlar─▒m yanl─▒┼č yada eksik olabilir. (Offshore chronograph kasas─▒yla ayn─▒ oldu─čundan fikir y├╝r├╝tmeye ├žal─▒┼čaca─č─▒m.)

Kasalardan ba┼člayal─▒m. ─░ki kasada paslanmaz ├želikten imal edilmi┼č. En ├Ânemli fark tabiikide ┼čekilleri. AP k├Â┼čeli tasar─▒m─▒yla herkese hitap etmeyebilir, Blancpain daha klasik bir tasar─▒ma sahip. Boyut olarak AP 42mm ancak (offshore chronograph kasas─▒na g├Âre konu┼čuyorum) daha b├╝y├╝k duruyor. BP ise 45.5mm ama daha k├╝├ž├╝k duruyor. Her ikisiyle de rahatl─▒k ad─▒na bir problemim olmad─▒, biraz zevk meselesi. Kal─▒nl─▒k olarak AP 13.5mm, BP ise 15.5 mm. Bence komfor konusunda kal─▒nl─▒ktan daha ├Ânemli olan boynuzlar─▒n kasa kapa─č─▒na g├Âre hizas─▒. D├╝zg├╝n oranlam─▒┼č ├Âl├ž├╝leriyle BP gayet rahat hissettiriyor. ├ľnemli farklardan biri metalin i┼člemesi. AP de ger├žekten ├žok kaliteli oldu─čunu hissettiren tra┼članm─▒┼č, mat ├želik kullan─▒lm─▒┼č. BP de ise yine ├žok kaliteli ama parlak ├želik kullan─▒lm─▒┼č. ┼×ahsi g├Âr├╝┼č├╝m mat─▒n daha g├╝zel g├Âr├╝nd├╝─č├╝ y├Ân├╝nde, BP ayna gibi neredeyse, parlakl─▒─č─▒yla fazla dikkat ├žekebilir. ─░ki saatinde kolayl─▒kla kavranabilen b├╝y├╝k tepeleri var, AP nin tepeleri kau├žuk kapl─▒.

ResimResim

Bezel. Malum diver saat i├žin en ├Ânemli ayr─▒nt─▒lardan birisi. BP nin safir kristal bezeli tek kelimeyle harika. ├çok ├žizilmesinden ┼čikayet├ži oldu─čum bezel k─▒sm─▒ safir oldu─ču i├žin ├žizilmelere kar┼č─▒ olduk├ža diren├žli ancak ├žok sert bir darbede k─▒r─▒labilir de. Baz─▒ m├╝┼čteriler ise bezelin d├Ânme sisteminin bozuldu─čundan ┼čikayet├ži olmu┼č ancak ├ževirme hissi daha ├Ânce hi├žbir saatte g├Ârmedi─čim kadar tok ve sert. AP ise saat 10 pozisyonundaki tepeyle kontrol edilebilen i├ž taraftaki d├Âner bezeli kullan─▒yor. Bence daha ho┼č olmu┼č. ┼×├Âyle d├╝┼č├╝n├╝rsek Dalg─▒├ž saati, sahil, kum derken ufac─▒k bir kum tanesi d─▒┼č bezelle kasan─▒n aras─▒na s─▒k─▒┼čsa sorun olabilir mi acaba? Bu y├╝zden i├ž bezel daha kullan─▒┼čl─▒ gibime geldi.:D Unutmadan belirteyim. BP nin safir bezelindeki rakamlar ve indeksler fosforlu. Hem de ne fosfor :shock:

ResimResim

Kadran. AP, kadran olarak BPye g├Âre daha s─▒k─▒┼č─▒k bir tasar─▒ma sahip. ├ťzerindeki kabartmalar sportifli─či art─▒rm─▒┼č. Luminovas─▒ hakk─▒nda bir yorum yapamayaca─č─▒m, g├Âremedim ancak bas─▒n kitinde bahsetti─čine g├Âre birtak─▒m dalg─▒├žl─▒k stadartlar─▒na g├Âre ├╝retildi─činden tatminkar oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorum. BP ise daha klasik bir kadrana sahip. Luminovalar ise bezel gibi fazlas─▒yla parlak karanl─▒kta.

Mekanizma. Bu konuda pek bilgim yok eminim ├╝stadlardan daha sa─čl─▒kl─▒ bilgi gelecektir ancak iki mekanizman─▒n da markalar─▒n kalitelerine yak─▒┼č─▒r bir ┼čekilde en ├╝st kalitede oldu─čuna inan─▒yorum. ─░kiside otomatik ve in-house. ─░ki mekanizmada ├žok ya┼čl─▒ say─▒lmaz. Yeni geli┼čtirilen modeller. Belirgin farklar─▒; AP 3hz, BP 4hz, APnin g├╝├ž rezervi 60 saat, Bp nin ise 120 saat. Dedi─čim gibi teknik konularda bilgim k─▒s─▒tl─▒. Bu arada g├Âr├╝nm├╝yor olsada APnin rotoru 22 karat alt─▒n ve ├╝zerinde ├Âzel i┼člemeler var. ─░ki saatin de mekanizmas─▒ faraday kafesiyle ├ževrelenmi┼č.

ResimResim
ResimResim

Kay─▒┼č. AP ├Âzel bir dokuya sahip(sandblasted) kau├žuk kay─▒┼č kullan─▒yor. Bir├žok offshore chronograph modelinin tersine deployment de─čil tang buckle sistemi var. Bir├žok ki┼či ilk sistemin k├╝├ž├╝k bilekli ki┼čilerde rahats─▒z oldu─čundan bahsetmi┼č, bu sorun halledilmi┼č ayr─▒ca yeni kau├žu─čun eskilere nazaran daha rahat oldu─čundan bahsediliyor. Kensine has ┼čekli ve ba─člant─▒ noktalar─▒yla aftermarket se├žene─čini olduk├ža azaltan AP orijinal kay─▒┼člara y├Ânlendiriyor. Toka ├želikten yap─▒lm─▒┼č. BP nin kay─▒┼č─▒ ise kanvas, tam olarak yelken bezi, i├ž taraf─▒ kau├žuk kaplanm─▒┼č. Bence ├žok ho┼č bir g├Âr├╝nt├╝s├╝ var. U├žlara do─čru inceliyor ve ├žok rahat. Kay─▒┼č normal g├Âz├╝ksede geni┼čli─či acayip. 23mm. Hi├ž yayg─▒n bir ├Âl├ž├╝ de─čil. Bu y├╝zden BP de aftermarketten yararlanam─▒yor. ├ç├Âz├╝m belki 24mmlik kay─▒┼člar─▒ u├žlar─▒ndan biraz kesmek yada s─▒k─▒┼čt─▒rmak olabilir. Bir di─čer se├ženek ise BPnin kendi ├╝retti─či bir kau├žuk kay─▒┼č i├žin inan─▒lmaz pahal─▒ kay─▒┼č de─či┼čtirme setini almak.

ResimResim

Marka, model ve fiyat. Yanl─▒┼č─▒m yoksa APnin dalg─▒├žlar i├žin ├Âzel olarak tasarlanm─▒┼č ilk modeli. BP ise FF ile bu s─▒n─▒f─▒n mimar─▒. Submariner ─▒ unutmuyorum elbette. ─░ki saatte 300m su ge├žirmezli─če sahip ancak ikisinide pek suyla ha┼č─▒r ne┼čir olaca─č─▒n─▒ sanm─▒yorum. Bence bunun sebebi ─░ki modelinde markalar liginin en tepelerinde olup l├╝ks modeller ├╝retmesi. K├Ât├╝ ko┼čullardan sak─▒n─▒lacak bir saatin nas─▒l dalg─▒├ž saati olarak kullan─▒labilece─činden ┼č├╝pheliyim do─črusu. APnin liste T├╝rkiye'de liste fiyat─▒ 18300chf, BP ise 15500chf. Bilmiyorum bu fiyatlardaki fark i├žin tercih etme sebebi olurmu yada belki vazge├žme sebebi. AP marka pop├╝laritesi olarak san─▒r─▒m BP nin epeyce ├Ân├╝nde.

ResimResim

Ki┼čisel d├╝┼č├╝nceler. AP tasar─▒m olarak daha farkl─▒ ve albenili ancak bu saati AP oldu─ču i├žin mi yoksa g├╝zel oldu─ču i├žin mi sevdi─čime karar veremedim. Acaba ayn─▒ tasar─▒m X markas─▒ndan olsayd─▒ severmiydim bu saati, hi├ž sanm─▒yorum, i┼čte tam bu noktada markan─▒n fazla ├Ân plana ├ž─▒kt─▒─č─▒ zannediyorum kafamda. Bu da yapmay─▒ en son isteyece─čim ┼čey. BP nin tasar─▒m─▒ ise daha sade ama o da ba┼čka bir g├╝zel(belki de yine markac─▒l─▒k yap─▒yorum, bilemiyorum.) Araban─▒n motoru neyse saatin de mekanizmas─▒ o. ─░kisinin de k─▒s─▒tl─▒ bilgime ra─čmen olabilecek en ├╝st seviyede makineler oldu─čuna eminim bu konuda bir endi┼čem yok. Mat kasas─▒yla AP daha ho┼č bence ├ž├╝nk├╝ BP fazla dikkat ├žekiyor hatta bu y├╝zden FF in siyah DLC kaplama modelini de inceledim. ancak onun sorunu da kadran i├žinde akrep ve yelkovan─▒n kaybolup, okumay─▒ g├╝├žle┼čtirmesi, ├╝stelik fosforuda standart model kadar g├╝├žl├╝ de─čil.

K─▒saca iki model de saat├žilik sekt├Âr├╝n├╝n en hatr─▒ say─▒l─▒r markalar─▒n─▒n modelleri. Kalite ve maalesef fiyat konusunda ├žok yukar─▒lardalar.

ResimResim
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Drk

Kay─▒t: 20 Nis 2010 22:24

Re: A. Piguet Royal Oak Offshore Diver&Blancpain Fifty Fathoms

Mesaj sedir » 06 Eyl 2010 03:51

Ayr─▒nt─▒l─▒ inceleme ve g├Âzlemler i├žin te┼čekk├╝rler.
Vakit nakittir.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
sedir

Ya┼č: 54
Kay─▒t: 07 Nis 2010 20:03

Mesaj 2fast4u » 06 Eyl 2010 09:03

AP AP AP AP.......................
it's just a watch.
" serial flipper"
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
2fast4u

Kay─▒t: 11 Ara 2009 10:50

Re: A. Piguet Royal Oak Offshore Diver&Blancpain Fifty Fatho

Mesaj Bond » 06 Eyl 2010 13:49

Drk ├žok g├╝zel ve detayl─▒ bir kar┼č─▒la┼čt─▒rma konusu olmu┼č. Eline sa─čl─▒k. :thumbup:
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Bond
Administrator

Ya┼č: 42
Kay─▒t: 14 Eki 2009 20:36

Mesaj polemik » 06 Eyl 2010 19:07

Ellerine sa─čl─▒k drk, harika bir inceleme olmu┼č.

Benim favorim FF, gerek├želeri ise dalg─▒├žlar─▒n atas─▒ olmas─▒, bence ├žok g├╝zel tasar─▒m─▒ ve 120 saatlik g├╝├ž rezervine sahip makinesi. Harika bilezi─či de cabas─▒.

En b├╝y├╝k eksisi ise d├╝┼č├╝k ikinci el de─čeri san─▒r─▒m. Markan─▒n ├žok pop├╝ler olmamas─▒ bence kullan─▒rken avantaj, satarken ise dezavantaj.

Kordon de─či┼čtirme aparat─▒ ger├žekten ├žok g├╝zel bir alet, fiyat─▒n─▒ 1.000 USD civar─▒ diye biliyorum. Do─čru mu?
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
polemik

Kay─▒t: 20 Eki 2009 23:22

Mesaj Drk » 06 Eyl 2010 19:29

Evet, fiyat─▒ 1100chf. Foto─čraftaki saat 500 fathoms ama kit ayn─▒. Kay─▒┼č de─či┼čtirme aparat─▒n─▒n yan─▒nda birde kau├žuk kay─▒┼č geliyor. Yaln─▒z bu par├žalar yerine iki tane alyan anahtar─▒yla ├žok ├žok daha ucuza kay─▒┼č de─či┼čtirilebilir.

Resim
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Drk

Kay─▒t: 20 Nis 2010 22:24

Mesaj Clk » 06 Eyl 2010 21:11

Blancpain, ├Âzellikle tarihi ve teknolojisi ile AP icin iyi bir rakip olsada dizayn ├╝zerine konustugumuz zaman tamamen s├Ân├╝k kalan bir model. GMT'yi aldigim bayii Piaget den tutunda Breitling'e kadar genis bir ├╝r├╝n yelpazesini stoklu olarak satan bir yer. Bu bayiide ayni zamanda bir Fifty fathoms vardi. Saatin bezeli muhtesem ama hepsi o kadar. AP ise hangi modeli ile olursa olsun beni kalbimden vuran bir saat. Teknik olarakta Blancpain'den cok geride oldugunu s├Âylemek m├╝mk├╝n degil.

Sonucta burada gelenekler ile new age karsilasiyor. Hangisinin galip geldiginin cok fazla ├Ânemi yok c├╝nk├╝ ikisi de insani mutlu edecek marka ve saatler...
T├ťRK'├╝m!!! ├ťlkem T├ťRKIYE CUMHURIYETI, bayragim T├ťRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Clk
Global Moderator

Kay─▒t: 17 Kas 2009 01:03

Mesaj NickyNick » 06 Eyl 2010 21:15

Doruk eme─čine sa─čl─▒k harika bir inceleme olmu┼č, a├ž─▒k├žas─▒ onca incelemeden sonra b├Âyle bir yaz─▒ yazman ┼čartt─▒ zaten, te┼čekk├╝rler ;)
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
NickyNick

Kay─▒t: 16 Kas 2009 21:44

Mesaj Monarch » 06 Eyl 2010 22:30

Ellerinize sa─čl─▒k.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Monarch

Kay─▒t: 02 ┼×ub 2010 05:50

Mesaj 2fast4u » 06 Eyl 2010 23:15

bp b─▒raz kalem markas─▒ g─▒b─▒ kulaga gel─▒yor .K─▒bar saat .Ap sank─▒ uflese ucacak f─▒fty
it's just a watch.
" serial flipper"
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
2fast4u

Kay─▒t: 11 Ara 2009 10:50

Mesaj polemik » 06 Eyl 2010 23:34

Pazar g├╝n├╝ alt─▒n FF inceleme f─▒rsat─▒m oldu. Konforu, i┼č├žili─či, duru┼ču k─▒sacas─▒ her ┼čeyi ile beni benden ald─▒.

RO Diver FF'yi tasar─▒m olarak eziyor demek de do─čru de─čil bence, tasar─▒m olduk├ža g├Âreceli bir kavram.

120 saatlik g├╝├ž rezervi ise rakipleri aras─▒nda bence ├žok ├Ânemli bir ├Âzellik.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
polemik

Kay─▒t: 20 Eki 2009 23:22

Mesaj RS├╝rma » 08 Eyl 2010 20:12

g├╝zel payla┼č─▒m i├žin te┼čekk├╝rler. benim favorim AP :)
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
RS├╝rma

Kay─▒t: 25 Tem 2010 09:33

Sonraki

D├Ân TSF ─░svi├žre Saat Kullan─▒c─▒ ─░ncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler ├ževrimi├ži

Bu forumu gezen kullan─▒c─▒lar: Google [Bot] ve 5 misafir

Yeni Peugeot 3008 SUV Test S├╝r├╝┼č├╝ ─░├žin Mepa'ya Davetlisiniz

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners